Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Obrazki z romantyzmu. Szkice o ludziach, tekstach i podróżach - ebook

Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Rok wydania:
2016
Pobierz fragment
21,95
Cena w punktach Virtualo:
2195 pkt.

Obrazki z romantyzmu. Szkice o ludziach, tekstach i podróżach - ebook

Książka Krystyny Poklewskiej, uznanej badaczki epoki romantyzmu, zwłaszcza twórczości Aleksandra Fredry oraz dziewiętnastowiecznej Galicji, jest kolejnym świadectwem Jej wieloletnich i głębokich fascynacji rodzimym romantyzmem.

 

Na publikację składa się wybór tekstów powstałych w latach 1989–2013, w większości uprzednio publikowanych w czasopismach i monografiach zbiorowych. Są to interpretacyjne studia i szkice dotyczące zarówno najważniejszych dzieł polskiej literatury romantycznej, ujmowanych często w kontekście europejskim, jak i równie ciekawych, choć mniej znanych tekstów. Autorka wnikliwie analizuje utwory liryczne, epickie, dramatyczne, publicystyczne oraz prozę dokumentu osobistego, co – przy wielkiej różnorodności problematyki podejmowanej w zbiorze – tworzy interesującą panoramę dorobku rodzimego romantyzmu, postaw i fascynacji jego twórców. Wartość i oryginalność przedstawionych studiów wiąże się z prezentacją indywidualnego punktu widzenia, często polemicznego wobec ugruntowanych literaturoznawczych opinii.

Spis treści

Wstęp  7

 

I. O wierszach             9

Mickiewicz i Mérimée. Z dziejów dwóch wierszy Mickiewicza   11

„Jestem w stanie wody najczęściej”. O trzech wodnych wierszach Mickiewicza               19

Poeta i żywioły. O wierszu Do Samotności          29

Mickiewiczowskie wariacje na horacjański temat            35

Na sprowadzenie prochów Napoleona: Romantyczne epicedium           41

Romantyczny podróżnik, czyli rzeczywistość w poezję przemieniona. O wierszu Na szczycie piramid     49

 

II. O podróżach i miejscach    59

Seweryna Goszczyńskiego wędrówki do Tatr i po Tatrach           61

Z Fredrą dyliżansem i koleją       79

Zaproszenie do podróży. O Wspomnieniach Wołynia, Polesia i Litwy Józefa Ignacego Kraszewskiego   93

Podróże i narodziny miłości, czyli o trzech romantycznych komediach (Stacja pocztowa w Hulczy, Noc 1002, Świeczka zgasła      107

Konno przez życie. O Mickiewiczowskim Farysie i Dumie o Wacławie Rzewuskim Słowackiego 113

Przestrzeń i trwanie w Panu Tadeuszu  123

„Kraj młodości szczęśliwy” w Beniowskim. Zwyczajny − niezwyczajny   129

Piękno Szwajcarii – piękno W Szwajcarii               139

 

III. O publicystyce i prozie       149

„Wielkie odmiany porządku europejskiego”. O antyutopijnej wizji fragmentów Historii przyszłości       151

Między romantyzmem a pozytywizmem (O grupie lwowskiego „Dziennika Literackiego” w latach 1856–1870) 163

O tajemnicach Zaklętego dworu – powieści politycznej                181

„Życie moje dwoistym prądem płynie”. O Zofii Romanowiczównie i jej dziennikach       189

 

 

Indeks osób       215

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8088-510-3
Rozmiar pliku: 3,6 MB

BESTSELLERY

Kategorie: