Rachunek przepływów pieniężnych w teorii i praktyce. Program komputerowy Cash Flow System - ebook
Rachunek przepływów pieniężnych w teorii i praktyce. Program komputerowy Cash Flow System - ebook
Autorzy przedstawili problematykę przygotowania i analizy rachunku przepływów pieniężnych
przedsiębiorstwa, która w obecnej sytuacji gospodarczej stanowi kluczowy element bezpieczeństwa funkcjonowania firmy.
Przepływy pieniężne powinny być analizowane w dwóch zakresach. Pierwszy to analiza ex ante. Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej należy zastanowić się, jakie nakłady należy ponieść, kiedy nastąpi zwrot wydatkowanych środków pieniężnych. Analiza powyższego wymaga sporządzenia sprawozdania pro-forma, w tym rachunku przepływów pieniężnych.
Wymaga to przyjęcia pewnych założeń co do rozwoju biznesu i zaplanowania przepływów pieniężnych (wydatków i wpływów).
Aby rozwój był możliwy należy zrównoważyć wydatki wpływami – zapewnić źródła kapitału, które pomogą sfinansować angażowane w rozwój podmiotu nakłady rzeczowe. Analiza przyszłych przepływów pieniężnych z jednej strony pozwala zadbać o utrzymanie odpowiedniej płynności finansowej, z drugiej strony służy do oceny efektywności inwestycji.
Spis treści
Kategoria: | Zarządzanie |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7641-916-9 |
Rozmiar pliku: | 1,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Rozwój gospodarczy wymaga podejmowania decyzji o alokacji majątku, kapitału, a także o lokalizacji biznesu. Raz podjęte decyzje muszą być konfrontowane z wynikami i dostosowywane do zmieniających się uwarunkowań makro i mikroekonomicznych. Zdecydowana większość firm działających w warunkach gospodarki rynkowej nastawiona jest na pomnażanie zainwestowanego kapitału – pomnażanie majątku, w dążeniu do osiągania korzyści ekonomicznych – zysku. Sam jednak zysk, przy uwzględnieniu obowiązującej w rachunkowości zasadzie memoriału (zakładającej ujęcie przychodów i kosztów w momencie wystawienia dokumentów związanych z kosztami czy przychodami a nie w momencie wypływu lub wpływu środków pieniężnych), nie stanowi o sukcesie podmiotu. To co determinuje możliwość kontynuowania działalności gospodarczej przez jednostkę, to płynność finansowa. Nastawienie tylko na zysk, bez planowania przepływów pieniężnych, może w wyniku braku środków pieniężnych, w określonym momencie rozwoju firmy, prowadzić do bankructwa nawet dochodowe, rentowne przedsięwzięcia. Stąd ogromna rola analizowania przepływów pieniężnych.
Przepływy pieniężne powinny być analizowane w dwóch zakresach. Pierwszy to analiza ex ante. Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej należy zastanowić się, jakie nakłady należy ponieść, kiedy nastąpi zwrot wydatkowanych środków pieniężnych. Analiza powyższego wymaga sporządzenia sprawozdania pro-forma, w tym rachunku przepływów pieniężnych. Wymaga to przyjęcia pewnych założeń co do rozwoju biznesu i zaplanowania przepływów pieniężnych (wydatków i wpływów). Aby rozwój był możliwy należy zrównoważyć wydatki wpływami – zapewnić źródła kapitału, które pomogą sfinansować angażowane w rozwój podmiotu nakłady rzeczowe. Analiza przyszłych przepływów pieniężnych z jednej strony pozwala zadbać o utrzymanie odpowiedniej płynności finansowej, z drugiej strony służy do oceny efektywności inwestycji. Jedna z podstawowych metod wyceny przedsiębiorstwa – metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych, zwana DCF¹, zakłada ustalenie wartości przedsięwzięcia w oparciu o dyskonto przyszłych przepływów operacyjnych netto (zaplanowanych w wyniku prognozy przepływów pieniężnych powiększonych o koszt niestanowiący wydatku – amortyzację).
Drugi zakres analizy, to analiza ex-post. Jest ona możliwa dzięki sporządzaniu przez firmy sprawozdań finansowych. Te podmioty, których sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, sporządzają oprócz bilansu i rachunku zysków i strat również rachunek przepływów pieniężnych. Rachunek przepływów pieniężnych sporządzają również inne podmioty, niezobligowane do tego ustawą o rachunkowości, przede wszystkim na potrzeby obsługujących je banków. Dla banków rachunek przepływów pieniężnych jest instrumentem służącym do oceny zdolności kredytowej klienta. Rachunek przepływów pieniężnych prezentuje, w jakim zakresie poszczególne dziedziny działalności podmiotu: operacyjna, inwestycyjna i finansowa powodowały wpływ i wypływ środków pieniężnych, jak wpłynęły na zmianę stanu środków pieniężnych pomiędzy początkiem i końcem danego okresu obrotowego. W różnych stadiach rozwoju podmiotu gospodarczego różnie może się kształtować wpływ wymienionych działalności na zmianę stanu środków pieniężnych. Analiza informacji uzyskanych z rachunku przepływów pieniężnych daje odpowiedź na pytanie, czy firma rozwija się w dobrym kierunku, czy nie następuje zagrożenie utraty płynności.
Doświadczenie naukowców finansistów zajmujących się finansami przedsiębiorstw, ekspertów (biegłych rewidentów) oraz środowisk związanych z praktycznym zastosowaniem rachunkowości wskazuje, że wiele podmiotów ma problem z prawidłowym sporządzeniem rachunku przepływów pieniężnych. Zapewne wynika to z faktu, że jest to jedyny element sprawozdania finansowego, który jest sporządzany na zasadzie kasowej. Kiedy wszystkie zapisy w księgach powstają przy uwzględnieniu zasady memoriału, prawidłowe sporządzenie rachunku przepływów pieniężnych wymaga „przekształcenia” memoriałowego ujęcia operacji gospodarczych do prezentacji pozwalającej przedstawić ruch majątku i źródła jego finansowania na podstawie rzeczywistych wpływów i wypływów pieniądza.
Niniejsza publikacja jest próbą kompleksowego podejścia do tematu przepływów pieniężnych: z jednej strony przedstawiono analizy ich sporządzenia oraz z drugiej strony analizy w przekroju ex ante i ex post. Książka powstała w ramach projektu rozwojowego N R11 025 06/09, o nazwie „Opracowanie uniwersalnego programu komputerowego służącego do sporządzania rachunku przepływów pieniężnych zgodnego z ustawą o rachunkowości i Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSR 7)” i stanowi niejako uzupełnienie dla stworzonego oprogramowania.
Książka składa się z pięciu rozdziałów. W rozdziale pierwszym rachunek przepływów pieniężnych analizowany jest jako element sprawozdania finansowego. Wskazane są podstawy prawne sporządzenia rachunku przepływów, definicje środków pieniężnych, powiązanie z elementami sprawozdania finansowego, charakterystyka działalności prezentowanych w rachunku przepływów niepieniężnych, metody sporządzenia i jego powiązanie z poszczególnymi składnikami aktywów, pasywów, z operacjami wynikowymi. W tej części książki następuje porównanie wymogów sporządzenia rachunku przepływów, wskazanie różnic pomiędzy ustawą o rachunkowości a Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 7 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych. Zaprezentowane zostają sposoby sporządzenia skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych.
Rozdział drugi książki prezentuje rozbudowany przykład sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych metodą pośrednią, w tym między innymi przedstawienie zagadnień związanych z ujęciem w przepływach: leasingu, nabycia aktywów finansowanych za gotówkę i w formie aportu, ujęciem zdarzeń odniesionych w ciężar niepodzielonego wyniku finansowego, czy rozliczenie połączenia jednostek.
W rozdziale trzecim podejmowana jest ocena przedsiębiorstwa (ujęcie ex post) na podstawie danych wynikających z rachunku przepływów pieniężnych. Analizie finansowej poddane są salda strumieni pieniężnych poszczególnych rodzajów działalności. Omówieniu podlegają wskaźniki wydajności i wystarczalności gotówkowej, mogące posłużyć do oceny płynności finansowej przedsiębiorstwa. Przedstawione zostają modele bazujące na przepływach pieniężnych służące przewidywaniu upadłości przedsiębiorstw. Następuje definiowanie roli przepływów pieniężnych w określeniu pożądanej struktury kapitału przedsiębiorstwa.
Zagadnienia związane z planowaniem rachunku przepływów pieniężnych dla potrzeb zarządzania płynnością i wyceny aktywów metodą dochodową (ujęcie ex ante) opisano w rozdziale czwartym. We wstępie rozdziału przedstawiono zasady budowy planu finansowego, którego elementem jest cash flow, w aspekcie możliwości wykorzystania analiz przepływów pieniężnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Następnie zaprezentowano możliwości wykorzystania przepływów pieniężnych do zarządzania płynnością finansową oraz do oceny efektywności inwestycji, w tym do wyceny przedsiębiorstwa metodą dochodową.
Rozdział piąty książki stanowi przewodnik po programie komputerowym Cash Flow System, prezentując jego funkcjonalność.