Michaił Gorbaczow a idea i praktyka pieriestrojki - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Michaił Gorbaczow a idea i praktyka pieriestrojki - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-8088-181-5
Język:
Polski
Rok wydania:
2016
Rozmiar pliku:
7,6 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
23,95
Cena w punktach Virtualo:
2395 pkt.

Pełny opis

Monografia jest poświęcona ostatniemu okresowi istnienia ZSRR (1985–1991), związanemu z Michaiłem Gorbaczowem i jego pieriestrojką. Autorka ukazuje czasy radzieckiego przełomu, wybrane obszary sytuacji wewnętrznej tego państwa oraz polityki zagranicznej. Przedstawia kulisy bezwzględnej walki o władzę; zmaganie Gorbaczowa na rzecz utrzymania jedności państwa, przerwane puczem sierpniowym, którego skutkiem był upadek imperium. Autorka opisuje sylwetkę Gorbaczowa, człowieka i polityka nietuzinkowego, otwartego, odmiennego od tych, którzy dotąd stali na czele państwa. Miał on w swoich rękach władzę niemal absolutną, chciał reformować system, który pozostawał w stanie kryzysu Pieriestrojka miała być powszechną zmianą myślenia (nowogo myszlenija), systemu politycznego, programu gospodarczego przyspieszenia (uskorienija). Gorbaczowowska jawność (głasnost’) stała się impulsem do wyzwolenia aktywności obywateli, powstawały organizacje społeczne i polityczne, zwiększyła się rola religii, zniesiono cenzurę, rozwijały się media. Gorbaczow doprowadził do zmian w polityce zagranicznej; wycofano wojska z Afganistanu, zacieśniono stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i państwami europejskimi (idea wspólnego europejskiego domu). Nie ulega wątpliwości, że jego działania przyczyniły się do rozpadu systemu zimnowojennego, zjednoczenia Niemiec, uzyskania niezależności przez państwa bloku socjalistycznego, a także zwiększenia bezpieczeństwa nuklearnego i rozbrojenia (plan Gorbaczowa). Książka z pewnością zainteresuje wszystkich.

Spis treści

Wykaz skrótów   9

 

Wstęp   11

 

Część pierwsza. Michaił Gorbaczow: lata młodości i początki kariery politycznej   17

Rozdział 1. Misza Gorbaczow w kręgu rodzinnym i edukacja w stolicy kraju   19

Rozdział 2. Kariera partyjna: od Kraju Stawropolskiego do Moskwy   53

 

Część druga. Pieriestrojka w polityce wewnętrznej   81

Rozdział 3. Nowy program, nowi ludzie   83

Rozdział 4. Uskorienije: przyspieszenie w gospodarce   117

Rozdział 5. Głasnost’ i nowe myślenie   157

Rozdział 6. Pieriestrojka w partii. W kierunku pluralizmu partyjnego   197

 

Część trzecia. Nowe myślenie w polityce zagranicznej   253

Rozdział 7. Stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i polityka rozbrojenia   255

Rozdział 8. Idea Europejskiego Wspólnego Domu. Wokół zjednoczenia Niemiec   293

Rozdział 9. Polityka wobec Polski na tle stosunków z innymi europejskimi państwami socjalistycznymi   315

 

Część czwarta. Ostatni etap rządów Gorbaczowa. Rozpad imperium   347

Rozdział 10. Zaostrzenie konfrontacji politycznej i pucz sierpniowy 1991 r.   349

Rozdział 11. Niejednoznaczne oceny pieriestrojki – zamiast zakończenia   385

Chronologia pieriestrojki 1985–1991   395

 

Bibliografia   407

Михаил Горбачев: Идея и практика перестройки (Cодержание)   421

Mikhail Gorbachev: The idea and practice of the perestroika (Summary)   427

Spis tabel   431

 

Indeks nazwisk   433

BESTSELLERY