- W empik go
Pierwsza książeczka dla wprawy w czytaniu - ebook
Pierwsza książeczka dla wprawy w czytaniu - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 199 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Jeżeli znacie już wszystko na elementarzu, to weźcie tę książeczkę i czytujcie ją w wolnym czasie. W święta po nabożeństwie i w zimie wieczorem lepiej cóś przeczytać, niż próżnować i ziewać; bo przynajmniej człowiek się rozerwie, to się uśmieje, a często dowie się cóś nowego i mądrego. Dobrze, że już możecie chodzić z książką do kościoła; ale tego niedosyć: trzeba nauczyć się czytać tak gładko, jak się mówi. Otóż dla wprawienia się w gładkie czytanie czytujcie głośno tę książeczkę, a czytajcie tak, żeby i drudzy was słyszeli, bo i im zrobicie przyjemność, kiedy z ust waszych co ciekawego usłyszą. I dziatkom nie pozwalajcie zbyt próżnować, a niech i one, kiedy są nauczone czytać, czytają tę książeczkę.
Na to ja tę książeczkę ułożyłem i podałem do druku. Swego ja w niej mało wam daję, lecz znajdziecie tu ładne rzeczy z różnych ksiąg zebrane, co je pisali dobrzy a mądrzy ludzie, jak Franciszek Karpiński, Stanisław Jachowicz (co już nie żyją), Władysław Anczyc (co się Kazimierzem Góralczykiem podpisuje) i inni. Niech ta książeczka służy poczciwym ludziom na pożytek.
Kazimierz Promyk.
Zagadka 1.
Cztery nogi mam i pierze, chociem nie ptak, ani zwierzę.WILK I SKRZYPEK PIJANY.
Pewien pijany skrzypek, wracając w nocy z gościńca przez bór, wpadł w wilczy dół. Tak się nieborak przeląkł, że zaraz wytrzeźwiał, ale mało ze strachu nie umarł, bo w tym samym dole począł wilk wyć i skakać. Zląkł się skrzypek, zląkł się i wilk. Czem się tu bronić? Poszedł skrzypek po rozum do głowy: jak niepocznie grać a grać! Zdziwiony wilk straszliwie wyśpiewuje i wyskakuje. Odezwały się wszystkie wilki w boru; od tej straszliwej muzyki aż się gałęzie na drzewach trzęsą, a skrzypkowi włosy na głowie stawają, ale gra precz. Wtem pęka struna; gra na trzech; pęka mu druga i trzecia; gra już tylko na jednej, a drży ze strachu. Tymczasem zrobił się dzień. Na śpiew wilka i muzykę skrzypka przybiegł borowy Walek: wpuścił kulki dwie w piersi wilkowi, a gracza wyciągnął z dołu. Odtąd skrzypek nigdy już pijany po nocy się nie błąkał.POLE.
Koło wioski jest pole. Na polu rośnie zboże, naprzykład żyto, pszenica, jęczmień i owies. Zboże ma długą słomę; z tej wyrasta kłos. Kłos ma tylko żyto, pszenica i jęczmień. W kłosach są ziarnka. Jęczmień ma kosmy naokoło kłosa. Owies nie ma kłosów, ale wiechy. Żyto i pszenice sieją w jesieni, a owies na wiosnę. Kiedy sieją jęczmień? Żyto i pszenicę miele młynarz na mąkę; z mąki pieką chleb. Z pszennej mąki mamy chleb piękny, z żytnej – chleb przerobny. Z jęczmienia robią pęczak. Z owsa robią kaszę. Owies służy szczególniej na obrok dla koni. Na polu rośnie także koniczyna, len, ziemniaki (kartofle) i wiele innych roślin. Koniczyną pasie się bydło. Koniczyna jest rośliną służącą na paszę. Z lnu przędzą nici; z tych robi prządka płótno. Co robią z płótna? – Ziemniaki służą za pokarm dla ludzi i dla zwierząt.PIEŚŃ PORANNA.
Kiedy ranne wstają, zorze,
Tobie ziemia, Tobie morze,
Tobie śpiewa żywioł wszelki:
bądź pochwalon Boże wielki!
A człowiek, który bez miary obsypany Twemi dary, coś go stworzył i ocalił, a czemużby Cię nie chwalił?
Ledwie oczy przetrzeć zdołam, wnet do Pana mego wołam, do mego Pana na niebie, i szukam Go w koło siebie.
Wielu snem śmierci upadli, co się wczoraj spać pokładli;
my się jeszcze obudzili, byśmy Cię, Boże, chwalili.