- W empik go
Ostatni z Duane'ów. Cześć 2 - ebook
Ostatni z Duane'ów. Cześć 2 - ebook
Amerykanin Zane Grey (1872-1939) to najbardziej znany i jeden z najwybitniejszych pisarzy tworzących w gatunku western. Jest autorem około 50 powieści i zbiorów opowiadań, cieszących się wielką popularnością, głównie w USA. Na ich podstawie nakręcono ponad 100 filmów.
W jego bogatym dorobku, niestety mało dotychczas znanym w Polsce, poczesne miejsce zajmuje cykl o Bucku Duane, o akcji osadzonej w Teksasie w końcu XIX wieku.
O powodzeniu, jakim się cieszył, świadczą cztery adaptacje filmowe i jeden serial telewizyjny.
W cyklu na tle barwnie ukazanej scenerii zachodniego Teksasu, gdzie napływający osadnicy mieli wielkie problemy z kwitnącą przestępczością, przedstawione jest ciekawe i pełne wielu przygód życie Bucka Duane’a, znakomitego rewolwerowca, który sprowokowany do zabicia człowieka w pojedynku, został banitą, ale nie przestępcą. Ważną rolę w cyklu obok niesamowitych przygód i walk z rozbójnikami, toczonymi przez Duane’a i znanych z serialu z Chuckiem Norrisem Strażników Teksasu (Texas Rangers) zajmuje wątek miłosny.
Warto zagłębić się w ten znakomicie przedstawiony i mało w Polsce znany świat Dzikiego Zachodu, w którym życie toczyło się wartko, a uczucia były gorące, w całej ich skali od miłości do nienawiści. Liczne przygody i zwroty akcji czynią lekturę wciągającą.
Seria wydawnicza Wydawnictwa JAMAKASZ „Biblioteka Andrzeja – Szlakiem Przygody” to seria, w której publikowane są tłumaczenia powieści należące do szeroko pojętej literatury przygodowej, głównie pisarzy francuskich z XIX i początków XX wieku, takich jak Louis-Henri Boussenard, Paul d’Ivoi, Gustave Aimard, Arnould Galopin, Aleksander Dumas ojciec czy Michel Zévaco, a także pisarzy angielskich z tego okresu, jak choćby Zane Grey czy Charles Seltzer lub niemieckich, jak Karol May. Celem serii jest popularyzacja nieznanej lub mało znanej w Polsce twórczości bardzo poczytnych w swoim czasie autorów, przeznaczonej głównie dla młodzieży. Seria ukazuje się od 2015 roku. Wszystkie egzemplarze są numerowane i opatrzone podpisem twórcy i redaktora serii.
Kategoria: | Powieść |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66980-60-0 |
Rozmiar pliku: | 5,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Był jednym z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych autorów powieści o Dzikim Zachodzie, współtwórcą gatunku literackiego zwanego dziś westernem. Jego dorobek twórczy ocenia się na około 90 książek (głównie powieści), z których ponad dwie trzecie to westerny. Pozostawił po sobie wiele książek dla młodzieży, w tym biografię młodego Jerzego Waszyngtona, publikacje poświęcone swoim wielkim pasjom: bejsbolowi – w który grywał w czasie studiów, a później przez pewien czas półzawodowo – oraz wędkarstwu, a także liczne zbiory opowiadań.
Miłośnik dzieł J.F. Coopera i D. Defoe, a także zeszytowych powieści przygodowych, studiował stomatologię, ale głównie po to, by uzyskać stypendium sportowe. Praktykę dentystyczną porzucił potem na rzecz pisarstwa, podobnie imię Pearl. Debiutował wydaną w 1903 roku powieścią historyczno-przygodową Betty Zane, otwierającą trylogię o jego przodkach z początków Stanów Zjednoczonych. Wydał ją własnymi siłami po odrzuceniu przez wydawnictwo Harper & Brothers.
Przełom w jego twórczości nastąpił dopiero w 1912 roku, gdy to samo wydawnictwo opublikowało, nie bez oporów redaktora naczelnego, Jeźdźców purpurowego stepu. Powieść okazała się bestsellerem i po dziś dzień należy do najpopularniejszych dzieł Greya. Harper wydał też wcześniejsze jego książki, w tym Ostatni człowiek z prerii, a kariera Greya nabrała niepohamowanego rozpędu. Dziś uchodzi za jednego z pierwszych amerykańskich pisarzy milionerów. Doceniono nie tylko umiejętność snucia fascynujących opowieści, ale i dbałość o realia, wiążącą się z jego częstymi podróżami w poszukiwaniu inspiracji.
Jego westerny doczekały się 46 pełnometrażowych ekranizacji i 31 krótszych. Nie był to jedyny związek Zane’a Greya z filmem. W roku 1919 powołał własną wytwórnię filmową. Sprzedana jakiś czas potem, stała się częścią podwalin wielkiego Paramountu.
W Polsce w latach międzywojennych i tuż po wojnie ukazało się w sumie kilkanaście przekładów powieści Zane’a Greya, głównie nakładem wydawnictwa M. Arct. W 1951 roku jego książki zostały objęte zapisem cenzury, nakazującym także niezwłoczne wycofanie ich z bibliotek. Powracać tam i do księgarń zaczęły dopiero w 1989 roku, w postaci publikacji opartych na wydaniach przedwojennych. Dotyczyło to jednak tylko kilku tytułów, i to niekoniecznie tych najciekawszych lub najlepszych.