- W empik go
Konflikt arabsko - żydowski. Wybrane problemy. Tom I. - ebook
Konflikt arabsko - żydowski. Wybrane problemy. Tom I. - ebook
Konflikt arabsko – żydowski to pojęcie, które odnosi się do wzajemnej walki Żydów ze światem arabskim (nie tylko z Palestyńczykami, ale także Syryjczykami, Jordańczykami, czy też Libańczykami), która swoją kulminację osiąga na terytorium Autonomii Palestyńskiej i w Strefie Gazy. W sytuacji, w której przywódcy państw arabskich nie prowadzą oficjalnej wojny z Izraelem, czynią to niejako w ich zastępstwie liczne organizacje polityczno – militarne, które działają rzekomo w imieniu całej arabskiej społeczności.
Konflikt arabsko – żydowski ma charakter regionalny. Jednak od lat wpływa na: kreowanie światowej polityki bezpieczeństwa oraz międzynarodową gospodarkę (liczne złoża ropy naftowej, współpraca koncernów z innowacyjnymi przedsiębiorstwami z regionu, strategiczne miejsca dla międzynarodowych systemów logistycznych np. Kanał Sueski). Wraz z upływem czasu zmieniały się tylko przyczyny konfliktu i ich charakter.
W monografii zostaną przedstawione początki konfliktu, zarówno te „odległe” tkwiące w starożytności i średniowieczu jak i te dość „bliskie” związane z „powrotem” Żydów do „Ziemi Obiecanej” pod koniec XIX wieku i próbami budowy niepodległego państwa Żydów i Arabów w I połowie XX wieku (w kontekście sytuacji polityczno – ekonomicznej ówczesnego świata). Oprócz tego wyodrębnione zostaną etapy rozwoju i natężenia konfliktu arabsko – żydowskiego w II połowie XX wieku (do 1982r.) oraz omówione: mechanizmy, które towarzyszą powstawaniu nowych sytuacji kryzysowych i zagrożeń w regionie oraz metody walki z nimi władz izraelskich(m.in. opracowanie innowacyjnego systemu bezpieczeństwa narodowego).
W monografii zostanie przedstawiona także rola mocarstw i organizacji międzynarodowych w XX wieku w kreowaniu sytuacji polityczno – ekonomicznej w regionie. Analizie podane zostaną decyzje podejmowane przez te organizacje oraz ich skuteczność w rozwiązaniu konfliktu.
W aneksach przedstawione zostaną liczne materiały źródłowe (mapy i dokumenty) uzupełniające i rozszerzające informacje zawarte w tekście.
Spis treści
1. Geneza konfliktu arabsko – żydowskiego 7
1.1 Powstanie narodu żydowskiego – sytuacja geopolityczna w starożytności na Bliskim Wschodzie 8
1.2 Wpływ narodzin kultury islamskiej na kształtowanie się sytuacji narodu żydowskiego na Bliskim Wschodzie 30
1.3 Konkluzje 47
2. Wpływ zmian na arenie międzynarodowej w I połowie XX wieku na kształtowanie sytuacji kryzysowych na terenie Palestyny 51
2.1 Narodziny żydowskiego ruchu nacjonalistycznego – syjonizmu 52
2.2 Wpływ imigracji żydowskiej w zaostrzeniu lokalnego konfliktu w Palestynie - geneza ruchu kibucowego 58
2.3 Sytuacja ogólnoświatowa po I wojnie światowej i jej wpływ na problemy Bliskiego Wschodu 68
2.4 Konkluzje 91
3. Konflikt żydowsko – arabski po II wojnie światowej (do 1982r.) 96
3.1 Wpływ Organizacji Narodów Zjednoczonych na powstanie Państwa Izrael 97
3.2 Uwarunkowania polityczne konfliktu żydowsko – arabskiego (do 1982r.) 126
3.2 Konkluzje 157
4. Aneksy 166
Kategoria: | Politologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-272-4293-8 |
Rozmiar pliku: | 15 MB |