- W empik go
Podróż do Ciemnogrodu. Część 1-2 - ebook
Podróż do Ciemnogrodu. Część 1-2 - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 322 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
przez
Autora Swistka Krytycznego, w czterech częściach
Cześć I.
W Warszawie.
Nakładem N. Glücksberga, księgarza I typografa uniwersytetu.
1820.
Do
Szabiny Janowy z Potockich Potockiey
Tobie, którey rozum i dusza po-
dwoynie jak imie są polskiemi,
przypisuię to Dziełko, które
Narodowem być mniemam,
bo w niem nic nie znaydziesz
coby od obcych pożyczonem
było. Tobie, co czytaniem pol-
skich książek niegardzisz, co
ich nabywać raczysz, co ie są-
dzić umiesz. Ztąd tey pewny
iestem korzyści, że gdy wyi-
dzie przyozdobione Twoiem
Imieniem, nosić będzie godło
dobrego i nieuprzedzonego sma-
ku, pod którego sąd i opiekę to
Dziełko oddaię. Jesli chcesz
wiedzieć kto iestem, zapytay się
przyiaźni, a ona ci imie moie
wyiawi.
WSTĘP.
Wachałem się z ogłoszeniem podroży do Ciemnogródzkiey krainy" bym niepomnożył liczby książek, co się postarzawszy na pólkach księgarzy, a rzadko pozyskawszy zaszczyt oprawy, rozłamią się arkuszami po korzennych i piekarskich sklepach. Lecz zaspokoiło tę obawę pisemko umieszczone w Nze. 32. Tygodnika mianowicie te iego słowa, " a ty spisz Świstku!" z nich bowiem wniosłem, że kiedy Pisarz tak dowcipny wzywa Świstka by stanął na pomoc dobrey sprawie, miał on czytelników, a może wię-
cey niż ci wielcy ludzie których Dzieła uczenie tęskne, lub heroicznie komiczne, spoczywaią u ich księgarzy in pace, - wziąłem się więc natychmiast do zredagowania Dziennika Pielgrzymki moiey Ciemnogrodzkiey.
Otóż powód wydania Dziełka tego. Ale może mnie kto zapyta o celu iego: niech przeczyta pisemko odemnie wspomniane, one mu go wskaże, bo mu dowiedzie , ile mamy ludzi interessowanych do popierania wszelkiego rodzaiu przesądów, a zatym nieprzyiaciół wszelkiego rodzaiu oświaty. Gdy zaś iest to prawieprzyiętem, choć niesłusznem mniemaniem, że wzrost oświaty w Europie naywięcey się przyłożył do przysporzenia nie-