Facebook - konwersja
Pobierz fragment

  • Empik Go W empik go

Postawa 3X wśród młodzieży – coś więcej niż abstynencja - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
7 maja 2011
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment

Postawa 3X wśród młodzieży – coś więcej niż abstynencja - ebook

 

Dominika Łęcka podejmuje się interesującej i nowej problematyki w rozważaniach pedagogicznych i socjologicznych. Na potrzeby teorii konstruuje model postawy części współczesnej młodzieży (nazwanej przez autorkę 3x), która opiera się na trzech zasadach: nie piję, nie palę, nie zażywam narkotyków.

Autorka dokonuje wyraźnego rozróżnienia postawy 3x od zjawiska abstynencji. Książka jest tym samym bardzo dobrym uporządkowaniem terminologii i podejść wobec abstynencji jako faktu społecznego i przejawu oddziaływania warunków zewnętrznych na określone wybory i decyzje.

Celem książki jest przedstawienie świata indywidualnych przeżyć młodzieży z postawą 3X i jej relacji z otoczeniem społecznym opartych na konfrontacji, kompromisie i konsensusie. Przyjrzymy się także samemu otoczeniu tej postawy i zjawiskom, które uaktywniają się w różnych relacjach. Jak młodzież postrzega abstynencję? Jaki ma stosunek do osób posiadających taki styl życia? Czy zawsze jest to niechęć? W jaki sposób przeżywają spotkanie z abstynentem? W jaki sposób naciskają na zmianę postawy i jak osoba z postawą 3X próbuje się temu sprzeciwić? Na czym polega rola dublera w opisywanym świecie? Odpowiedzi na te pytania i inne problemy czytelnik znajdzie w prezentowanej książce.

Książka „Postawa 3X wśród młodzieży – coś więcej niż abstynencja. Studium psychokulturowe” jest wynikiem obserwacji zachowań abstynenckich wśród młodzieży. Nie chodzi jednak o abstynencję wynikającą z wcześniejszych doświadczeń z używkami, terapii uzależnień, wartości religijnych, czy przynależności do Związku Harcerstwa Polskiego ale abstynencji rozumianej jako dobrowolny wybór, wartość, styl życia młodego człowieka poszukującego swojej tożsamości – nazwanej właśnie postawą 3X. Zjawisko to będące wynikiem buntu i kryzysu tożsamości jest zjawiskiem naturalnym, angażującym jednak wartość która, jak się okazuje, nie jest akceptowana przez otoczenie rówieśników, ale też samych dorosłych. Jako niezrozumiałe „umartwianie się” , czy dobrowolna rezygnacja z przyjemności w wymiarze jednostkowym, jest postrzegana, przede wszystkim, jako sprzeciw wobec wartości kulturowych i norm panujących w tych środowiskach. Wynikiem takiego nastawienia są liczne konfrontacje, którym osoba z opisywaną postawą stara się sprzeciwić.

Pomimo istnienia cichych zwolenników jej sposobu życia, którzy z różnych powodów nie uzewnętrzniają swojej akceptacji, zmuszona jest do angażowania licznych zasobów indywidualnych, aby znaleźć swoje miejsce w otaczającym świecie.

W dobie prowadzenia licznych oddziaływań profilaktycznych w środowisku młodzieży, wyników badań wskazujących na coraz młodszy wiek inicjacji alkoholowej i narkotykowej oraz zwiększającej się liczbie osób szukających pomocy w związku z rozwojem uzależnienia, warto przyjrzeć się odmiennemu obrazowi nastolatka, który na co dzień nie jest widoczny na tle sprawiających kłopoty rówieśników.

Książka skierowana jest do specjalistów – teoretyków zajmujących się problematyką młodzieży, zwłaszcza jej zachowań zdrowotnych. Znajdzie zastosowanie także wśród osób w praktyce realizujących idee profilaktyki, pracujących z młodzieżą oraz wśród adeptów, którzy w przyszłości chcieliby poświecić swoją pracę zawodową tej właśnie grupie.

Spis treści

Wprowadzenie

Rozdział 1

Dlaczego postawa 3X, a nie abstynencja?

1.1. Pojęcie abstynencji i jego słabości

1.2. Młodzieżowy stereotyp abstynenta a rzeczywistość społeczna

1.3. Zjawisko abstynencji w doświadczeniach abstynentów

1.4. Przesłanki do wprowadzenia pojęcia postawy 3X

Rozdział 2

Postawa 3X – perspektywa psychokulturowa

2.1. Założenia teoretyczne i metodologiczne podejścia psychokulturowego

2.1.1. Postawa jako zjawisko socjokulturowe w teorii Floriana Znanieckiego

2.1.2. Postawa w zwierciadle psychologii – dopełnienie perspektywy

2.1.3. Dokonywanie refleksji w sytuacji – kategoria nadrzędna perspektywy

2.1.4. Sytuacje idywidualizujące i dezindywidualizujące dla postawy

2.1.5. Perspektywa psychokulturowa – możliwości, konsekwencje i zagrożenia

2.2. Portret własny postawy 3X – operacjonalizacja pojęcia

2.2.1. Straight Edge jako źródło postawy 3X – abstynencja jako wartość

2.2.2. Psychologiczny komponent postawy 3X

2.2.3. Otoczenie postawy 3X – strefa konfrontacji, kompromisu i konsensusu

Rozdział 3

Postawa 3X w otoczeniu społeczno-kulturowym

3.1. Strefa out – konfrontacja wartości

3.1.1. Uczestnicy strefy i ich nastawienie do abstynencji-wartości

3.1.2. Strategie nacisku i wykluczania postawy 3X

3.1.3. Sposoby radzenia sobie z naciskiem strefy

3.1.4. Kierunki zmian w strefi e out

3.2. Strefa out-in – kompromis w sprawie abstynencji-wartości

3.2.1. Cechy charakterystyczne strefy

3.2.2. Typologia uczestnictwa w strefie

3.2.3. Od ukrytego poparcia do roli dublera

3.2.4. Metafora stołu a występowanie strefy out-in

3.3. Strefa in, czyli jak żyć w zgodzie

3.3.1. Cechy wyrożniające strefę konsensusu

3.3.2. W jakich miejscach nie szukać strefy in?

3.3.3. Po co strefi e in pozostałe strefy?

3.3.4. Rola strefy w życiu młodzieży przyjmującej postawę 3X

Rozdział 4

Postawa 3X jako objaw kryzysu tożsamościw teorii Erika H. Eriksona

4.1. Teoria kryzysu tożsamości Erika H. Eriksona jako zjawisko psychokulturowe

4.2. Postawa 3X jako bunt i objaw kryzysu tożsamości

4.3. Tożsamość pozytywna – tożsamość negatywna – rewizja koncepcji

Zamiast zakończenia

Bibliografia

Spis schematów, tabel

Indeks rzeczowy

Nota metodologiczna

Kategoria: Socjologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7587-393-1
Rozmiar pliku: 802 KB

BESTSELLERY

Kategorie: