Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Po Kapuścińskim. Szkice o reportażu - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2012
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
14,00

Po Kapuścińskim. Szkice o reportażu - ebook

Wyróżnienie „KSIĄŻKA MIESIĄCA” Magazynu Literackiego "Książki"

„Reportaż i literatura to związek partnerski, który nie wszystkim się podoba. Niektórzy pisarze fikcji i literaturoznawcy, nie zauważają go wcale. Inni tolerują jego istnienie, ale krzywią się z niesmakiem, bo to «bękart literatury». Ich zdaniem tylko to, co zmyślone, tylko fikcja zasługuje na miano sztuki. Urszula Glensk nie gorszy się, nie oburza. Przeciwnie. Widzi w reportażu pełnoprawny i wartościowy gatunek literacki. I jest to spojrzenie pionierskie”.

 

Wojciech Tochman

„Książka jest bardzo dobrym przykładem pisania «do rzeczy» w sposób atrakcyjny, eseistyczny, a także wolny, w tym sensie, że nie przeciąża jej balast przypisów i bibliografii naukowej”. Prof. dr hab. Krzysztof Stępnik

Zbiór szkiców o współczesnym reportażu i dokumentalistyce napisany ze znawstwem, talentem i wrażliwością. Autorka odczytuje dzieła polskiej i światowej literatury faktu – reportaże obyczajowe, wojenne, biograficzne. Wiele miejsca poświęca twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, Kazimierza Nowaka, Slavenki Drakulić i Åsne Seierstad. Całość składa się na studium o przemocy i humanitaryzmie, o dobrych i słabych książkach, o fotografach i dokumentalistach.

 

Urszula Glensk – literaturoznawca i krytyk literacki. Zajmuje się historią reportażu i współczesną prozą dokumentalną. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W refleksji badawczej łączy literaturoznawstwo i antropologię kultury. Opublikowała kilkadziesiąt  artykułów, m.in. w „Pracach Literackich”, „Znaczeniach”, „Nowych Książkach” i w serii „Colloquia Anthropologica et Communicativa”. Jest autorką książek – monografii Proza wyzwolonej generacji 1989-1999 oraz zbioru Trzy szkice o przewartościowaniach w kulturze, a także współautorką podręcznika creative writing Jak zostać pisarzem? (nagroda Magazynu Literackiego Książki).

Spis treści

Wstęp

Część pierwsza: Kapuściński i inni
Siedem grzechów Domosławskiego
Ze świata i Pińska
Solidarność peryferii
„Kim ten człowiek był?”
Kapuściński zbuntowany
Podróże z Malinowskim

Część druga: Po Afryce
Pubblicista Polacco – o afrykańskiej podróży
Kazimierza Nowaka
Granice dobrobytu (Klaus Brinkbäumer)
Precyzja, rzeczowość i nadmiar (Małgorzata Szejnert)

Część trzecia: Wojna i niepokój
Nikt nie rodzi się potworem (Slavenka Drakulić)
Sąsiedzi – wersja rwandyjska (Jean Hatzfeld)
„Mężczyźni wybili się na wojnie” (Åsne Seierstad)
Potwór w kawałkach (Wojciech Jagielski)

Część czwarta: Światło Innego
Elementarz mniejszości (Karl-Markus Gauß)
Kaukaski brulion (Wojciech Górecki)
Proza plażowa (Chalid Al-Chamisi)
Raj Słowian (Mariusz Szczygieł)
Umberto w Warszawie (Umberto Eco)
Wypędzanie stereotypów
Wielka Rosja w małych impresjach (Daniel Kalder)
Pijak, prostytutka i Anglik (Colin Thubron)

Część piąta: Po Polsce
Opowieść o lanych płotach (Michał Olszewski)
Kokaina w brzuchu i inne historie
Zaufać pisarzowi (Wojciech Tochman)
Ekstremiści i inni (Paweł Smoleński)
Współczesne „obrazki fizjologiczne” (Dariusz Kortko i Judyta Watoła)
Fotografia jest kobietą

Część szósta: Ludzie i litery
Monolog z Tylawy (Aldona Rogulska i Adam Klonowski)
Bez wyroku (Agata Tuszyńska)
Papierowe małżeństwo (Stanisław I. Witkiewicz)
Witkacy, Degler i kobiety

Przyjaźń – „punkt trwały we wszechświecie”
(Bronisław Malinowski – Stanisław I. Witkiewicz)
622 upadki Wojaczka
Sentymentalna podróż z Wolanowskim
Kradł papierosy, kobiety i książki... (Robert Capa)
Pisanie – metafizyczna konieczność (Hanna Krall)

Część siódma: Literackość dokumentalizmu
O estetyce literatury faktu
Wykaz źródeł
Krzysztof Mroziewicz
Po
Indeks nazwisk

Kategoria: Esej
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-242-1845-5
Rozmiar pliku: 6,9 MB

BESTSELLERY

Kategorie: