Niesprawiedliwa przewaga - ebook
Niesprawiedliwa przewaga - ebook
Jeśli gdzieś ktoś uczy o finansach, to zazwyczaj zajęcia prowadzą doradcy finansowi i bankowcy… czyli ci sami ludzie, którzy spowodowali nasz obecny kryzys finansowy i korzystają na nim. Książka ta mówi o prawdziwej edukacji finansowej: sposobie na realizację życia, jakiego pragniesz dla siebie i swojej rodziny.
Robert Kiyosaki zachęca Cię, byś zmienił tylko to, co możesz zmienić: samego siebie. Radzi czytelnikom, by przestali ślepo przyjmować, że są ludźmi "pokrzywdzonymi", o ograniczonych możliwościach. Zachęca, by podejmowali działania spoza zestawu ograniczonych możliwości i poddawali w wątpliwość głęboko ugruntowane przekonanie, że już do końca życia będą mieli kłopoty finansowe.
Świeże podejście autora do jego wcześniejszych, sprawdzonych porad pozwala na stworzenie strategii, jakie może wykorzystać każdy z nas – rozpoczynając od edukacji. Edukacja staje się wiedzą stosowaną, potężną taktyką przynoszącą wymierne skutki.
W klasycznym stylu bogatego ojca zostaniesz poddany konfrontacji dwóch różnych punktów widzenia i przekonasz się, że wiedza finansowa będzie Twoją prawdziwą niesprawiedliwą przewagą.
Spis treści
- Wiadomość od Roberta
- Jak złapać małpę?
- Pierwsza niesprawiedliwa przewaga: Wiedza
- Druga niesprawiedliwa przewaga: Podatki
- Trzecia niesprawiedliwa przewaga: Zadłużenie
- Czwarta niesprawiedliwa przewaga: Ryzyko
- Piąta niesprawiedliwa przewaga: Kompensacja
- Obrona kapitalizmu
- Posłowie
- Pięć poziomów inwestowania
- Często zadawane pytania
- Końcowe przemyślenia o edukacji
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-61008-22-4 |
Rozmiar pliku: | 6,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
którzy wychodzą przed szereg
i biorą udział w rozwiązywaniu problemów
Spis treści
Wiadomość od Roberta
Jak złapać małpę?
Pierwsza niesprawiedliwa przewaga: Wiedza
Druga niesprawiedliwa przewaga: Podatki
Trzecia niesprawiedliwa przewaga: Zadłużenie
Czwarta niesprawiedliwa przewaga: Ryzyko
Piąta niesprawiedliwa przewaga: Kompensacja
Obrona kapitalizmu
Posłowie
Pięć poziomów inwestowania
Często zadawane pytania
Końcowe przemyślenia o edukacjiWiadomość od Roberta
To nie jest eleganckie
Długo i intensywnie myślałem o tym, jak podzielić się z Tobą wiadomościami o naszym sukcesie finansowym, szczególnie w obecnych czasach. Wiem, że miliony ludzi straciły pracę, własne domy i biznesy. Wiem też, że nie jest to zbyt elegancko chwalić się swoim sukcesem finansowym w jakiejkolwiek sytuacji. Przechwałki nigdy nie są eleganckie, szczególnie jeśli dotyczą pieniędzy.
A mimo to zdecydowałem się w tej książce opowiedzieć o inwestycjach z życia wziętych. Chcę, żebyś zrozumiał, jak zdobyliśmy naszą edukację finansową, jak z niej korzystamy i dlaczego – szczególnie teraz, w trakcie kryzysu gospodarczego – ten rodzaj edukacji daje nam niesprawiedliwą przewagę nad innymi. Piszę o tym nie po to, żeby się chwalić. Piszę, żeby zachęcić ludzi do nauki, ćwiczeń i nowego spojrzenia na świat. Na świecie jest dużo pieniędzy. Biliony dolarów szukają dla siebie domu, ponieważ rządy na całym świecie drukują ogromne ilości fałszywych pieniędzy – pieniędzy fiducjarnych. Rządy nie chcą, żeby świat pogrążył się w kryzysie, więc na potęgę drukują pieniądze. To dlatego ceny złota i srebra rosną, a oszczędzający tracą.
Problem tkwi w tym, że te lewe pieniądze trafiają w ręce niewielu osób. Przez to bogaci stają się jeszcze bogatsi, a biedni i klasa średnia wciąż biednieją; stan gospodarki się pogarsza, a problem coraz bardziej narasta.
Amerykański Urząd Statystyczny podaje, że zjawisko biedy przybiera na sile – we wrześniu 2010 roku objęło już 15 procent populacji. To oznacza, że ponad 4 miliony ludzi wypadło z klasy średniej i obecnie żyje w biedzie – dokładnie tak, jak Donald Trump i ja przewidzieliśmy w naszej książce Dlaczego chcemy, żebyś był bogaty. To jest niebezpieczne. To jest niezdrowe.
Chociaż jestem świadomy, że mogę zostać nazwany samochwałą, postanowiłem napisać tę książkę o inwestycjach z życia wziętych. Wydaje mi się, że nie byłoby w porządku, gdybym nie podzielił się z Tobą tym, co wiem. To byłaby chciwość. Piszę to, ponieważ jestem przekonany, że potrzeba nam prawdziwej edukacji finansowej, aby mogło nastąpić uzdrowienie światowej gospodarki. Wreszcie piszę dlatego, że moim zdaniem lepiej jest dać ludziom wędkę niż rybę.
Robert Kiyosaki
Bogaty ojciec mawiał:
mądrze wybieraj nauczycieliKońcowe przemyślenia o edukacji
Gdy byłem chłopcem, nienawidziłem szkoły – ale uwielbiałem się uczyć.
Wtedy tego nie rozumiałem, ale teraz wiem, że szkoła przygotowywała mnie do tego, bym został pracownikiem. A ja chciałem być przedsiębiorcą. To są dwa odrębne światy.
Po latach doceniłem moc edukacji. Zrozumiałem, że istnieje wiele rodzajów edukacji.
Widziałem starych i zgorzkniałych ludzi, którzy nie chcieli się uczyć niczego nowego ani zmieniać własnego sposobu myślenia. Prawdopodobnie wszyscy znamy takich ludzi.
Czym jest edukacja?
Dziękuję, że zainwestowałeś swój czas w przeczytanie tej książki – mam nadzieję, że dzięki niej uwierzyłeś w moc edukacji finansowej.
Jeśli czytałeś inne moje książki, być może wiesz, że nie jestem wielkim entuzjastą tradycyjnego szkolnictwa. Ja sam nie lubiłem szkoły i widać to było po moich ocenach. W szkole słyszałem tylko: „Jeśli nie będziesz miał dobrych ocen, nie dostaniesz dobrej pracy”. A ja wcale nie chciałem pracy – więc zdecydowałem, że szkoła nie jest dla mnie.
Ciałem pozostawałem jeszcze w klasie, ale mój umysł zawsze był gdzie indziej. I może właśnie to było moją niesprawiedliwą przewagą.
ROBERT T. KIYOSAKI
Inwestor, przedsiębiorca, orędownik edukacji finansowej i autor licznych bestsellerów
Robert Kiyosaki jest autorem książki Bogaty ojciec, Biedny ojciec, najlepiej sprzedającego się w historii poradnika dotyczącego finansów osobistych, książki, która zmieniła sposób myślenia o pieniądzach dziesiątek milionów ludzi. Bogaty ojciec, Biedny ojciec to książka, która najdłużej utrzymywała się na cotygodniowych listach sprzedaży czterech głównych pism, czyli: New York Times, Business Week, USA Today, Wall Street Journal. Od USA Today, książka dwukrotnie otrzymała tytuł „Numer 1 wśród książek o pieniądzach”. Jest trzecim najdłużej utrzymującym się na listach bestsellerów poradnikiem wszech czasów.
Proponowane w nim spojrzenie na pieniądze i inwestowanie często przeczy powszechnie przyjętym opiniom. Robert jest znany z bezpośredniości, odwagi i z podważania opinii autorytetów. Podważa status quo, mówiąc, że „stare” rady – znajdź dobrą pracę, oszczędzaj, nie zadłużaj się, inwestuj długoterminowo w zdywersyfikowany portfel akcji, obligacji i funduszy inwestycyjnych – są przestarzałe i błędne. Jego twierdzenie, że „twój dom nie należy do aktywów” wywołało wiele kontrowersji, ale dla wielu właścicieli domów w Stanach Zjednoczonych okazało się prorocze.
Inne tytuły z serii „Bogaty ojciec” zajmują cztery miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu Nielsen Bookscan List całościowej sprzedaży w latach 2001–2008. Seria „Bogaty ojciec”, przetłumaczona na 51 języków, jest dostępna w 109 krajach i sprzedała się w ponad 28 milionach egzemplarzy na całym świecie oraz okupuje listy bestsellerów w Azji, Australii, Ameryce Południowej, Europie. W roku 2005 Robert został wprowadzony do Galerii Sław firmy Amazon.com jako jeden z 25 najpopularniejszych autorów. Na serię „Bogaty ojciec” składa się obecnie 27 tytułów. Wśród nich znajduje się między innymi książka Dlaczego chcemy, żebyś był bogaty. Dwóch mężczyzn – jedno przesłanie, którą Robert napisał ze swoim przyjacielem Donaldem Trumpem w roku 2006 i która zadebiutowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Timesa. Dwaj przyjaciele i giganci biznesu w 2011 roku wydali kolejną książką zatytułowaną Dotyk Midasa.
Z innych książek Roberta Kiyosaki warto wymienić Spisek bogatych. Osiem nowych zasad rządzących pieniędzmi – innowacyjna, wręcz przełomowa publikacja udostępniana bezpłatnie w Internecie, która zgromadziła przed monitorami niewiarygodnie wielką rzeszę czytelników oraz dotarła na 5. miejsce listy bestsellerów New York Timesa wśród poradników.
Robert Kyosaki był gościem w programach „Larry King Live” oraz „Oprah”, a niedawno wystąpił w magazynie TIME w kolumnie „10 Questions”, gdzie znane osoby, między innymi takie jak reżyser Spike Lee czy aktor Michael J. Fox, udzielają krótkich wywiadów.
Oprócz książek Robert publikuje też felietony „Why the Rich Are Getting Richer” na portalu Yahoo! Finance oraz comiesięczne felietony zatytułowane „Rich Returns” w magazynie Entrepreneur.
Spis treści
Wiadomość od Roberta
Jak złapać małpę?
Końcowe przemyślenia o edukacji