- promocja
- W empik go
Moc ziół. Zielarki i ich sekretne przepisy - ebook
Moc ziół. Zielarki i ich sekretne przepisy - ebook
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o ziołach, ale nie mieliście kogo zapytać. Zioła na zdrowie, dla ciała i na stole. Poznaj współczesne zielarki i ich autorskie przepisy.
Współczesne zielarki łączą akademicką wiedzę z naukowych podręczników z rytuałami i zwyczajami dawnych specjalistek w dziedzinie zielarstwa. Odnajdują siłę w postaciach przodkiń, które wiedziały, jak korzystać z bogactwa otaczających nas roślin. Jeśli macie ochotę razem z nimi przygotowywać zdrowotne napary, nalewki i maści, zanurzyć się w parujące ziołowe kąpiele, destylować krwawnik i kręcić kremy z dzikiej marchwi – ta książka jest dla was.
Zielarstwo to wspaniała przygoda wymagająca jednak uważności i cierpliwości. Czasami droga prowadzi was przez drzwi pobliskiego sklepu zielarskiego, innym razem wiedzie na pola i łąki. Autorkę książki „Moc ziół” poprowadziła na dzikie Pogórze Przemyskie, w tajemnicze Góry Sowie, lasy Beskidu Sądeckiego, na polne ścieżki Kaszub i Lubelszczyzny. Przez pracownie, w których u powały suszą się pęki ziół, przez kuchnie zastawione alembikami do destylacji, małe laboratoria w których półki uginają się od słojów z suszem i maceratami. Spotkała na swojej drodze bardzo różne kobiety, które łączy ogromna miłość i szacunek do przyrody oraz niesamowita wiedza na temat roślin i ich wpływu na nasze zdrowie, samopoczucie, kondycję psychiczną i fizyczną.
W książce autorka prezentuje sylwetki współczesnych zielarek oraz zdradza ich autorskie przepisy na napary, mieszanki, maści czy nalewki. Opowieściom o niezwykłych kobietach towarzyszy duża dawka praktycznej wiedzy o roślinach i ich zastosowaniu – w książce znajdziemy m.in. podzielone tematycznie zielniki opisujące działanie i zastosowanie 40 ziół oraz ponad 80 przepisów na ziołowe specyfiki.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66526-39-6 |
Rozmiar pliku: | 10 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Zielarstwo to przygoda wspaniała, choć wymagająca uważności i cierpliwości. I to bez względu na to, czy droga prowadzi was przez drzwi pobliskiej apteki albo sklepu zielarskiego, czy wiedzie przez polne ścieżki, miedze, lasy i łąki. Mnie poprowadziła w dalekie zakątki Polski – dzikie Pogórze Przemyskie, tajemnicze Góry Sowie, w lasy Beskidu Sądeckiego, na polne ścieżki Kaszub i Lubelszczyzny. Przez pracownie, w których u powały suszą się pęki ziół, przez kuchnie zastawione alembikami do destylacji, małe laboratoria, gdzie półki uginają się od słojów z suszem i maceratami. Spotkałam na tej drodze wspaniałe, bardzo różne kobiety, które wyróżniają się ogromną miłością i szacunkiem do przyrody oraz niesamowitą wiedzą na temat roślin i ich wpływu na nasze zdrowie, samopoczucie, kondycję psychiczną i fizyczną. Na początku ogrom wiadomości, jakie trzeba przyswoić, żeby skutecznie wspierać się ziołami, może wydawać się onieśmielający, ale z czasem wszystko zaczyna układać się w logiczną całość.
Współczesne zielarki łączą akademicką wiedzę z naukowych podręczników z rytuałami i zwyczajami dawnych zielarek. Odnajdują siłę w postaciach przodkiń, które wiedziały, jak korzystać z bogactwa ziół. Razem z nimi zanurzałam się w parujące zielnym dymem kąpiele, jadłam zapiekane w cieście liście żywokostu i smażone huby, destylowałam krwawnik i kręciłam kremy z dzikiej marchwi. Uczyłam się, jak zrobić kadzidło z bylicy i rozpoznać dzikie oregano. Brodziłam w lepiężnikach i zrywałam niecierpek himalajski na smakowite pesto. To była wspaniała przygoda. Jeśli kusi i was – zapraszam na wyprawę tropem ziół i ich kapłanek.
Sylwia KawalerowiczNA ZDROWIE
Ziołolecznictwo jest stare jak świat. Leki syntetyczne ludzkość zna dopiero od mniej więcej 200 lat. Wcześniej wszelkie dolegliwości – raz mniej, raz bardziej skutecznie – leczono ziołami. Zioła czczono i przypisywano im magiczne moce. Dzisiaj skuteczność leczniczych substancji zawartych w roślinach, ich właściwości i skład chemiczny są dobrze poznane, przebadane i udokumentowane. Wciąż jednak nie wszystko wiemy o roślinach i ich działaniu. Dlatego lecząc się w sposób naturalny, musimy być uważni i wnikliwie przyglądać się reakcjom swojego organizmu na ziołowe kuracje. Warto pamiętać, że leczenie ziołami wymaga cierpliwości i wiedzy. Zawsze też ich stosowanie w przypadku konkretnych dolegliwości powinno być poprzedzone postawieniem odpowiedniej diagnozy. Tylko wtedy zioła mają prawo zadziałać.