Konspiracja trzech pokoleń. Związek Młodzieży Polskiej „Zet” i ruch zetowy (1886-1996). Wydanie drugie - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Konspiracja trzech pokoleń. Związek Młodzieży Polskiej „Zet” i ruch zetowy (1886-1996). Wydanie drugie - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-8142-242-0
Język:
Polski
Rok wydania:
2018
Rozmiar pliku:
8,6 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
27,45
Cena w punktach Virtualo:
2745 pkt.

Pełny opis

W serii powołanej dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz utrwalenia w polskiej świadomości zbiorowej wiedzy historycznej o genezie i przebiegu odbudowy państwa polskiego ukażą się monografie, biografie i źródła, dla których tematyczną klamrą będzie idea polskiej niepodległości oraz walki o jej urzeczywistnienie i kształt z uwzględnieniem zagadnień polskich i międzynarodowych; politycznych, społecznych i ekonomicznych; walki orężnej i działań dyplomatycznych; wreszcie przedsięwzięć na polu kultury.

Autor prezentuje ponad stuletnie dzieje trójpokoleniowej polskiej konspiracji patriotycznej „Zetu” oraz pozostających pod jej wpływem organizacji tworzących ruch zetowy. Ukazuje ich struktury, idee, działalność i postacie liderów z okresu zaborów, Wielkiej Wojny, II RP, II wojny światowej oraz lat powojennych na emigracji i w kraju (w PRL i III RP). Dzieje „Zetu” zostały przedstawione na podstawie rozległej kwerendy archiwalnej i prasowej oraz bogatego zbioru źródeł opublikowanych i literatury przedmiotu. Dzięki wnikliwym badaniom autorowi udało się zrekonstruować fascynujący wizerunek tajemniczej, mało znanej, a przecież najdłuższej konspiracji w najnowszej historii Polski.

 

Spis treści

Wstęp 7

Rozdział I. Konspiracja „Zetu” w okresie zaborów i Wielkiej Wojny 17

1. Związek Młodzieży Polskiej „Zet” w latach 1886–1914. Geneza, struktury i działalność 17

2. Ekspozytury i wpływy „Zetu” w okresie zaborów 47

3. Inspiracje – spory – koncepcje programowe 77

4. Zetowcy w latach Wielkiej Wojny 106

Rozdział II. „Zet” w Drugiej Rzeczypospolitej 129

1. Ruch zetowy w Polsce międzywojennej 129

2. Wizje ustroju państwa i ładu społecznego 163

3. Koncepcje polityki narodowościowej 198

4. Wobec polityki zagranicznej Drugiej Rzeczypospolitej 230

5. W obliczu zagadnień gospodarczych 263

Rozdział III. Zetowcy w latach II wojny światowej 297

1. Konspiracje prawicy zetowej pod okupacją 297

2. Organizacje podziemne syndykalistów 326

3. Zetowcy na obczyźnie 354

4. Koncepcje walki o Polskę i wizje niepodległego państwa 382

Rozdział IV. Zetowcy na uchodźstwie i w kraju po 1945 roku 411

1. Przedstawiciele, działalność i wpływy „Zetu” na obczyźnie 411

2. Zetowcy w Lidze Niepodległości Polski 437

3. Emigracja zetowa wobec zagadnień międzynarodowych i polskich 466

4. Środowisko zetowe w Polsce 492

Zakończenie 519

Słownik działaczy ruchu zetowego 531

Bibliografia 549

Indeks osobowy 601

Wykaz stosowanych skrótów 627

Od redakcji 633

 

BESTSELLERY