- W empik go
Sklep modelarski - ebook
Sklep modelarski - ebook
„Czas na biznes“ to seria mini-poradników dla rozważających założenie własnej działalności w konkretnej branży. Poznaj charakterystykę rynku i konkurencję w sektorze, który najbardziej Cię interesuje. Dowiedz się jakiej kadry potrzebujesz, w co musisz wyposażyć lokal, a co najważniejsze – ile to wszystko kosztuje. W poradniku znajdziesz również rady dotyczące planu marketingowego czy technicznego, a także analizę SWOT.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-63799-39-7 |
Rozmiar pliku: | 139 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Moda na klasyczne modelarstwo nie przemija. Jest to hobby, które od kilkudziesięciu już lat cieszy się mocną pozycją wśród różnego rodzaju zainteresowań i sposobów spędzania wolnego czasu. Nie zagroziły mu nawet gry komputerowe i inne cyfrowe rozrywki. Choć w ciągu dziesięcioleci segment ten znacznie się rozwinął , pojawili się nowi producenci i rozwinęły techniki wykonywania modeli, to jedno nie uległo zmianie – jest to hobby kosztowne, co czyni z niego elitarną branżę dla wąskiej grupy pasjonatów.
Sprawdzimy zatem, czy pomimo ograniczonego rynku zbytu można zarobić na sprzedaży modeli i akcesoriów potrzebnych do ich tworzenia. Podpowiemy, na których segmentach modelarstwa się skupić, oraz jak wypromować i zorganizować taki sklep.
Charakterystyka rynku
Modelarze stanowią dosyć wąską aczkolwiek aktywną i wierną swoim pasjom grupę klientów. Przedział wiekowy jest rozległy, gdyż szeroko pojęte modelarstwo potrafi łączyć pokolenia, a kto raz połknął tego bakcyla, ten z dużym prawdopodobieństwem będzie mu wierny przez długie lata. Dorośli modelarze z reguły przekazują swoje zainteresowania dzieciom, co zapewnia kolejne pokolenie klientów. Z doświadczeń przedsiębiorców działających w tej branży można wyszczególnić dwie najpopularniejsze grupy wiekowe: 5-15 lat i od 30 lat wzwyż. Ta druga grupa będzie generować największe obroty na rynku. Są w niej z reguły dobrze zarabiający mężczyźni (prawie nie ma niej tej grupie kobiet), którzy mają szeroką wiedzę o modelarstwie i są gotowi wydawać znaczne sumy pieniędzy na kolejne modele lub akcesoria. Statystyczny, dorosły klient wydaje na swoje hobby ok. 500 zł miesięcznie.
Aktywność modelarzy nie sprowadza się jedynie do budowania modeli. Działają oni w klubach, modelarniach, stowarzyszeniach, wymieniają się swoimi doświadczeniami na internetowych forach dyskusyjnych, publikują swoje prace w książkach i prasie branżowej. Niemałą rolę w świecie modelarskim odgrywają konkursy, wystawy i inne spotkania.
Największą międzynarodową organizacją modelarską jest IPMS (International Plastic Modeler’s Society), oparta na sieci krajowych i regionalnych struktur/klubów.
Wielu modelarzy swoją pasję łączy z rywalizacją podobną do sportowej. Rywalizują oni w licznych konkursach, walcząc o nagrody przyznawane w różnych klasach i kategoriach.
Klienci sklepów modelarskich to z reguły ludzie o dużej świadomości i rozeznaniu w branży, bowiem śledzą najnowsze trendy czy produkty rynkowe. Dlatego warto wsłuchiwać się w ich głos, tworząc czy uaktualniając ofertę sklepu.
Podział rynku na poszczególne kategorie opiszemy dokładnie w rozdziale „Plan techniczny”.
Konkurencja
Konkurencją dla sklepów modelarskich, poza innymi podobnymi do naszego, będą supermarkety i sklepy zabawkowe. Bardziej świadomi i doświadczeni klienci bez przeszkód już na pierwszy rzut oka odróżnią profesjonalny i markowy model od jego podróbki z Chin, która ma więcej wspólnego z zabawką. Mniej doświadczeni i dopiero wkraczający w modelarski świat klienci mogą zasugerować się podobnym wyglądem czy opakowaniem, nie zwracając uwagi na znacznie niższą cenę czy dużo gorszą jakość wykonania takiego produktu.
Zagrożeniem dla stacjonarnych sklepów są również sklepy internetowe, które na tym tylko kanale opierają swoją sprzedaż. Dzięki niższym kosztom działalności są one w stanie zaoferować korzystniejsze ceny.
Kadra
Pomimo tego, że do pracy w sklepie modelarskim nie jest wymagane żadne kierunkowe wykształcenie czy dodatkowe kwalifikacje, ze znalezieniem odpowiednich pracowników może być poważny problem. Sprzedawca w sklepie modelarskim sam powinien bowiem być... modelarzem. Musi znać specyfikę całego asortymentu znajdującego się w sklepie, powinien orientować się w producentach i opiniach o nich, a także technikach modelarskich i najlepszych akcesoriach. Jest on bowiem przede wszystkim doradcą, który mniej doświadczonym klientom wytłumaczy zasadę działania czy obsługi modelu RC, przedstawi najlepszą metodę sklejenia lub waloryzacji modelu. Powinien także orientować się w historii lotnictwa, kolei czy wojskowości. Jeżeli sami nie jesteśmy modelarzami i nie staniemy za ladą, pracowników warto poszukać w kółkach modelarskich lub wśród samych klientów. Dla takiego dyspozycyjnego młodego człowieka praca w sklepie modelarskim oprócz walorów zarobkowych będzie także atrakcyjną okazją do obcowania z przedmiotem jego zainteresowania oraz dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.
Serwisanci modeli RC powinni ponadto znać się na elektronice czy silnikach spalinowych, a także zasadach naprawy pojazdów najpopularniejszych producentów.