Kercz. Miniprzewodnik - ebook
Kercz. Miniprzewodnik - ebook
Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Kercz
Kercz - miasto portowe na wschodnim brzegu Półwyspu Kerczeńskiego, 160 tys. mieszkańców. Kercz znany był w starożytności jako grecka kolonia Pantikapajon, w V-IV w. p.n.e. był stolicą Królestwa Bosporańskiego i wielką faktorią handlową. W I w. p.n.e. miasto popadło w zależność od Rzymu. Kiedy weszło w skład Cesarstwa Bizantyjskiego, zyskało nową nazwę - Bosfor. Dwa wieki później cały półwysep zajęli Chazarowie. Dzięki nim Kercz znów zmienił nazwę na Karsza (Czarsza - od tur. "rynek"). W X w. miasto weszło w skład Rusi Kijowskiej, a pięć wieków później w obręb państwa Turków osmańskich. Kiedy w 1774 r. Kercz opanowali Rosjanie, rozpoczął się jego szybki rozwój, zwłaszcza, że w okolicy znaleziono wtedy złoża rudy żelaza. W czasie II wojny światowej Kercz został doszczętnie zrujnowany, po wojnie zaś otrzymał miano Miasta-Bohatera. Dziś ma charakter typowego socrealistycznego miasta przemysłowego, a zabytki nie są zbyt interesujące. Miasto jest wielkim ośrodkiem przemysłu stoczniowego i hutniczego (huty szkła). Sporo tu parków i skwerów, a starówka została niedawno odbudowana i odnowiona. Na południe od miasta, począwszy od przylądka Ak-Burún (-y), są dość ładne plaże i wiele ośrodków wypoczynkowych (dojazd autobusem nr 10, a dalej do Eltigenu - nr 15).
Jakiś czas temu powstał plan, by połączyć mostem brzegi Cieśniny Kerczeńskiej. To pozwoliłoby miastu na dalszy rozwój. Taki most istniał już w 1944 r., niestety, przetrwał tylko 150 dni. Na razie na drugi brzeg cieśniny można przeprawić się promem lub kutrem.
Kercz położony jest pośród kurhanów, w najbliższej okolicy jest ich ponad 200. Ich łagodne, pagórkowate kształty widoczne są w każdej dzielnicy - jeden jest nawet na środku dworca autobusowego.
Większość kurhanów nie jest udostępniona turystom. Pod powierzchnią ziemi, pod siatką dróg i chodników istnieje także drugi świat - świat antycznych katakumb. Są one dostępne zwiedzającym niestety także tylko częściowo.
Spis treści
Kercz
- Warto zobaczyć
- Muzeum Historyczno-Archeologiczne
- Carski Kurhan
- Kurhan Melek-Czesmienski
- Góra Mitrydat
- Cerkiew Jana Chrzciciela
- Grodzisko Tiritaka
- Galeria Malarstwa
- Muzeum Ichtiologii
- Synagoga
- Festiwal Teatrów Antycznych
- Letni teatr
- Ruiny grodziska Mirmekii
- Kurhan Joz-Oba
- Antyczna Świątynia Demeter
- Informacje praktyczne
- Dworzec autobusowy
- Dworzec kolejowy
- Port Krym
- Przeprawa promowa
- Przystań morska
- Kasy biletów lotniczych
- Hotel Kiercz
- Hotel Meridian
- Hotel Lazurnyj
- Hotel Zaliw
- Poczta i Telefon
- Hotel Morie
- Kantor
- ProminwestBank
- Taksówki
- Pizza Cheese
- Mitrydat
- Czajnyj Dom
- Na Dworianskoj
- Ujut
- Okolice
- Eltigen
- Twierdza Jenikale
- Adżymuszkańskie kamieniołomy
- Kurortnoje
- Bondarienkowo
- Cypel Fonar
Kategoria: | Podróże |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7853-264-4 |
Rozmiar pliku: | 3,5 MB |