Manifest wolności - ebook
Manifest wolności - ebook
Publikacja ta jest zbiorem wyjątkowych esejów Jerzego Prokopiuka. Ich treść stanowi swoisty testament życia i dorobku naukowego, który upublicznia i przekazuje do naszej świadomości. Jest podsumowaniem jego dotychczasowego życia i doświadczenia, rozważaniem nad wolnością i zniewoleniem. Wyjaśnia czym jest gnoza, gnostycyzm i neognoza oraz przedstawia własną wizję świata i człowieka. Przez pryzmat wielu filozofów szeroko omawia pojęcie i rozumienie Boga, miłości i człowieczeństwa.
Autorowi udaje się zaskakująco połączyć reinkarnację z chrześcijaństwem i wskazać zagrożenia, jakie mogą wynikać z nieodpowiedniego i pozbawionego zasad moralnych rozwoju naszej cywilizacji. Zadaje także trudne, niekiedy niewygodne pytania z pogranicza nauki i religii oraz udziela na nie niezwykle błyskotliwych i rozszerzających horyzonty odpowiedzi.
Wkrocz na drogę do prawdy i wolności.
Spis treści
Biogram
Jerzy Prokopiuk – Vikipedio (esperanckie)
O Bogu – do Rafała Z.
Aksjologia gnozy. Od gnostycyzmu antycznego do neognozy nowoczesnej
Gnoza, Markion i Powrót Boga
Jung, bogowie, mity i uczeni
Religia, czyli zbrodnia?
Medice, cura te ipsum
Prezentacja wiedźm (Renesansu pogaństwa ciąg dalszy)
Wolność i konieczność
Wolność i konieczność. Czym są?
Sebastian Minor rozmawia z Jerzym Prokopiukiem o wolności i zniewoleniu człowieka
Siedem pytań o genezę zła
Sédir i dwaj Synowie Boży
Puer i senex w nas. Via gnosis w powieści Brunona Goetza Królestwo bezprzestrzenne
Heros Harry Potter
Imaginatio est mater studiorum...
Upadek człowieka. Część I
Upadek człowieka. Część II
Upadek człowieka. Część III
Brońmy nauki przed uczonymi
Odlatujący Łabędź – ostatni etap procesu inicjacji?
O Zmartwychwstaniu – pospolitym i prawdziwym
Reinkarnacja w chrześcijaństwie. Część I
Reinkarnacja w chrześcijaństwie. Część II
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7377-702-6 |
Rozmiar pliku: | 636 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Życie nie jest największym z dóbr (Schiller)
Je vivrai l’amour des autres… (Jouheandeau)
Jeśli ktoś się zestarzał i już zrobił swoje,
przystoi mu w ciszy zaprzyjaźnić się ze śmiercią.
Nie potrzebuje ludzi. Zna ich, widział ich dosyć.
Tym, czego potrzebuje, jest cisza.
Niestosownie jest odwiedzać takiego człowieka,
odzywać się do niego, męczyć go gadaniną.
Bramy jego domu godzi się minąć,
jakby nikt w nim nie mieszkał.
– Hermann Hesse
Epitafium:
Jerzy Prokopiuk – dla wielu:
miłowany Pośrednik, miłujący Brat,
wierny Nauczyciel, lojalny PrzyjacielBiogram
Jerzy Prokopiuk, urodzony w 1931 roku w Warszawie – gnostyk, antropozof, badacz myśli ezoterycznej, religijnej, filozoficznej i psychologicznej (począwszy od lat sześćdziesiątych ub. wieku wprowadzał do Polski myśl C. G. Junga), tłumacz literatury humanistycznej z niemieckiego, angielskiego i francuskiego obszaru językowego (ukazało się 138 pozycji książkowych w jego przekładzie, m.in. takich autorów, jak Mistrz Eckhart, Anioł Ślązak, Goethe, Schiller, Novalis, Hegel, Schleiermacher, Eliphas Lévi, Steiner, Freud, Jung, Max Weber, Fromm, Huxley, Sédir, Heindel, van der Leeuw, Kerēnyi, Eliade).
Był i jest twórcą i redaktorem naczelnym pisma „Gnosis” (1992–2000), prezesem Klubu „Gnosis” (1992–93 i 1998–99 oraz od 2013 r.), prezesem Klubu im. C. G. Junga (1991–92 i 1998–99); był prezesem honorowym pierwszego z nich. W roku 1988 otrzymał nagrodę Deutsches Polen-Institut w Darmsztadcie, w 1999 – nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich, w 2005 – nagrodę honorową miesięcznika „Nieznany Świat”.
Jest autorem 574 esejów, przedmów, posłowi i artykułów zamieszczonych w książkach i pismach (od dzienników po roczniki). Jest także autorem 25 opublikowanych książek: Gnoza i gnostycyzm, 1998, Labirynty herezji, 1999, Ścieżki wtajemniczenia. Gnosis Aeterna, 2000, Nieba i Piekła, 2001, Światłość i radość I, 2003, Szkice antropozoficzne, 2003, Rozdroża, czyli zwierzenia gnostyka, 2004, Jestem heretykiem. Ogdoada gnostycka, 2004, Proces templariuszy, 2005 i 2010, Dzieje magii I, 2006, Dusza ludzka oś Świata, 2007, Piękno jest tylko gnozy początkiem, 2007, Matrix, czyli okultystyczny bróg, 2008, Herezja – znaczy wolność, 2008, Hermes – wysłannik bogów, 2008, Mój Jung, 2008, Luciferiana, 2009, Mel Vitae, 2010, Peregrynacje ezoteryczne, „Czwarty wymiar”, 1996-2012; Historia Różo-Krzyża, 2012 oraz – w druku – Pod Słońcem Gnozy.
W swoim dorobku ma również kilkadziesiąt wystąpień radiowych i telewizyjnych, jak też setki odczytów, wykładów i pogadanek zarówno w stowarzyszeniach i instytucjach publicznych, jak i w gronach prywatnych.
W latach dziewięćdziesiątych ub. wieku i w ostatnim dziesięcioleciu przez wiele lat wykładał w Szkołach Psychotronicznych w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Białymstoku.