- W empik go
Korporacyjni Rebelianci. Niech praca będzie frajdą - ebook
Korporacyjni Rebelianci. Niech praca będzie frajdą - ebook
Od dawna jestem fanem Korporacyjnych Rebeliantów, a niniejsza książka ujmuje istotę ich mądrości. Autorzy prezentują rzeczową, praktyczną i dającą do myślenia perspektywę patrzenia na świat pracy.
Daniel Pink, autor książek Kiedy i Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację
Rzucaj wyzwanie przyjętym prawdom – to moje powracające motto i to jest właśnie to, co robią Korporacyjni Rebelianci! Mądra lektura dla wszystkich pracowników, specjalistów działów kadr i przywódców biznesów, którzy chcą tworzyć radykalnie inspirujące miejsca pracy.
Katarina Berg, dyrektor ds. personalnych w Spotify
Toczy się cicha rewolucja zarządzania. Aby ludzie zauważyli rewolucję i przyłączyli się do niej, musimy udzielać jej głosu, a raczej wielu, wielu głosów. Korporacyjni Rebelianci postawili sobie za zadanie przekazywanie nam takich głosów oraz związanych z nimi historii.
Frederic Laloux, autor książki Pracować inaczej
Joost and Pim, znani jako Korporacyjni Rebelianci, realizują swą misję sprawiania, by praca była frajdą. Porzucili frustrujące zajęcia w korporacjach, aby odwiedzić najbardziej inspirujące firmy świata. Prezentując kolejne miejsca i ludzi, których już spotkali, dzielą się z czytelnikami tym, czego się do tej pory nauczyli i dowiedzieli.
Oto książka dla ludzi, którzy wiedzą, że miejsca pracy mogłyby i powinny być lepsze. Niezależnie od tego, czy wchodzisz w skład zespołu zarządzającego, czy jesteś rebeliantem zdławionym przez korporacyjne dogmaty czy też menadżerem, który utknął w niesprawnym systemie, ta książka z pewnością jest dla ciebie!
Blog Korporacyjnych Rebeliantów czytany jest w ponad 100 krajach. Ich blogowe wpisy były wykorzystywane przez takie media, jak „The New York Times”, „Forbes”, „HuffPost”, „The Guardian” czy BBC. Obaj autorzy znaleźli się na liście Top 30 Emergent Management Thinkers (Najlepszych 30 Myślicieli Wyłaniającego się Nowego Zarządzania) i zdobyli w 2019 roku nagrodę Thinkers50 Radar Award.
O autorach:
Współzałożyciel Korporacyjnych Rebeliantów Joost Minnar zostawił korporacyjną pracę w Barcelonie, gdzie mieszkał po ukończeniu studiów magisterskich (w dziedzinie nanonauki i nanotechnologii) na Uniwersytecie Barcelońskim. Podróżuje po świecie, badając organizacje progresywne i pisząc o swoich odkryciach na blogu. Doradza w kwestiach i problemach występujących w miejscach pracy. Joost jest doktorantem w Amsterdam Business Research Institute (VU University, Amsterdam).
Pim de Morree, współzałożyciel Korporacyjnych Rebeliantów, również pożegnał się ze swoją korporacyjną pracą. Wydarzyło się to zaledwie trzy lata po ukończeniu studiów z inżynierii przemysłowej, nauk o zarządzaniu oraz zarządzania innowacją na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven. Poza podróżowaniem i prowadzeniem badań w świecie Pim pisze na blogu Korporacyjnych Rebeliantów, doradza firmom i występuje jako główny prelegent na konferencjach, inspirując organizacje do radykalnych zmian w sposobie ich pracy. Razem z pozostałą częścią zespołu Korporacyjnych Rebeliantów wspiera rozwój globalnego ruchu na rzecz czynienia pracy frajdą.
Spis treści
Wstęp. Skok na głęboką wodę
1. Od zysku do istnienia dla wyższego celu i wartości
2. Od hierarchicznej piramidy do sieci zespołów
3. Od przywództwa dyrektywnego do wspierającego
4. Od planowania i prognoz do eksperymentów i przystosowania
5. Od reguł i kontroli do wolności i zaufania
6. Od władzy scentralizowanej do rozproszonej
7. Od tajności do radykalnej przejrzystości
8. Od zakresu obowiązków do talentu i mistrzostwa
Przyłącz się do rewolucji „Zobaczyć to uwierzyć”
Refleksje
Podziękowania
Przypisy
O autorach
Kategoria: | Zarządzanie i marketing |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66142-63-3 |
Rozmiar pliku: | 5,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Od dawna jestem fanem Korporacyjnych Rebeliantów, a niniejsza książka ujmuje istotę ich mądrości. Autorzy prezentują rzeczową, praktyczną i dającą do myślenia perspektywę patrzenia na świat pracy.
Daniel Pink, autor książek Kiedy i Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację
Rzucaj wyzwanie przyjętym prawdom – to moje powracające motto i to jest właśnie to, co robią Korporacyjni Rebelianci! Mądra lektura dla wszystkich pracowników, specjalistów działów kadr i przywódców biznesów, którzy chcą tworzyć radykalnie inspirujące miejsca pracy.
Katarina Berg, dyrektor ds. personalnych w Spotify
Korporacje potrzebują wstrząsu, a świat biznesu potrzebuje Korporacyjnych Rebeliantów. Są bardzo pożądanym i rozbrzmiewającym w odpowiednim czasie sygnałem alarmowym dla kapitalizmu. Rebelianci są oddechem świeżego powietrza w myśleniu o zarządzaniu. Nieprzypadkowo Thinkers50 ma ich na swoim radarze. Ich głos współbrzmi z nowym pokoleniem, które domaga się radykalnie innego podejścia do pracy i życia.
Des Dearlove, współzałożyciel Thinkers50
Firmy, a raczej ich klienci i pracownicy, domagają się bardziej zrównoważonych i lepszych sposobów organizowania pracy. Korporacyjnym Rebeliantom udało się trafić w samo sedno; w inspirujący sposób dzielą się wiedzą o alternatywnych podejściach do pracy. To jest piękne!
Jos de Blok, założyciel i prezes Buurtzorg
Toczy się cicha rewolucja zarządzania. Aby ludzie zauważyli rewolucję i przyłączyli się do niej, musimy udzielać jej głosu, a raczej wielu, wielu głosów. Korporacyjni Rebelianci postawili sobie za zadanie przekazywanie nam takich głosów oraz związanych z nimi historii.
Frederic Laloux, autor książki Pracować inaczej
Korporacyjni Rebelianci mają cenny, orzeźwiający i niepowtarzalny wkład w myślenie i konstruowanie nowych modeli organizacyjnych. Robią to, dokonując solidnych wyborów i prowadząc rzetelne badania. Mają przejrzyste podejście, praktyczne wnikliwe spostrzeżenia, dobre oko do subtelnych szczegółów i dużo odwagi. Brawo!
Yuri van Geest, współautor książki Exponential Organizations
Joost Minnaar i Pim do Morree przemierzyli całą planetę, aby odwiedzić wszystkie organizacje, liderów i myślicieli, których celem jest transformacja firm zdominowanych przez dowodzenie i kontrolę, by uczynić je miejscem, gdzie praca staje się frajdą. Autorzy znaleźli ponad sto z nich i poprzez rzeczowe o nich opowieści przynoszą nadzieję i wizję każdemu studentowi organizacji. Bardzo ciekawa i oryginalna książka.
Isaac Getz, współautor książki Freedom, Inc. oraz Leadership Without Ego
KORPORACYJNI REBELIANCI stanowią źródło informacji o najbardziej ekscytujących oraz innowacyjnych osiągnięciach w obszarze zarządzania na całym globie. Pobudzają, rzucają wyzwanie, wyszukują nowatorskie firmy i naocznie pokazują, jak bardzo organizacje mogą być inne i jak praca w nich może być frajdą. Nieważne, czy jesteś dyrektorem czy pracownikiem, zmienią na pewno twój sposób myślenia o pracy.
Henry Stewart, Dyrektor ds. Szczęścia, Happy Ltd
Nie zapomnij zapoznać się z KORPORACYJNYMI REBELIANTAMI, głównym źródłem informacji na temat przyszłości pracy. Zbyt mało wagi przykładano do kluczowej dźwigni korporacyjnych wyników: samego miejsca pracy i jego kultury. Korporacyjni Rebelianci zmieniają to i wskazują, jak odpowiednie techniki pomagają firmom poprawiać wyniki finansowe, zwiększać wzrost i uwydatniać niezaprzeczalną siłę dążenia ku dobru.
Alexander Osterwalder, autor książki Tworzenie modeli biznesowych i twórca Business Model Canvas
Korporacyjni Rebelianci są wieszczami Przyszłości Pracy. Autorzy znakomitych opowieści podróżują wokół globu w poszukiwaniu najbardziej radykalnie przełomowych miejsc pracy na planecie. Pobudzeni do działania przez swoje dawne ponure tożsamości korporacyjne, wnoszą do swoich zadań kipiącą energię i zaraźliwy entuzjazm, zapraszając liderów do świata zaangażowania, szacunku i wzniosłych osiągnięć. Niniejsza książka daje szansę wszystkim ciekawskim i żądnym przygód, by zabrali się w podróż z Rebeliantami i zobaczyli świat ich doświadczonymi oczami, by ujrzeli choćby przez krótki moment przyszłość, gdzie wszyscy kochają swą pracę. Zapnij pasy i ciesz się podróżą.
Doug Kirkpatrick, autor książki Beyond Empowerment: The Age of the Self-Managed Organisation
Nazwali się Korporacyjnymi Rebeliantami, lecz można by ich również nazwać odkrywcami w poszukiwaniu doskonałego szczęścia w pracy.
„Het Financieele Dagblad” (holenderski dziennik biznesowy)
W miarę jak świat pracy ewoluuje, stare organizacyjne rozwiązania z ubiegłych stuleci coraz bardziej się przedawniają. Choć daleko jej do głównego nurtu i nie wpisuje się jeszcze w utarte ścieżki intelektualne, to jednak jest już z nami innowacyjna, nowatorska książka, która zmienia świat pracy na lepsze. Ashanti Alston kiedyś napisał, że „jedna z najważniejszych rzeczy, jakiej również nauczyłem się z anarchizmu, to że trzeba szukać radykalnych rzeczy, które już się dzieją, i starać się je wspierać”. To jest dokładnie to, co robi drużyna Korporacyjnych Rebeliantów − prowadzą śledztwa, by wydobyć na światło dzienne nowe podejścia, by wspierać ciągle mało znane, lecz bardziej holistyczne sposoby pracy, by zachęcać kreatywnych liderów do trzymania się z dala od hierarchii i do przyjmowania nowych, bardziej pozytywnych, bardziej progresywnych i ostatecznie bardziej wydajnych rozwiązań. Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje z frontu świata progresywnych organizacji, zapisz się na wszystko, co możesz dostać od Korporacyjnych Rebeliantów, i pomagaj im urzeczywistniać rewolucję pracy XXI wieku.
Ari Weinzweig, prezes i współzałożyciel Zingerman’sLondyn
Poprawiamy muszki pod szyją. Potrzebujemy trochę czasu, aby przyzwyczaić się do garniturów – minęło już parę lat, odkąd odeszliśmy z korporacyjnego świata. De Vere Grand Connaught Rooms otworzyło swe podwoje dla dzisiejszej Gali Nagród Thinkers50, znanej również jako Oskary Idei Zarządzania.
Są tutaj obecne czołowe postacie świata zarządzania: wybitni naukowcy, guru w temacie pracy. Wyglądamy jak z nieco innego świata. Mamy o połowę lat mniej od wielu gości i sądząc po spojrzeniach, które przyciągamy, zauważamy to nie tylko my.
Podczas gdy konferansjer ogłasza listę nominowanych osób, spoglądamy na siebie ze zdumieniem rebeliantów. Kto by pomyślał, że znajdziemy się na takim wydarzeniu? Kiedy zaczynaliśmy naszą przygodę, nikt nie spodziewał się, że dotrzemy aż tak daleko. Nie mieliśmy pieniędzy, żadnego pomysłu na zarabianie, a nade wszystko żadnego dobrze przemyślanego biznesplanu. Przywiódł nas tutaj jedynie optymizm.
Odwiedziliśmy pięć kontynentów i ponad 30 krajów. Dogłębnie przyjrzeliśmy się ponad stu pionierom i przeprowadziliśmy ponad tysiąc wywiadów. W oparciu o to stworzyliśmy 300 blogowych wpisów, występowaliśmy na konferencjach i pomagaliśmy firmom przy gruntownej przebudowie ich przestarzałych struktur i metod pracy. Surfowaliśmy w Kalifornii w trakcie wizyty w jednej z inspirujących firm, gdzie pracownicy starają się uczynić świat lepszym. Byliśmy w Sztokholmie, by zwiedzić firmę zatrudniającą setki ludzi – ale bez żadnego szefa. Spędziliśmy trochę czasu w chińskiej fabryce zatrudniającej 70 tysięcy pracowników, którzy działają tak, jakby zarządzali własnym biznesem.
Spotykaliśmy się z belgijskimi urzędnikami, którzy sami decydują, gdzie, kiedy i jak będą pracować. Przeprowadzaliśmy wywiady z kontestującymi naukowcami, pionierskimi autorami i ekscentrycznymi autorytetami. Jesteśmy po imieniu z rebelianckimi prezesami i przedsiębiorcami, poczynając od Australii, przez Nowy Jork i São Paulo, aż do Dubaju. Mówiąc w skrócie, nauczyliśmy się więcej o temacie, jaki podjęliśmy, niż kiedykolwiek odważaliśmy się spodziewać.
Rozglądamy się wokół i budzi się w nas refleksja, jak wielki spotkał nas zaszczyt, że tutaj jesteśmy. Jakie to wspaniałe, że zostaliśmy ujęci na liście Top 30 Emergent Management Thinkers (Najlepszych 30 Myślicieli Wyłaniającego się Nowego Zarządzania). Dla nas to znak czegoś większego – przelotne dostrzeżenie zmiany, którą chcemy wywołać, czyli przejście od niezadowolenia z pracy w stronę idealizmu i poczucia jej sensu.
Ciągle jest wiele do zrobienia, a palące problemy rozwiązywane są często w lękliwy i nieskuteczny sposób. Rozwiązania istnieją dla tych, którzy mają odwagę wprowadzić je w czyn. Wszystko, czego się nauczyliśmy i wszystko, co się wokół nas dzieje, umacnia w nas przekonanie, że globalny ruch zmiany już się toczy.
Jesteśmy jego częścią. Dołącz do nas!
JOOST I PIM