Symfonia Finanse i Księgowość - ebook
Symfonia Finanse i Księgowość - ebook
Współczesny księgowy nie może się obejść bez znajomości programu komputerowego do prowadzenia księgowości, dlatego umiejętność obsługi programu należącego do jednego z najpopularniejszych na rynku, na pewno będzie atutem przy poszukiwaniu pracy, a dla tych, którzy już używają tego programu, przedstawiona w tej publikacji wiedza stanie się nieocenionym wsparciem.
Nowe wydanie książki Symfonia Finanse i Księgowość. Kurs księgowości komputerowej, opracowane na podstawie programu Symfonia Finanse i Księgowość, omawia nowe funkcjonalności, ułatwiające i usprawniające pracę z programem, m.in.:
• automatyczną obsługę ulgi na złe długi,
• lepiej funkcjonujące słowniki,
• możliwość precyzyjnego określania uprawnień dla użytkowników w programie czy
• magazyn walut.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-21830-0 |
Rozmiar pliku: | 24 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
W ostatnim wydaniu kursu księgowości komputerowej, opracowanego na podstawie programu _Symfonia Finanse i Księgowość_, została przedstawiona jego nowa odsłona. Trzeba zaznaczyć, że program wciąż jest dynamicznie rozwijany i udoskonalany, a głównym impulsem tych zmian są nowelizowane przepisy, związane przede wszystkim z postępującą i coraz powszechniejszą cyfryzacją.
Zmiany, o których mowa, obejmują nowelizację przepisów ordynacji podatkowej, Ustawę o rachunkowości czy Ustawę o podatku dochodowym i podatku VAT. Producent oprogramowania _Symfonia_ wprowadził na rynek nowy produkt: linię uwzględniającą moduły _Finanse i Księgowość_, _Środki Trwałe_ i _Handel_ – zastąpiły one dotychczasowe oprogramowanie _Symfonia 2.0_. Księgowi, którzy korzystali bądź w dalszym ciągu korzystają z tego oprogramowania, zamieniając je na _Symfonię Finanse i Księgowość_, na pewno odnajdą się w tej drugiej. Producent zadbał, aby interfejsy zachowały dawny wygląd, a większość funkcjonalności została w tych samych miejscach. Główną zmianą w nowym oprogramowaniu jest silnik bazy danych SQL, który zastąpił Pervasive. Dodano także nowe funkcjonalności, ułatwiające i usprawniające pracę z programem, m.in. automatyczną obsługę ulgi na złe długi, lepiej funkcjonujące słowniki, możliwość precyzyjnego określania uprawnień dla użytkowników w programie czy magazyn walut.
W oprogramowaniu _Symfonia Finanse i Księgowość_ stale jest aktualizowana obsługa wszystkich zmian w przepisach, które ostatnio wprowadzono. Dotyczy to np. Jednolitego Pliku Kontrolnego czy e-sprawozdań, a w ostatnim roku – nowych raportowań danych o podatku VAT. Zmiany w przepisach sprawiły, że oprogramowanie komputerowe stosowane w księgowości zmodyfikowało swoją rolę i nie jest już tylko narzędziem wspierającym pracę księgowego, lecz przede wszystkim komunikatorem wymiany danych między podatnikami a organami skarbowymi. Wymiany, która przyjęła formę elektroniczną.
Dlatego najważniejszą kwestią jest prawidłowe skonfigurowanie programu oraz zadbanie o poprawność ewidencjonowanych w nim danych, tak aby informacje przekazywane do fiskusa w formie deklaracji, plików JPK czy e-sprawozdań były zgodne z przepisami i pozbawione błędów.
Współczesny księgowy nie może się dziś obejść bez znajomości programu komputerowego do prowadzenia księgowości, dlatego umiejętność obsługi systemu należącego do jednego z najpopularniejszych na polskim rynku na pewno okaże się atutem, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mam też nadzieję, że dla osób, które już używają tego programu, przedstawiona w niniejszej publikacji wiedza stanie się cennym wsparciem.
Chciałabym również dodać, że książka jest nie tylko podręcznikiem obsługi systemu, lecz także przewodnikiem wskazującym kolejne etapy wdrożenia programu. W przypadku przedsiębiorstw, które mają w tym zakresie większe potrzeby, zaprezentowane informacje mogą okazać się niepełne, ale dla standardowych wdrożeń z pewnością będą wystarczające.
W rozdziałach dotyczących kartotek przedstawione dane zostały wykorzystane tylko w celach edukacyjnych, są one ogólnodostępne w KRS oraz w Internecie i stanowią dane spółek prawa handlowego. Natomiast dane osób fizycznych są w całości fikcyjne i jakakolwiek zbieżność z prawdziwymi jest przypadkowa.
Niniejsza publikacja nie wyjaśnia merytorycznych zagadnień rachunkowości czy przepisów podatkowych, tylko wskazuje, jak za pomocą programu _Symfonia Finanse i Księgowość_ obsłużyć ewidencję najpopularniejszych operacji gospodarczych. Założono bowiem, że Czytelnik dysponuje już wiedzą z obszaru księgowości.
Z życzeniami owocnej lektury
_Magdalena Chomuszko_1
INSTALACJA PROGRAMU
Program _Symfonia Finanse i Księgowość_ jest instalowany za pomocą pliku instalatora, który można pobrać ze strony: https://pobierzprogram.sage.com.pl/50ccurrent. Do wyboru są trzy możliwości:
• Install_Symfonia_2021.2.exe
• Install_SymfoniaServices_2021.2.exe
• Instaluj_Symfonia.exe
Obecnie (stan na koniec maja 2021 roku) aktualną wersją programu jest 2021.2.
Rys. 1. Pobranie instalatora Symfonii
Jeśli na komputerze, na którym ma być zainstalowany program, jest już zainstalowany motor bazy danych SQL, a ponadto instalacja ma być przeprowadzona tylko na tym jednym komputerze, ze strony należy pobrać plik Install_Symfonia_2021.2.exe. W przypadku gdy na komputerze, na którym będzie zainstalowany program, nie ma jeszcze zainstalowanej bazy danych, trzeba skorzystać z pliku Instaluj_Symfonia.exe. Natomiast dla instalacji sieciowej konieczne jest pobranie i zainstalowanie Install_SymfoniaServices_2021.2.exe.
Dla osób, które będą wykorzystywać program tylko do celów edukacyjnych, wystarczające jest zainstalowanie programu z instalatora Instaluj_Symfonia.exe.
Po pobraniu pliku programu (domyślnie plik instalatora zapisuje się w katalogu _Pobrane_) i po dwukrotnym kliknięciu w jego ikonkę rozpoczyna się proces instalowania. Najpierw wszystkie pliki instalacyjne są wypakowywane do katalogu tymczasowego (rys. 2).
Rys. 2. Rozpakowanie instalatora i przygotowanie do instalacji
Gdy pliki instalacyjne zostaną wypakowane, rozpoczyna się właściwy proces instalowania oprogramowania na komputerze. W pierwszym wyświetlonym oknie można obejrzeć film instruktażowy lub dowiedzieć się więcej na temat instalacji programu (rys. 3).
Rys. 3. Pierwszy ekran instalatora
Po wybraniu _Przejdź do instalacji Symfonii_ użytkownik zostaje przeniesiony do kolejnego okna instalatora (rys. 4), w którym można rozpocząć właściwą instalację. Jak wspomniano we wstępie, program _Symfonia Finanse i Księgowość_ wymaga silnika bazy danych SQL. W pierwszym oknie (rys. 3) można uruchomić jego instalację, wybierając Microsoft® SQL Server® Express.
Rys. 4. Uruchomienie instalacji silnika bazy danych SQL
Wybór polecenia Microsoft SQL Server Expres przekieruje użytkownika do okna pobierania instalatora motoru bazy danych SQL.
Po pobraniu instalatora MS SQL Server Expres, należy go uruchomić. Instalator najpierw rozpakowuje plik, a następnie otworzy okno jak na rys. 5. Osoby nieznające wszystkich zagadnień związanych z obsługą SQL Server powinny wybrać instalację domyślną. Pozwoli to na intuicyjne przejście przez kolejne okna instalatora.
Rys. 5. Ekran instalacji SQL Server
Po wyborze instalacji domyślnej pojawia się okno, w którym użytkownik zaznacza opcję dotyczącą akceptacji warunków Umowy Licencyjnej. Wykonanie tej czynności powoduje uaktywnienie przycisku _Dalej_ (rys. 6).
Rys. 6. Akceptacja warunków Umowy Licencyjnej
W następnym oknie (rys. 7) również należy wybrać konfigurację domyślną. Jeśli instalacja jest przeprowadzana na potrzeby nauki programu i w celu skorzystania z wersji demo, wówczas konfiguracja domyślna wystarczy. Podobnie – jeśli program jest instalowany na jedno stanowisko. W przypadku gdy program ma być wykorzystywany na wielu stanowiskach, warto zdefiniować własne hasło, aby móc dołączać bazę firmy z serwera na kolejne stanowiska. Te zagadnienia są już bardziej zaawansowane.
Rys. 7. Instalacja MS SQL Express
Po naciśnięciu przycisku _Dalej_ użytkownik przechodzi do kolejnego okna (rys. 8), w którym znajdują się istotne informacje dotyczące poprawnej instalacji MS SQL. Kliknięcie _Dalej_ powoduje uruchomienie instalacji (rys. 9).
Rys. 8. Istotne informacje dotyczące poprawnej instalacji MS SQL
Rys. 9. Instalacja MS SQL Express
W kolejnym oknie (rys. 10) można obserwować postęp instalacji MS SQL Server Express SP1.
Rys. 10. Postęp instalacji
Następne okno jest już ostatnim oknem instalacji MS SQL Express, w którym zostanie wyświetlona informacja o zakończeniu tego procesu (rys. 11).
Rys. 11. Okno z informacją o zakończeniu instalacji
Następnie należy wrócić do okna instalacji programu _Symfonia_ i – za pomocą polecenia _Poprzednia_ – przejść do okna instalacji zasadniczej (rys. 12).
Rys. 12. Powrót do okna instalacji zasadniczej programu _Symfonia_
Pierwsze od góry polecenie _Instaluj Symfonia 2021.2_ rozpoczyna instalację programu _Symfonia Finanse i Księgowość_ (rys. 13).
Rys. 13. Rozpoczęcie instalacji programu _Symfonia Finanse i Księgowość_
Najpierw instalator sprawdza, czy na danym komputerze są zainstalowane wszystkie składniki potrzebne do prawidłowej pracy programu. W przypadku braku jakiegokolwiek składnika zostanie wyświetlony stosowny komunikat (rys. 14). Za pomocą przycisku _Instaluj_ użytkownik powinien uzupełnić wszystkie brakujące składniki.
Rys. 14. Instalowanie w systemie składników potrzebnych do prawidłowej pracy programu
Po uzupełnieniu brakujących składników zostanie uruchomiony kreator instalacji _Symfonii_ (rys. 15).
Rys. 15. Kreator instalacji programu _Symfonia_
Na początku, podobnie jak przy instalacji MS SQL, użytkownik musi wyrazić zgodę na przestrzeganie warunków Umowy Licencyjnej (rys. 16). Dokona tego przez zaznaczenie pola przy zdaniu: _Akceptuję warunki i postanowienia Umowy Licencyjnej_ oraz przejście za pomocą przycisku _Dalej_ do kolejnego okna.
Rys. 16. Akceptacja warunków Umowy Licencyjnej
W następnym oknie można zmienić lub pozostawić miejsce instalacji programu (rys. 17). Początkujący użytkownik nie powinien niczego zmieniać, tylko kliknąć _Dalej_, co pozwoli mu przejść do kolejnego okna. W przypadku podjęcia decyzji o zmianie lokalizacji instalacji wystarczy użyć przycisku _Zmień_, a następnie wskazać inne miejsce instalacji.
Rys. 17. Akceptacja lub zmiana lokalizacji instalacji programu
W kolejnym oknie należy wybrać typ instalacji. Domyślnie zaznaczony jest typ _Pełna_ (rys. 18) i tak powinno pozostać. Instalacja _Niestandardowa_ jest przeznaczona dla ekspertów.
Rys. 18. Wybór typu instalacji
Po przejściu do następnego okna przez kliknięcie przycisku _Dalej_ zostanie wyświetlona informacja o konfiguracji globalnej (rys. 19). Nie należy niczego zmieniać, jeśli program będzie wykorzystywany tylko na jednym stanowisku. Opis instalacji przedstawiony w tej książce jest przeznaczony do zainstalowania programu w celach edukacyjnych, dlatego za pomocą przycisku _Dalej_ trzeba przejść do kolejnego okna.
Rys. 19. Miejsce konfiguracji globalnej
W następnym oknie użytkownik może obserwować postęp instalacji (rys. 20).
Rys. 20. Instalowanie programu
Po zainstalowaniu programu zostanie wyświetlony komunikat informujący, że kreator zakończył instalację (rys. 21).
Rys. 21. Komunikat o zakończeniu instalacji
W dolnej części okna z komunikatem o zakończeniu instalacji jest jeszcze możliwość uruchomienia instalacji SQL Express. Jeśli silnik bazy danych SQL nie został zainstalowany przed instalacją programu, to po zaznaczeniu checkboxu oraz po naciśnięciu przycisku _Zakończ_ rozpocznie się instalacja SQL Express. W przypadku niezaznaczenia checkboxu proces instalacji się zakończy. Po zakończeniu instalacji zostanie uruchomiona przeglądarka i otworzy się okno z informacjami o zmianach w nowej wersji _Symfonii_ oraz z _Pomocą Online_ (rys. 22).
Rys. 22. Okno przeglądarki z _Pomocą Online_
Na rys. 17 widoczny jest zaznaczony checkbox, dzięki któremu na pulpicie zostaną umieszczone dwa skróty: jeden do uruchamiania programu _Symfonia Finanse i Księgowość_, drugi – do uruchamiania _Repozytorium Dokumentów_ (rys. 23).
Rys. 23. Skróty uruchamiające programy _Symfonia_ oraz _Repozytorium Dokumentów_
_Repozytorium Dokumentów_ to moduł współpracujący z _Symfonią Finanse i Księgowość_, za którego pośrednictwem użytkownik wymienia dokumenty z innymi podmiotami (np. bankami) oraz urzędami. Dokładny opis tego modułu znajduje się w rozdziale 3.