- W empik go
Od zera do bohatera - ebook
Od zera do bohatera - ebook
Masz naście lat i jesteś obiektem plotek czy hejtu? Boisz się powiedzieć "nie" w obawie przed utratą akceptacji grupy? A może masz trudności z nawiązaniem przyjaźni? Przeczytaj, co ma do powiedzenia twoja rówieśniczka!
Autorka zdecydowała się na wybór wymarzonego liceum z dala od domu i zamieszkanie w bursie. Poradnik to zbiór jej doświadczeń z różnymi środowiskami - ludźmi stawiającymi na edukację, którzy pragną się uczyć, rozwijać, z takimi, którzy uwielbiają imprezować, mają rozprawy w sądzie i prawdziwe przypały, a także nietowarzyskimi, zamkniętymi w sobie, trzymającym się z boku osobami.
Na podstawie analizy każdego z nich, własnych doznań i przeżyć innych, skonstruowała złote zasady (nastoletniego) życia.
Co ciekawe proces analiz, poszukiwań, zagłębienia się w psychologię człowieka oraz postawienie odpowiednich pytań trwał dwa lata.
Poradnik "Od zera do bohatera" to podpowiedź, jak poradzić sobie w każdej sytuacji i wyjść z twarzą w momentach kryzysowych.
Spis treści
Rozdział 1 SUKCES
Rozdział 2 REPUTACJA
Rozdział 3 PRZYJAŹŃ
Rozdział 4 KOMPLEKS
Rozdział 5 PERSWAZJA
Rozdział 6 MIŁOŚĆ
Rozdział 7 KOMPROMIS
Rozdział 8 AMBICJA
Rozdział 9 POKORA
Na zakończenie
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7564-630-6 |
Rozmiar pliku: | 850 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Jak się nie poddać w walce o własną reputację?
Jak podjąć próby naprawienia relacji?
Jak dobrze zakończyć znajomość i w jakim momencie to zrobić?
Jak nie uciekać i nie chować się przed światem?
Jak udowodnić swoją wartość bez ulegania?
Jak powiedzieć NIE i być podziwianym?
Jak pokazać, że mnie to nie rusza?
Co zrobić, by wywołać określone zachowania?
Jak podjąć najlepszą decyzję, wiedząc, że jest ona najlepsza?
Jak nauczyć się mieszkać z innymi?
Kiedy poświęcić wszystko w imię większego dobra?
Jak się odważyć? Jak nie zwariować i nie stracić ambicji?
Jak dać chłopakowi kosza i nie stworzyć sobie wroga?
Jak nie stać się desperatką, gdy wokół nas nikt się nie kręci?
Jesteś zainteresowany? Zaczynamy.
Główny powód, który sprawił, że piszę ten poradnik, jest taki, że pragnę Ci pomóc. Mam dość patrzenia na nieumiejętne rozwiązywanie problemów i gubienie godności w relacjach. Mam dość kłótni, które do niczego nie prowadzą, i braku zrozumienia drugiej strony. Jestem w Twoim wieku i wiem, co to znaczy zderzać się z przykrościami i radościami nastoletniego życia.
Chce przedstawić Ci moje myślenie o fajności, o tym, co ważne, zdemaskować niektóre zachowania i reakcje, uwrażliwić na różne aspekty systemu wartości.
Pragnę podzielić się z Tobą moim bagażem doświadczeń. Znam metody, które uchronią Cię od nieprzyjemnych zdarzeń.
Chciałabym, żeby ten poradnik był autentyczny i uniwersalny, żeby każdy mógł czerpać z moich refleksji i zderzeń z różnymi środowiskami – ludźmi, którzy pragną się uczyć, rozwijać, którzy wszystko stawiają na edukację, z takimi, którzy uwielbiają imprezować, mają rozprawy w sądzie, ciągłe ustawki, dziwne znajomości i prawdziwe przypały, a także nietowarzyskimi, zamkniętymi w sobie, nienawidzącymi bycia w centrum uwagi, trzymającymi się z boku osobami. Muszę powiedzieć, co myślę o nas naprawdę.
Kiedy przyjaźń staje się toksyczna?
Kiedy Twój przyjaciel przestaje troszczyć się o Twój wizerunek, kiedy zazdrości Ci znajomości, powodzenia, pieniędzy, dobrego domu, ocen, pasji…
Kiedy nie czujesz się dobrze w jego obecności, kiedy unikasz kontaktu, odwołujesz spotkania, nie masz ochoty z nim rozmawiać. Kiedy zamiast nawet zignorować to, o czym mu opowiadasz, to dołuje i podcina skrzydła. Kiedy Cię wyśmiewa i próbuje pokazać się Twoim kosztem. Kiedy próbuje odbić Ci dziewczynę. Kiedy ślini się przed Twoim chłopakiem. Kiedy nie możesz mu ufać, bo wiesz, że Twoje tajemnice nie są bezpieczne. Kiedy Cię szantażuje, poniża. Kiedy zaczynasz go obgadywać…
Co zrobić?
Nie będę pierwsza, która radzi szczerą rozmowę – jest to najlepsze wyjście z sytuacji. Możesz dać drugą, trzecią szansę, to ty czujesz, czy coś się zmienia czy dalej jest tak samo. Zalecane, aby nie naskakiwać, aby być partnerem w trudnym dla Was czasie. Nie baw się w podchody, konsultacje, nie nasyłaj innych, aby zbadali temat i wrócili ze sprawozdaniem. To sprawa między wami – nie wciągaj w to nikogo.
Jednak gdy po prostu masz już dosyć i chcesz to zakończyć, zrób to z klasą. Próbuj tak poprowadzić rozmowę, aby druga osoba sama zrozumiała, że lepiej się rozejść, żeby czuła, że to Wasza wspólna decyzja – w ten sposób nie zmieni się w Twojego wroga. Nie rób niczego z premedytacją, wyrafinowaniem, bo możesz spodziewać się z jej strony ataku (plotek, obgadywania, zemsty) – w końcu sam na to zasłużyłeś, jak się wtedy obronisz?
UWAGA! Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz, musisz porozmawiać twarzą w twarz, chyba chcesz zachować swój honor?
Podejmuj decyzje: świadomie – nie pod wpływem innych ludzi, chwilowych emocji, przeprosin, które niczego za sobą nie niosą; obiektywnie – zawsze stawiaj się na miejscu drugiej osoby oraz osoby, która ma do tego dystans, która nie uczestniczy w wydarzeniach, zrozumienie jest kluczowe; konsekwentnie – jeżeli podjęłaś określoną decyzję, powinnaś się jej trzymać, dlatego musi być skrupulatnie przemyślana, nie pochopna – dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi.
Co dalej?
➥
Nie unikaj swojego starego kumpla na ulicy, w szkole, pracy. Mów „cześć”, nie musisz zagadywać, jeśli nie chcesz, ale zawsze się witaj. W ten sposób pozostawisz miły smak Waszej znajomości i nie dasz powodu do obsmarowania.
➥
Nie obgaduj! To, że interesujesz się życiem innych, świadczy o Tobie. Ludzie wokół Ciebie nie muszą mówić Ci tego wprost, ale na pewno pomyślą, że jesteś fałszywy.
➥
Nigdy nie wygadaj żadnego sekretu! Inni będą czuli się zagrożeni w Twoim otoczeniu, myśląc, że powiedzieli o jedno słowo za dużo. To, że dochowasz czyichś tajemnic, nawet gdy druga strona miesza Cię z błotem, pokazuje, że można powiedzieć Ci wszystko, buduje Twój autorytet, szacunek, budzi w ludziach pragnienie do zwierzania się właśnie Tobie.