- W empik go
Rachunek sumienia dla dzieci - ebook
Rachunek sumienia dla dzieci - ebook
Kiedy drugoklasiści przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej, w rachunku sumienia pomagają im rodzice, katecheci i księża. Dla wszystkich dzieci, które Pierwszą Komunię mają już za sobą, ksiądz Jan Paszulewicz napisał książeczkę, która pomoże samodzielnie odprawić rachunek sumienia - jeden z warunków dobrej spowiedzi. Każdy młody uczeń Jezusa znajdzie tu wyjaśnienia, które pomogą w zrozumieniu Dziesięciu Przykazań i rozpoznaniu, jakie zachowania są właściwe dla chrześcijanina w szkole, w rodzinie i wśród kolegów.
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7569-517-5 |
Rozmiar pliku: | 903 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
A było to tak:
Po zmartwychwstaniu Pana Jezusa apostołowie byli zalęknieni. Zebrali się w wieczerniku i zamknęli drzwi na klucz, bo bali się Żydów. Nagle stanął pośród nich Pan Jezus i pozdrowił ich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Potem przekazał im Ducha Świętego i powiedział: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane (J 20,21-23).
To Pan Jezus ustanowił spowiedź świętą. Władzę odpuszczania grzechów mają tylko kapłani. Spowiadając się, widzimy i słyszymy kapłana, ale to sam Pan Jezus odpuszcza nam grzechy. W tym sakramencie nastąpi twoje spotkanie z przebaczającym Jezusem. Nie lękaj się i nie stresuj. Niech serce twoje napełnia radość.Wszyscy jesteśmy grzeszni
Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy. Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, czynimy Go kłamcą i nie ma w nas Jego nauki (1 J 1,8-10).
To są słowa zapisane przez św. Jana Apostoła, który był umiłowanym uczniem Pana Jezusa.
Wszyscy jesteśmy grzeszni. Wszyscy powinniśmy się spowiadać. Spowiada się papież, biskupi, kapłani, profesorowie i studenci, nauczyciele i uczniowie. Wszyscy, którzy kochają Boga, chcą być świętymi, a droga ku temu wiedzie przez sakrament pojednania.
Grzech jest to świadome i dobrowolne przekroczenie przykazania Bożego lub kościelnego. Rozróżniamy grzechy ciężkie i lekkie. Grzechy ciężkie to poważne wykroczenia przeciwko przykazaniu miłości względem Boga lub bliźniego. Są one popełniane wtedy, gdy w istotny sposób, dobrowolnie i świadomie przekroczone zostaje jedno z dziesięciu przykazań Bożych. Popełniając grzech ciężki, tracimy łaskę uświęcającą i nie możemy przystępować do komunii świętej. Grzechy lekkie dotyczą naruszenia przykazań w małej rzeczy, one nie niszczą życia Bożego w nas i możemy przyjmować Eucharystię.