Ochrona środowiska w przedsiębiorstwie. Zbiór najważniejszych informacji - ebook
Ochrona środowiska w przedsiębiorstwie. Zbiór najważniejszych informacji - ebook
Każda działalność przedsiębiorstwa wiąże się mniej lub bardziej z oddziaływaniem na środowisko naturalne, czy to w postaci emisji gazów i pyłów do powietrza z pojazdów flotowych, kotłowni zakładowej, czy to z odprowadzaniem ścieków do wód lub do ziemi, np. do rowu, czy to z wytwarzaniem odpadów komunalnych oraz produkcyjnych. Mając to na względzie warto wiedzieć pod jakie obowiązki i przepisy w zakresie ochrony środowiska podlega zakład. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych w razie ewentualnej kontroli organów ochrony środowiska.
Kategoria: | Nauki przyrodnicze |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8344-177-1 |
Rozmiar pliku: | 308 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Specjalista ds. ochrony środowiska jest odpowiedzialny za organizowanie i nadzorowanie działalności przedsiębiorstwa związanej z ochroną środowiska. Do jego obowiązków należy przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji, sporządzanie raportów i sprawozdań, kontrolowanie przestrzegania przepisów prawnych, w tym weryfikowanie i składanie wniosków o uzyskanie wymaganych prawem pozwoleń, zezwoleń czy zgłoszeń.
Działalność każdej firmy wpływa w określony sposób na stan środowiska naturalnego, dlatego przedsiębiorcy powinni zdawać sobie z tego sprawę i posiadać stosowną wiedzę na temat obowiązujących przepisów dotyczących ochrony środowiska. W praktyce dotyczy to szerokiego spektrum działań, którym warto przyjrzeć się z różnych perspektyw. W niniejszej książce prezentujemy praktyczne omówienie pięciu zagadnień, w których specjalista ds. ochrony środowiska powinien posiadać wiedzę i umiejętności. Są to:
•obowiązujące przedsiębiorców przepisy prawne w zakresie ochrony środowiska,
•dokumentacja, którą należy prowadzić,
•opłaty i sprawozdania,
•odpowiedzialność za wyrządzone w środowisku szkody,
•możliwości pozyskania zewnętrznych środków inwestycyjnych.
Szczegółowe zdiagnozowanie obowiązków przedsiębiorcy w zakresie ochrony środowiska nie jest prostą sprawą. Duża liczba przepisów, które bywają nieprecyzyjne, jak również ich częste zmiany powodują, że właściciel firmy może mieć problemy z właściwą interpretacją obowiązujących go wymogów.
W pierwszym rozdziale opisujemy najważniejsze obowiązki wynikające z ochrony środowiska, dotyczące przede wszystkim przedsiębiorców zaliczanych do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Przedstawiamy również zadania organów państwowych, z którymi firmy muszą w omówionym zakresie współpracować, i podpowiadamy, czego może dotyczyć kontrola w obrębie ochrony środowiska (charakteryzujemy stosowne instytucje oraz ich uprawnienia kontrolne).
Drugi rozdział przybliża praktyczne zasady prowadzenia dokumentacji związanej z ochroną środowiska w firmie. Opisujemy w nim zarówno wymogi formalne, jak i najważniejsze kroki, które należy podjąć w celu uzyskania stosownych pozwoleń, zezwoleń lub decyzji administracyjnych w trzech podstawowych dziedzinach:
•gospodarce odpadami,
•gospodarce wodno-ściekowej,
•ochronie powietrza.
Rozdział trzeci także odnosi się do ww. dziedzin, ale dotyczy zasad naliczania opłat oraz realizacji obowiązków sprawozdawczych. Za nieprzestrzeganie przepisów prawa przewidywane są dodatkowe opłaty, a także kary pieniężne, dlatego w tym rozdziale podpowiedziano, jak ich uniknąć.
W rozdziale czwartym wyjaśniono, na czym polega odpowiedzialność za szkody w środowisku. Zawiera on zagadnienia związane z odpowiedzialności cywilną, administracyjną, a także odpowiedzialnością karną i karnoskarbową. Warto poświęcić czas na lekturę tego rozdziału, ponieważ wskazano w nim, w jakich sytuacjach odpowiedzialność może spocząć na osobie zajmującej się ochroną środowiska w firmie.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Słownik pojęć
Rozdział 1. Monitorowanie prawa
Rozdział 2. Prowadzenie dokumentacji
Rozdział 3.Naliczanie opłat i obowiązki sprawozdawcze
Rozdział 4. Odpowiadanie za szkody w środowisku naturalnym
Rozdział 5. Pozyskiwanie zewnętrznych środków inwestycyjnych
Kalendarium
Podstawa prawna
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71