Praca zdalna po zmianach z 2023 r. – zasady wprowadzania i stosowania, przykłady wzory zapisów - ebook
Praca zdalna po zmianach z 2023 r. – zasady wprowadzania i stosowania, przykłady wzory zapisów - ebook
Jakie obowiązki ma pracodawca, który chce obecnie zdrożyć i stosować pracę zdalną? Jak uregulować zasady takiej pracy w porozumieniu ze związkami lub regulaminie pracy zdalnej – albo ewentualnie w indywidualnych porozumieniach z pracownikami czy poleceniach (tu warto poznać wzory konkretnych zapisów)? Jak przygotować inne dokumenty związane z pracą zdalną? Jak zorganizować podział pracy i bieżącą współpracę z pracownikiem zdalnym? Jak zwracać pracownikowi koszty pracy zdalnej (i w jakim zakresie)? Jak można kontrolować pracę pracownika zdalnego?
Kategoria: | Rynek pracy |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8276-801-5 |
Rozmiar pliku: | 2,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Jak stosować obowiązujące od 2023 roku nowe kodeksowe przepisy o pracy zdalnej? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że obecnie mamy kilka różnych rodzajów pracy zdalnej i każdy „rządzi się” nieco innymi zasadami. Mamy więc: pracę zdalną inicjowaną już na początku zatrudnienia, okazjonalną pracę zdalną, zwykłą (regularną) pracę zdalną lub hybrydową, pracę zdalną na obligatoryjny wniosek pracownika oraz pracę zdalną na polecenie pracodawcy.
Jakie zatem obowiązki ma pracodawca, który chce obecnie zdrożyć i stosować pracę zdalną? Przede wszystkim powinien uregulować zasady takiej pracy w porozumieniu ze związkami lub regulaminie pracy zdalnej – albo ewentualnie w indywidualnych porozumieniach z pracownikami czy poleceniach (tu warto poznać wzory konkretnych zapisów). Po drugie, musi przygotować również kilka innych, dodatkowych dokumentów do wręczenia pracownikowi. Po trzecie, musi zastanowić się jak zorganizować podział pracy i bieżącą współpracę z pracownikiem zdalnym.
Jak dobrze uregulować te zasady? Jak nie zapomnieć o żadnym z obowiązków? Jak prawidłowo ułożyć współpracę z pracownikami zdalnymi? Jak zwracać pracownikowi koszty pracy zdalnej (i w jakim zakresie)? Jak można kontrolować pracę pracownika zdalnego?
Pomoże w tym niniejsza książka, która – oprócz wyjaśnień – zawiera także liczne przykłady, schematy i gotowe wzory zapisów regulaminowych.Praca zdalna na stałe wpisana do Kodeksu pracy – nowe zasady
Koniec obowiązywania przepisów antycovidowych
Do momentu wejścia w życie nowelizacji stosujemy dotychczasowe przepisy dotyczące pracy zdalnej wprowadzone tzw. ustawą antycovidową (czyli ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych). Zgodnie z jej zapisami, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli pracę zdalną (art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r.).
Jednak w momencie wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącego pracy zdalnej (co nastąpi 2 miesiące po ogłoszeniu nowelizacji) art. 3 ustawy covidowej dotyczący pracy zdalnej zostanie uchylony i będziemy stosować już wyłącznie nowe, kodeksowe zasady.
Jednocześnie nowe regulacje kodeksowe o pracy zdalnej zastępują dotychczasowe kodeksowe przepisy o telepracy (które zostają uchylone). Przypomnijmy: telepraca polegała na regularnym wykonywaniu obowiązków służbowych poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Uchylone kodeksowe regulacje telepracy cieszyły się jednak niedużym zainteresowaniem w praktyce – w przeciwieństwie do pracy zdalnej.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji.
Znajdziesz tam również:
Przypadek 1. Uzgodnienie pracy zdalnej już przy nawiązywaniu umowy o pracę – bez wniosku pracownika
Przypadek 2. Praca zdalna okazjonalna zainicjowana w trakcie zatrudnienia (na wniosek pracownika)
Przypadek 3. Regularna praca zdalna uzgodniona przez strony już w trakcie zatrudnienia (na wniosek pracownika lub na podstawie propozycji pracodawcy)
Przypadek 4. Stała praca zdalna lub hybrydowa zainicjowana w trakcie zatrudnienia – w przypadkach gdy pracodawca musi uwzględnić wniosek
Przypadek 5. Praca zdalna zainicjowana na polecenie pracodawcy
Uregulowanie zasad pracy zdalnej w porozumieniu ze związkami albo regulaminie pracy zdalnej, albo indywidualnych porozumieniach (poleceniach)
Praca hybrydowa
Zwrot kosztów pracy zdalnej, ekwiwalenty i ryczałty
Kontrola pracy pracownika zdalnego
Motywacja pracownika podczas pracy zdalnej
Pytania i odpowiedzi dotyczące pracy zdalnej