- promocja
Leniwy umysł. Dlaczego warto ciągle weryfikować swoje poglądy i decyzje - ebook
Leniwy umysł. Dlaczego warto ciągle weryfikować swoje poglądy i decyzje - ebook
Inteligencja nie tylko nie jest lekiem na całe zło, ale też bywa wręcz klątwą. Ludzie wprawni w sztuce myślenia mają często kłopot z weryfikacją swoich poglądów. Im ktoś jest bardziej błyskotliwy, tym większe może mieć trudności z dostrzeżeniem własnych ograniczeń. Tymczasem w szybko zmieniającym się świecie bardziej liczą się inne umiejętności poznawcze, a mianowicie zdolność do weryfikacji przyjętych założeń i pozbywanie się nieaktualnych informacji.
Pomyśl jeszcze raz
Adam Grant, profesor Wharton School, autor bestsellera Buntownicy oraz gwiazda konferencji TED, którego wystąpienia obejrzało ponad 25 mln odbiorców, w swojej nowej książce wziął na warsztat ważną sztukę weryfikacji własnego zdania i refleksji nad słusznością wyznawanych poglądów. Czytając jego Leniwy umysł, dowiesz się m.in., dlaczego wybiegającym myślami w przyszłość przedsiębiorcom zdarza się ugrzęznąć w przeszłości; dlaczego noblista cieszy się, że się pomylił; co robi międzynarodowy mistrz sztuki dyskutowania, aby przeforsować swoje argumenty, jak oscarowy reżyser prowadzi produktywne kłótnie, a także jak zbudować w firmie kulturę uczenia się i gotowość do weryfikacji nawet najlepiej nakreślonych planów.
Warto wiedzieć, czego się nie wie
Ta książka pomaga zinternalizować sobie wszystko, co większość z nas już instynktownie wie. To zaproszenie do wyzbycia się poglądów, które nam już nie służą. To zachęta do tego, aby uwolnić się od nieracjonalnego przywiązania do stałości, a na pierwszy plan wydobyć elastyczność myślenia, ciekawość i owartość umysłu. Bo opanowanie trudnej sztuki weryfikacji dotychczasowych poglądów i decyzji zdecydowanie pozwoli zwiększyć nasze szanse na osiągnięcie sukcesu w pracy i szczęścia w życiu.
To jest to! To jest książka, jakiej nam dziś potrzeba. Tak – żeby się czegoś nauczyć, trzeba się skupić. Jeszcze większy wysiłek trzeba jednak podjąć, żeby się czegoś oduczyć i nauczyć na nowo. Do tego trzeba wyrzec się wygody i wykazać się odwagą. Leniwy umysł to książka, w której Adam Grant wplata wiedzę naukową w kanwę opowieści. W ten sposób chce nam pomóc podtrzymać kondycję intelektualną i emocjonalną, abyśmy nie zatracili ciekawości wobec świata i byli w stanie aktywnie go zmieniać. Jeszcze nigdy dotąd z taką radością nie myślałam o tym, czego nie wiem.
Brené Brown, Ph.D., autorka bestsellera Odwaga w przywództwie
Adam Grant w przekonujący sposób wyjaśnia, że jeśli tylko zdołamy z pokorą i dociekliwością przyjrzeć się własnym przekonaniom, to zawsze będziemy w stanie wymyślić siebie na nowo. Czytając Leniwy umysł, dowiedziałem się, co robią ludzie dokonujący wielkich rzeczy w sferze teorii i praktyki, aby pomimo ogromu wiedzy i doświadczenia na zawsze pozostać uczniami w szkole życia.
M. Night Shyamalan, reżyser filmów The Sixth Sense oraz Split
Adam Grant uważa, że zachowywanie otwartego umysłu to umiejętność, którą można posiąść. Nikt nie potrafiłby nauczyć tej niesamowicie cennej umiejętności lepiej niż autor tej uroczej i błyskotliwej książki. Niesamowite spostrzeżenia w niej zawarte z pewnością skłonią czytelników do weryfikacji wielu swoich poglądów i ponownego przemyślenia najważniejszych decyzji.
Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, autor książki Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
W świecie agresywnej pewności najnowsza książka Adama Granta wyróżnia się orzeźwiającym przyzwoleniem na pokorną otwartość umysłu. Leniwy umysł to zbiór mocnych argumentów przemawiających za tym, żeby przemyśleć to, co już wiemy. To nie tylko potencjalnie przydatna lekcja. To może być lekcja nieodzowna!
„Financial Times”
ADAM GRANT zajmuje się psychologią organizacji w Wharton School, gdzie od siedmiu lat plasuje się na czele rankingu najlepszych wykładowców. Jego książki sprzedają się w milionach egzemplarzy, jego wystąpienia z konferencji TED zostały odtworzone już ponad 25 milionów razy, a jego podcast WorkLife with Adam Grant bije rekordy frekwencyjne. Jego pionierskie badania inspirują ludzi do weryfikacji zupełnie podstawowych założeń na temat motywacji, szczodrości i kreatywności.
Uważany jest za jednego z najważniejszych teoretyków zarządzania, znalazł się na liście 40 under 40 prowadzonej przez „Fortune”. American Psychological Association oraz National Science Foundation uhonorowały go nagrodami za dokonania naukowe. Grant ukończył studia licencjackie na Harvard University, a doktorat robił na University of Michigan. Startował w amerykańskich igrzyskach olimpijskich dla młodzieży w skokach do wody z trampoliny.
Spis treści
Część I. WERYFIKACJA POGLĄDÓW NA POZIOMIE INDYWIDUALNYM Aktualizacja własnych założeń
Rozdział 1. Kaznodzieja, prokurator, polityk i naukowiec – uczestnicy boju o kontrolę nad naszym umysłem | 29
Rozdział 2. Rozgrywający z fotela i oszust Optimum pewności siebie | 53
Rozdział 3. Radość błądzenia Dreszczyk emocji towarzyszący powątpiewaniu we własne przekonania | 83
Rozdział 4. Klub walki w słusznej sprawie Psychologia konstruktywnego konfliktu | 111
Część II. WERYFIKACJA POGLĄDÓW NA POZIOMIE INTERPERSONALNYM Zachęcanie innych do otwartości intelektualnej
Rozdział 5. Taniec z wrogiem Jak wygrywać debaty i oddziaływać na ludzi | 137
Rozdział 6. Zła krew na diamencie Przełamywanie uprzedzeń poprzez przełamywanie stereotypów | 167
Rozdział 7. Zaklinacz szczepień i uprzejmy śledczy O tym, jak umiejętnie słuchając, można skłonić ludzi do zmiany zdania | 197
Część III. WERYFIKACJA POGLĄDÓW NA POZIOMIE ZBIOROWYM Budowanie społeczności, która się uczy przez całe życie
Rozdział 8. Rozmowy pod znakiem wysokiego napięcia Depolaryzacja podziałów podczas dyskusji | 223
Rozdział 9. Pisanie podręcznika od nowa Jak nauczyć uczniów kwestionować wiedzę | 253
Rozdział 10. Zawsze robiliśmy to inaczej Budowanie kultury nauki w trakcie pracy | 279
Część IV. WNIOSKI
Rozdział 11. Jak poszerzać horyzonty Nowe spojrzenie na szczegółowo przemyślane plany życiowe i zawodowe | 305 EPILOG | 333 Co robić, żeby coś się zmieniło | 343 Podziękowania | 351 Źródła ilustracji | 357
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8231-130-3 |
Rozmiar pliku: | 12 MB |