- W empik go
Sklep ze zdrową żywnością - ebook
Sklep ze zdrową żywnością - ebook
„Czas na biznes“ to seria mini-poradników dla rozważających założenie własnej działalności w konkretnej branży. Poznaj charakterystykę rynku i konkurencję w sektorze, który najbardziej Cię interesuje. Dowiedz się jakiej kadry potrzebujesz, w co musisz wyposażyć lokal, a co najważniejsze – ile to wszystko kosztuje. W poradniku znajdziesz również rady dotyczące planu marketingowego czy technicznego, a także analizę SWOT.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-63799-38-0 |
Rozmiar pliku: | 414 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Sprawdzimy, czy sklep z żywnością ekologiczną jest dobrym pomysłem na biznes. Przeanalizujemy krajowy rynek tego typu produktów oraz przyjrzymy się tym, które będzie można uwzględnić w naszej ofercie. Policzymy także, czy na takim promowaniu zdrowej żywności można zarobić.
Charakterystyka rynku
Rynek żywności ekologicznej w Polsce od kilku lat rozwija się na bardzo wysokim poziomie ok. 20-30% rocznie. Wpływ na tak duży wzrost ma w głównej mierze zmiana preferencji konsumenckich. Choć żywność w skali globalnej cechuje się dużymi wzrostami cen, to mimo wszystko coraz więcej Polaków zaczyna zwracać coraz większą uwagę na jakość kupowanej żywności, a nie tylko jej cenę. Idzie za tym także coraz większy wybór oferowanych produktów ekologicznych, choć jest on wciąż skromny, jeżeli chodzi o produkty krajowe, np. przetwory mleczne czy mięsne.
Pomimo rosnącej wartości tego rynku wciąż można określić go jako niszowy, a co za tym idzie – perspektywiczny. Obecnie rynek żywności ekologicznej w Polsce wart jest ok. 50 mln euro. W ciągu 10 lat urósł o ponad 200%. Jego wartość na świecie to łącznie ok. 55 mld dolarów. Dla porównania, wartości charakteryzujące inne kraje to następujące liczby: Czechy – 68 mln euro, Węgry – 25 mln euro, Słowacja – 3 mln euro. Niszowość tego rynku najlepiej obrazuje wielkość udziału żywności ekologicznej w całym polskim rynku spożywczym – wynosi ona ok. 1%.
Produkty dostępne w tzw. ekosklepach pochodzą w głównej mierze z gospodarstw ekologicznych. Jest ich w naszym kraju ok. 21 000 i prowadzą one uprawy na ponad 400 000 hektarów powierzchni. Rolnictwo ekologiczne jest w tej chwili najprężniej rozwijającą się gałęzią produkcji rolnej. Wszystko wskazuje na to, że krajowi producenci są na jak najlepszej drodze aby wykorzystać potencjał i polski rynek uczynić jednym z czołowych, jeżeli chodzi o wytwarzanie produktów ekologicznych.
Klientów ekosklepów można zasadniczo podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich tzworzą osoby prowadzące ekologiczny i zdrowy tryb życia, dobrze wykształcone i zarabiające. Druga grupa to osoby z problemami zdrowotnymi, dla których wybór produktów ekologicznych jest koniecznością.
Konkurencja
Obecnie w kraju działa ok. 450 sklepów z żywnością ekologiczną. Jest to tylko ok. 0,5% wszystkich sklepów spożywczych w kraju. Polski rynek charakteryzuje istotna cecha – dużej liczbie nowo otwartych sklepów towarzyszy spora liczba zamknięć już działających. Nie wszystkie podmioty radzą sobie na tym specyficznym i niszowym rynku. W samej Warszawie działa ok. 50 sklepów ze zdrową żywnością. Z jednej strony, wydawać się to może małą liczbą jak na tak dużą aglomerację, z drugiej – trzeba pamiętać o wspomnianej już wcześniej niszowości tej branży.
Choć rynek jest na etapie wczesnego rozwoju, to działa już na nim kilka sieci franczyzowych. Jedna z największych z nich – Organic Farma Zdrowia – ma już 20 sklepów, zlokalizowanych głównie w centrach handlowych największych polskich miast. Bardzo dobrze radzi sobie także sieć założona przez braci benedyktynów z Tyńca. W ciągu dwóch lat otworzyli aż 25 sklepów, a w planach mają kilkadziesiąt kolejnych.
Oprócz typowych sklepów ze zdrową żywnością produkty oznaczone jako „eko” można kupić także w specjalnych działach prawie wszystkich dużych sieci marketów i hipermarketów.