Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

  • nowość

Osobliwość coraz bliżej. Kiedy połączymy się z AI - ebook

Tłumacz:
Data wydania:
27 listopada 2024
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
69,90

Osobliwość coraz bliżej. Kiedy połączymy się z AI - ebook

Ray Kurzweil, światowej sławy wynalazca, naukowiec i wizjoner, stawia pytania o przyszłość rewolucji technologicznej, która ma nadejść. Albo już nadeszła…

„Niewiele osób miało taki wpływ na sposób myślenia o AI jak Ray Kurzweil”.

Mustafa Suleyman, dyrektor generalny Microsoft AI

„Ray Kurzweil najlepiej ze znanych mi osób przewiduje przyszłość sztucznej inteligencji”.

Bill Gates

„Fascynująca eksploracja naszej przyszłości, która dotyka najgłębszych pytań filozoficznych”.

Yuval Noah Harari, autor Sapiens

„Ta książka zmieni wszystko, co wiecie o technologii, życiu i śmierci”.

Tony Robbins, autor i konsultant biznesowy

„Ray Kurzweil to najlepsza wyrocznia naszej cyfrowej epoki”.

Peter H. Diamandis, dyrektor generalny XPRIZE, prezes zarządu Singularity University

„Nikt nie jest bardziej optymistycznie nastawiony do technologii niż Ray Kurzweil”.

„The Boston Globe”

Od czasu wydania poprzedniej przełomowej książki Raya Kurzweila Nadchodzi osobliwość większość przewidywań autora dotyczących postępu technologicznego się sprawdziła, a takie koncepcje jak AI, inteligentne maszyny i biotechnologia są obecnie powszechnie znane i wykorzystywane.

Pora na zadanie nowych pytań:

· Jak technologia będzie zmieniać ludzkość w nadchodzących dekadach?

· Dlaczego AI jest przyszłością ewolucji ludzkości?

· Jak zwiększymy długość życia powyżej obecnego limitu 120 lat?

i na odpowiedź na kolejne wątpliwości:

· Jaki wpływ wywrze AI na poziom zatrudnienia?

· Czy autonomiczne maszyny można zostawić bez nadzoru?

· Czy technologia wirtualnego ożywiania zmarłych odmieni nasze życie emocjonalne?

Raymond „Ray” Kurzweil (ur. 1948) jest amerykańskim wynalazcą, futurologiem, przedsiębiorcą i pisarzem. Od 2012 roku pełni funkcję dyrektora technicznego firmy Google. Absolwent amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology. Od lat 80. kierował różnymi spółkami, zajmującymi się opracowywaniem i wdrażaniem nowych technologii, takich jak m.in. syntezatory mowy oraz systemy rozpoznawania znaków w plikach graficznych (OCR). Jest autorem znanych na całym świecie książek o sztucznej inteligencji, biotechnologii i transhumanizmie: „The Age of Intelligent Machines” (1990), „The Age of Spiritual Machines” (1999), „Nadchodzi osobliwość” (2005). Założyciel katedry futurologii na Singularity University w Dolinie Krzemowej – interdyscyplinarnych studiach, które mają na celu „przygotować ludzkość na przyśpieszoną zmianę technologiczną”. Od 2001 roku prowadzi instytut Kurzweil Accelerating Intelligence zajmujący się monitorowaniem zmian będących następstwem procesów rozwoju technologii opisanych w jego książkach. W 2011 roku trafił na 30. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych ludzi świata tygodnika „Time”.

 

Kategoria: Biografie
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-68227-25-3
Rozmiar pliku: 3,3 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

PODZIĘKOWANIA

Chciał­bym wyra­zić swoją wdzięcz­ność mojej żonie, Sonyi, za jej pełną miło­ści cier­pli­wość w obli­czu zmien­nych kolei pro­cesu twór­czego i za dzie­le­nie się ze mną pomy­słami przez pięć­dzie­siąt lat.

Moim dzie­ciom, Etha­nowi i Amy; mojej syno­wej, Rebecce; mojemu zię­ciowi, Jaco­bowi; mojej sio­strze, Enid; oraz moim wnu­kom, Leo, Naomi i Quincy’emu za ich miłość, inspi­ra­cję i wspa­niałe pomy­sły.

Mojej zmar­łej matce Han­nah i mojemu zmar­łemu ojcu Fre­dri­cowi, któ­rzy pod­czas spa­ce­rów po nowo­jor­skich lasach nauczyli mnie potęgi pomy­słów i dali mi za młodu swo­bodę eks­pe­ry­men­to­wa­nia.

Joh­nowi-Clar­kowi Levi­nowi za skru­pu­latne bada­nia i inte­li­gentną ana­lizę danych, które sta­no­wią pod­stawę tej książki.

Mojemu dłu­go­let­niemu redak­to­rowi w wydaw­nic­twie Viking, Ric­kowi Kotowi, za jego przy­wódz­two, nie­za­chwiane prze­wod­nic­two i fachową redak­cję.

Nic­kowi Mul­len­dore’owi, mojemu agen­towi lite­rac­kiemu, za jego wni­kliwe i entu­zja­styczne wska­zówki.

Aaro­nowi Kle­ine­rowi, mojemu wie­lo­let­niemu part­ne­rowi biz­ne­so­wemu (od 1973 roku), za jego oddaną współ­pracę przez ostat­nie pięć­dzie­siąt lat.

Nan­dzie Bar­ker-Hook za jej wykwa­li­fi­ko­waną pomoc pisar­ską oraz fachowy nad­zór i zarzą­dza­nie moimi wystą­pie­niami.

Sarah Black za jej wybitne spo­strze­że­nia badaw­cze i orga­ni­za­cję pomy­słów.

Celii Black-Bro­oks za jej prze­my­ślane wspar­cie i fachową stra­te­gię dzie­le­nia się moimi pomy­słami ze świa­tem.

Denise Scu­tel­laro za jej umie­jętne pro­wa­dze­nie moich ope­ra­cji biz­ne­so­wych.

Lak­sma­nowi Fran­kowi za dosko­nałe pro­jekty gra­ficzne i ilu­stra­cje.

Amy Kurz­weil i Rebecce Kurz­weil za wska­zówki doty­czące rze­mio­sła pisar­skiego oraz za ich wła­sne wspa­niałe przy­kłady bar­dzo uda­nych ksią­żek.

Mar­tine Roth­blatt za jej zaan­ga­żo­wa­nie we wszyst­kie tech­no­lo­gie oma­wiane w tej książce oraz za naszą dłu­go­let­nią współ­pracę przy opra­co­wy­wa­niu wybit­nych przy­kła­dów w tych obsza­rach.

Rodzi­nie Kurz­we­ilów, która zapew­niła zna­czące wspar­cie badaw­cze, pisar­skie i logi­styczne dla tego pro­jektu, w któ­rego skład wcho­dzą mię­dzy innymi: Amara Ange­lica, Aaron Kle­iner, Bob Beal, Nanda Bar­ker-Hook, Celia Black-Bro­oks, John-Clark Levin, Denise Scu­tel­laro, Joan Walsh, Mary­lou Sousa, Lind­say Bof­foli, Ken Linde, Lak­sman Frank, Maria Ellis, Sarah Black, Emily Bran­gan i Kath­ryn Myro­nuk.

Odda­nemu zespo­łowi Viking Pen­guin za całą wni­kliwą wie­dzę spe­cja­li­styczną, w tym Ric­kowi Kotowi, redak­to­rowi naczel­nemu; Alli­son Lorent­zen, redak­torce naczel­nej; Camille LeBlanc, zastęp­czyni redak­tora; Bria­nowi Tar­towi, wydawcy; Kate Stark, zastęp­czyni wydawcy; Caro­lyn Cole­burn, publi­cy­stce wyko­naw­czej; i Mary Stone, dyrek­torce mar­ke­tingu.

Pete­rowi Jacob­sowi z CAA za jego nie­oce­nione przy­wódz­two i wspar­cie pod­czas moich wystą­pień publicz­nych.

Zespo­łom For­tier Public Rela­tions i Book High­li­ght za wyjąt­kową wie­dzę spe­cja­li­styczną w zakre­sie public rela­tions i stra­te­giczne wska­zówki w kwe­stii sze­ro­kiego udo­stęp­nia­nia tej książki.

Moim czy­tel­ni­kom będą­cym zarówno fachow­cami, jak i ama­to­rami, któ­rzy pod­su­nęli mi wiele mądrych i kre­atyw­nych pomy­słów.

I na koniec wszyst­kim ludziom, któ­rzy mają odwagę kwe­stio­no­wać prze­sta­rzałe zało­że­nia i wyko­rzy­stują swoją wyobraź­nię do robie­nia rze­czy, któ­rych ni­gdy wcze­śniej nie robiono. Jeste­ście dla mnie źró­dłem inspi­ra­cji.WPROWADZENIE

W mojej książce z 2005 roku _Nad­cho­dzi oso­bli­wość_ przed­sta­wi­łem teo­rię, że zbieżne, wykład­ni­cze trendy tech­no­lo­giczne pro­wa­dzą do trans­for­ma­cji, która cał­ko­wi­cie prze­kształci ludz­kość. Ist­nieje kilka klu­czo­wych obsza­rów zmian, które na­dal jed­no­cze­śnie nabie­rają tempa: moc obli­cze­niowa staje się tań­sza, bio­lo­gia czło­wieka jest coraz lepiej rozu­miana, a inży­nie­ria staje się moż­liwa na znacz­nie mniej­szych ska­lach. W miarę jak moż­li­wo­ści sztucz­nej inte­li­gen­cji rosną, a infor­ma­cje stają się coraz bar­dziej dostępne, coraz ści­ślej inte­gru­jemy te moż­li­wo­ści z naszą natu­ralną inte­li­gen­cją bio­lo­giczną. Osta­tecz­nie nano­tech­no­lo­gia umoż­liwi kul­mi­na­cję tych tren­dów w postaci bez­po­śred­niego roz­sze­rze­nia naszych mózgów o war­stwy wir­tu­al­nych neu­ro­nów w chmu­rze. W ten spo­sób połą­czymy się ze sztuczną inte­li­gen­cją i wzbo­ga­cimy się o miliony razy więk­szą moc obli­cze­niową, niż obda­rzyła nas bio­lo­gia. Posze­rzy to naszą inte­li­gen­cję i świa­do­mość w spo­sób tak głę­boki, że aż trudny do poję­cia. To wyda­rze­nie nazy­wam oso­bli­wo­ścią.

Ter­min „oso­bli­wość” został zapo­ży­czony z mate­ma­tyki (gdzie odnosi się do nie­okre­ślo­nego punktu funk­cji, jak w przy­padku dzie­le­nia przez zero) i fizyki (gdzie ozna­cza nie­skoń­cze­nie gęsty punkt w cen­trum czar­nej dziury, w któ­rym obo­wią­zu­jące prawa fizyki zała­mują się). Należy jed­nak pamię­tać, że uży­wam tego ter­minu jako meta­fory. Moja pro­gnoza doty­cząca tech­no­lo­gicz­nej oso­bli­wo­ści nie suge­ruje, że tempo zmian naprawdę sta­nie się nie­skoń­czone, ponie­waż wzrost wykład­ni­czy nie impli­kuje nie­skoń­czo­no­ści, podob­nie jak w przy­padku fizycz­nej oso­bli­wo­ści. Czarna dziura ma wystar­cza­jąco silną gra­wi­ta­cję, by uwię­zić nawet świa­tło, ale w mecha­nice kwan­to­wej nie ma spo­sobu na uwzględ­nie­nie naprawdę nie­skoń­czonej masy¹. Uży­wam jed­nak meta­fory oso­bli­wo­ści, ponie­waż oddaje ona naszą nie­zdol­ność do zro­zu­mie­nia tak rady­kal­nej zmiany na naszym obec­nym pozio­mie inte­li­gen­cji. Ale gdy to przej­ście nastąpi, będziemy zwięk­szać naszą zdol­ność poznaw­czą na tyle szybko, aby się do niego przy­sto­so­wać.

Jak szcze­gó­łowo opi­sa­łem w _Nad­cho­dzi oso­bli­wość_, dłu­go­ter­mi­nowe trendy suge­rują, że oso­bli­wość nastąpi około 2045 roku. W momen­cie publi­ka­cji owej książki data ta była odda­lona o czter­dzie­ści lat – czyli dwa pełne poko­le­nia – w przy­szłość. Z tej odle­gło­ści mogłem prze­wi­dy­wać ogólne siły, które spo­wo­dują tę trans­for­ma­cję, ale dla więk­szo­ści czy­tel­ni­ków temat ten był wciąż sto­sun­kowo odle­gły od codzien­nej rze­czy­wi­sto­ści 2005 roku. Wielu kry­ty­ków twier­dziło wów­czas, że mój har­mo­no­gram jest zbyt opty­mi­styczny, a nawet że poja­wie­nie się oso­bli­wo­ści trzeba uznać za nie­moż­liwe.

Od tam­tej pory wyda­rzyło się jed­nak coś nie­zwy­kłego. Wbrew wąt­pli­wo­ściom scep­ty­ków postęp na­dal przy­spie­szał. Media spo­łecz­no­ściowe i smart­fony prze­stały być czymś wyjąt­ko­wym i stały się naszymi nie­od­łącz­nymi towa­rzy­szami, dzięki któ­rym łączy się obec­nie ze sobą więk­szość świa­to­wej popu­la­cji. Inno­wa­cje algo­ryt­miczne i poja­wie­nie się dużych zbio­rów danych umoż­li­wiły sztucz­nej inte­li­gen­cji osią­gnię­cie zaska­ku­ją­cych momen­tów prze­ło­mo­wych nawet wcze­śniej, niż spo­dzie­wali się eks­perci – od opa­no­wa­nia gier takich jak _Jeopardy!_ i go, po pro­wa­dze­nie samo­cho­dów, pisa­nie ese­jów, zda­wa­nie egza­mi­nów adwo­kac­kich i wykry­wa­nie raka. Teraz potężne i ela­styczne duże modele języ­kowe, na przy­kład GPT-4 i Gemini, mogą prze­kła­dać pole­ce­nia for­mu­ło­wane w języku natu­ral­nym na kod kom­pu­te­rowy, rady­kal­nie zmniej­sza­jąc barierę mię­dzy ludźmi a maszy­nami. W momen­cie, gdy czy­ta­cie te słowa, dzie­siątki milio­nów ludzi praw­do­po­dob­nie doświad­czyły już tych moż­li­wo­ści na wła­snej skó­rze. W mię­dzyczasie koszt sekwen­cjo­no­wa­nia ludz­kiego genomu spadł o około 99,997 pro­cent, a sieci neu­ro­nowe zaczęły doko­ny­wać istot­nych odkryć medycz­nych dzięki cyfro­wej symu­la­cji bio­lo­gii.

Wresz­cie zysku­jemy nawet moż­li­wość bez­po­śred­niego łącze­nia kom­pu­te­rów z mózgami. U pod­staw wszyst­kich tych osią­gnięć leży coś, co nazy­wam pra­wem przy­spie­sza­ją­cych zwro­tów: tech­no­lo­gie infor­ma­cyjne, takie jak metody obli­cze­niowe, stają się wykład­ni­czo tań­sze, ponie­waż każdy postęp uła­twia zapro­jek­to­wa­nie kolej­nego etapu ich wła­snej ewo­lu­cji. W rezul­ta­cie w momen­cie pisa­nia tego tek­stu za jed­nego dolara można kupić około 11 200 razy wię­cej mocy obli­cze­niowej, przy uwzględ­nie­niu infla­cji, niż kiedy _Nad­cho­dzi oso­bli­wość_ tra­fiła na półki.

Poniż­szy wykres, który omó­wię szcze­gó­łowo w dal­szej czę­ści książki, pod­su­mo­wuje naj­waż­niej­szy trend napę­dza­jący naszą cywi­li­za­cję tech­no­lo­giczną: dłu­go­ter­mi­nowy wykład­ni­czy wzrost (poka­zany jako w przy­bli­że­niu linia pro­sta na skali loga­ryt­micz­nej) ilo­ści mocy obli­cze­nio­wej, jaką można kupić za stałą kwotę. Z prawa Moore’a wynika, że tran­zy­story stale się kur­czą, dzięki czemu kom­pu­tery stają się coraz potęż­niej­sze – ale to tylko jeden z prze­ja­wów prawa przy­spie­sza­ją­cych zwro­tów, które obo­wią­zy­wało już na długo przed wyna­le­zie­niem tran­zy­sto­rów i można się spo­dzie­wać, że będzie obo­wią­zy­wać nawet po osią­gnię­ciu fizycz­nych gra­nic tran­zy­sto­rów i zastą­pie­niu ich przez nowe tech­no­lo­gie. Trend ten zde­fi­nio­wał współ­cze­sny świat i nie­mal wszyst­kie nad­cho­dzące prze­łomy omó­wione w tej książce zostaną przez niego bez­po­śred­nio lub pośred­nio spo­wo­do­wane.

Moc obli­cze­niowa wzglę­dem ceny, 1939–2023²

Naj­lep­sza osią­gnięta moc obli­cze­niowa wzglę­dem ceny w obli­cze­niach na sekundę na sta­łego dolara z 2023 r.³

Aby zop­ty­ma­li­zo­wać porów­ny­wal­ność maszyn, wykres ten sku­pia się na rela­cji mocy obli­cze­nio­wej wzglę­dem ceny w epoce kom­pu­te­rów pro­gra­mo­wal­nych, ale osza­co­wa­nia doty­czące wcze­śniej­szych elek­tro­me­cha­nicz­nych urzą­dzeń obli­cze­nio­wych poka­zują, że trend ten sięga co naj­mniej lat osiem­dzie­sią­tych XIX wieku.

Tak więc trzy­mamy się har­mo­no­gramu dla oso­bli­wo­ści. Istot­ność tej książki wynika z samej natury wykład­ni­czej zmiany. Trendy, które na początku tego stu­le­cia były ledwo zauwa­żalne, obec­nie w bez­po­średni spo­sób wpły­wają na życie miliar­dów ludzi. Na początku lat dwu­dzie­stych XXI wieku weszli­śmy w gwał­tow­nie i stromo rosnącą część krzy­wej wykład­ni­czej, a tempo inno­wa­cji wpływa na spo­łe­czeń­stwo jak ni­gdy dotąd. Dla porów­na­nia: chwila, w któ­rej czy­ta­cie te słowa, jest praw­do­po­dob­nie bli­żej stwo­rze­nia pierw­szej nad­ludz­kiej sztucz­nej inte­li­gen­cji niż wyda­nia mojej ostat­niej książki _Jak stwo­rzyć umysł_ z 2012 roku.

I przy­pusz­czal­nie jeste­ście bli­żej oso­bli­wo­ści niż wyda­nia mojej książki z 1999 roku _The Age of Spi­ri­tual Machi­nes_ (Wiek maszyn ducho­wych). Bądź też, mie­rząc to w kate­go­riach ludz­kiego życia, dzieci uro­dzone dzi­siaj będą wła­śnie koń­czyć stu­dia, gdy nadej­dzie oso­bli­wość. Na pozio­mie bar­dzo oso­bi­stym jest to inny rodzaj „nadej­ścia” niż w 2005 roku.

Dla­tego teraz napi­sa­łem tę książkę. Trwa­jący tysiąc­le­cia marsz ludz­ko­ści w kie­runku oso­bli­wo­ści stał się sza­lo­nym bie­giem. We wstę­pie do _Nad­cho­dzi oso­bli­wość_ wyra­zi­łem opi­nię, że byli­śmy wtedy „w począt­ko­wych eta­pach tej trans­for­ma­cji”. Teraz wkra­czamy w jej kul­mi­na­cję. Tamta książka doty­czyła spoj­rze­nia na odle­gły hory­zont – ta opi­suje ostat­nie kilo­me­try na ścieżce wio­dą­cej do jego osią­gnię­cia.

Na szczę­ście obec­nie widzimy tę ścieżkę znacz­nie wyraź­niej. Cho­ciaż zanim osią­gniemy oso­bli­wość, pozo­staje do roz­wią­za­nia wiele wyzwań tech­no­lo­gicz­nych, jej klu­czowi pre­kur­so­rzy szybko prze­cho­dzą ze sfery nauki teo­re­tycz­nej do aktyw­nych badań i roz­woju. W nad­cho­dzą­cej deka­dzie ludzie będą wcho­dzić w inte­rak­cje ze sztuczną inte­li­gen­cją, która może wyda­wać się prze­ko­nu­jąco ludzka, a pro­ste inter­fejsy mózg–kom­pu­ter będą miały wpływ na codzienne życie na podo­bień­stwo dzi­siej­szych smart­fo­nów. Cyfrowa rewo­lu­cja w bio­tech­no­lo­gii wyle­czy cho­roby i zna­cząco wydłuży ludz­kie życie w zdro­wiu. Jed­no­cze­śnie jed­nak wielu pra­cow­ni­ków odczuje ból wyni­ka­jący z zabu­rzeń gospo­dar­czych, a wszy­scy sta­niemy w obli­czu ryzyka wyni­ka­ją­cego z przy­pad­ko­wego lub celo­wego nad­uży­cia tych nowych moż­li­wo­ści. W latach trzy­dzie­stych XXI wieku samo­do­sko­na­ląca się sztuczna inte­li­gen­cja i doj­rze­wa­jąca nano­tech­no­lo­gia połą­czą ludzi i nasze maszy­nowe wytwory w spo­sób dotych­czas nie­znany, co jesz­cze bar­dziej zwięk­szy zarówno moż­li­wo­ści, jak i zagro­że­nia. Jeśli uda nam się spro­stać wyzwa­niom nauko­wym, etycz­nym, spo­łecz­nym i poli­tycz­nym, jakie stwa­rza ten postęp, do 2045 roku głę­boko prze­kształ­cimy życie na Ziemi na lep­sze. Jeśli jed­nak ponie­siemy porażkę, nasze prze­trwa­nie sta­nie pod zna­kiem zapy­ta­nia. Dla­tego też ta książka opo­wiada o naszym osta­tecz­nym podej­ściu do oso­bli­wo­ści – szan­sach i nie­bez­pie­czeń­stwach, któ­rym musimy wspól­nie sta­wić czoła w ramach ostat­niego poko­le­nia zamiesz­ku­ją­cego świat, jaki zna­li­śmy.

Na począ­tek przyj­rzymy się temu, w jaki spo­sób tak naprawdę nadej­dzie oso­bli­wość, i umie­ścimy to wyda­rze­nie w kon­tek­ście dłu­go­trwa­łego dąże­nia naszego gatunku do prze­kształ­ce­nia wła­snej inte­li­gen­cji. Two­rze­nie świa­do­mo­ści za pomocą tech­no­lo­gii rodzi ważne pyta­nia filo­zo­ficzne, dla­tego omó­wimy wpływ tego przej­ścia na naszą wła­sną toż­sa­mość i poczu­cie celu. Następ­nie przej­dziemy do prak­tycz­nych tren­dów, które będą cha­rak­te­ry­zo­wały nad­cho­dzące dekady. Jak pokażę, prawo przy­spie­sza­ją­cych zwro­tów powo­duje wykład­ni­czą poprawę w bar­dzo sze­ro­kim zakre­sie wskaź­ni­ków odzwier­cie­dla­ją­cych dobro­stan czło­wieka. Jed­nym z naj­bar­dziej oczy­wi­stych nega­tyw­nych skut­ków inno­wa­cji jest nato­miast bez­ro­bo­cie spo­wo­do­wane auto­ma­ty­za­cją w jej róż­nych posta­ciach. Cho­ciaż te szkody są realne, prze­ko­namy się, czemu ist­nieją uza­sad­nione powody do dłu­go­ter­mi­no­wego opty­mi­zmu – oraz dla­czego osta­tecz­nie nie będziemy kon­ku­ro­wać ze sztuczną inte­li­gen­cją.

W miarę jak tech­no­lo­gie te odblo­ko­wują ogromną mate­rialną obfi­tość dla naszej cywi­li­za­cji, nasza uwaga skupi się na poko­na­niu kolej­nej bariery na dro­dze do peł­nego roz­kwitu: sła­bo­ści naszej bio­lo­gii. Następ­nie przyj­rzymy się narzę­dziom, któ­rych będziemy uży­wać w nad­cho­dzą­cych dzie­się­cio­le­ciach, aby spra­wo­wać coraz więk­szą kon­trolę nad samą bio­lo­gią – naj­pierw poprzez poko­na­nie pro­cesu sta­rze­nia się naszych ciał, a następ­nie wzmac­nia­jąc nasze ogra­ni­czone mózgi i wpro­wa­dza­jąc oso­bli­wość. Jed­nak te prze­ło­mowe doko­na­nia mogą rów­nież nara­zić nas na nie­bez­pie­czeń­stwo. Nowe rewo­lu­cyjne sys­temy w bio­tech­no­lo­gii, nano­tech­no­lo­gii lub sztucz­nej inte­li­gen­cji są też w sta­nie dopro­wa­dzić do kata­strofy egzy­sten­cjal­nej, takiej jak nisz­czy­ciel­ska pan­de­mia lub reak­cja łań­cu­chowa samo­re­pli­ku­ją­cych się maszyn. Zakoń­czymy oceną tych zagro­żeń, które wyma­gają sta­ran­nego pla­no­wa­nia, ale jak wyja­śnię, ist­nieją bar­dzo obie­cu­jące spo­soby ich zła­go­dze­nia.

To naj­bar­dziej fascy­nu­jące i donio­słe lata w całej histo­rii rodzaju ludz­kiego. Nie możemy z całą pew­no­ścią powie­dzieć, jakie będzie życie po oso­bli­wo­ści. Jed­nak rozu­mie­jąc i prze­wi­du­jąc przej­ścia pro­wa­dzące do niej, możemy posta­rać się zapew­nić, że ten ostatni etap roz­woju ludz­ko­ści będzie bez­pieczny i udany.ROZDZIAŁ 1. GDZIE JESTEŚMY W SZEŚCIU ETAPACH?

Roz­dział 1

Gdzie jeste­śmy w sze­ściu eta­pach?

Wksiążce _Nad­cho­dzi oso­bli­wość_ opi­sa­łem infor­ma­cję jako pod­stawę świa­do­mo­ści. Wymie­ni­łem sześć eta­pów, lub epok, trwa­ją­cych od początku naszego wszech­świata, przy czym każdy etap two­rzy kolejny na pod­sta­wie prze­twa­rza­nia infor­ma­cji pocho­dzą­cych z poprzed­niego. Zatem ewo­lu­cja inte­li­gen­cji prze­biega poprzez pośred­nią sekwen­cję innych pro­ce­sów.

Pierw­sza epoka to naro­dziny praw fizyki i moż­li­wej dzięki nim che­mii. Kil­ka­set tysięcy lat po Wiel­kim Wybu­chu atomy ufor­mo­wały się z elek­tro­nów krą­żą­cych wokół jądra zło­żo­nego z pro­to­nów i neu­tro­nów. Pro­tony w jądrze pozor­nie nie powinny znaj­do­wać się tak bli­sko sie­bie, ponie­waż siła elek­tro­ma­gne­tyczna pró­buje gwał­tow­nie je roz­dzie­lić. Tak się jed­nak składa, że ist­nieje odrębna siła zwana sil­nym oddzia­ły­wa­niem jądro­wym, która utrzy­muje pro­tony razem. „Kto­kol­wiek” zapro­jek­to­wał zasady wszech­świata, musiał zapew­nić tę dodat­kową siłę, gdyż w prze­ciw­nym razie ewo­lu­cja za pośred­nic­twem ato­mów byłaby nie­moż­liwa.

Miliardy lat póź­niej atomy ufor­mo­wały czą­steczki, które mogły sta­no­wić nośnik zło­żo­nych infor­ma­cji. Węgiel był naj­bar­dziej uży­tecz­nym budul­cem, ponie­waż mógł two­rzyć cztery wią­za­nia, w prze­ci­wień­stwie do jed­nego, dwóch lub trzech w przy­padku wielu innych jąder. To, że żyjemy w świe­cie, który umoż­li­wia ist­nie­nie skom­pli­ko­wa­nej che­mii, jest nie­zwy­kle mało praw­do­po­dobne. Gdyby na przy­kład siła gra­wi­ta­cji była odro­binę słab­sza, nie powsta­łyby super­nowe wytwa­rza­jące pier­wiastki che­miczne, z któ­rych zbu­do­wane jest życie. Gdyby była nieco sil­niej­sza, gwiazdy wypa­li­łyby się i prze­stały ist­nieć, zanim mogłoby powstać inte­li­gentne życie. Tylko ta jedna stała fizyczna musiała mie­ścić się w bar­dzo wąskim zakre­sie, ina­czej nie byłoby nas tutaj. Żyjemy we wszechświe­cie, który jest bar­dzo pre­cy­zyj­nie zrów­no­wa­żony, aby zapew­nić poziom porządku, który umoż­li­wił roz­wój ewo­lu­cji.

Kilka miliar­dów lat temu roz­po­częła się druga epoka: życie. Czą­steczki stały się na tyle zło­żone, że można było zde­fi­nio­wać cały orga­nizm w jed­nej czą­steczce. W ten spo­sób żywe istoty, każda z wła­snym DNA, mogły ewo­lu­ować i roz­prze­strze­niać się.

W trze­ciej epoce zwie­rzęta opi­sane za pomocą DNA wytwo­rzyły mózgi, które same prze­cho­wy­wały i prze­twa­rzały infor­ma­cje. Mózgi te sta­no­wiły źró­dło korzy­ści ewo­lu­cyj­nych, które pomo­gły im roz­wi­nąć się w więk­szą zło­żo­ność na prze­strzeni milio­nów lat.

W czwar­tej epoce zwie­rzęta wyko­rzy­stały swoje wyż­sze zdol­no­ści poznaw­cze, a także kciuki, do prze­kła­da­nia myśli na zło­żone dzia­ła­nia. Byli to ludzie. Nasz gatu­nek użył tych zdol­no­ści do stwo­rze­nia tech­no­lo­gii umoż­li­wia­ją­cej prze­cho­wy­wa­nie infor­ma­cji i mani­pu­lo­wa­nie nimi – od papi­ru­sów po dyski twarde. Tech­no­lo­gie te zwięk­szyły moż­li­wo­ści naszych mózgów w zakre­sie postrze­ga­nia, zapa­mię­ty­wa­nia i oce­nia­nia wzor­ców infor­ma­cji. Jest to kolejne źró­dło ewo­lu­cji, które samo w sobie jest znacz­nie więk­sze niż poziom wcze­śniej­szego postępu. W przy­padku mózgów przy­rost wyno­sił mniej wię­cej 16 cen­ty­me­trów sze­ścien­nych mate­rii mózgo­wej co 100 tysięcy lat, pod­czas gdy w przy­padku obli­czeń cyfro­wych podwa­jamy sto­su­nek wydaj­no­ści do ceny co jakieś szes­na­ście mie­sięcy.

W pią­tej epoce bez­po­śred­nio połą­czymy bio­lo­giczne ludz­kie zdol­no­ści poznaw­cze z szyb­ko­ścią i mocą naszej tech­no­lo­gii cyfro­wej. To inter­fejsy mózg–kom­pu­ter. Prze­twa­rza­nie neu­ro­nowe u czło­wieka odbywa się z szyb­ko­ścią kil­ku­set cykli w ciągu sekundy, w porów­na­niu z kil­koma miliar­dami na sekundę w przy­padku tech­no­lo­gii cyfro­wej. Oprócz szyb­ko­ści i wiel­ko­ści pamięci wzmoc­nie­nie naszych mózgów za pomocą kom­pu­terów nie­bio­lo­gicz­nych pozwoli nam dodać o wiele wię­cej warstw do kory nowej – odblo­ko­wu­jąc znacz­nie bar­dziej zło­żone i abs­trak­cyjne myśle­nie, niż możemy sobie obec­nie wyobra­zić.

W szó­stej epoce nasza inte­li­gen­cja roz­prze­strzeni się po całym wszech­świe­cie, zamie­nia­jąc zwy­kłą mate­rię w kom­pu­tro­nium, czyli mate­rię zor­ga­ni­zo­waną w spo­sób umoż­li­wia­jący mak­sy­malną gęstość obli­cze­niową.

W mojej książce z 1999 roku _The Age of Spi­ri­tual Machi­nes_ prze­wi­dy­wa­łem, że test Turinga – w któ­rym sztuczna inte­li­gen­cja potrafi komu­ni­ko­wać się za pomocą tek­stu w spo­sób nie­odróż­nialny od czło­wieka – zosta­nie zali­czony do roku 2029. Powtó­rzy­łem to przy­pusz­cze­nie w książce _Nad­cho­dzi oso­bli­wość_ z 2005 roku. Pozy­tywne zali­cze­nie testu Turinga ozna­cza, że sztuczna inte­li­gen­cja opa­no­wała język i zdro­wo­roz­sąd­kowe rozu­mo­wa­nie na pozio­mie ludz­kim. Turing opi­sał swoją kon­cep­cję w 1950 roku, ale nie okre­ślił, w jaki spo­sób należy prze­pro­wa­dzić ten test⁴. W zakła­dzie, jaki zawar­łem z Mit­chem Kapo­rem, zde­fi­nio­wa­li­śmy wła­sne reguły, które są znacz­nie bar­dziej wyma­ga­jące niż inne inter­pre­ta­cje.

Ocze­ki­wa­łem, że aby zdać ważny test Turinga do 2029 roku, będziemy musieli do 2020 roku osią­gnąć sze­roki zakres moż­li­wo­ści inte­lek­tu­al­nych dzięki sztucz­nej inte­li­gen­cji. I rze­czy­wi­ście, od czasu tej pro­gnozy sztuczna inte­li­gen­cja opa­no­wała wiele naj­trud­niej­szych inte­lek­tu­al­nych wyzwań ludz­ko­ści – od gier takich jak _Jeopardy!_⁵ i go po poważne zasto­so­wa­nia, takie jak radio­lo­gia i odkry­wa­nie leków. Kiedy piszę te słowa, czo­łowe sys­temy sztucz­nej inte­li­gen­cji, takie jak Gemini i GPT-4, roz­sze­rzają swoje moż­li­wo­ści na wiele róż­nych dzie­dzin – zachę­ca­jąc do pod­ję­cia kro­ków na dro­dze do stwo­rze­nia ogól­nej inte­li­gen­cji.

Osta­tecz­nie, gdy pro­gram przej­dzie test Turinga, będzie musiał spra­wiać wra­że­nie znacz­nie mniej inte­li­gent­nego w wielu obsza­rach, ponie­waż w prze­ciw­nym razie byłoby jasne, że jest to sztuczna inte­li­gen­cja. Gdyby na przy­kład mógł natych­miast popraw­nie roz­wią­zać dowolny pro­blem mate­ma­tyczny, nie zdałby tego testu. Zatem na pozio­mie testu Turinga sztuczna inte­li­gen­cja będzie posia­dać zdol­no­ści, które w rze­czy­wi­sto­ści wykra­czają daleko poza moż­li­wo­ści naj­lep­szych ludzi w więk­szo­ści dzie­dzin.

Ludzie żyją obec­nie w czwar­tej epoce, a nasza tech­no­lo­gia już teraz przy­nosi rezul­taty, które w przy­padku pew­nych zadań prze­kra­czają nasze moż­li­wo­ści zro­zu­mie­nia. Jeśli cho­dzi o aspekty testu Turinga, któ­rych sztuczna inte­li­gen­cja jesz­cze nie opa­no­wała, postęp jest szybki i nie­ustan­nie przy­spie­sza. Zda­nie testu Turinga, które prze­wi­duję na rok 2029, wpro­wa­dzi nas w piątą epokę.

Klu­czową zdol­no­ścią w latach trzy­dzie­stych XXI wieku będzie połą­cze­nie wyż­szych par­tii ludz­kiej kory nowej z chmurą, co bez­po­śred­nio roz­sze­rzy nasze myśle­nie. W ten spo­sób sztuczna inte­li­gen­cja, zamiast być kon­ku­ren­tem, sta­nie się prze­dłu­że­niem nas samych. Zanim to nastąpi, nie­bio­lo­giczne czę­ści naszego umy­słu zapew­nią tysiące razy więk­sze moż­li­wo­ści poznaw­cze niż czę­ści bio­lo­giczne.

W miarę wykład­ni­czego postępu tego pro­cesu do roku 2045 nasze umy­sły posze­rzą się miliony razy. To wła­śnie ta nie­wy­obra­żalna pręd­kość i skala trans­for­ma­cji pozwa­lają nam zapo­ży­czyć meta­forę oso­bli­wo­ści z fizyki do opisu naszej przy­szło­ści.Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki

1. Oso­bli­wość w teo­rii gra­wi­ta­cji nie ozna­cza nie­skoń­czo­nej masy, lecz nie­skoń­czoną gęstość masy. Czarne dziury mają jak naj­bar­dziej mie­rzalne masy (przyp. tłum.).

2. Zobacz załącz­nik, aby zapo­znać się ze źró­dłami uży­tymi do wszyst­kich osza­co­wań histo­rycz­nych kosz­tów obli­czeń w tej książce.

3. Wil­liam D. Nor­dhaus, „Two Cen­tu­ries of Pro­duc­ti­vity Growth in Com­pu­ting”, _Jour­nal of Eco­no­mic History_ 67, nr 1 (marzec 2007): 128–159, https://doi.org/10.1017/S00220507 07000058.

4. Alan M. Turing, „Com­pu­ting Machi­nery and Intel­li­gence”, _Mind_ 59, nr 236 (1 paź­dzier­nika 1950): 435, https://doi.org/10.1093/mind/LIX.236.433.

5. Pol­skim odpo­wied­ni­kiem tego tele­tur­nieju jest _Va banque_ (przyp. tłum.).

6. Alan M. Turing, „Com­pu­ting Machi­nery and Intel­li­gence”, _Mind_ 59, nr 236 (1 paź­dzier­nika 1950): 435, https://doi.org/10.1093/mind/LIX.236.433.

7. Alex Sha­sh­ke­vich, „Stan­ford Rese­ar­cher Exa­mi­nes Ear­liest Con­cepts of Arti­fi­cial Intel­li­gence, Robots in Ancient Myths”, _Stan­ford News_, 28 lutego 2019, https://news.stan­ford.edu/2019/02/28/ancient-myths-reveal-early-fan­ta­sies-arti­fi­cial-life.

8. John McCar­thy i in., „A Pro­po­sal for the Dart­mo­uth Sum­mer Rese­arch Pro­ject on Arti­fi­cial Intel­li­gence”, wnio­sek kon­fe­ren­cyjny, 31 sierp­nia 1955, http://www-for­mal.stan­ford.edu/jmc/history/dart­mo­uth/dart­mo­uth.html.

9. McCar­thy i in., „Pro­po­sal for the Dart­mo­uth Sum­mer Rese­arch Pro­ject”.

10. Mar­tin Childs, „John McCar­thy: Com­pu­ter Scien­tist Known as the Father of AI”, _The Inde­pen­dent_, 1 listo­pada 2011, https://www.inde­pen­dent.co.uk/news/obi­tu­aries/john-mccar­thy-com­pu­ter-scien­tist-known-as-the-father-of-ai-6255307.html; Nello Chri­stia­nini, „The Road to Arti­fi­cial Intel­li­gence: A Case of Data Over The­ory”, _New Scien­tist_, 26 paź­dzier­nika 2016, https://insti­tu­tions.new­scien­tist.com/article/mg23230971-200-the-irre­si­sti­ble-rise-of-arti­fi­cial-intel­li­gence.

11. James Vin­cent, „Ten­cent Says There Are Only 300,000 AI Engi­ne­ers Worl­dwide, but Mil­lions Are Needed”, _The Verge_, 5 grud­nia 2017, https://www.the­verge.com/2017/12/5/16737224/glo­bal-ai-talent-short­fall-ten­cent-report.

12. Jean-Fran­cois Gagne, Grace Kiser i Yoan Man­tha, _Glo­bal AI Talent Report 2019_, Ele­ment AI, kwie­cień 2019, https://jfga­gne.ai/talent-2019.

13. Daniel Zhang i in., _The AI Index 2022 Annual Report_, Komi­tet ste­ru­jący indeksu AI, Stan­ford Insti­tute for Human-Cen­te­red AI, Uni­wer­sy­tet Stan­forda, marzec 2022, 36, https://aiin­dex.stan­ford.edu/wp-con­tent/uplo­ads/2022/03/2022-AI-Index-Report_Master.pdf; Nestor Maslej i in., _The AI Index 2022 Annual Report_, Komi­tet ste­ru­jący indeksu AI, Stan­ford Insti­tute for Human-Cen­te­red AI, Uni­wer­sy­tet Stan­forda, kwie­cień 2023, 24, https://aiin­dex.stan­ford.edu/wp-con­tent/uplo­ads/2023/04/HAI_AI-Index- Report_ 2023.pdf.

14. Inwe­sty­cje kor­po­ra­cyjne spa­dły o 26,7% w latach 2021–2022, ale praw­do­po­dob­nie wynika to z cyklicz­nych tren­dów makro­eko­no­micz­nych, a nie ze zmiany dłu­go­ter­mi­no­wej tra­jek­to­rii zaan­ga­żo­wa­nia kor­po­ra­cyjnego w sztuczną inte­li­gen­cję. Zobacz Maslej i in., _The AI Index 2022 Annual Report_, 171, 184.

15. Ray Kurz­weil, _The Age of Spi­ri­tual Machi­nes: When Com­pu­ters Exceed Human Intel­li­gence_ (Nowy Jork: Pen­guin, 2000; pierw­sze wyda­nie Viking, 1999), 313; Dale Jacqu­ette, „Who’s Afraid of the Turing Test?”, _Beha­vior and Phi­lo­so­phy_ 20/21 (1993): 72, https://www.jstor.org/sta­ble/27759284.

16. Katja Grace i in., „View­po­int: When Will AI Exceed Human Per­for­mance? Evi­dence from AI Experts”, _Jour­nal of Arti­fi­cial Intel­li­gence Rese­arch_ 62 (lipiec 2018): 729–54, https://doi.org/10.1613/jair.1.11222.

17. Wię­cej infor­ma­cji na temat uza­sad­nie­nia mojej pro­gnozy oraz porów­na­nia jej z sze­ro­kim wachla­rzem opi­nii eks­per­tów w dzie­dzi­nie sztucz­nej inte­li­gen­cji można zna­leźć w arty­ku­łach: Ray Kurz­weil, „A Wager on the Turing Test: Why I Think I Will Win”, Kurz­weilAI.net, 9 kwiet­nia 2002, https://www.kurz­we­ilai.net/a-wager-on-the-turing-test-why-i-think-i-will-win; Vin­cent C. Müller i Nick Bostrom, „Future Pro­gress in Arti­fi­cial Intel­li­gence: A Survey of Expert Opi­nion”, _Fun­da­men­tal Issues of Arti­fi­cial Intel­li­gence_, red. Vin­cent C. Müller (Cham, Szwaj­ca­ria: Sprin­ger, 2016), 553–71, https://phil­pa­pers.org/archive/MLL­FPI.pdf; Anthony Agu­irre, „Date Weakly Gene­ral AI Is Publicly Known”, Meta­cu­lus, dostęp 26 kwiet­nia 2023, https://www.meta­cu­lus.com/questions/3479/date-weakly-gene­ral-ai-sys­tem-is-devi­sed.

18. Agu­irre, „Date Weakly Gene­ral AI Is Publicly Known”.

19. Raffi Khat­cha­do­urian, „The Dooms­day Inven­tion”, _New Yor­ker_, 23 listo­pada 2015, https://www.newy­or­ker.com/maga­zine/2015/11/23/dooms­day-inven­tion-arti­fi­cial-intel­li­gence-nick-bostrom.

20. A. Newell, J. C. Shaw i H. A. Simon, „Report on a Gene­ral Pro­blem-Solving Pro­gram”, RAND P-1584, RAND Cor­po­ra­tion, 9 lutego 1959 r., http://bit­sa­vers.infor­ma­tik.uni-stut­t­gart.de/pdf/rand/ipl/P-1584_Report_On_A_Gene­ral_Pro­blem-Solving_Pro­gram_Feb59.pdf. Zobacz załącz­nik, aby zapo­znać się ze źró­dłami uży­tymi do wszyst­kich osza­co­wań kosz­tów obli­cze­nio­wych w tej książce.

21. Digi­tal Equ­ip­ment Cor­po­ra­tion, _PDP-1 Hand­book_ (May­nard, MA: Digi­tal Equ­ip­ment Cor­po­ra­tion, 1963), s. 10, http://s3data.com­pu­ter­hi­story.org/pdp-1/DEC.pdp_1.1963.102636240.pdf.

22. Amin Vah­dat i Mark Loh­meyer, „Ena­bling Next-Gene­ra­tion AI Wor­klo­ads: Anno­un­cing TPU v5p and AI Hyper­com­pu­ter”, Google Cloud, 6 grud­nia 2023, https://cloud.google.com/blog/pro­ducts/ai-machine-lear­ning/intro­du­cing-cloud-tpu-v5p-and-ai-hyper­com­pu­ter.

23. Zobacz załącz­nik, aby zapo­znać się ze źró­dłami uży­tymi do wszyst­kich osza­co­wań kosz­tów obli­cze­nio­wych w tej książce.

24. V. L. Yu i in., „Anti­mi­cro­bial Selec­tion by a Com­pu­ter: A Blin­ded Eva­lu­ation by Infec­tious Dise­ases Experts”, _Jour­nal of the Ame­ri­can Medi­cal Asso­cia­tion_ 242, nr 12 (21 wrze­śnia 1979): 1279–82, https://jama­ne­twork.com/jour­nals/jama/article-abs­tract/366606.

25. Bruce G. Bucha­nan i Edward Hance Shor­tliffe, red., _Rule-Based Expert Sys­tems: The MYCIN Expe­ri­ments of the Stan­ford Heu­ri­stic Pro­gram­ming Pro­ject_ (Reading, MA: Addi­son-Wesley, 1984); Edward Edel­son, „Pro­gram­med to Think”, _MOSAIC_ 11, nr 5 (wrze­sień/paź­dzier­nik 1980): 22, https://books.google.co.uk/books?id=PU79ZK2tXeAC.

26. T. Gran­don Gill, „Early Expert Sys­tems: Where Are They Now?”, _MIS Quar­terly_ 19, nr 1 (marzec 1995): 51–81, https://www.jstor.org/sta­ble/249711.

27. Aby poznać krót­kie i nie­spe­cja­li­styczne wyja­śnie­nie, dla­czego ucze­nie maszy­nowe redu­kuje pro­blem pułapu zło­żo­no­ści, zobacz Deepan­ker Saxena, „Machine Lear­ning vs. Rules Based Sys­tems”, _Socure_, 6 sierp­nia 2018, https://www.socure.com/blog/machine-lear­ning-vs-rule-based-sys­tems.

28. Googol to liczba równa 10100, czyli jedynka i sto zer (przyp. tłum.).

29. Cade Metz, „One Genius’ Lonely Cru­sade to Teach a Com­pu­ter Com­mon Sense”, _Wired_, 24 marca 2016, https://www.wired.com/2016/03/doug-lenat-arti­fi­cial-intel­li­gence-com­mon-sense-engine; „Fre­qu­en­tly Asked Questions”, Cycorp, dostęp 20 listo­pada 2021, https://cyc.com/faq.

30. Aby uzy­skać wię­cej infor­ma­cji na temat pro­blemu czar­nej skrzynki i przej­rzy­sto­ści sztucz­nej inte­li­gen­cji, zobacz Will Kni­ght, „The Dark Secret at the Heart of AI”, _MIT Tech­no­logy Review_, 11 kwiet­nia 2017, https://www.tech­no­lo­gy­re­view.com/2017/04/11/5113/the-dark-secret-at-the-heart-of-ai/; „AI Detec­ti­ves Are Crac­king Open the Black Box of Deep Lear­ning”, _Science Maga­zine_, film w ser­wi­sie YouTube, 6 lipca 2017, https://www.youtube.com/watch?v=gB_-LabED68; Paul Voosen, „How AI Detec­ti­ves Are Crac­king Open the Black Box of Deep Lear­ning”, _Science_, 6 lipca 2017, https://doi.org/10.1126/science.aan7059; Harry Shum, „Expla­ining AI”, a16z, film w ser­wi­sie YouTube, 16 stycz­nia 2020, https://www.youtube.com/watch?v=rI_L95qnVkM; Future of Life Insti­tute, „Neel Nanda on What Is Going On Inside Neu­ral Networks”, film w ser­wi­sie YouTube, 9 lutego 2023, https://www.youtube.com/watch?v=mUhO6st6M_0.

31. Dosko­nały prze­gląd inter­pre­to­wal­no­ści mecha­ni­stycz­nej autor­stwa bada­cza Neela Nandy można zna­leźć w Future of Life Insti­tute, „Neel Nanda on What Is Going On Inside Neu­ral Networks”.

32. Wię­cej infor­ma­cji na temat tech­nik ucze­nia maszy­no­wego z nie­do­sko­na­łymi danymi uczą­cymi można zna­leźć w Xan­der Ste­en­brugge, „An Intro­duc­tion to Rein­for­ce­ment Lear­ning”, Arxiv Insi­ghts, film w ser­wi­sie YouTube, 2 kwiet­nia 2018, https://www.youtube.com/watch?v=JgvyzIkgxF0; Alan Joseph Bek­ker i Jacob Gold­ber­ger, „Tra­ining Deep Neu­ral-Networks Based on Unre­lia­ble Labels”, _2016 IEEE Inter­na­tio­nal Con­fe­rence on Aco­ustics, Spe­ech and Signal Pro­ces­sing_ (Szan­ghaj, 2016), 2682–86, https://doi.org/10.1109/ICASSP.2016.7472164; Naga­ra­jan Nata­ra­jan i in., „Lear­ning with Noisy Labels”, _Advan­ces in Neu­ral Infor­ma­tion Pro­ces­sing Sys­tems_ 26 (2013), https://papers.nips.cc/paper/5073-lear­ning-with-noisy-labels; David Rol­nick i in., „Deep Lear­ning Is Robust to Mas­sive Label Noise”, arXiv:1705.10694v3 , 26 lutego 2018, https://arxiv.org/pdf/1705.10694.pdf.

33. Aby uzy­skać wię­cej infor­ma­cji na temat per­cep­tronu, jego ogra­ni­czeń oraz bar­dziej szcze­gó­łowe wyja­śnie­nie, jak pewne sieci neu­ro­nowe mogą je poko­nać, zobacz Marvin L. Min­sky i Sey­mour A. Papert, _Per­cep­trons: An Intro­duc­tion to Com­pu­ta­tio­nal Geo­me­try_ (Cam­bridge, MA: MIT Press, 1990; wzno­wie­nie roz­sze­rzo­nego wyda­nia z 1988); Mela­nie Lef­ko­witz, „Pro­fes­sor’s Per­cep­tron Paved the Way for AI – 60 Years Too Soon”, _Cor­nell Chro­nicle_, 25 wrze­śnia 2019, https://news.cor­nell.edu/sto­ries/2019/09/pro­fes­sors-per­cep­tron-paved-way-ai-60-years-too-soon; John Dur­kin, „Tools and Appli­ca­tions” _Expert Sys­tems: The Tech­no­logy of Know­ledge Mana­ge­ment and Deci­sion Making for the 21st Cen­tury_, red. Cor­ne­lius T. Leon­des (San Diego: Aca­de­mic Press, 2002), 45, https://books.google.co.uk/books?id=5kSamKhS560C; „Marvin Min­sky: The Pro­blem with Per­cep­trons (121/151)”, Web of Sto­ries – Life Sto­ries of Remar­ka­ble People, film w ser­wi­sie YouTube, 17 paź­dzier­nika 2016, https://www.youtube.com/watch?v=QW_srPO-LrI; Heinz Mühlenbein, „Limi­ta­tions of Multi-Layer Per­cep­tron Networks: Steps Towards Gene­tic Neu­ral Networks”, _Paral­lel Com­pu­ting_ 14, nr 3 (sier­pień 1990): 249–60, https://doi.org/10.1016/0167-8191(90)90079-O; Ani­rud­dha Karajgi, „How Neu­ral Networks Solve the XOR Pro­blem”, _Towards Data Science_, 4 listo­pada 2020, https://towards­da­ta­science.com/how-neu­ral-networks-solve-the-xor-pro­blem-59763136bdd7.

34. Zobacz załącz­nik, aby zapo­znać się ze źró­dłami uży­tymi do wszyst­kich osza­co­wań kosz­tów obli­cze­nio­wych w tej książce.

35. Tim Fryer, „Da Vinci Dra­wings Bro­ught to Life”, _Engi­ne­ering & Tech­no­logy_ 14, nr 5 (21 maja 2019): 18, https://eandt.the­iet.org/con­tent/artic­les/2019/05/da-vinci-dra­wings-bro­ught-to-life.

36. Aby uzy­skać bar­dziej szcze­gó­łową oś czasu życia na Ziemi i szer­sze spoj­rze­nie na leżącą u jej pod­staw naukę, zobacz Michael Mar­shall, „Time­line: The Evo­lu­tion of Life”, _New Scien­tist_, 14 lipca 2009, https://www.new­scien­tist.com/article/dn17453; Dyani Lewis, „Where Did We Come From? A Pri­mer on Early Human Evo­lu­tion”, _Cosmos_, 9 czerwca 2016, https://cosmo­sma­ga­zine.com/pala­eon­to­logy/where-did-we-come-from-a-pri­mer-on-early-human-evo­lu­tion; John Hawks, „How Has the Human Brain Evo­lved?”, _Scien­ti­fic Ame­ri­can_, 1 lipca 2013, https://www.scien­ti­fi­ca­me­ri­can.com/article/how-has-human-brain-evo­lved; Laura Fre­berg, _Disco­ve­ring Beha­vio­ral Neu­ro­science: An Intro­duc­tion to Bio­lo­gi­cal Psy­cho­logy_, wyd. 4 (Boston: Cen­gage Lear­ning, 2018), 62–63, https://books.google.co.uk/books?id=HhBE­DwA­AQBAJ; Jon H. Kaas, „Evo­lu­tion of the Neo­cor­tex”, _Cur­rent Bio­logy_ 16, nr 21 (2006): R910–R914, https://www.cell.com/cur­rent-bio­logy/pdf/S0960-9822(06)02290-1.pdf; R. Glenn Nor­th­cutt, „Evo­lu­tion of Cen­tra­li­zed Nervous Sys­tems: Two Scho­ols of Evo­lu­tionary Tho­ught”, _Pro­ce­edings of the Natio­nal Aca­demy of Scien­ces_ 109, dod. 1 (22 czerwca 2012): 10626–33, https://doi.org/10.1073/pnas.1201889109.

37. Mar­shall, „Time­line: The Evo­lu­tion of Life”; Holly C. Betts i in., „Inte­gra­ted Geno­mic and Fos­sil Evi­dence Illu­mi­na­tes Life’s Early Evo­lu­tion and Euka­ry­ote Ori­gin”, _Nature Eco­logy & Evo­lu­tion 2_ (20 sierp­nia 2018): 1556–62, https://doi.org/10.1038/s41559-018-0644-x; Eli­za­beth Pen­nisi, „Life May Have Ori­gi­na­ted on Earth 4 Bil­lion Years Ago, Study of Con­tro­ver­sial Fos­sils Sug­ge­sts”, _Science_, 18 grud­nia 2017, https://www.scien­ce­mag.org/news/2017/12/life-may-have-ori­gi­na­ted-earth-4-bil­lion-years-ago-study-con­tro­ver­sial-fos­sils-sug­ge­sts.

38. Ethan Sie­gel, „Ask Ethan: How Do We Know the Uni­verse Is 13.8 Bil­lion Years Old?”, _Big Think_, 22 paź­dzier­nika 2021, https://big­think.com/starts-with-a-bang/uni­verse-13-8-bil­lion-years; Mike Wall, „The Big Bang: What Really Hap­pe­ned at Our Uni­verse’s Birth?”, Space.com, 21 paź­dzier­nika 2011, https://www.space.com/13347-big-bang-ori­gins-uni­verse-birth.html; Nola Tay­lor Reed, „How Old Is Earth?”, Space.com, 7 lutego 2019, https://www.space.com/24854-how-old-is-earth.html.

39. Mar­shall, „Time­line: The Evo­lu­tion of Life”.

40. Mar­shall, „Time­line: The Evo­lu­tion of Life”.

41. Fre­berg, _Disco­ve­ring Beha­vio­ral Neu­ro­science_, 62–63; Kaas, „Evo­lu­tion of the Neo­cor­tex”; R. Nor­th­cutt, „Evo­lu­tion of Cen­tra­li­zed Nervous Sys­tems”; Frank Hirth, „On the Ori­gin and Evo­lu­tion of the Tri­par­tite Brain”, _Brain, Beha­vior and Evo­lu­tion_ 76, nr 1 (paź­dzier­nik 2010): 3–10, https://doi.org/10.1159/000320218.

42. Kaas, „Evo­lu­tion of the Neo­cor­tex”.

43. Aby zapo­znać się z dwoma inte­re­su­ją­cymi wyja­śnie­niami na temat dzia­ła­nia doboru natu­ral­nego, zobacz Hank Green, „Natu­ral Selec­tion: Crash Course Bio­logy #14”, Cra­sh­Co­urse, film w ser­wi­sie YouTube, 30 kwiet­nia 2012, https://www.youtube.com/watch?v=aTftyFboC_M; Pri­mer, „Simu­la­ting Natu­ral Selec­tion”, film w ser­wi­sie YouTube, 14 listo­pada 2018, https://www.youtube.com/watch?v=0ZGbIK d0XrM.

44. Suzana Her­cu­lano-Houzel, „Coor­di­na­ted Sca­ling of Cor­ti­cal and Cere­bel­lar Num­bers of Neu­rons”, _Fron­tiers in Neu­ro­ana­tomy_ 4, nr 12 (10 marca 2010), https://doi.org/10.3389/fnana.2010.00012.

45. Aby uzy­skać pomocne wyja­śnie­nia spo­sobu dzia­ła­nia, zobacz Ain­slie John­stone, „The Ama­zing Phe­no­me­non of Muscle Memory”, _Medium_, Uni­wer­sy­tet Oks­fordzki, 14 grud­nia 2017, https://medium.com/oxford-uni­ver­sity/the-ama­zing-phe­no­me­non-of-muscle-memory-fb1cc4c4726; Sara Cho­dosh, „Muscle Memory Is Real, But It’s Pro­ba­bly Not What You Think”, _Popu­lar Science_, 25 stycz­nia 2019, https://www.popsci.com/what-is-muscle-memory; Merim Bila­lić, _The Neu­ro­science of Exper­tise_ (Cam­bridge, UK: Cam­bridge Uni­ver­sity Press, 2017), 171–72, https://books.google.co.uk/books?id=QILT­DQA­AQBAJ; The Brain from Top to Bot­tom, „The Motor Cor­tex”, McGill Uni­ver­sity, dostęp 20 listo­pada 2021, https://the­brain.mcgill.ca/flash/i/i_06/i_06_cr/i_06_cr_mou/i_06_cr_mou.html.

46. Aby uzy­skać bar­dziej spe­cja­li­styczną wie­dzę doty­czącą funk­cji bazo­wych istot­nych dla ucze­nia maszy­no­wego, zobacz „Lec­ture 17: Basis Func­tions”, Open Data Science Ini­tia­tive, film w ser­wi­sie YouTube, 28 listo­pada 2011, https://youtu.be/OOpfU3CvUkM?t=151; Yaser Abu-Mostafa, „Lec­ture 16: Radial Basis Func­tions”, Cal­tech, film w ser­wi­sie YouTube, 29 maja 2012, https://www.youtube.com/watch?v=O8CfrnOPtLc.

47. Mayo Cli­nic, „Ata­xia”, Mayo Cli­nic, dostęp 20 listo­pada 2021, https://www.may­oc­li­nic.org/dise­ases-con­di­tions/ata­xia/symp­toms-cau­ses/syc-20355652; Helen Thom­son, „Woman of 24 Found to Have No Cere­bel­lum in Her Brain”, _New Scien­tist_, 10 wrze­śnia 2014, https://insti­tu­tions.new­scien­tist.com/article/mg22329861-900-woman-of-24-found-to-have-no-cere­bel­lum-in-her-brain; R. N. Lemon i S. A. Edgley, „Life Without a Cere­bel­lum”, _Brain_ 133, nr 3 (18 marca 2010): 652–54, https://doi.org/10.1093/brain/awq030.

48. Aby dowie­dzieć się wię­cej na temat tego, w jaki spo­sób tre­ning spor­towy wyko­rzy­stuje przej­ście do kom­pe­ten­cji nie­świa­do­mej, zob. Bo Han­son, „Con­scious Com­pe­tence Lear­ning Matrix”, _Ath­lete Asses­sments_, dostęp 22 listo­pada 2021, https://ath­le­te­as­ses­sments.com/con­scious-com­pe­tence-lear­ning-matrix.

49. Suzana Her­cu­lano-Houzel, „The Human Brain in Num­bers: A Line­arly Sca­led-Up Pri­mate Brain”, _Fron­tiers in Human Neu­ro­science_ 3, nr 31 (9 listo­pada 2009), https://doi.org/10.3389/neuro.09.031.2009.

50. Her­cu­lano-Houzel, „Human Brain in Num­bers”; Richard Apps, „Cere­bel­lar Modu­les and Their Role as Ope­ra­tio­nal Cere­bel­lar Pro­ces­sing Units”, _Cere­bel­lum_ 17, nr 5 (6 czerwca 2018): 654–82, https://doi.org/10.1007/s12311-018-0952-3; Jan Voogd, „What We Do Not Know About Cere­bel­lar Sys­tems Neu­ro­science”, _Fron­tiers in Sys­tems Neu­ro­science_ 8, nr 227 (18 grud­nia 2014), https://doi.org/10.3389/fnsys.2014.00227; Rho­shel K. Len­root i Jay N. Giedd, „The Chan­ging Impact of Genes and Envi­ron­ment on Brain Deve­lop­ment During Chil­dhood and Ado­le­scence: Ini­tial Fin­dings from a Neu­ro­ima­ging Study of Pedia­tric Twins”, _Deve­lop­ment and Psy­cho­pa­tho­logy_ 20, nr 4 (jesień 2008): 1161–75, https://doi.org/10.1017/S0954579408000552; Salva­dor Mar­ti­nez et al., „Cel­lu­lar and Mole­cu­lar Basis of Cere­bel­lar Deve­lop­ment”, _Fron­tiers in Neu­ro­ana­tomy_ 7, nr 18 (26 czerwca 2013), https://doi.org/10.3389/fnana.2013.00018.

51. Fumiaki Suga­hara i in., „Evi­dence from Cyc­lo­sto­mes for Com­plex Regio­na­li­za­tion of the Ance­stral Ver­te­brate Brain”, _Nature_ 531, nr 7592 (15 lutego 2016): 97–100, https://doi.org/10.1038/nature16518; Leonard F. Koziol, „Con­sen­sus Paper: The Cere­bel­lum’s Role in Move­ment and Cogni­tion”, _Cere­bel­lum_ 13, nr 1 (luty 2014): 151–77, https://doi.org/10.1007/s12311-013-0511-x; Robert A. Bar­ton i Chris Ven­ditti, „Rapid Evo­lu­tion of the Cere­bel­lum in Humans and Other Great Apes”, _Cur­rent Bio­logy_ 24, nr 20 (20 paź­dzier­nika 2014): 2440–44, https://doi.org/10.1016/j.cub.2014.08.056.

52. Aby uzy­skać bar­dziej szcze­gó­łowe infor­ma­cje na temat takich wro­dzo­nych zacho­wań zwie­rząt, zobacz Jesse N. Weber, Brant K. Peter­son i Hopi E. Hoek­stra, „Discrete Gene­tic Modu­les Are Respon­si­ble for Com­plex Bur­row Evo­lu­tion in Pero­my­scus Mice”, _Nature_ 493, nr 7432 (17 stycz­nia 2013): 402–5, http://dx.doi.org/10.1038/nature11816; Nicole L. Bed­ford i Hopi E. Hoek­stra, „Pero­my­scus Mice as a Model for Stu­dy­ing Natu­ral Varia­tion”, eLife 4: e06813 (17 czerwca 2015), https://doi.org/10.7554/eLife.06813; Do-Hyoung Kim i in., „Resche­du­ling Beha­vio­ral Sub­u­nits of a Fixed Action Pat­tern by Gene­tic Mani­pu­la­tion of Pep­ti­der­gic Signa­ling”, PLoS Gene­tics 11, nr 9: e1005513 (24 wrze­śnia 2015), https://doi.org/10.1371/jour­nal.pgen.1005513.

53. Aby zapo­znać się z cie­kawą pre­zen­ta­cją na temat ewo­lu­cyj­nych obli­czeń, zob. Keith Downing, „Evo­lu­tio­nary Com­pu­ta­tion: Keith Downing at TEDxTron­dheim”, TEDx Talks, film w ser­wi­sie YouTube, 4 listo­pada 2013, https://www.youtube.com/watch?v=D3zUmfDd79s.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: