- W empik go
Opowieści z zaczarowanego lasu. Głowa Meduzy - ebook
Opowieści z zaczarowanego lasu. Głowa Meduzy - ebook
Głowa Meduzy opowiada o wyprawie Perseusza do krainy Gorgon – mitycznych kobiet-potworów. Perseusz ma przynieść królowi Polidektesowi głowę najstraszniejszej z nich – Meduzy, co okazuje się niezwykle niebezpiecznym zadaniem. Czy Perseuszowi uda się dotrzymać obietnicy danej królowi? Do czego posłużą mu skrzydlate trzewiki, tarcza i czapka niewidka? Wsłuchajcie się uważnie w tę historię, zamknijcie oczy i przy dźwiękach przepięknej muzyki wzbijcie się wraz z Perseuszem wysoko w przestworza w poszukiwaniu Meduzy.
Opowieści z zaczarowanego lasu Nathaniela Hawthorne’a są piękną i bezpretensjonalną interpretacją mitologii. Wystrzegając się bombastycznego stylu, z dużym poczuciem humoru, autor prowadzi nas przez „zaczarowany las” – sugestywny, tajemniczy, zaludniony przez nimfy, fauny, bogów i herosów. Ten przystępny, przyjazny dzieciom tekst (nie wznawiany w Polsce od lat 20-stu i szczęśliwie „odkopany” przez Bukę!) zyskał nagle parę sprzymierzeńców – oto Jego Ilustratorska Wysokość Józef Wilkoń zgodził się namalować „las zaczarowany”, a Maciej Rychły z kwartetu Jorgi ilustruje go muzycznie (…) Amerykański XIX-wieczny romantyk powraca do naszych bibliotek w asyście Wilkonia, ozdobiony muzycznymi obrazami Rychłego, które sprawiają, że mitologia przemawia do wszystkich zmysłów. Próżność bogów z Olimpu zostaje zaspokojona. / Joanna Olech
ilustracje: Józef Wilkoń
projekt graficzny Grażka Lange
wiek: 5+
© BUKA radość słuchania
W serii ukazały się:
1. Dziecięcy raj
2. Głowa Meduzy
3. Złotodajna moc
4. Trzy złote jabłka
5. Cudowny dzban
6. Chimera
7. Minotaur
8. Zęby smoka
9. Pałac Kirke
10. Nasiona granatu
11. Pigmeje
12. Złote Runo
Kategoria: | Dla dzieci |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-64690-82-2 |
Rozmiar pliku: | 974 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Ów rybak, mogę wam to z przyjemnością powiedzieć, był człowiekiem niezwykle ludzkim i sprawiedliwym. Okazał wiele życzliwości Danae i jej malutkiemu synkowi i nie przestawał darzyć ich przyjaźnią, dopóki Perseusz nie wyrósł na pięknego młodzieńca, niezwykle silnego, dzielnego i zręcznie władającego bronią. Ale na długo przedtem król Polidektes ujrzał dwoje obcych — matkę i dziecko — którzy przybyli do jego królestwa w pływającej skrzyni. A że nie był tak dobry i przyjazny jak jego brat rybak, postanowił wysłać Perseusza na jakąś niebezpieczną wyprawę, w której chłopiec poniósłby niechybną śmierć, potem zaś wyrządzić straszliwą krzywdę samej Danae. Zły król długo dumał i starał się wymyślić coś strasznie niebezpiecznego, czego mógłby się podjąć młody człowiek. A kiedy wreszcie wpadł na pomysł, który mógł przynieść tak tragiczne skutki, jakich pragnął, posłał po młodego Perseusza.
Młodzieniec przybył do pałacu i zastał króla siedzącego na tronie.
— Perseuszu — rzekł król Polidektes uśmiechając się do niego chytrze — wyrosłeś na bardzo pięknego młodzieńca. Zarówno ty, jak i twoja czcigodna matka zaznaliście wiele dobrego ode mnie i od mego szlachetnego brata rybaka, sądzę więc, że bez wielkiej przykrości spłaciłbyś część swego długu.
— Ach, Wasza Królewska Mość — odparł Perseusz — chętnie zaryzykowałbym życie, by to zrobić.
— A więc dobrze — mówił dalej król z przebiegłym uśmiechem na wargach. — Chcę ci zaproponować małą przygodę, a ponieważ jesteś dzielnym i przedsiębiorczym chłopcem, na pewno uznasz to za wyjątkowe szczęście, że będziesz miał tak rzadką sposobność, aby się wyróżnić. Otóż musisz wiedzieć, mój dobry Perseuszu, że zamierzam poślubić piękną księżniczkę Hippodamię; a jest w takich razach zwyczajem ofiarować narzeczonej w darze coś niezwykle rzadkiego i wyszukanego. Przyznam, że byłem w niejakim kłopocie, nie wiedząc, gdzie znaleźć coś, co mogłoby zadowolić wytworny smak księżniczki. Ale oto dzisiejszego ranka, pochlebiam sobie, udało mi się wreszcie wymyślić coś odpowiedniego.
— I to ja mogę pomóc Waszej Królewskiej Mości w zdobyciu tej rzeczy? — zawołał z entuzjazmem Perseusz.