Rzeszów i okolice. Miniprzewodnik - ebook
Rzeszów i okolice. Miniprzewodnik - ebook
Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Rzeszów
Rzeszów - stolica województwa podkarpackiego, położona nad Wisłokiem (dopływem Sanu) - jest największym miastem południowo-wschodniej Polski. To ważny ośrodek handlowy, kulturowy, akademicki; mieszka w nim ponad 165 tys. osób. Miasto kojarzy się z raczej nieciekawą architekturą czasów PRL-u i sporym ruchem drogowym, gdyż jest to kluczowy węzeł komunikacyjny regionu. Podróżujący samochodem doskonale znają charakterystyczny pomnik Czynu Rewolucyjnego, stojący u zbiegu Alei Łukasza Cieplińskiego i Józefa Piłsudskiego.
Niecenzuralny pomnik
Pomnik Czynu Rewolucyjnego, choć na stałe wpisał się w topografię miasta, nie przestaje być tematem zażartych dyskusji. Powstał z inicjatywy I sekretarza KC PZPR w Rzeszowie, Władysława Kruczka. Jego budowa zajęła kilka lat, a odsłonięcie miało miejsce 1 maja 1974 r. Dlaczego wywołuje tyle kontrowersji? Przede wszystkim z powodu swojego kształtu. Autorem monumentu był popularny artysta czasów PRL, profesor ASP - Marian Konieczny, znany także jako twórca warszawskiej Nike czy pomnika Lenina w Nowej Hucie. Koncepcja Koniecznego była bardzo wzniosła - na liściach laurowych jako symbolu zwycięstwa umieszczono dynamiczne wizerunki Nike, chłopa, żołnierza i robotnika ze sztandarem rewolucji. W trakcie budowy zużyto 180 kg gwoździ, kilkadziesiąt żelbetowych pali o długości ok. 10 m jako fundamenty oraz 37 par żelbetowych segmentów o wysokości ponad metr każdy jako liście. Ostateczny rezultat nie zachwycił mieszkańców miasta. Zamiast wieloznacznego symbolu rewolucji pomnik najczęściej kojarzony był konkretnie: z oślimi uszami lub męskimi bądź damskimi genitaliami. Powszechnie określa się go niecenzuralnie i z drwiną jako „Wielki Kutas".
Na pierwszy rzut oka Rzeszów faktycznie ma niewiele do zaoferowania turystom. Jak pozorne jest to wrażenie łatwo się przekonać, zwiedzając niewielką, ale nader interesującą starówkę.
Spis treści
Rzeszów
- Historia
- Warto zobaczyć
- Klasztor Bernardynów
- Kościół parafialny p.w. św.Stanisława i św. Wojciecha
- Ratusz miejski
- Podziemna Trasa Turystyczna
- Synagoga Staromiejska
- Synagoga Duża
- Muzeum Okręgowe
- Kościół parafialny p.w. Św. Krzyża
- Zamek Lubomirskich
- Informacje praktyczne
- Centrum Informacji Turystycznej
- Podkarpacki Regionalny Portal Turystyczny
- PTTK Oddział w Rzeszowie
- Schronisko Młodzieżowe Alko" PTSM
- Hotel Polonia"
- Hotel Iskra"
- Hotel Sportowy"
- Regionalne Centrum Szkolenia Administracji
- Motel Orion"
- Hotel Eden"
- Bar Galicja"
- Kebab Buon Appetit"
- Restauracja Sphinx"
- Costa Coffee"
- Pizzeria Dexter"
- Cukiernia Bulanda"
- Pub i restauracja As"
- Pub-Galeria Ad rem"
- Bar Retro"
- Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji
- Ośrodek jeździecki "Zabajka"
- Stadnina Leśna wola"
- Okolice
- Muzeum Kultury Ludowej
- Łańcut
- Leżajsk
Kategoria: | Podróże |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7853-146-3 |
Rozmiar pliku: | 3,5 MB |