- W empik go
Kodex handlowy - ebook
Kodex handlowy - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 331 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Prawo handlowe Francuzkie ze zlecenia jaśnie Wielmożnego Ministra Sprawiedliwości przełożone, na widok publiczny wychodzi. Część ta Praw w naszym ięzyku nietknięta, podlegała trudnościom w przełożeniu. Tle ie Tłumacz z handlem nie oswoiony, urzędowemi robotami zarzucony, i zaledwo iednomiesięczne wolne godziny pracy tey poświęcić mogący, przełamać usiłował, łatwo Czytelnik dostrzeże.
Nie iest naszą rzeczą mówić tu… czyli Kodex Handlowy, iako dopełnienie Kodexu Cywilnego, a zatem iako część Praw tymże Kodexem nieobiętych, nas obowięzuie? Tak daleko iest, lub bydź moie do naszego kraiu zastosowanym? Czem przewyższa Prawa handlowe innych Narodowi Rzecz ta Naczelnikom Rządu, Narodowi, i zdaniu szanowney Publiczności, wreszcie nowo u stanowioney nayłaskawieu przygotowawczey Kommissyi, iest zostawiona.
Zęby zaś, nim szczęśliwy zbliży się momenty w którym Naród stosownie do Kon – stytucyi na Seym zgromadzany, względem Praw stanowić zacznie, każdy ciekawy, wszelkich oddziałów Praw Francuzkich, dziś równą z orężem w większey części Europy z pierwszeństwem rozciągłość maiących miał wyobrażenie, winniśmy uwiadomić niniejszym, iż prawnictwo handlowe Francuzkie, ze trzech głównych czerpa się źrzódeł. Naprzód z samego dziś wychodzącego textu, do którego z praw późniey zapadłych i w suplemencie do Praw Napoleona umieszczonych, iako to: karta 132. Prawo względem oddawania Summ da Depozytu; karta 159 Dekret Cesarski względem uroczystości przy obsygilacyach zachować się mianych; karta 207 zdanie Rady Stanu względem uroczystości przy protestach W kstów, i karta 235 Prawo względem ilości stowego czyli procentów, w cywilnych i handlowych działaniach, przełożone tu przy… dane będą. Powtóre, z powodów do ustanowienia Praw tak w texcie, iako też dodatku umieszczonych. Potrzecie, ze dwóch Kontentarzy do Prawa handlowego pod tytułem Kupiec doskonały przez Pana Dofour we dwóch, i Pismo podręcznie handluiących przez Pana Boucher, podobnież im dwóch Tomach, które w tym roku na widok publiczny wyszły.
Dwa pierwsze zrzódła iuz są całkiem przełożone, z trzeciego naypotrzebnieusze wyjątki, ksiqzek, rei estrów, towarzystw handlowych i rękodzielnych… wexlów, faktur, różnych zobowiązań się czyli kontraktów t tym podobnych działań handlowych i rękodzielnijch tyczące się, do mnieyszego dzieła załączane będą.
Ogół ten na Oyczysty ięzyk przełożony, pomagaiac do obeznania się z Duchem praw Napoleona Wielkiego, z handlem i rękodziełami iemu podległych lub sprzymierzonych Kraiów, nas do naśladowania, a moie i do utworzenia czegoś podobnego, bardziey do naszego Kraiu przystosowanego, zachęci.
Odradzaiąc się… gdy miłey doyrzałości kosztować chcemu, należy nam… abyśmy się z tem wszystkiem, co niegdyś u nas, ca w innwch Kraiach było lub iest do doskonałości zbliżonem obeznali. Obeznanie się to, stame się u nas źrzódłem Praw, które, im poźnieysze, tym dosk nalsze bydź mogą; handel, rękodzieła, podnieść i ustalić zdołaią.
Nie wypuszczamy nigdy z pamięci, iż kray rolniczy, kray we wszelkie płody ziemi obfity, kray wiek rzek spławnycri, lub… spławnemi bądź mogących maiący, słowem kray nasz, za podźwignieniem w nim handlu.
i rękodzieł, do prawdziwey i stałem doyść może pomyślności Ale oraz pamiętaymy, że bez Praw dobrych, każdego mieszkańca obowiązuiąctch, i staro Polską szczerość, rzetelność, moralność, tudzież skrzętność i pracowitość odnawiających, niczego dokazać niemoźemy.
Kazimierz Wielki zakładałqc węgielny kamień następucy pomyślności tego Kraiu W którym pawtuał, od wprowadzenia Praw dobrych zaczynał. W miarę rozciągłości Praw tego Króla, dźwigały się rękodzieła; handel, miasta, a następnie pomyślność Narodu; za odstąpieniem zaś od Ducha tychże Praw, wątlało wszystko, a z czasem w tym stopniu upadło, iż tam gdzie przed dwoma wiekami, setne różnego rodzaiu czynne stały warsztaty tam gdzie zagraniczni poczytywali sobie za zaszczyt być Obywatelami, tam dziś garstka nędznych i niezdatnych rolników w niedostatku i gnusności niszczeie, ram dziś na brukowanych dawniey ulicach, dęby rosną.
Zaledwo pomyślano u nas pod ostatniem panowaniem o ulepszeniu Praw, a poiazdy, wyprawne skóry, obuwie, piwa, mąki, Orgarmistrzowska robota, Warszawskie; sukna Wielkopolskie, Faians Korecki, żelazo różnych Kuźnic Szwedzkiemu się równaią – ce z pierwszeństwem ter kraiu i zagranicą są szukane. Pewną iest rzeczą, ii dobre Prawa, wzrost handlu i rękodzieł przyśpieszyzć, a doprowadzone do stopnia doskonałości uwiecznić mogą; wiec gdy nam test pozwolono, naylepsze Prana wybierać sobie mamy.
Kto miał sposobność obeznania się z prawami, handel i rękodzieła urządzaiącemi, tak u nas iako i w sąsiedzkich Kraiach dotąd używcmemi, ten porównawszy ie bezstronnie z ninieijszym Kodexem, uzna onego wyższość, uzna większą do naszego Kraiu stosowność, uzna go iako iedyne źrzódło do przywrócenia tey rzetelności, skromności, i wzaiemney ufności, które od wieków Naród nasz szczególniey cechowały… uzna go zdolnym do przywrócenia tey pomyślności, iaką nasz Kray przed dwoma wiekami iaśniałDuch Praw handlowych Francuzkich, maiąc za szczególniejszy cel, aby z klassy trudniących się handlem i rękodziełami szanowny i Kraiowi pożyteczny zbiór Obywateli utworzył, i tychże za pośrednictwem towarzystwa Komandytowego, z właścicielami ziemi, z Kapitalistami, słowem ze wszystkiemi maiętnemi, którzy się handlem nie trudnią lub trudnić nie mogą, węzłem wspólnego interesu połączył. Stąd suro – waść Praw Francuzkich nieiaką, czyniąca odrazę, na szanownych w prawdziwem zna… czeniu Kupców, ściągnęłaby newyrachowane pożytki; czczy i słaby poczynający Kupiec zadrżałby, nimby podstępny handel otworzył, gdy tymczasem rzetelny, oszczędny i skromny, zasilony; kapitałem lub poręką moiętnieyszych w kraiu obywateli, miałby w zysku te wysokie procenta, które dziś zagranicznym opłaca.
Me raz zwiedziony, a stąd trwożliwy Kapitalista, oswoiwszy się z prawidłami kupiectwa, tudzież z zaprowadzoną czyli bardziey odrodzoną moralnością, tych którzy się hanulim trudmą, chętnieby handlowi i rękodziełom, a to z bardzo małym zyskiem, zawierzył swych kapitałów. Te skutki z Prawa handlowego, iako nieochybne dobro Narodu, pomnożenie kredytu alatych, którzij się istotnym handlem lub rękoazielami trudnią, przekonaćby o po? trzebię onego, i do należytego rozbioru i za… silania gruntowtiemi myślami, zaymuiącey się tym przedmiotem Kommissyi, każdego dobrze myślącego, zachęcić powinny.
W. S, M. Tłumacz.KODEX HANDLOWY
FRANCUZKI
Xięga pierwsza
O HANDLU W OGÓLNOŚCI.
TYTUŁ I.
O KUPCACH.
Art: I. Kupcami są ci, którzy się czynnościami handlowemi trudnią i to zatrudnienie za ciągły sobie do życia sposób, obieraią.
a. Małoletni oboyga płci… usamowolnieni którzy lat osiemnaście skończyli, chcąc korzystać z prawa do prowadzenia handlu którego im artykuł 487 Kodexu Napoleona dozwala: działań handlowych inaczey rozpoczynać nie są mocni, ani za pełnoletnich ( ile się to obowiązków które przyymuią i czynności handlowych które przedsiębiorą, tycze) uważanymi bydź nie mogą; aż 1m o. za poprzedzaiącym zezwoleniem oyca, lub ich matki, gdyby oyciec nie żył, był w kurateli lub nieprzytomnym w kraiu; albo gdyby o.
boie rodzice nie byli za poprzedzaiącym zniesianiem się rady familiyney przez trybunał sądu cywilnego zatwierdzonym… zdo . Za poprzedzaiącym ciągnieniem do akt trybunału handlowego, mieysca zamieszkania, które, sobie obieraią, tudzież publicznym wywieszeniem w kancellaryi dokumentu upoważnienie takowe u dowodniaiącego.
3. Prawdło w powyższym artykule Zawarte, rozciąga się oraz i do małoletnich nie będąycch ieszcze kupcami, a to względnie wszelkich czynności ich, które prawidłami poniższych artykułów 18 i 19 Xięgi IV, Tytułu ago Za czynności handlowe uznane są.
4. Żona nie może pod swoim imieniem rozpoczynać handlu bez poprzedniczego zezwolelnia męża.
5. Żona iako iuż pod swoim imieniem handel prowadząca, może się iedynie co do czyniłoś i tegoż handlu nawet bez upoważnienia mężowskiego prawnie obowiązywać, i w takowym razie męża swego; gdy iest między niemi wspólność maiątku, do odpowiedzialności pociąga.Żona za prowadzący pód własnym imieniem handel uważać się nie może, dopóki towary jedynie ze składu mężowskiego pochodzące, cześciami rozprzedaie; w ów czas dopiero za takowa uważana bydź ma, gdy handel całkiem oddzielany prowadzi.
6. Małoletni kupcy do prowadzenia handlu sposobem powyższym upoważnieni, mogą się na swym nieruchomym maiątku… zobowiązywać i tenże długami obciążać.
Mogą tenże maiątek i… zbywać, iednakowoż.. z zachowaniem formalności artykulem 457, i nastepnemi w Kodexie Napoltona, przepisanych.
7. Podobnież żony, handel, pod własnym imieniem prowadzące, mogą się co do swego nieruchomego maiątku, zobowiązywać, takowyż długami obciążać i zbywać.
Dóbr atoli swoich które iaka posagoye kontraktem przedślubnym wyszczególnione – są, niemogą ( gdy podług prawidła posagowego zamąż poszły), ani długami obciążać ani zbywać, iak tylko w takowych wypadkach i podług takowych formalności; iakie Kodexem Napoleoona oznaczone i przepisane są.
TYTUŁ II,O XIĄŻKACH KUPIECKICH.
8. Każdy kupiec obowiązanym iest do utrzymywania dziennika, któryby przedstawiał dzień po dzień, długi wszelkie tak mu należne, iako i przez niego winne (activa i passiya), działania iego handlowe, pojedyńcze kupno i sprzedaż, (akceptowanie) przyjmowanie lub przenoszenie (indossowanie.) wszelkiego rodzaiu wexlów i papierów handlowych, a w ogulnosci wszystko to; co pod iakimkolwiek bądź nazwiskiem odbiera, uzyskuie lub w y płaca; i któryby wyszczególniał miesiąca każdego summy, pieniężne na utrzymanie domu wyłożone; przepis zaś ten zachować się powinien bezwzględnie na inne w handlu pospolicie używane xiążki, które atoli tak nieodbicie potrzebne nie są.
Obowiązany iest: wszelkie handlowe listy które odbiera, w paczkach żachowowywać; a te które posyła, do xiążki kopie obeymuiącey, wpisywać.
9. Jest obowiązanym corocznie całego swego ruchomego i nieruchomego maiątku, wszelkich długów tak sobie należnych, iako przez siebie winnych (activa i passiva) inwentarz pod własnoręcznym podpisem sporządzać i takowy inwentarz rok wrok do xiążki oddzieln ey na to przeznaczoney wpisywać.
10. Xiega dziennika i xięga inwentarza co rok parafowane (zaświadczane podpisem) bydź maią.
11. Xięgi, których nie odbitą potrzebę artykuły powyższe 8 i y… wskazuią, ieden z sędziów trybunału handlowego albo burmistrz lub ławnik, w zwyczayney formie i bezpłatnie karta za kartą, liczbować i parfafować (zaświadczać) bedzie. Kupcy obowiązanemi są do zachowania takowych xiąg, przez 'przeciąg lat dziesięciu.
12. Xięgi porządnie utrzymywane, sędzia w sprawach kupieckich i innych z handlu wypływaiących, za dowody przypuścić może.
13. Gdy xiegom (do których porządnego utrzymywania bawiący się handlem są obowiązani). na powyższych formalnościach zbywa; w takowym razie, ani sądownie składanemi, ani iako dowody na stronę tych ktorzy ie utrzymywali; użytemi… bydź nie mogą nie ścieśniaiąc iednak przez to prawideł, w xiędze o upadłych handlach i bankructwach, przepisać się maiących,
14. Sąd może nakazać składanie (produkowanie) xiążek handlowych i iuwentarzów iedynie w okolicznościach spadkowych, wspólności maiątku, działów między towarzystwami handlowemi, tudzież upadłości czyli zachodzących bankructw, tyczących się.
15. W ciąg sprawy iakowey, sędzia złożenie (produkowanie) xiążek nawet z urzędu nakazać może, a to dla wypisania z nich tego; co się do sprawy ściąga.
16. W zdarzeniu, gdy się xięgi, których złożenie ofiarowane, żądane, lub nakazane zostało; w mieyscach od sądu w którym się sprawa toczy, zbyt odległych znayduią: mogą sędziowie albo trybunałowi handlowemu owego mieysca, do roztrząśnienia xiążek uczynić zlecenie, albo umocować Sędziego Pokoiu, do weyrzenia w też xięgi, sporządzenia protokułu Względem treści onychże i przesłania go do sądu, w którym sprawa wisi.
17. Jeżeli strona którey xięgom chcą dać wiarę… złożyć onych niechce; w takowym razie sędzia stronę przeciwną, do przysięgi dopuścićmoże.ROZDZIAŁ I.
O ROZMAITYCH TOWARZYSTWACH I KOMPANIACH HANDLOWYCH, TUDZIEŻ O PRAWIDŁACH DO TYCHŻE ŚCIĄGAIĄCYCH SIĘ.
18. Kontrakt towarzystwa uważa się stosownie do prawa cywilnego, w ogulności: do praw szczegulnych kupiectwu służących tudzież do umów między stronami zaszłych, wszczególności.
19. Prawo uznaie trzy rodzaie towarzystw handlowych to iest:
Towarzystwo pod imieniem zbiorczym czyli firmą (wieloimienne, en nom collectif)
Towarzystwo pod imieniem komandytowym (możnoimienne, en commendite) i towarzystwo bezimienne, nie używaiące firmy (anonyme.)
20. Towarzystwo handlowe pod wspólnym czyli zbiorczym imieniem (firmą), iest to te; które dwie lub więcey osób miedzy sobą, w celu prowadzenia handlu pod zbiorczym towarzystwa imieniem (wieloimiennym podpisem firma) zawieraią.
21. Jedynie nazwiska istotnych towarzystwa… członków, w zbiorczym imieniu czyli firmie mieścić się mogą.
22. Członki towarzystwa handlowego pod zbiorczym imieniem (firmą), w kontrakcie spółkowym z imienia i nazwiska wyrażeni, za wszelkie zobowiązania się, które toż towarzystwo na siebie przyymuie bezodwołannie (in solidum) odpowiedzialnemi są; chociażby zobowiązanie się takowe z użyciem firmy, ieden tylko z członków podpisał.
23. Towarzystwo kommandytowe (możnoimienne en commendite), miedzy iednym lub kilkoma bezodwołałnie odpowiedzialnemi członkami iakowego pod imieniem zbiorczym towarzystwa z iedney, a między iednym lub wiela innemi obcemi, do dostarczania funduszów iedynie obowiązanemi, których kommandytorami pospolicie lub, kompanistami kommandytu zowią z drugiey strony; układać się zwykło
Takowe towarzystwa działa pod iednym zbiorczym imieniem (firmą), które się koniecznie z nazwiska iednego lub więcey członków bezodwołalnie (in solidum) odpowiedzialnych, składać powinno.
24. Jeżeli się towarzystwo z wiełu bezod – wołalnie odpowiedzialnych i pod iednym zbiorczym imieniem (firmą) obowiązanych członków składa; czy to wszyscy razem, czyli też ieden lub kilku, zastępując wszystkich, działaią; w takowym razie towarzystwo iest kompanią pod zbiorczym imieniem (firmą, en nom collectif) co do siebie, oraz towarzystwem kommandytowem (en commendite) co do tych, którzy iedynie kredytu lub kapitałów dostarczaią. 25. Nazwisko członka iedynie komandytowego (możnego) w firmie całego towarzystwa, mieysca mieć nie może.
26. Członek komandytowy ponosi część wypadaiącey straty w stosunku do kapitału który do ogułu współki zaliczył, albo winien był zaliczyć,
27. Członek kommandytowy kompanii (commenditaire) kierowania wspólnemi interessami, w imieniu towarzystwa na siebie przyymować, ani w interessach współki tyczących się, nawet iako pełnomocnik stawać, nie może.
28. W zaszłym, przystąpieniu zabronienia poprzednim artykułem wymienianego, komandytowy (możnoimienny) członek towarzystwa, razem z członkami kompanii pod imieniem zbiorczym czyli firmą z sobą stowarzyszone – mi, za wszelkie długi i przyięte obowiązki całkowitego towarzystwa, staie się bez odwołalnie (ia solidum) odpowiedzialnym.
29. Towarzystwo bezimienne (anonyme) zbiorczego imienia czyli firmy nie używa i ani iednym nazwiskiem ze wszystkich tych co do kompanii należą, nie oznacza się.
go. Towarzystwo takowe bierze iedynie swoie nazwisko od przedmiotu, który iest celem iego przedsięwzięcia.
31. Takowym towarzystwem zawiaduią umocowani do tego i to tylko na czas pewny, z mocą odwołania, a to czyli maią część w tym towarzystwie, czyli nie maią, są płatnemi, lub bez nadgrody tym się trudnią.
32. Takowi pełnomocni zawiadowcy są iedynie odpowiedzialnemi, co do dopełnienia powierzonych sobie zleceń.
Czynnościami swoiemi żadnego na siebie obowiązku, ani co, do osoby, ani co do solidarności nie zaciągaią; ile się też czynności do interessów towarzystwa ściągać mogą,
33. Członki takowego towarzystwa więcey nad część swoią do ogułu włożoną, nie tracą.
34. Kapitał ogulny towarzystwa bezimiennego (bezfirmowego) rozdziela się na udziały (akcye), a nawet i na cząstki udziału (coupons) równeyże ilości.
35. Udziały (akcye) takowe w kształcie dokumentu na ukaziciela (au porteur) ustanowione bydź mogą.
W takowym razie, odstąpienie (cessya} udziału czyni sie przez samo wręczenie, prawa doń służącego;
36. Własność udziałów ustanawiać się moie za pomocą zapisywań w protokułach towarzystwa;
W takowym razie odstąpienie onych, dzieie się mocą oznaymienia o zaszłym zlewku do protokułu towarzystwa wciągnionego, tudzież przez czyniącego zlewek lub iego pełnomocnika podpisanego.
37. Towarzystwo bezimienne (bezfirmowe) iedynie na mocy upoważnienia rządowego, tudzież za nastąpionym potwierdzeniem aktu toż towarzystwo ustanawiającego, mieysce mieć może; takowe zaś potwierdzenie w kształcie wyrokom rządowym przepisanym, wychodzić powinno.
33. Oguł kapitału towarzystwa pod imieniem kommandowym ustanowionego (en commandite) podobnież na udziały (akcye) podzielać się może; byleby przez to od powyższych prawideł względem tegoż towarzystwa przepisanych" w niczym nie odstępowano.
39. Kompanie tak pod imieniem zbiorczym (firmowym), iako też kommandytowym, utworzone; aktami bądź urzedowemi bądź prywatnemi lecz własnoręcznemi zatwierdzać się powinny, stosuiąc się w ostatnim wypadku do prawideł artykułem 1325. Kodexu Napoleona przepisanych..
40. Towarzystwa bezimienne (bezfirmowe), iedynie mocą urzędowych aktów tworzą się.
41. Żaden dowod ze świadectw bądź przeciwko, bądź nad osnowę tego, co w aktach stanowiących towarzystwo, stoi, przypuszczalnym nie iest; ani na to lub przeciw temu coby iako przed zawarciem, przy, lub po zawarciu aktu, za ustnie umówione dowodzono było; chociażby o mnieyszą kwotę iak sto piędziesiąt franków szło.
42. Wyciągi (extrakty) układów towarzystwa bądź pod imieniem zbiorczym, (firmowym), bądź pod kommandytowym… w przeciągu dni piętnastu od podpisania tegoż rachując; do kancellaryi trybunału handlowego własnego okręgu podawanemi, do akt sądowych wciąganemi i przez trzy miesiące to sądowey sali ciągłe zawieszanemi bydź powinny.
Jeżeli kompania z wielu i w różnych okręgach położonemi domami, iest w towarzystwie; naówczas składanie, wciąganie do akt i wywieszanie extraktu owego w sądzie każdego okręgu – następować powinny.
Formalności powyżey przepisane, pod nieważnością korzyści dla maiących udział (interessentów) zachowane bydź maią; a niedostatek takowych formalności ze strony członków towarzystwa przeciw trzeciemu, w niczym za wymówkę służyć nie może.
43. Wyciąg (extrakt) obeymować powinien.
Imiona, nazwiska, stan i mieszkanie członków towarzystwa, ale takowych; którzy pod rodzay członków czyli właścicieli udziałów (akcyow) tudzież towarzystwa kommandytowego (commanditaires) nie podpadają.
Imie zbiorcze czyli firmowe towarzystwa handlowego.
Wyszczegulnienie osób które ze strony; towarzystwa do kierowania… i rządzenia handlem, tudzież do podpisywania imieniem tegoż, upoważnione zostały.
Ilość wartości do oguły towarzyskiego, dostarczonych lub dostarczyć się ieszcze mia – hych, bądź przez udziały (akcye), bądź dany kredyt lub zaliczenie kommandytowe (en commandite.)
Termin od którego towarzystwo współkowe zaczynać się i na którym kończyć sięma.
44. Wyciągi (extrakty) aktów kompanicznych są podpisane, gdy te są urzędowemi, przez notaryuszów; gdy zaś są prywatne, własnoręczne, przez wszystkich towarzystwa członków, ieżeli towarzystwo iest pod imieniem zbiorczym: a zaś przez członków bezodwołalnych (solidarnych) lub zarządzaiących, ieżeli towarzystwo komandytowym iest (en commandite) a to czyli się na udziały ( akcye) dzieli lub nie dzieli.
45. Akt rządowy, towarzystwa bezimienne (bezfirmowe) upoważniający; wraz z aktem stowarzyszenia się, przez tenże sam czasu przeciąg, wywieszany bydź powinien.
46. Jakieżkolwiek przedłużenie towarzystwa nad czas pierwiastkowo zakreślony i iuż upłyniony, wszystkie onego współczłonki publicznym obwieszczeniem, udowodniać mnią.
Tak to obwieszczenie, iako też wszelkie akta rozwiązania towarzystwa przed upłynieniem za – zamierzonego w układzie czasu, tyczące się; daley wszelka odmiana albo wystąpienie z towarzystwa iakowego członka, każdy nowy układ lub warunek, każda zmiana imienia zbiorczego czyli firmy towarzystwa, podług formalności artykułami 42. 43 i 44. przepisanych; następować maią.
Uchybienie takowych formalności, pociąga za sobą kary powyższem 42 artykułem § 3. wskazane.
47. Oprócz powyższych trzech gatunków stowarzyszenia się kupieckiego, dozwala 'prawo wszelkich kupieckich związków, zysk lub stratę i w stosownych udziałach za przedmiot maiących (en principation.)
48. Takowe związki kupieckie maią za cel iednę lub więcey czynności handlowych: ich przedmiot, kształt, udziały zysku, lub straty, słowem całkowite układy stosownie do zaszłych między stronami umów, następuią.
49. Dowody, iż takowe szczegulne handlowe związki w istocie miały mieysce; czerpane będą z przedstawionych xiążek, z korrespondencyj, a nawet z zeznania świadków, gdy ie sędzia przypuszczalnemi uzna.
50. Kompanie tego rodzaiu, to iest korzy – staiące cząstkowo, nie są tak iak inne towarzystwa handlowe, do zachowania prawem przepisanych formalności, obowiązane.ROZDZIAŁ II.
O SPRAWACH MIĘDZY, STOWARZYSZONEMI ZACHODZĄCYCH I SPOSOBACH ONYCH ZAŁATWIENIA.
51. Wszelkie między stowarzyszonemi zachodzące i ze spółkowania wypływaiące spory, sędziowie polubowi rozsadzać maią.
52. Od polubownego wyroku można do wyższey instancyi appellować, albo i całkiem go nie przyiąć, gdy zrzeczenie się takowego prawa nie nastąpiło. W takowym zdarzeniu appellacya idzie do appellacyynego sądu.
53. Mianowani sędziowie polubowi bywaią: Aktem prywatnym własnoręcznym: Aktem urzędowym przed notaryuszem zporządzonym;
Zezwoleniem stron zasadowym lub Zezwoleniem sądownie danym.
54. Przeciąg czasu, w którym spór sądownie skończony bydź ma, strony przy mianowaniu sędziów polubowych zakreślają, a gdy się z sobą względem przeciągu czasu zgodzić hie mogą; naówczas zwierzchność w tey okoliczności wyrok swóy daie.
55. Gdy ieden lub więcey ikompanistów (spólników), sędziów polubowych mianować wzbraniaią się; w takowym zdarzeniu trybunał handlowy tychże sędziów tniannie.
56. Strony składaią wywody swoie i dokumenta sędziom polubowym, bez wszelkich sądowych uroczystości.
57. Kompanista w podaniu potrzebnych wywodów lub dowodów opieszały, otrzymuie zalecenie, aby ie w przeciągu dni iociu złożył.
58 Wszelakoż sędziowie polubowi stosownie do zachodzących wypadków, termin do złożenia dokumentów naznaczony, przedłużyć mogą.
59. Gdy przedłużenie terminu nienastapiło, lub gdy dozwolony nowy termin upłynął; sędziowie polubowi wydaią wyrok podług dowodów i pism, które strony złożyły.
60. W zachodzącey różności zdań, sędziowie polubowi superarbitra mianuią, gdy go same strony nie mianowały; ieżeli zaś względem mianowania tego między sędziami zachodzi niezgoda; w takowym razie; superarbitra trybunał handlowy mianuie.
61. Do wyroku sądu polubowego przyłączaią się powody, na których się gruntuie. Wyrok takowy w trybunale handlowym się składa i bez żadnego dodatku, mocy wykonawczey nabywa; do protokułu sądowego wciąga się, a to na mocy wyraźney i bezwarunkowey rezolucyi przez prezesa trybunału, w przeciągu trzech dni od czasu powyższego złożenia rachuiąc, wydawać sie maiącey.
62. Powyższe przepisy ściągaią się do wdów sukcessorów i tych, którzy (od zostaiących w towarzystwie) prawo sobie maią polecone, (ayant cause).
63. Gdy do toczącey się sprawy z powodu spółki kupieckiey wchodzą małoletni; w takowym razie opiekunowie ich, prawa do zakładania odezwu (appellacyi) od polubownego wyroku, odstępować nie mogą.
64. Wszelkie processa z powodu nieuzupełnionych rachunków i opłat przeciwko kampanistom handlowym, pozostałym po nich Wdowom, lub zastępcom: przeciągiem lat pięciu od ukończenia lub ustania kampanii rachuiąc, przedawnieniu podpadaią; skoro spółkowy kontrakt przeciąg trwałości kampanii przepisuiący albo dokument względem ustania teyże sporządzony, stosownie do artykułu 48. 45 44. i 46. przyzwoicie wywieszone i do sądowych protokułów wciągninne zostały; tudzież gdy po dopełnieniu owych formalności, iakowym krokiem sądowym przeciw tymże przedsięwziętym, przedawnienie to, przerwanym niezostało.TYTUŁ IV.
O ROZŁĄCZENIU MAIĄTKÓW.
65. Wszelkie o rozłączenie maiątku (między małżonkami) zachodzące processa, podług tych prawideł podawane, wnoszone i rozsądzane bydź maią; które w Kodexie Napoleona Xiędze 3. Tytule 5. Roz: 2. oddz. 5. tudzież w Kodexie prawnego postępowania Tomie 21. Xiędze I. Tyt. 8 – są przepisane (a)
66. Każdy wyrok sądowy rozłączenie co do osoby, albo całkowite rozwiązanie małżeństwa, między małżonkami, z których iedno handel prowadzi, ogłaszaiący; formalnościom w Kodexie postępowania cywilnego Art: 872
–- (a) Podług Bulletynu, tu sigę maią przydać z Kodexu postępowania cywilnego artykuły 865 866. 867. 868 869. 870. 871 872. 873 – i 874 vide na końcu.
przepisanym, podlega: w niedopełnieniu zaś tego, wierzyciele nabywaią prawa do sprzeciwienia się, ile to ich dotyka, takowemu rozłączeniu, tudzie unieważnienia wszelkich przez to nastąpionych miedzy małżonkami układów.
67. Wszelkie przedślubne kontrakty między małżonkami, z których iedno handlem się trudni, zawierane; w przeciągu iednego miesiąca od dnia podpisania rachując, urzędowym wyciągiem (extraktem) do kancellaryów i władz kraiowych artykułem 862. Kodexu postępowania prawnego wyszczeguluionych, przesyłane bydź maią: a to, aby stosownie do tegoż artykułu publicznie wywieszonemi bydź mogły.
Extrakty takowe wyszczegulniać maią… czyli się małżonkowie z zachowaniem wspólności, lub w rozłączeniu maiątku, pobrali: albo czyli się podług ustaw posagowych czyli wniosku z sobą ułożyli.
68. Notaryusz przed którym kontrakt przedślubny zawiera się, obowiązanym iest, do dopełnienia powyibzyni artykułem przepisanego przesyłania: a to pod karą stu franków, a nawet złożeniem z urzędu i odpowiedzialnością "wierzycielom; skoroby się okazało, iż opu – syczenie przepisanych prawideł było skutkiem taiemney zmowy.
69. Małżonkowie w rozdzielności co do maiątku żyiący i podług prawideł posagowych ezyli wniosku z sobą pobrani, ieżeli po pobraniu się handel rozpocząć przedsiębiorą, obowiązani są do podobnegoż uwiadomienia władz sądowych, a to w przeciągu miesiąca, od dnia rozpoczętego handlu rachuiąc: w niedopełnieniu czego, karani bydź maią w zdarzeniu podpadnięcia ich maiątku konkursowi, iako podstępni bankruci.
70. Przesyłania tego pod taż sarną karą dopełnić powiniem każdy z współmałżonków, w rozłączeniu co do maiątku żyiący, lub podług prawideł posagowych w małżeńskie śluby weszły, który, w chwili ogłoszenia mnieyszego prawa handel prowadzić zaczął, a to w przeciągu roku, od ogłoszenia wyżey rzeczonego rachuiąc.TYTUŁ V.
O GIEŁDACH KUPIECKICH, AGENTACH ZMIANY (WEXLOWYCH) STRĘCZYCIELACH CZYLI FAKTORACH (COURTIERS)
71. Giełda kupiecka iest to połączenie członków stanu… kupieckiego, kapitanów okrętowych, agentów wexlowych i faktorów, za upoważnięniem rządowym mieysce mięć mogące.
72. Porozumienie się i układ między rzeczonemi członkami handlu w giełdzie zgromadzonemi nastąpione ustanawiaią wyższość lub niższość zmiany (kurs wexlowy), walor towarów, cenę zabespieczenia (assekuracyi), cenę nayrnu okrętowego, cenę prowadzenia (transportu) lądem i wodą, walor narodowych i innych pieniężnych wyższemu lub niższemu biegowi (kursowi) ulegaiacych papierów.
73. Takowe ustanowienia kursu i ceny zaświadczaią agenci-wexlowi i faktorowie, w formie stosownie do ogulnych i mieyscowych urządzeń policyynych, przepisaney.ODDZIAŁ II.
O AGENTACH WEXLOWYCH I STRĘCZYCIELACH CZYLI FAKTORACH.
74. Prawo uznaie w działaniach handlowych pewnych targu posrzedników, to iest; agentów wexlowych i streczycielów czyli faktorów.
75. Takowi, targu pośrednicy we wszystkich miastach, w których iest giełda, bydź maią.
Cesarz ich mianuie.
76. Agenci wexlowi (facyendarze) prawnie ustanowieni, maią udzielne prawo zbywania i rsbywania (negocyowania) rządowych i innych pieniężnych, wyższemu lub niższemu biegowi ultgaiacych papierów, zbywania i nabywania, wimieriu innych, wexlów i assygna-cyi, tudzież wszelkich handlowych papierów, a oraz zaświadczenia wyższości lub niższości onych biegu, niemniey oznaczenia ich na każdey stronie.
Agenci wexlowi z przybranemi do siebie faktorami towarowemi, mogą wchodzić w układy o zbywanie i nabywanie pieniędzy: sami zaś maią prawo, do zaświadczania niższego lub wyższego onych kursu.
77. Faktorowie są rozmaici, to iest: towarowi, zabespieezenia, okrętowi, tłómacze, tudzież lądowey i morskiey podróży, czyli takowych transportów,
78 Prawnie ustanowieni stręczyciele towarowi, maią udzielne prawo trudnienia się Sprzedażą towarów więcey daiacemu, tudzież naznaczaniem im ceny; łącznie zaś z agentami wexlowemi, zatrudniaią się naraianiem Wszelkich brzęczących pieniędzy.
79. Faktorowie assekuracyini łącznie z notaryuszarni, spisuią kontrakty zabespieczenia, rzetelność onych własnoręcznym podpisem stwierdzała,… umówione zabespieczalue stowe (praemia) zaświadczają, na wszelkie tak morskie iako i rzeczne podróże.
go. Stręczyciele, tłómacze i przewodnicy okrętowi, trudnią się wynaymowaniem mieysc na okrętach, maią oraz udzielne prawo tłómaczenia, w zdarzeniu wytoczonego przed sąd, sporu, wszelkich oznaymieii, kontraktów frachtowych (chartes parties), listów towarowych (connaissements, frachtempfangscheine), ursiów i wszelkich handlu tyczących się dokumentów, którychby przekładanie potrzebnem było; nadto wydawania zaświadczeń, o istotuey cenie czyli biegu naymu (frochtu} okrętowego (du fret et du nolis.)
We wszelkich sprawach spornych handlu tyczących się, tudzież okolicznościach ściągaiacych sie do cła, wszyscy z obcych portów szyprowie, zawiiaiący kupcy, czeladź okretowa, i inne do żeglugi należne osoby, ich iedynie na swoich tłómaczów, używać maią.
81. Jedna osoba, gdy do tego prawnie i rządownie upoważnioną fest, może razem odbywać czynności agenta wexlowego i fraktora towarowego lub nssekuracyinego, tudzież tłómacza i przewodnika okrętowych.