Kodeks pracy 2023 - ebook
Kodeks pracy 2023 - ebook
Kodeks pracy stanowi podstawowy akt prawny, który w swojej praktyce na co dzień zobowiązani są stosować pracodawcy. W niniejszym opracowaniu Czytelnik odnajdzie ujednoliconą treść przepisów KP (wg stanu prawnego na 1 lutego 2023 r.) wraz praktycznym omówieniem ostatnich zmian w przepisach. W wydaniu uwzględniono także zmiany wynikające z nowelizacji przepisów Kodeksu pracy o pracy zdalnej i badaniach trzeźwości pracowników. Zbiór przepisów dedykowany wszystkim pracodawcom, menedżerom HR, prawnikom oraz specjalistom zatrudnionym w działach kadrowo-płacowych.
Kategoria: | Rynek pracy |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8276-849-7 |
Rozmiar pliku: | 1,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
I. UPRAWNIENIA RODZICÓW ADOPCYJNYCH
--------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nowelizacja Ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2140)
Termin zmiany 1 lutego 2023 r.
--------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nowelizacja przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadziła od 1 lutego 2023 r. do Kodeksu pracy nowe rozwiązania w zakresie korzystania z uprawnień rodzicielskich przez rodziców adopcyjnych.
Ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2140) – oprócz m.in. podwyższenia wynagrodzeń dla rodzin zastępczych oraz osób prowadzących rodzinne domy dziecka, wprowadzenia centralnego rejestru pieczy zastępczej czy rezygnacji z kryterium dochodowego w wysokości 1.200 zł przy przyznawaniu pomocy osobom opuszczającym pieczę zastępczą po osiągnięciu pełnoletniości – zakłada wprowadzenie większych niż dotychczas przywilejów w zakresie korzystania ze świadczeń urlopowych przez rodziców adopcyjnych.
Więcej czasu na urlop ojcowski
Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 1823 kp pracownik-ojciec wychowujący dziecko miał prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:
•ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo
•upływu 24 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia; zaś w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Wprowadzana zmiana przewiduje, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać nie dłużej niż do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
Zmiany w urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego
Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka po zmianach, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
•20 tygodni, w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
•31 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
•33 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
•35 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci, i
•37 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci
– nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
Urlop rodzicielski dla rodziców adopcyjnych
Po nowelizacji urlop rodzicielski przysługuje zasadniczo na dotychczasowych zasadach. Jednak wydłużona do 14. roku życia została górna granica wieku przysposabianego dziecka, po osiągnięciu którego będzie możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego, w przypadku pracowników, którzy przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka. Osoby te mają obecnie prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze odpowiednio:
•32 tygodni,
•34 tygodni lub
•29 tygodni
– do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji.
Znajdziesz tam również komentarz:
ZAKŁADOWA KONTROLA TRZEŹWOŚCI PRACOWNIKÓW
PROGRAM PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ W RAMACH MEDYCYNY PRACY
KODEKSOWA REGULACJA PRACY ZDALNEJ
PRZEGLĄD PROJEKTOWANYCH ZMIAN W KODEKSIE PRACY NA 2023 ROK
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy