- nowość
- promocja
- W empik go
Srebrny łańcuszek - ebook
Srebrny łańcuszek - ebook
Niezwykła historia wiejskiego chłopaka, którego rogata dusza zaprowadziła na drugi koniec świata.
Wojna, bohaterstwo i próba poznania historii – Srebrny łańcuszek to poruszająca opowieść autorstwa Edwarda Łysiaka, oparta na prawdziwych wydarzeniach.
Czternastoletni Adam, dręczony od najmłodszych lat przez ukraińskich kolegów oraz ojca, marzy o przyłączeniu się do wojska polskiego. Po wybuchu drugiej wojny światowej, w tajemnicy przed rodzicami planuje ucieczkę z rodzinnej wsi Rybaki. Swój plan realizuje z uporem, nie bacząc na konsekwencje…
Najpierw przedostaje się do Rumunii, a stamtąd na Bliski Wschód. Jako żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, a później Legii Cudzoziemskiej, walczy w północnej Afryce. Bierze także udział w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie postanawia w końcu ułożyć swoje życie osobiste. Na przeszkodzie staje mu jednak jego rogata dusza i kusząca perspektywa wyjazdu do Kanady…
Adam nie potrafił opanować emocji. Wzruszenie ścisnęło mu gardło i chociaż słowa pieśni znał doskonale, nie mógł z siebie wydobyć głosu. Nie tylko nie potrafił zaśpiewać, ale w ogóle nie mógł mówić.
Przed oczami, jak w kalejdoskopie, przelatywały mu twarze kolegów, którym udało się przeżyć, i tych, którzy tego szczęścia nie mieli. Kolegów bez rąk i bez nóg leżących lub siedzących na trawie w sadzie oliwnym, wśród których krążyły włoskie kobiety z dzbankami wina, księża i pielęgniarki.
Kategoria: | Historia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8373-307-4 |
Rozmiar pliku: | 1,7 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
8 grudnia 1939 roku we wsi Rybno w powiecie Kosów Huculski, czterech nastolatków podjęło próbę ucieczki do Rumunii. Jednym z dwóch uciekinierów, którym udało się przekroczyć Czeremosz, był czternastoletni Józef Bauer. W _Michale_, pierwszym tomie _Kresowej opowieści_, poświęciłem temu zdarzeniu kilka rozdziałów, a Józef Bauer występuje w nich pod nazwiskiem Adam Rostoński.
Historię swojego życia, od urodzenia do początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, Józef Bauer opisał we wspomnieniach opublikowanych i wyróżnionych przez Instytut Polsko-Kanadyjski w Toronto, w roku 1975. Ta powieść powstała na bazie Jego wspomnień.
Każda z postaci występujących we wspomnieniach Józefa Bauera istniała w rzeczywistości i występuje w tej powieści pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem. W tej części powieści, której akcja toczy się współcześnie, wszyscy bohaterowie mają swoje pierwowzory, jednak kojarzenie tych postaci z rzeczywistymi osobami nie jest uprawnione.
Józef Bauer, przekraczając Czeremosz i rozpoczynając wędrówkę przez kraje i kontynenty, musiał kontaktować się z ludźmi mówiącymi w nieznanych mu językach. Nie było to łatwe zadanie, ale atutem Józefa był jego młody wiek, chłonny umysł, wrodzona inteligencja oraz zdolności aktorskie. Te cechy pozwalały Józefowi na szybkie przyswajanie podstawowych słów i zwrotów języka używanego w kraju, w którym aktualnie się znajdował. To oraz znane mu podstawowe słowa z innych języków, mimika i gesty układały się w sugestywny przekaz i nie sprawiały trudności w porozumiewaniu się. Dla zachowania płynności czytania, w dialogach z przedstawicielami innych nacji, sugestywny przekaz Józefa, pierwowzoru Adama, zastąpiłem słowami.
Edward Łysiak