Koherencja rytmu serca 3–6–5 - ebook
Koherencja rytmu serca 3–6–5 - ebook
Koherencja rytmu serca
Jak zharmonizować serce i mózg za pomocą oddechu, by osiągnąć optymalny fizyczny, emocjonalny i umysłowy dobrostan
Stworzona przez dr. Davida Servan-Schreibera metoda koherencji rytmu serca to jeden z najprostszych na świecie sposobów na redukcję stresu. To praktyka terapeutyczna, której skuteczność potwierdzają naukowcy, a lekarze i psychoterapeuci polecają z entuzjazmem. Jej wielkimi atutami, obok prostoty, są dostępność i darmowość – ponieważ opiera się wyłącznie na oddychaniu w określonym rytmie.
Książka Koherencja rytmu serca 3–6–5 pomoże ci łatwo opanować tę metodę, skutecznie wdrożyć ją do codziennego życia i zachować regularność praktyki, aby móc w pełni odczuwać jej dobroczynny wpływ na fizyczny i psychiczny dobrostan.
Dr David O’Hare przedstawia praktykę oddechową koherencji rytmu serca w sposób przystępny i praktyczny. Prostota metody wyraża się w trzech liczbach: 3–6–5, czyli:
– trzy razy dziennie
– sześć oddechów na minutę
– przez pięć minut
Sama technika koherencji rytmu serca jest nie jest skomplikowana; większym wyzwaniem jest uczynienie z niej codziennego nawyku. Na szczęście autor opiera się na swojej wieloletniej pracy z pacjentami i uwzględnia wszystkie trudności, które mogą się pojawić na twojej drodze. Metoda O’Hare’a pozwala obyć się bez skomplikowanych narzędzi jak aplikacje i urządzania pomiarowe, co jest jej niezaprzeczalnym atutem. W niemal każdej sytuacji wystarczy twój oddech (który zawsze masz przy sobie) i metoda koherencji rytmu serca 3–6–5, by doraźnie ukoić układ nerwowy, złagodzić stres, poprawić samopoczucie, ułatwić podjęcie decyzji czy umożliwić wybór reakcji, zaś w dłuższej perspektywie – osiągnąć wymierne korzyści zdrowotne i znacząco poprawić jakość życia.
Podstawowe korzyści płynące z tej metody to:
– lepsze radzenie sobie ze stresem i lękiem oraz ich konsekwencjami fizjologicznymi
– lepszy sen, łatwiejsze zasypianie
– zmniejszenie zjawiska jedzenia emocjonalnego, a co za tym idzie – łatwiejsze zrzucenie nadmiarowych „emocjonalnych kilogramów”
– lepsze zarządzanie trudnymi emocjami
– zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych
– większa łatwość uczenia się i zapamiętywania
– łatwiejsze podejmowanie decyzji
3–6–5 – tyle wystarczy zapamiętać, by uczynić z koherencji rytmu serca najlepszego sojusznika swojego zdrowia psychofizycznego.
David O’Hare to lekarz, dietetyk i psychoterapeuta. Zajmuje się dietetyką i wpływem stresu na odżywianie się. Rozczarowany nieskutecznością terapii opartej na samej zmianie nawyków żywieniowych zwrócił się ku psychoterapii kognitywnej i behawioralnej, włączając do swojej pracy psychologiczne towarzyszenie pacjentom będącym na diecie. Gdy odkrył skuteczność metody koherencji rytmu serca, zaadaptował ją na potrzeby swoich pacjentów, rozwinął i udoskonalił, czyniąc z niej dostępne i proste narzędzie dla każdego.
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-63860-93-6 |
Rozmiar pliku: | 855 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Trzymasz w ręku przystępny przewodnik po tym, jak wieść lżejsze, prostsze, bardziej pogodne życie dzięki codziennej praktyce rezonansu rytmu serca.
365: jak trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku.
Trzy cyfry zawarte w tytule tej książki są podstawą prostej, ale niezwykle skutecznej praktyki zarządzania stresem, która odpowiada także na niezliczone inne potrzeby pojawiające się w nas na skutek presji życia we współczesnym świecie.
3–6–5: każdego dnia w roku wystarczą – w skrócie – tylko trzy punkty, by zmienić bieg swojego życia i zyskać większą równowagę i spójność w zdrowiu fizycznym, emocjonalnym i moralnym.
Praktyczne przewodniki zwykle zaczynają się od szczegółowych wyjaśnień, a kończą podsumowaniem. My zaczniemy od końca, ponieważ to właśnie koniec uzasadnia metody, które będziemy rozwijać na kolejnych stronach.
Oto zasada 4Z: zgłębić, zdecydować, zaskoczyć i zrozumieć:
•zgłębić technikę opisaną w tych trzech linijkach
•zdecydować się rozpocząć praktykę
•zaskoczyć siebie nieuchronnymi rezultatami
•zrozumieć mechanizmy, które wywołały te efekty
-----------------------------
3: trzy razy dziennie
6: sześć oddechów na minutę
5: przez pięć minut
-----------------------------
Rezonans rytmu serca to najprostsza, ale też najbardziej skuteczna na świecie praktyka. Jej niezbędnym warunkiem jest jednak regularność. Trzy razy dziennie, sześć oddechów na minutę, przez pięć minut. W tym miejscu możesz właściwie przerwać lekturę, zacząć praktykować według tych trzech wskazówek i odczuć konkretne, namacalne rezultaty zaledwie po kilku dniach.
Przedstawiona tutaj praktyka oddechowa 3–6–5 może trwale odmienić twoje życie. Jeśli zdecydujesz się czytać dalej i dotrzesz do ostatniej strony, sporo się dowiesz i zrozumiesz istotę tej metody. Jednak na początku tej drogi nie potrzebujesz włożyć dużego wysiłku w zrozumienie, aby przyswoić podstawy.
WYJAŚNIENIE
Kiedy mówimy o rezonansie i koherencji, zaraz pojawia się też słowo serce. Jest ono tutaj kluczowe. Zachodnia kultura i nauka zepchnęły serce do rangi zwykłej pompy, wprawdzie jednego z podstawowych organów ciała, ale bez duszy ani emocji. Słynne „myślę, więc jestem” Kartezjusza, którym nieźle namieszał w zrozumieniu całości, jaką jest człowiek, mogłoby zostać sparodiowane przez Szadoki jako „pompuję, więc jestem”.
Niezwykły rozwój neuronauki w ostatnich latach stopniowo przywrócił sercu miejsce w centrum autonomicznego układu nerwowego; aktywnie uczestniczy ono we wszystkich procesach obejmujących emocje i uczucia. Serce dysponuje prawdziwym małym mózgiem z neuronami, synapsami i wydzielaniem neuroprzekaźników zwanych „molekułami emocji”. Wykształciła się samodzielna dyscyplina – neurokardiologia. Odkrycie dokonane przez działającego w Montrealu doktora Johna Andrew Armoura ujawniło, że ten „drugi mózg” jest mocno zaangażowany we wszystkie procesy emocjonalne i decyzyjne, a tym samym nadało neurokardiologii status jednej z neuronauk.
Gdybyśmy potrzebowali jeszcze więcej dowodów na to, co wiedzieli już starożytni Egipcjanie – długo przed tym, zanim zaczęliśmy prowadzić badania naukowe – to mamy ich pod dostatkiem: nie ma wątpliwości, że serce jest potężnym centrum emocjonalnym.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
CZTERY PODSTAWOWE POJĘCIA
(4) ZMIENNOŚĆ RYTMU SERCA
(3) CHAOS RYTMU SERCA
(2) KOHERENCJA RYTMU SERCA
(1) REZONANS RYTMU SERCA
PODSTAWY METODY 3–6–5
JAK WZMOCNIĆ PRAKTYKĘ
3–6–5 DZIEŃ PO DNIU
PODSUMOWANIE
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71