Kodeks pracy 2023. Zmiany z 26.04.2023r. - ebook
Kodeks pracy 2023. Zmiany z 26.04.2023r. - ebook
Kodeks pracy stanowi podstawowy akt prawny, który w swojej praktyce na co dzień zobowiązani są stosować pracodawcy. W niniejszym opracowaniu Czytelnik odnajdzie ujednoliconą treść przepisów KP (wg stanu prawnego na 26 kwietnia 2023 r.) wraz praktycznym omówieniem ostatnich zmian w przepisach. W wydaniu uwzględniono zmiany wynikające z nowelizacji przepisów KP o pracy zdalnej, badaniach trzeźwości pracowników i work-life balance. Zbiór przepisów dedykowany wszystkim pracodawcom, menedżerom HR, prawnikom oraz specjalistom zatrudnionym w działach kadrowo-płacowych.
Kategoria: | Rynek pracy |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8344-136-8 |
Rozmiar pliku: | 1,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz 1510, poz. 1700, poz. 2140, z 2023 r. poz. 240, poz. 641.
Ustawa z 26 czerwca 1974 r.Kodeks pracy
Preambuła (skreślona)
DZIAŁ PIERWSZYPrzepisy ogólne
Dział pierwszy. Przepisy ogólne
Rozdział I Przepisy wstępne
Art. 1. Przedmiot regulacji kodeksu
Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców.
Art. 2. Pojęcie pracownika
Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Art. 3. Pojęcie pracodawcy
Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.
Art. 31. Reprezentacja pracodawcy. Czynności z zakresu prawa pracy
§ 1. Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do pracodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli nie dokonuje on osobiście czynności, o których mowa w tym przepisie.
Art. 4. (uchylony).
Art. 5. Pragmatyki służbowe
Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami.
Art. 6. (uchylony).
Art. 7. (uchylony).
Art. 8. Nadużycie prawa
Nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.
Art. 9. Źródła prawa pracy
§ 1. Ilekroć w Kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
§ 2. Postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.
§ 3. Postanowienia regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych.
§ 4. Postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów oraz statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują.
Art. 91. Porozumienie o zawieszeniu stosowania przepisów zakładowych
§ 1. Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy; nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonaw-czych.
§ 2. Porozumienie, o którym mowa w § 1, zawiera pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wyłonione w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
§ 3. Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat. Przepis art. 24127 § 3 stosuje się odpowiednio.
§ 4. Pracodawca przekazuje porozumienie właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
§ 5. Przepisy § 1–4 nie naruszają przepisów art. 24127.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji.
Znajdziesz tam również:
DZIAŁ DRUGI. Stosunek pracy
DZIAŁ TRZECI. Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia
DZIAŁ CZWARTY. Obowiązki pracodawcy i pracownika
DZIAŁ PIĄTY. Odpowiedzialność materialna pracowników
DZIAŁ SZÓSTY. Czas pracy
DZIAŁ SIÓDMY. Urlopy pracownicze
DZIAŁ ÓSMY. Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem
DZIAŁ DZIEWIĄTY. Zatrudnianie młodocianych
DZIAŁ DZIESIĄTY. Bezpieczeństwo i higiena pracy
DZIAŁ JEDENASTY. Układy zbiorowe pracy
DZIAŁ DWUNASTY. Rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy
DZIAŁ TRZYNASTY. Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika
DZIAŁ CZTERNASTY. Przedawnienie roszczeń
DZIAŁ CZTERNASTYA. (uchylony)
DZIAŁ PIĘTNASTY. Przepisy końcowe