Średniowieczna Europa - ebook
Średniowieczna Europa - ebook
Chris Wickham ze swadą i klarownie opisuje trwające tysiąc lat średniowiecze – epokę obfitującą w burzliwe wydarzenia i przełomowe przemiany. Prezentuje świat władców, papieży, mistyków, teologów i rycerzy, ale też mieszczan, kupców i chłopów. Pokazuje ekonomiczne i polityczne podstawy średniowiecznej Europy, a także wzorce zachowań i różne aspekty średniowiecznej kultury. W jego ujęciu obraz średniowiecza jest wielowymiarowy. To epoka, w której współistnieją różne, choć rozwijające się równolegle, systemy gospodarcze, społeczne, polityczne i kulturalne, które warto ze sobą zestawiać, porównywać i objaśniać.
Oto obraz średniowiecza, który powinniśmy znać w XXI wieku – daleki od stereotypowego wyobrażenia „ciemnych wieków średnich”, pełnych przemocy, ignorancji i zabobonów. To tysiąclecie znoju i trudu, pomysłowości i kompromisów, których efektem był ogromny skok cywilizacyjny.
Ta książka jest o zmianie. Epoka, którą nazywamy średniowieczem − lub wiekami średnimi − trwała tysiąc lat, od 500 do 1500 roku, a Europa, która jest przedmiotem mojego zainteresowania w tej książce, pod koniec tego okresu stała się zupełnie innym miejscem niż u jego zarania. W VI wieku Europa była wyraźnie podzielona na dwie części: jedną zdominowaną i zarządzaną przez imperium rzymskie oraz zupełnie odmienną część drugą. Tysiąc lat później Europa przybrała swój skomplikowany kształt, z mozaiką licznych niezależnych państw, który w ogólnych zarysach zachował się do czasów współczesnych. Pisząc tę książkę, chciałem pokazać, jak do tego doszło. Chris Wickham
Chris Wickham – uznany mediewista, profesor historii średniowiecznej na Uniwersytecie Oksfordzkim i członek kolegium All Souls Collega. Autor wielu książek.
Rzeczowe przedstawienie faktów to niewątpliwy atut książki „Średniowieczna Europa”. Całkiem udana próba syntezy wszystkich informacji dotyczących epoki średniowiecza na Starym Kontynencie. Co zaciekawiło mnie, jako czytelnika, to wspomnienie o Polsce i modelowej chrystianizacji krajów. Obiektywnie rzecz ujmując, książka zawiera wiele faktów, niemożliwych do zapamiętania dla przeciętnej osoby. Zdarzają się powtórzenia, ale pozwala to na utrwalenie wiadomości.
Spis treści
MAPY
ROZDZIAŁ 1. NOWE SPOJRZENIE NA ŚREDNIOWIECZE
ROZDZIAŁ 2. RZYM I JEGO ZACHODNI SUKCESORZY, LATA 500–750
ROZDZIAŁ 3. KRYZYS I PRZEMIANY NA WSCHODZIE, LATA 500–850/1000
ROZDZIAŁ 4. EKSPERYMENT KAROLIŃSKI, LATA 750–1000
ROZDZIAŁ 5. EKSPANSJA CHRZEŚCIJAŃSKIEJ EUROPY, LATA 500–1100
ROZDZIAŁ 6. PRZEKSZTAŁCENIA ZACHODNIEJ EUROPY, LATA 1000–1150
ROZDZIAŁ 7. DŁUGI OKRES BOOMU GOSPODARCZEGO, LATA 950–1300
ROZDZIAŁ 8. TRUDY POLITYCZNEJ REKONSTRUKCJI, LATA 1150–1300
ROZDZIAŁ 9. ROK 1204 – KLĘSKA ALTERNATYW
ROZDZIAŁ 10. KSZTAŁTOWANIE SIĘ SPOŁECZEŃSTWA: KWESTIA PŁCI I SPOŁECZEŃSTWO W EUROPIE PÓŹNEGO ŚREDNIOWIECZA
ROZDZIAŁ 11. PIENIĄDZE, WOJNA I ŚMIERĆ, LATA 1350–1500
ROZDZIAŁ 12. ZMIANY W POLITYCE, LATA 1350–1500
ROZDZIAŁ 13. PODSUMOWANIE
PRZYPISY
BIBLIOGRAFIA
PODZIĘKOWANIA
Kategoria: | Popularnonaukowe |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7773-957-0 |
Rozmiar pliku: | 7,0 MB |