Packet Tracer dla młodych adminów - ebook
Packet Tracer dla młodych adminów - ebook
PACKET TRACER DLA MŁODYCH ADMINÓW – Wiadomości zaawansowane, to zbiór scenariuszy oraz symulacji sieciowych dla użytkowników posiadających już co najmniej podstawową wiedzę z sieci komputerowych i doświadczenie w pracy związanej z administracją podstawowymi urządzeniami tworzącymi architekturę sieci. Symulacje zostały przygotowane w taki sposób, aby rozwijać wiedzę przedstawioną już w poprzednich książkach Naszego Wydawnictwa przez Jerzego Kluczewskiego. Cel drugi, to popularyzacja znanego na całym świecie programu Packet Tracer. Książka ta, stanowi doskonałe źródło wiedzy dla uczniów, studentów oraz uczestników i absolwentów kursów sieci Cisco CCNA. Tematyka książki jest bardzo rozbudowana i różnorodna. Tryb Multiuser, wirtualizacja, połączenia Bluetooth, sieci komórkowe, kontrolery sieci WLAN, routery przemysłowe, protokół IPV6, to tylko kilka wybranych zagadnień do których Autor przygotował scenariusze oraz gotowe pliki symulacyjne, które można pobrać z witryny wydawnictwa. Zachęcamy do otwarcia książki i przeglądnięcia spisu treści w celu zapoznania się z szeroko pojętą tematyką tej książki. Autorem publikacji jest Jerzy Kluczewski, długoletni instruktor Akademii CISCO CCNA. W swoim dorobku autorskim posiada już bogaty dorobek, w postaci wydanych książek o tematyce informatycznej. Swoje doświadczenie zdobywał pracując w przemyśle, a obecnie jest wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.
Kategoria: | Informatyka |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-65645-57-9 |
Rozmiar pliku: | 22 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
9.1 Co to jest Hot Swapping ?
Co to jest hot swapping ?
Hot swapping to cecha urządzenia, która umożliwia wymianę lub dodawanie do urządzenia modułów (komponentów) bez konieczności zamykania, zatrzymania lub restartowania systemu. Przykładem takiego urządzenia jest model przełącznika wielowarstwowego 3650-24PS .
9.2 Dodawanie modu ł ów zasilaj ą cych ( Ć wiczenie 1) W tym ćwiczeniu zajmiemy się dodawaniem modułów zasilających AC-POWER-SUPPLY .
Krok 1 . Wstaw przełącznik wielowarstwowy 3650-24PS do topologii logicznej.
Rysunek 9.1 Wygląd symbolu 3650-24PS (topologia logiczna) Krok 2 . Zapoznaj się z wnękami przeznaczonymi na moduły zasilające. Przełącznik wielowarstwowy 3650-24PS posiada dwie puste wnęki (sloty) dla zasilania.
Rys. 9.2 Wygląd urządzenia 3650-24PS (miejsca na moduły zasilające) Zasilanie przełącznika odbywa się poprzez jeden lub moduły AC-POWER-SUPPLY .
Rysunek 9.3 Moduł zasilający AC-POWER-SUPPLY
Krok 3 . Przejdź do zakładki i za pomocą myszki przenieś moduł AC-POWER-SUPPLY do pierwszego pustego slotu.
Rysunek 9.4 Wygląd urządzenia 3650-24PS (jeden moduł zasilający) Krok 4 . Za pomocą odpowiednich poleceń IOS, sprawdź moc pobieraną przez urządzenie oraz poszczególne interfejsy.
Polecenia:
show environment power
show power inline
Rysunek 9.5 Wynik wykonania polecenia show environment power Rysunek 9.6 Wynik wykonania polecenia show power inline Krok 5 . Przejdź do zakładki i za pomocą myszki przenieś moduł AC-POWER-
SUPPLY do drugiego pustego slotu.
Rysunek 9.7 Wygląd urządzenia 3650-24PS (dwa moduły zasilające) Krok 6 . Za pomocą odpowiednich poleceń IOS, sprawdź moc pobieraną przez urządzenie. Polecenia:
show environment power
show power inline
Rysunek 9.8 Wynik wykonania polecenia show environment power
Rysunek 9.9 Wynik wykonania polecenia show power inline
1.2 Dodawanie urz ą dze ń PoE ( Ć wiczenie 2) To ćwiczenie jest kontynuacją ćwiczenia poprzedniego. Będziemy badać rozkład mocy zasilającej na poszczególnych portach przełącznika, do którego zostaną podłączone telefony IP.
Krok 1 . Podłącz do przełącznika 5 telefonów IP typu 7960.
Rysunek 9.10 Topologia sieci
Krok 2 . Za pomocą odpowiednich poleceń IOS, sprawdź rozkład mocy pobieranej na interfejsach Gig1/0/1 - Gig1/0/5.
show power inline
Rysunek 9.11 Wynik wykonania polecenia show power inline
9.3 Lista plików pomocniczych
hot-swapping-cwiczenie1.pkt
hot-swapping-cwiczenie2.pkt