Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających myślenie taktyczne - ebook
Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających myślenie taktyczne - ebook
Długofalowy plan rozwoju dla Twojego mózgu!
- Jak myśleć taktycznie i strategicznie, by szybko i pewnie osiągać swoje cele
- Rozkosze łamania głowy, czyli 50 ćwiczeń na poprawę koncentracji, analizy, wizualizacji oraz kreatywności
- Wyzwanie, czyli coś dla prawdziwego mistrza taktyki i strategii
Znajdziesz tu pół setki łamigłówek o różnym stopniu trudności. Wszystkie one pokażą Ci, jak poprawić koncentrację na celach, wykorzystać w pracy logiczną analizę sytuacji, wnioskowanie i przewidywanie. Zobaczysz też, jak można wyzyskać naturalną kreatywność i do czego się przydają wizualizacje. Będziesz śledził dług pana Atrakcyjnego, rysował sześciokątną przystań, zamieszkasz w matematycznym domu, zatańczysz na kwadracie i zagrasz w monety z Krystianem Samotnikiem. Wisienką na torcie będzie dla Ciebie wspaniała wyprawa na targi we Wrocławiu. Podejmij wyzwanie!
Zagraj z życiem w dobre szachy!
Spis treści
WPROWADZENIE. Jak myśleć taktycznie? (6)
Łamigłówki o NISKIM stopniu trudności. Rozgrzewka (11)
Łamigłówki o ŚREDNIM stopniu trudności. Trening (29)
Łamigłówki o WYSOKIM stopniu trudności. Wysiłek (49)
WYZWANIE (67)
ODPOWIEDZI (73)
Zalecana literatura i bibliografia (93)
Notatki (94)
O autorze (96)
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-283-0781-0 |
Rozmiar pliku: | 3,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Dlaczego najwięksi przedsiębiorcy wciąż odnoszą sukcesy — często mimo dużych przeciwności? Jak najwybitniejsze polityczne umysły wymyślają kampanie, w których wykorzystują bieżące trendy i tendencje, dzięki czemu zdobywają znaczącą przewagę nad konkurentami?
Odpowiedź jest prosta: ci ludzie są świetnymi taktykami. Wiedzą, dokąd zmierzają. Nawet gdy pracują pod silną presją i mają do rozwiązania trudne problemy, są skoncentrowani na swoich celach. Dzięki temu potrafią wykorzystać każdą sytuację, jaka im się nadarzy. Ich styl myślenia jest jasny i logiczny, a ich reakcje są stosowne do okoliczności.
Jak zostać taktykiem? Ta książka zawiera cenne wskazówki i zadania, które pomogą Ci wyćwiczyć umiejętność taktycznego i strategicznego myślenia. Liczne łamigłówki oraz wyzwanie znajdujące się na końcu książki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nauczyć Cię koncentracji, logicznej analizy, wizualizacji oraz kreatywności. Te wszystkie umiejętności pomogą Ci myśleć taktycznie. Wiele problemów życia codziennego wymaga, aby umieć rozważać liczne opcje, które będą dostępne w przyszłości (niczym w grze w szachy), a także analizować skutki określonych ruchów. Zadania zamieszczone w tej książce zostały wybrane w taki sposób, aby pomóc Ci rozwinąć umiejętności potrzebne do myślenia taktycznego.
Las i drzewa. Dzięki myśleniu taktycznemu jesteś przygotowany na różne opcje i zawsze wyprzedzasz o krok swoich przeciwników (oraz swoje problemy). Jeśli chcesz się nauczyć myślenia taktycznego, musisz w pełni zaangażować się w rozwiązywanie problemu, nie zapominając o tym, co się może zdarzyć w najbliższej przyszłości. Musisz połączyć teraźniejszość i przyszłość w jeden spójny długoterminowy plan. Myślenie taktyczne to nie tylko skupienie uwagi na bieżącym zadaniu, ale również pamiętanie o wytyczonym celu. Pracując nad jakimś problemem, musisz zachować czujność. Nigdy nie możesz zapominać o swoich celach i długofalowych skutkach Twoich działań. Musisz planować swój czas, umiejętnie wykorzystywać dostępne środki i starać się, aby Twoja praca była jak najbardziej wydajna.
Pierwszym, najważniejszym krokiem jest uzyskanie właściwej perspektywy. Jeżeli całkowicie angażujesz się w rozwiązywanie bieżących problemów, nie jesteś w stanie spojrzeć na całą sytuację z dystansem. Jaki jest Twój cel? Zastanów się, czy to, co robisz, ma sens z punktu widzenia Twoich planów na przyszłość. Innymi słowy, musisz się nauczyć widzieć zarówno las, jak i pojedyncze drzewa.
Jakie myślenie: taktyczne czy strategiczne? W książkach dla przedsiębiorców i menedżerów można znaleźć podział na myślenie operacyjne, taktyczne i strategiczne. To pierwsze dotyczy codziennych działań w pracy — w biurze albo w sklepie. Myślenie taktyczne to termin pośredni, obejmujący, powiedzmy, okres od sześciu do dwunastu miesięcy. Myślenie strategiczne jest jeszcze bardziej długofalowe. Zgodnie z tą terminologią myślenie taktyczne jest podrzędne wobec myślenia strategicznego. Menedżer określa strategię, a potem wybiera taktyki, które pomogą mu ją zrealizować.
My musimy brać pod uwagę zarówno myślenie taktyczne, jak i strategiczne. Oba typy stanowią cenną broń w rozmaitych życiowych sytuacjach — pomagają w inteligentny sposób rozwiązywać problemy i stawiać czoła wyzwaniom.
Prezentacja i kreatywność. Działania taktyczne wymagają dobrej prezentacji. Musisz wiedzieć, co powiedzieć i jak to zrobić. Potrzebujesz takich umiejętności jak logiczne myślenie i skuteczne przedstawianie argumentów. A czasami musisz również umieć wykonać niespodziewany ruch, wybierając myślenie nieszablonowe.
Nie śpiesz się! Nie zapominaj jednak, że taktyczna reakcja musi być realistyczna. Aby działać taktycznie, musisz (o czym już powiedziałem) pamiętać o swoich celach i starannie planować czyny i wypowiedzi. Naucz się działać w sposób przemyślany. Zanim coś powiesz, zastanów się.
Pomyśl o lepszej przyszłości. Być może wydaje Ci się, że umiejętność taktycznego myślenia przydaje się tylko w pracy — gdy rozwiązujesz problemy, wytyczasz cele albo realizujesz plany. Jednak w rzeczywistości jest ona potrzebna we wszystkich obszarach Twojego życia. Gdy myślisz taktycznie, planujesz swoją przyszłość w taki sposób, aby osiągnąć cele, które są dla Ciebie ważne. Umiejętności taktyczne, które rozwiniesz dzięki tej książce, są tym, czego potrzebujesz, aby nauczyć się planowania i długofalowego myślenia. Zabierzmy się więc do pracy. Przewróć kartkę na następną stronę, skup się i naucz się myśleć taktycznie…
Łamigłówki w tej książce. Łamigłówki zostały podzielone na trzy grupy według poziomu trudności. Dla każdego z poziomów wyznaczony został limit czasowy, który ma wywrzeć na Tobie pewną presję. Często lepiej nam się myśli, gdy mamy świadomość istnienia pewnego celu, na przykład ograniczenia czasowego. Nie przejmuj się tym jednak nadmiernie. Jeżeli rozwiązanie łamigłówki zajmie Ci Więcej czasu!, niż wynosi przewidywany limit, to nic nie szkodzi. Zwróć uwagę na łamigłówki, które są oznaczone znakiem „Więcej czasu!”. Ich rozwiązywanie prawdopodobnie potrwa nieco dłużej — nie dlatego, że są trudniejsze, lecz dlatego, że wymagają więcej pracy.
Niektóre rodzaje łamigłówek będą się powtarzać — dzięki temu będziesz mógł udoskonalić się w ich rozwiązywaniu. Gdy będziesz chciał zapisać jakieś uwagi, wykorzystaj do tego część „Notatki” z tyłu książki. Pod koniec książki znajdziesz „Wyzwanie” — dłuższe zadanie, który pozwoli Ci na kompleksowe wykorzystanie nowo nabytej umiejętności obiektywnego myślenia. Sugerowany limit czasowy wyznaczony na poziomie 10 – 15 minut daje Ci szansę na rozważenie serii problemów, zanalizowanie dostępnych środków i wymyślenie odpowiedzi, a może też na wypróbowanie różnych opcji na marginesie.
Gdy już trochę udoskonalisz umiejętność myślenia taktycznego, zaczniesz lepiej dostosowywać plany do zaistniałych okoliczności, dzięki czemu szybciej osiągniesz swoje cele. W ten sposób pokażesz sobie i innym, że jesteś prawdziwym taktykiem. A zatem skoncentruj się i zabierz się do pracy!
----------------------------- ---------------------
Poziom trudności łamigłówki Czas na rozwiązanie
Łatwy = rozgrzewka 1 – 2 minuty
Średni = trening 3 – 4 minuty
Trudny = wysiłek 5 – 6 minut
więcej czasu! powyżej 6 minut
Wyzwanie 10 – 15 minut
----------------------------- ---------------------