Rycerze w szalikach. Subkultura chuliganów piłkarskich w świetle koncepcji Ericha Fromma - Ebook (Książka EPUB) do pobrania w formacie EPUB
Fragment:

Rycerze w szalikach. Subkultura chuliganów piłkarskich w świetle koncepcji Ericha Fromma - ebook

Oceń:
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Wydawnictwo:
ISBN:
978-83-7564-053-3
Język:
Polski
Data wydania:
17 stycznia 2006
Rozmiar pliku:
1 007 KB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
15,00
Cena w punktach Virtualo:
1500 pkt.

Pełny opis

Tematem niniejszej pracy jest młodzieżowa subkultura chuliganów piłkarskich, a ściślej rzecz biorąc, polska odmiana owej subkultury – tak zwani „szalikowcy”. Nazwa, jak wiadomo, pochodzi od szalików w barwach klubowych, noszonych przez kibiców. Mimo że rekwizyt ten jest noszony także przez osoby zupełnie niezwiązane z chuligańskimi awanturami na stadionach, termin „szalikowcy” przyjął się na dobre nie tylko w publicystyce, lecz również w naukowych opracowaniach tego zjawiska.
Awantury i bójki, do których dochodzi na stadionach i w ich okolicach, ewentualnie na trasach dojazdowych kibiców, wciąż stanowią u nas jedną z głównych form działalności subkultury chuliganów piłkarskich.
Jakie są przyczyny bójek i awantur wywoływanych przez kibiców? W jaki sposób doszło do uformowania się na bazie uwielbienia dla piłkarskiego klubu trwałego ruchu subkulturowego? Co sprawia, że uczestnicy tych zajść, budzący lęk i niechęć, ogólnie potępiani, narażający mienie publiczne i prywatne na olbrzymie straty i ryzykujący zdrowiem, a nierzadko życiem dla dość trywialnej i w wypaczony sposób pojmowanej idei przywiązania do barw klubowych – sami są niezwykle dumni z siebie i z tego, co robią? Praca ta ma w swoim założeniu stanowić próbę odpowiedzi na powyższe pytania.
Książka jest zapisem pracy magisterskiej pt. Etos rycerski na stadionach. Subkultura szalikowców w świetle wybranych koncepcji badawczych, obronionej na Uniwersytecie Gdańskim w 2004 roku.

Spis treści

Wstęp 7
Rozdział 1.   
Metody zbierania danych, cele pracy, podstawowe pojęcia    9
Najważniejsze publikacje w polskiej literaturze    9
Metody gromadzenia danych    10
Cele pracy    11
Kultura a subkultura    12
Pojęcie subkultury    14
Młodzież    16
Subkultury młodzieżowe    18
Subkultury przemocy    20
Rozdział 2.
Subkultura szalikowców    24
Subkultura szalikowców a zjawisko chuligaństwa    24
Historia zachowań dewiacyjnych publiczności sportowej    26
Szalikowiec jako typ idealny    31
Subkultura szalikowców - charakterystyka    35
Typologia form zachowań szalikowców    39
Specyficzne cechy chuligaństwa futbolowego w Polsce    48
Rozdział 3.
Analiza podobieństw między etosem i zachowaniami szalikowców a średniowiecznego rycerstwa europejskiego    51
Miejsce w strukturze społecznej i samoocena    52
Symbole i pieśni    53
Struktura grup    55
Poczucie solidarności i polityka    56
Wzór osobowy    57
Zachowania, poglądy, styl życia    61
Piśmiennictwo    64
Kodeksy postępowania    65
Walka    66
Rozdział 4.
Koncepcje, za pomocą których tłumaczy się genezę zjawiska dewiacyjnych zachowań widowni sportowej    72
Koncepcje psychologiczne    73
Koncepcje socjologiczne    78
Propozycje Przemysława Piotrowskiego    83
Rozdział 5.
Subkultura szalikowców w świetle wybranych koncepcji Ericha Fromma    90
Erich Fromm - nota biograficzna    90
Agresja    91
Ucieczka od wolności    93
Autorytaryzm    99
Autorytaryzm a "syndrom rycerstwa"    109
Przyczyny tworzenia się subkultur autorytarnych    112
Destruktywność (nekrofilia)    119
Potrzeby psychiczne człowieka    123
Rozdział 6.
Przeciwdziałanie dewiacyjnym zachowaniom widowni sportowej    127
Rozwiązania europejskie    127
Rozwiązania polskie    128
Warunki skutecznej profilaktyki    130
Podsumowanie i wnioski 135
Literatura 140

BESTSELLERY