Niedzielnik*. Komentarze do czytań na uroczystości - ebook
Niedzielnik*. Komentarze do czytań na uroczystości - ebook
Czekając na wydanie Niedzielnika* na rok A, oddajemy w ręce czytelników dodatkowy tom – Niedzielnik*. Komentarze do czytań na uroczystości. Jest to zbiór komentarzy Adama Szustaka OP do czytań liturgicznych nie na niedziele, ale na uroczystości, które Kościół katolicki świętuje co roku. Oprócz oryginalnych interpretacji poszczególnych fragmentów Biblii Niedzielnik* zawiera także konkretne wskazówki, jak usłyszane Słowo przełożyć na życie codzienne.
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7906-480-9 |
Rozmiar pliku: | 694 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
„Święta, święta i po świętach” to jedno z naszych ulubionych polskich powiedzeń, które według mnie z jednej strony wyraża nieumiejętność świętowania, z drugiej zaś jest dowodem pewnego trudu związanego z powtarzalnością naszego życia, również w jego religijnym wymiarze. Co roku przecież wracają do nas te same wspomnienia, obchodzimy te same święta, uroczystości, rocznice, aż chciałoby się, żeby w końcu pojawiło się urozmaicenie, jakaś nowość, coś, co przerwałoby monotonię. Pamiętam, z jaką ekscytacją i z poczuciem, że dzieje się coś wyjątkowego, wiązało się pierwsze w moim życiu świadome przeżywanie Triduum Paschalnego, natomiast po kilkudziesięciu latach od tego wydarzenia często pozostaje we mnie już niestety tylko trud powtarzania tych samych gestów, słów i rytuałów, bierne uczestnictwo pozbawione życia i świeżości.
Od początku świata jednak Bóg zapraszał człowieka do swoistego cyklu powtórzeń – tak było ze świętami żydowskimi, tak dzisiaj dzieje się w Kościele. Musi więc być w tym mądrość, jakaś łaska przewidziana przez Pana, ukryta przez Niego w monotonii i powtarzalności. Dowodem na to, że Bóg, dając okazje do świętowania, którymi niewątpliwie są tajemnice wiary obchodzone podczas uroczystości roku kościelnego, związał się z nami niezwykłą obietnicą, jest fragment u proroka Izajasza: Jeśli powściągniesz twe nogi od przekraczania szabatu, żeby w dzień mój święty spraw swych nie załatwiać, jeśli nazwiesz szabat rozkoszą, a święty dzień Pana – czcigodnym, jeśli go uszanujesz (…), tak by nie przeprowadzać swej woli ani nie omawiać spraw swoich, wtedy znajdziesz twą rozkosz w Panu1 (Iz 58,13–14). Tak! Jeśli pozwolimy, by coroczne wspominanie i przeżywanie na nowo dzieł Boga porządkowało nasze życie i wyznaczało jego kierunek, szybko odnajdziemy pokój i szczęście – nie gdzie indziej, tylko w Bogu!
Książka, którą trzymasz w ręku, to ostatni tom komentarzy do czytań liturgicznych, tym razem jednak nie na niedziele, ale na uroczystości, które Kościół co roku świętuje. Po części są to spisane homilie, które wygłosiłem w ramach internetowej serii „CNN” na youtube’owym kanale „Langusta na palmie” lub podczas rekolekcji w polskich i zagranicznych parafiach, a po części teksty przygotowane na potrzeby tej publikacji. Każda z homilii zrodziła się z wiary, że Słowo, które Pan Bóg daje nam w liturgii, jest żywe, aktualne i ma moc przemienić nasze codzienne trudy w rozkosz trwania przy Bogu.
Zapraszam cię, byś na te kolejne lata życia wziął Słowo dane nam przez Pana w liturgii. Wierzę, że jeśli zaczniesz je czytać, rozważać i wprowadzać do swojej codzienności, prawdziwie stanie się w tobie źródłem Życia, które nigdy się nie kończy. Jak zawsze, pozostaje tylko jedno pytanie: czy Mu uwierzysz i otworzysz swoje uszy?
Z modlitwą
Adam Szustak OP
1 Cytaty biblijne w tekstach rozważań zostały zaczerpnięte z: Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Wydawnictwo Pallottinum, Poznań 2003; natomiast wszystkie teksty czytań i Ewangelii zostały zaczerpnięte z: Lekcjonarz mszalny, Wydawnictwo Pallottinum, Poznań 2015.