Reformy józefińskie w świetle relacji prasy polskiej okresu stanisławowskiego - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Reformy józefińskie w świetle relacji prasy polskiej okresu stanisławowskiego - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-7969-365-8
Język:
Polski
Rok wydania:
2016
Rozmiar pliku:
2,1 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
19,45
Cena w punktach Virtualo:
1945 pkt.

Pełny opis

Reformy państwa habsburskiego, dokonane przez Józefa II w latach 1780–1790, były nie tylko kontynuacją, lecz także rozwinięciem zmian, jakie poczyniła jego matka Maria Teresa. W literaturze przedmiotu reformy te nazywane są terezjańsko-józefińskimi. Jednak to reformy Józefa II zmieniły i wzmocniły monarchię naddunajską. Zmiany w funkcjonowaniu administracji, armii, gospodarki, reforma kościelna, wszystko to było obserwowane i komentowane przez prasę europejską i elity polityczne. Także polskie gazety wydawane w tym okresie przedstawiały i komentowały działania cesarza – reformatora. W książce, którą dostaje do rąk Czytelnik, autor dokonuje analizy sposobu, w jaki prasa okresu stanisławowskiego przedstawiała wydarzenia w monarchii naddunajskiej. Ponadto, dla porównania, ukazane zostało, w jaki sposób działania Józefa II opisywały gazety wydawane w Wiedniu. Ta podwójna optyka pozwoli na uzyskanie pełniejszego obrazu działań cesarza w prasie zarówno polskiej jak i austriackiej tego okresu. Książka powstała dzięki kwerendzie dokonanej w polskich i austriackich bibliotekach oraz archiwach.

Spis treści

Wstęp    7

Rozdział 1. W kręgu źródeł i opracowań      15

1.1. Prasa wiedeńska doby panowania Józefa II               15

1.2. Problem cenzury w państwie Habsburgów   21

1.3. Prasa polska w latach 1780–1790 26

Rozdział 2. Państwo habsburskie i jego działalność w opisie prasy polskiej        35

2.1. Reformy administracji i działania państwa 41

2.2. Polityka fi i gospodarcza Józefa II 53

2.3. Reformy w armii austriackiej widziane przez polską prasę      67

2.4. Problem chłopski w monarchii habsburskiej opiniach polskich redaktorów        75

Rozdział 3. Reformy kościelne i wyznaniowe Józefa II w relacjach prasy polskiej          85

3.1. Akcja sekularyzacyjna i zmiany w organizacji Kościoła katolickiego  85

3.2. Reforma szkolnictwa w monarchii 104

3.3. Stosunek do innych wyznań. Polityka tolerancji Józefa II       110

Rozdział 4. Upadek reform Józefa II            123

4.1. Rewolucja w Niderlandach austriackich w latach 1789–1790               123

4.2. Sprawa Węgier w roku 1790 na łamach prasy polskiej             135

4.3. Zniesienie części reform józefińskich przez Leopolda II           143

Zakończenie        151

Bibliografia          157

 

Indeksy 161

BESTSELLERY