- W empik go
Ortografija polska - ebook
Ortografija polska - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 149 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
ORTOGRAFIJA POLSKA
A
A trojakie Polacy mają: pierwsze zową łacińskie, które ma swój znak nad sobą, kreskę z góry na dół wiedzioną od prawej ręki ku lewej, jako "żádny", to jest niecudny. Drugie zową swoim, to jest polskim, którego znak jest kreska także nad nim, ale od lewej ku prawej ręce, jako "żadny", to jest nikt. Trzecie zowiemy ciężkim, które ma kreskę przez się jako "pożądny". To ostatnie zawżdy swym znakiem znaczyć trzeba; dwoje pierwsze jeno wtenczas, kiedy słowo jednako się pisze, a za różnym tej istej litery wymawianim różny ma i wykład, jako się tam wysszej ukazało w tym słowie "żádny" a "żadny". Czasem też dla dobrych rymów te znaki są dobre.
B
B dwoje: pierwsze nie jest nic rózne od łacińskiego, jako "ślub", to jest przyrzeczenie. Drugie – nasze własne, a to kreskę ma nad sobą, jako "ślub'", to jest przyrzecz, a iż się rzadko trafia, nie wadzi nic, że zawżdy znaczone będzie, chociaby też słowo żadnej różnice około wykładu nie miało.
C