Miłość 80/80. Nowy model udanego związku - ebook
Miłość 80/80. Nowy model udanego związku - ebook
Jak budować bliskie relacje w chaosie współczesnego życia?
Odrzuciliśmy model, w którym kobieta zajmowała się domem i dziećmi, a mężczyzna zarabianiem pieniędzy. Ale powszechnie postulowane partnerstwo 50/50 niepokojąco często zamienia się w permanentny konflikt o sprawiedliwy podział obowiązków domowych i rodzinnych.
Nate i Kaley Klemp osiągnęli duże zawodowe sukcesy, doradzając największym firmom na świecie, ale wracając wieczorami do domu, stawali się dla siebie nawzajem wrogami. Z tej frustracji zrodził się pomysł opracowania nowego modelu zbilansowania kariery, rodziny i miłości.
Miłość 80/80 to rewolucyjna idea prawdziwego partnerstwa, która ukształtowała się na podstawie ponad stu pogłębionych wywiadów z parami z całego świata. Ta niezwykle praktyczna książka nie tylko pokazuje, co nie działa we współczesnych związkach, ale przede wszystkim pomaga to zmienić.
Przestańmy myśleć „Ja kontra Ty”, zacznijmy myśleć o NAS!
Spis treści
Część 1: Badanie trzech modeli małżeństwa
Rozdział 1: 80/20 - Gdzie byliśmy
Rozdział 2: 50/50 - Gdzie jesteśmy teraz
Rozdział 3: 80/80 - Dokąd chcemy dalej
Część 2: Kultywowanie nowego sposobu myślenia
Rozdział 4: Radykalna szczodrość - nastawienie lat 80/80
Rozdział 5: Wkład - co robisz
Rozdział 6: Wdzięczność - co widzisz
Rozdział 7: Ujawnianie - co mówisz
Część 3: Budowanie nowej struktury
Rozdział 8: Wspólny sukces - struktura 80/80 Rozdział
Rozdział 9: Role - kto co robi?
Rozdział 10: Priorytety - jakie jest Twoje „tak”?
Rozdział 11: Granice - jakie jest Twoje „nie”?
Rozdział 12: Władza - kto tu rządzi?
Rozdział 13: Seks - orgazmiczny altruizm
Część 4: Życie w małżeństwie 80/80
Rozdział 14: Opór - niechętny partner
Rozdział 15: Rytuały - 5 podstawowych nawyków epilogu małżeńskiego 80/80
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8231-034-4 |
Rozmiar pliku: | 1,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
„Główny wniosek płynący z tej książki ma istotne znaczenie: do dobrego małżeństwa potrzeba czegoś więcej niż sprawiedliwego podziału obowiązków. Równość nie wystarczy, potrzebna jest hojność. A zbytnia koncentracja na sprawiedliwości rozumianej jako podział wszystkiego pół na pół może wręcz okazać się szkodliwa. Nate i Kaley przedstawiają wnioski ważne nie tylko dla małżeństw, ale także dla wszystkich ludzi żyjących w relacjach opartych na partnerstwie i dla wszelkiego rodzaju form wspólnoty”.
Stephen Macedo, profesor politologii na Uniwersytecie Princeton i autor książki Just Married
„Książka Nate’a i Kaley Klempów przedstawia nowy model małżeństwa dla nowego pokolenia par. Zamiast spierać się o mityczny równy podział i sprawiedliwość, autorzy wzywają do zmiany sposobu myślenia i przejścia na radykalną hojność. Namawiają, by zamiast pytać: »Co jest dla mnie najlepsze?«, zacząć myśleć w duchu wspólnego sukcesu. Jest to doskonały przewodnik, który krok po kroku prowadzi po meandrach budowy związku we współczesnych czasach – opisując relacje, jakie powinny łączyć ludzi nie tylko w domu, lecz i w całym życiu”.
Chip Conley, autor bestsellerów z listy „New York Timesa”, doradca strategiczny Airbnb i założyciel Modern Elder Academy
„Kaley i Nate zagłębiają się – bez obaw i z humorem – w założenia leżące u podstaw tak zwanego współczesnego małżeństwa. Opierając się na najnowszych badaniach i licznych wywiadach osobistych, autorzy pomagają nam zrozumieć, dlaczego tak wiele z naszych poglądów na temat tego, jak powinno funkcjonować małżeństwo, jest błędnych. Recepta, którą proponują, pozostawia wiele miejsca na ekspresję własnej osobowości i osobistych preferencji, a jej główne założenie – prymat »my« nad »ja« i »ty« – jest tyleż przekonujące, co inspirujące”.
Barry Boyce, redaktor założyciel magazynu „Mindful” i witryny Mindful.org
„Ta książka przedstawia oryginalny sposób myślenia o udanym małżeństwie opartym na fundamentalnym duchu hojności. W naszym przypadku to podejście się sprawdziło!”
Lauren Smart, emerytowana dyrektorka finansowa, dr Geoff Smart, prezes firmy ghSMART i autor Who oraz Power Score – bestsellerów „New York Timesa”
„Ta książka przeniesie twoje małżeństwo na wyższy poziom!”
Tommy Spaulding, autor książki Nie chodzi tylko o to, kogo znaszPRZYPISY
WPROWADZENIE
Krótka uwaga na temat metodologii dla tych, którzy są tym tematem zainteresowani. Przeprowadziliśmy ponad sto wywiadów z osobami, które były (1) w małżeństwie, (2) rozwiedzione, (3) w długotrwałych związkach intymnych lub (4) były ekspertami zajmującymi się tematem związków. W przypadku par zachęcaliśmy uczestników, aby spędzili z nami trzydzieści minut, i prosiliśmy, by każdy z partnerów rozmawiał z nami osobno. Niektóre pary wolały przeprowadzić wywiad razem, podczas jednej półgodzinnej rozmowy. Te trzydziestominutowe wywiady przeprowadzaliśmy telefonicznie w następującym formacie. Przez pierwsze pięć minut przedstawialiśmy projekt. Pozostały czas przeznaczaliśmy na pytania z przygotowanej wcześniej listy, co oznacza, że wywiady były częściowo ustrukturyzowane. Zaczęliśmy od wywiadów z ludźmi, których znaliśmy, ale potem pytaliśmy naszych rozmówców, czy byliby skłonni przedstawić nas innym parom, w ten sposób rozszerzając zakres badań daleko poza naszą sieć kontaktów towarzyskich i zawodowych. Aby zapewnić różnorodność próby, aktywnie docieraliśmy do par jednopłciowych, par z nonkonformizmem płciowym, par międzyrasowych, par, w których jeden lub oboje partnerzy należeli do mniejszości etnicznych, par z różnych klas społeczno-ekonomicznych oraz par o różnych poglądach religijnych i politycznych.
Nie jesteśmy pierwszymi, którzy dostrzegli, że małżeństwo i związki przechodzą zwykle przez trzy etapy rozwoju. W tym zakresie musimy oddać hołd ekspertowi do spraw związków Davidowi Deidzie, który jako pierwszy opisał tę trzyetapową progresję. Podzielamy jego pogląd. Warto jednak zauważyć, że jego teoria relacji prowadzi do radykalnie innego wniosku. Deida uważa, że trzeci etap dotyczy polaryzacji płci – powrotu mężczyzn i kobiet do swoich energii męskości i kobiecości. My natomiast ten trzeci, bardziej aspiracyjny etap (model 80/80) postrzegamy jako kulminację nowego sposobu myślenia o związku (radykalna hojność), nowej struktury (wspólny sukces) oraz nowego zestawu nawyków i rytuałów, które pozwalają utrzymać wprowadzone zmiany. Zachęcamy do sięgnięcia po przełomową książkę Davida (D. Deida, Droga prawdziwego mężczyzny. Duchowy przewodnik po świecie kobiet, pracy i pożądania, tłum. A. Jaśko, Ł. Łata, Wydawnictwo Biały Wiatr, Rzeszów 2015).
Termin primary-secondary został ukuty przez badaczkę małżeństw Jennifer Petriglieri. Według niej większość par należy do jednej z trzech kategorii: primary-secondary, w której kariera jednej z osób przyjmuje status nadrzędny; double-primary, w której pary żonglują dwiema głównymi karierami; oraz turn taking, w której kariery partnerów zamieniają się okresowo swoją pozycją. Patrz Jennifer Petriglieri, Couples That Work, Harvard Business School Press, Cambridge, MA 2019, s. 70–73.