- W empik go
Mutyzm wybiórczy w codzienności - ebook
Mutyzm wybiórczy w codzienności - ebook
Mutyzm wybiórczy jest to zaburzenie o charakterze lękowym. Najbardziej widoczną cechą charakterystyczną osób mutystycznych jest brak możliwości nawiązania kontaktu werbalnego w niektórych sytuacjach i jednocześnie swobodne mówienie w pozostałych sytuacjach. Książka ta skierowana jest do każdego człowieka, ponieważ ludzie mutystyczni na co dzień funkcjonują w społeczeństwie – można ich spotkać w trakcie pracy zawodowej i podczas spędzania czasu wolnego, a także w różnych sytuacjach społecznych.
Kategoria: | Popularnonaukowe |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-953720-1-8 |
Rozmiar pliku: | 1,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Mutyzm wybiórczy jest to zaburzenie lękowym. Najbardziej widoczną cechą charakterystyczną osób mutystycznych jest brak możliwości nawiązania kontaktu werbalnego w niektórych sytuacjach i jednocześnie swobodne mówienie w pozostałych sytuacjach^(¹).
W diagnozowaniu mutyzmu wybiórczego brane pod uwagę są kryteria z międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych^(²):
1. Język jest rozumiany w wyrażany w granicach podwójnego odchylenia standardowego.
2. Brak możliwości nawiązywania kontaktu werbalnego w konkretnych sytuacjach oraz możliwość stwierdzenia tej nieprawidłowości.
3. Objawy zaburzenia są zauważalne przez czas dłuższy niż cztery tygodnie.
4. Ograniczenia nie wynikają z braku znajomości języka mówionego, potrzebnego w danych sytuacjach społecznych.
5. Zauważalnych nieprawidłowości nie można wytłumaczyć poprzez inne zaburzenia związane z komunikacją, całościowym rozwojem lub psychotycznych.
Ludzie z mutyzmem wybiórczym posiadają ograniczenia, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Wbrew pozorom osoby mutystyczne postrzegają mijające dni z innej perspektywy, niż część społeczeństwa, która nie posiada mutyzmu selektywnego. Różnica ta polega na lęku pojawiającym się w sytuacjach, w których inni ludzie go nie odczuwają.
W 2018 obroniłam pracę magisterską na temat przebiegu edukacji osób z mutyzmem wybiórczym. Wykonanie badań naukowych, koniecznych do napisania pracy dyplomowej, potwierdziło moje przypuszczenia o bardzo niskim poziomie wiedzy nie tylko kadry pedagogicznej, ale i społeczeństwa na temat mutyzmu selektywnego. Błędne rozumienie tego zaburzenia poważne konsekwencje dla jednostek mutystycznych – znaczące spowolnienie procesu pokonywania mutyzmu wybiórczego, a nawet uniemożliwienie całkowitego powrotu do normalnego funkcjonowania. Jako osoba z mutyzmem wybiórczym doświadczyłam braku wystarczającej wiedzy społeczeństwa w licznych sytuacjach związanych z procesem kształcenia oraz podczas nawiązywania relacji.
Moim celem jest podniesienie poziomu wiedzy wśród społeczeństwa na temat mutyzmu selektywnego. Pominęłam w książce kwestie teoretyczne, ponieważ są one dostępne w publikacjach. Przedstawiony problem opisuję z punktu widzenia osoby mutystycznej. Opisane sytuacje i zawarte wskazówki wzięłam z mojego życia, a także z rozmów z innymi ludźmi mutystycznymi. Wnioski dotyczące reakcji sformułowałam w oparciu o własne odczucia i przemyślenia. Podczas lektury tej książki należy pamiętać, że każda osoba z mutyzmem selektywnym posiada indywidualne cechy mutystyczne, które mogą przejawiać się poprzez odmienny rodzaj reakcji lub poprzez inny poziom intensywności zachowania. Pomimo tych szczegółów ogólny schemat zachowań jest podobny.
Książka ta skierowana jest do każdego człowieka, ponieważ ludzie mutystyczni na co dzień funkcjonują w społeczeństwie – można ich spotkać w trakcie pracy zawodowej i podczas spędzania czasu wolnego, a także w różnych sytuacjach społecznych.
Całość została podzielona na trzy rozdziały: Edukacja, Relacje i Wiara. Cześć Edukacja zawiera 18 punktów, które są znaczące podczas cyklu nauczania człowieka z mutyzmem wybiórczym. Zawiera liczne wskazówki dotyczące rozpoznania zaburzenia, które w większości znaleźć można także w opracowaniach innych autorów. Rozdział Relacje obejmuje opisy codziennego funkcjonowania – ujęte w 19 zagadnieniach. Zamieszczone w nim opisy w większości oparłam na własnych doświadczeniach i rozmowach z innymi ludźmi mutystycznymi. Ostatni fragment książki – część Wiara – przedstawia korzyści, jakie życiu osoby mutystycznej daje oparcie się na rzeczywistości nadprzyrodzonej.II Relacje
Ograniczenia ludzi z mutyzmem wybiórczym powodują ich odmienne funkcjonowanie w życiu społecznym. Zrozumienie tej kwestii jest istotne zarówno gdy wchodzi się w relację z taką osobą, jak i w sytuacjach przypadkowego kontaktu. Rodzina, przyjaciele i znajomi mogą mieć wielki wpływ na życie człowieka mutystycznego, a także na osiąganie przez niego sukcesów na drodze dążące do wyjścia z nieprawidłowości. Pomimo swoich dysfunkcji osoby z mutyzmem selektywnym pragną uczestniczyć w życiu społecznym, mieć kontakt z innymi i budować z nimi różne relacje.
Pomimo wszystkich opisanych wcześniej ograniczeń, ludzie mutystyczni starają się dać z siebie jak najwięcej pokonując własne blokady.Spis treści
Wstęp
I Edukacja
1. Początek
2. Nauczyciel
3. Cechy
4. Zaufanie
5. Wiedza
6. Szacunek
7. Zaskoczenie
8. Komunikacja
9. Potrzeby
10. Emocje
11. Próby
12. Zaangażowanie
13. Ocena
14. Ograniczenia
15. Ucieczka
16. Akceptacja
17. Samoocena
18. Kontynuacja
II Relacje
1. Obecność
2. Poznanie
3. Pozwolenie
4. Styl
5. Wartość
6. Paraliż
7. Wyręczanie
8. Zachowanie
9. Decyzja
10. Etapy
11. Otwartość
12. Skrajności
13. Inicjatywa
14. Obcy
15. Więcej
16. Zranienie
17. Pomoc
18. Dyskwalifikacja
19. Zmiany
III Wiara
1. Odetchnienie
2. Prawda
3. Wspólnota
4. Śmiałość
Bibliografia
Inne pozycje
Netografia
Spis treści