Układy i układanki - ebook
Układy i układanki - ebook
Połowa roku 2018 to dobry moment na podsumowanie pewnego etapu – bo oto właśnie w polskim życiu publicznym osiągnęliśmy kolejny „moment prawdy”. To określenie zapożyczam nie z jakiejś grafomańskiej poezji, ale z fachowego języka służb – konkretnie: sowieckiego Smiersza (Smiert’ szpionam!) – gdzie „momentem prawdy” nazywa się kulminację gry operacyjnej niejako wymuszającej ujawnienie; chwilę, w której nie da się już dłużej uprawiać gry pozorów i przeciwnik zmuszony jest wykonać ruch odsłaniający bez cienia wątpliwości tożsamość i rzeczywiste zamiary. „Moment prawdy” to ostateczna konfrontacja, w której opadają maski i wreszcie jasnym staje się, kto jest kim.
(...)
Cóż zatem najważniejszego z politycznej bieżączki ostatnich lat zdarzyło mi się w porę zauważyć, a co zignorować – żeby narazić się na „fatwę” rzucaną już nie wyłącznie przez sieroty po PRL i III RP, ale i przez liderów i akolitów „Dobrej zmiany”? Na ile zdołałem fakty choć odrobinę uprzedzać, a w czym rzeczywistość przerosła moje najśmielsze przewidywania? Oto stosowne dossier – nie całkiem kompletne (bo przecież moje spostrzeżenia i rozumowania prezentuję nie wyłącznie w piśmie), ale na pewno dostatecznie obszerne, by na tej podstawie osądzać moje kwalifikacje jako stałego obserwatora i incydentalnego uczestnika politycznej gry.
Niniejszym zapraszam Sz. Czytelnika do wydania takiego osądu – z prośbą o tę jedną uprzejmość, by pamiętał, że ma do czynienia tylko i aż z tzw. publicystyką prasową, która by sprostać wymogowi aktualności ryzykuje popadnięcie w doraźność. Obronić ją przed tym może jedynie oryginalny, własny punkt widzenia i rzetelna a niebanalna faktografia – i tu nieskromnie zapewniam Sz. Czytelnika, że na tych kilkuset stronach nie zabraknie wiadomości i opinii nowych dlań – bo przecież kompletnie nieobecnych w głównym nurcie (czy może raczej ścieku).
Ze Wstępu Autora.
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-65546-43-2 |
Rozmiar pliku: | 1,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
P
ołowa roku 2018 to dobry moment na podsumowanie pewnego etapu – bo oto właśnie w polskim życiu publicznym osiągnęliśmy kolejny „moment prawdy”. To określenie zapożyczam nie z jakiejś grafomańskiej poezji, ale z fachowego języka służb – konkretnie: sowieckiego Smiersza (Smiert’ szpionam!) – gdzie „momentem prawdy” nazywa się kulminację gry operacyjnej niejako wymuszającej ujawnienie; chwilę, w której nie da się już dłużej uprawiać gry pozorów i przeciwnik zmuszony jest wykonać ruch odsłaniający bez cienia wątpliwości tożsamość i rzeczywiste zamiary. „Moment prawdy” to ostateczna konfrontacja, w której opadają maski i wreszcie jasnym staje się, kto jest kim.
Ostatnie miesiące na polskiej scenie politycznej doprowadziły do takiej właśnie, skądinąd zbawiennej deziluzji i konieczności wyraźniejszego określenia się – zwłaszcza wobec antypolskiej nagonki prowadzonej przez agendy i agenturę państwa i diaspory żydowskiej. Szczęśliwie moment ten nie zastał mnie akurat w ambarasującej pozycji, w której zmuszony byłbym gwałtownie wyciągać głowę z piasku, by pilnie nadrabiać wcześniejsze nabieranie wody w usta lub odwracanie kota ogonem. To duży komfort – nie musieć niczego odszczekiwać ani dopisywać, w ramach pospiesznego łatania dysonansu poznawczego, o jaki wielu przyprawia tak nagła zmiana „mądrości etapu”.
Nota bene: im bardziej część zawartych w tym tomie uwag zdać się dziś może komuś truizmem – bo lekko poluzowane w ostatnich miesiącach kanony poprawności politycznej ulgowo dopuszczają jako „oczywistą oczywistość” np. konstatowanie żydowskiego antypolonizmu – tym bardziej warto zaznaczyć bodaj na marginesie, że to między innymi za tak wyrażane poglądy i tak formułowane opinie lądowało się jeszcze do wczoraj poza najdalszym marginesem „zdrowego dyskursu” i „poważnej publicystyki” – na wieczne potępienie w piekle „antysemitów” i „ruskich agentów”.
Cóż zatem najważniejszego z politycznej bieżączki ostatnich lat zdarzyło mi się w porę zauważyć, a co zignorować – żeby narazić się na „fatwę” rzucaną już nie wyłącznie przez sieroty po PRL i IIIRP, ale i przez liderów i akolitów „Dobrej zmiany”? Na ile zdołałem fakty choć odrobinę uprzedzać, a w czym rzeczywistość przerosła moje najśmielsze przewidywania? Oto stosowne dossier – nie całkiem kompletne (bo przecież moje spostrzeżenia i rozumowania prezentuję nie wyłącznie w piśmie), ale na pewno dostatecznie obszerne, by na tej podstawie osądzać moje kwalifikacje jako stałego obserwatora i incydentalnego uczestnika politycznej gry.
Niniejszym zapraszam Sz. Czytelnika do wydania takiego osądu – z prośbą o tę jedną uprzejmość, by pamiętał, że ma do czynienia tylko i aż z tzw. publicystyką prasową, która by sprostać wymogowi aktualności ryzykuje popadnięcie w doraźność. Obronić ją przed tym może jedynie oryginalny, własny punkt widzenia i rzetelna a niebanalna faktografia – i tu nieskromnie zapewniam Sz. Czytelnika, że na tych kilkuset stronach nie zabraknie wiadomości i opinii nowych dlań – bo przecież kompletnie nieobecnych w głównym nurcie (czy może raczej ścieku):
„Na bezrybiu i rak ryba” – ludowa mądrość, jakże trafnie opisująca konsekwencje przewagi popytu nad podażą, doskonale oddaje również aktualną specyfikę naszego rynku prasowego. Jakże łatwo tu przejawiać oryginalność i pryncypialność – skoro mamy do czynienia z kartelem dezinformacyjnym tak szerokim, że co do priorytetów propagandowych jednoczącym pozorne przeciwieństwa. Od „Gazety Wyborczej” do „Gazety Polskiej”, zażarte spory dotyczą wyłącznie kwestii kadrowych, ale nigdy ustrojowych – idea redystrybucji dóbr tryumfuje, sporne pozostaje tylko kto, komu i ile ma wypłacić z budżetu. Podobnie w geostrategii – różnice dotyczyć mogą co najwyżej wyboru obcej stolicy, której należy złożyć hołd lenny, ale sama zasada klientelizmu nie jest przecież kwestionowana”.
Co w gruncie rzeczy bardzo ułatwia sprawę – rzec można zawstydzająco obniża poprzeczkę oryginalności:
„Na tle tak zjednoczonego frontu zakłamania i przemilczenia doprawdy nie trudno błysnąć oryginalnym spostrzeżeniem czy ekskluzywnym doniesieniem. Uprawianie istotnie niezależnej publicystyki – poza tym, że jest formą cywilnego samobójstwa na raty – co do meritum okazuje się więc dziś dziecinnie proste. Wystarczy rejestrować to, czego z całą pewnością nie uzna za stosowne odnotować prasa mieniąca się „poważną”. Cały ten postpeerelowski „świat nieprzedstawiony” jest tak rozległy, że tematów nigdy nie zabraknie tym, którzy zechcą się tylko po nie schylić”.
Jeśli zatem niniejszą książkę uzna ktokolwiek za pożyteczną – bo zawierającą przynajmniej kilka elementów pasujących do większej układanki, z której wyłania się bodaj tylko przybliżony, fragmentaryczny obraz układu sił, których niszczącemu działaniu podlega dziś polska racja stanu i polski interes narodowy – to będzie to tragikomiczny efekt, jakże trafnie diagnozowany już pół tysiąca lat temu przez renesansowego ironistę: „wśród ślepców jednooki może być królem” (Erazm z Rotterdamu być może zapożyczył tę mądrość od mędrców Talmudu: „w uliczce ślepców jednooki latarnikiem”).
Zebrane tu teksty, komentarze i wywiady na przestrzeni kilkudziesięciu miesięcy ukazywały się na gościnnych łamach prasy krajowej: „Polski Niepodległej”, „Magna Polonia”, „Polonia Christiana”, „Najwyższego Czasu”, a także „PCH24” i innych (nie tak znowu wielu) portali internetowych, których redakcje ciekawe były moich opinii; a także w prasie emigracyjnej – w Nowym Jorku, Chicago i Toronto. Wyrażam ogromną wdzięczność wszystkim Sz. Wydawcom, Redaktorom, Korektorom i Edytorom, z których nadzwyczajnych talentów i cnót najbardziej nadużyłem i na największą próbę wystawiłem niewątpliwie cnotę cierpliwości – w obliczu nieprzekraczalnych „dedlaljnów” redakcyjnych.
Poprzednie analogiczne autorskie podsumowanie etapu miało postać podobnej książki pt. „STAŁE WARIANTY GRY” – do sięgnięcia poń zachęcam Sz. Czytelników; zwłaszcza tych najbardziej krytycznych i podejrzliwych, którzy zechcą być może zweryfikować długoterminową integralność moich poglądów wychodząc poza ten materiał, jakiego niniejszym dostarczają „UKŁADY I UKŁADANKI”.
Uwaga: teksty z przewagą wątków historycznych pisane w tym samym okresie (2015-2018) ukażą się wkrótce osobnym tomie pod tytułem: „REMANENTY HISTORYCZNE”. Ciężar edycji i dystrybucji wszystkich wymienionych książek dźwiga nieocenione wydawnictwo „PROHIBITA” – pan Paweł Toboła-Pertkiewicz, któremu w tym miejscu najserdeczniej dziękuję za życzliwą zachętę, dobre pomysły edytorskie i bezpieczne pilotowanie naszych wspólnych projektów.
Grzegorz Braun
Stara Wieś, maj 2018#001 PROGNOZA NIEPOGODY
J
est kilka podstawowych dla sprawy polskiej pytań, na które odpowiedzi przyniesie najpewniej już nadchodzący rok 2016. Przede wszystkim: jak wysokie okażą się rachunki za sukcesy wyborcze wystawione PiS przez towarzyszy amerykańskich? Nie darmo wszak w składzie personelu imperialnej ambasady przy ul. Pięknej w minionym sezonie przybyło ponoć aż kilku nowych „sekretarzy prasowych”. Do czego będą teraz życzliwie zachęcali swoich polskich przyjaciół i protegowanych? Może nawet oni sami jeszcze tego nie wiedzą – i nie będą wiedzieli, dopóki wielki układ Waszyngtonu z Moskwą (przeciwko Pekinowi) nie zostanie dogadany w szczegółach. Jeśli będą z tym kłopoty – nasi sojusznicy zechcą może znowu dać Moskalom do myślenia, wysyłając nas na wojnę ukraińską (co serio zakładali jeszcze w 2013). Jeśli układ Kerry-Ławrow stanie – wówczas ostatnią sprawą, jaka zostanie do załatwienia na naszym odcinku będzie przeforsowanie żydowskich roszczeń – których egzekucja (konwersja urojonego długu na wpływy polityczne) otworzy finalny etap budowy kondominium rosyjsko-niemieckiego pod żydowskim zarządem powierniczym. Niechybnym zwiastunem będzie obsadzenie w Kijowie w roli prezydenta (alias syndyka masy upadłościowej po państwie ukraińskim) Michała Saakaszwilego. Nie chodzi tu bowiem bynajmniej wyłącznie o ziemie Polski w jej granicach postpeerelowskich, ale o nowy kształt geopolityczny całej Europy Środkowej – o żydowską „suwerenność wyspową” od Odessy, Kiszyniowa i Konstancy do Wrocławia i Szczecina. Dlatego też na użytek polskich tubylców będzie temu procesowi towarzyszyć propagandowa kampania „osłonowa”, która rzeczywiste cele będzie kryptonimować jako dążenie do reaktywacji „Pierwszej Rzeczypospolitej”. Nieodzownym elementem tego scenariusza jest wplątanie polskich patriotów w wojnę z rezunami ukraińskimi. Nota bene: ciekawe, czy z góry uwzględniono w nim jesienną premierę filmu reżysera Smarzowskiego o rzezi wołyńskiej? A czy tej samej jesieni pisarka Tokarczuk dostanie literackiego Nobla za „Księgi Jakubowe”? Docelowo chodzi bowiem rzecz jasna o to, by można było nas wszystkich pospołu przedstawiać jako dzikusów, potomków rabusiów i zbrodniarzy, nad którymi ktoś starszy i mądrzejszy musi sprawować kuratelę. Tymczasem więc losów aktualnego układu warszawskiego nie przesądzi zajadła nagonka KODziarzy. Zdecyduje ew. zielone światło z Waszyngtonu. Czołowi „obrońcy demokracji” (na poziomie Smolara czy Modzelewskiego) muszą przecież to rozumieć najlepiej, że bez pomocy z zewnątrz niczego nie wskórają – ale będą dalej szczuć i ujadać, bo przecież ich celem jest właśnie to przede wszystkim: z góry legitymizować przyszłą interwencję. Jak prędko i jakimi siłami zostanie ona dokonana? To najprędzej będzie pewnie wiedział gen. Ben Hodges, głównodowodzący wojsk USA w Europie, który za pół roku wybiera się do nas z 15. tysiącami swoich żołnierzy. Manewry „Anakonda” wprawdzie już dawno zapowiedziano akurat na czerwiec 2016, ale czy przypadkiem w ich zaktualizowane plany nie przewidują „obrony demokracji”, o której zagrożeniu w Polsce pisał już nawet „Washington Post” – Bóg raczy wiedzieć – ? A ponieważ: „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie” – więc naprawdę wszystko zależy od tego, jaki będzie stan polskich umysłów, serc i sumień w dniach wiosennej 1050. rocznicy Chrztu Polski. I jakie słowa, i z czyich ust padną ostatecznie w zapowiedzianym wstępnie na jesień akcie „Intronizacji”. Może to być ostatnia szansa, jaka otwiera się przed naszym pokoleniem, żeby wreszcie zrobić coś porządnie. Nic nie jest przesądzone. Ale że czasu jest mało, to rzecz pewna, bo wszak za pasem już rok 2017 – rok wielkich rocznic (1517, 1717, 1917). A niewątpliwie w piekle te rocznice uczcić zamierzają należycie – niczym za starego reżimu kompartia – „czynem przed terminem”. Tak więc najbliższy sezon na pewno nie rozczaruje nas monotonią.
„Najwyższy Czas” grudzień 2015INDEKS OSÓB
Indeks obejmuje tylko nazwiska, które pojawiły się w tekście głównym. Nie obejmuje nazwisk dziennikarzy przeprowadzających wywiady oraz osoby udzielającej wywiadu (Grzegorza Brauna).
- A -
Abdullahi Yusuf Ahmed
Adamowicz Paweł Bogdan
Adwent Filip
Ahmadineżad Mahmud
Assad (Bashar al-Assad)
Albert, wójt krakowski
Al Capone (Alphonse Gabriel Capone)
Aleksander I Romanow, car
Alijew Ilham
Andrzej Bobola, św.
Anodina Tatjana Grigorjewna
Arabski Tomasz
Aristow Borys Iwanowicz
Asselborn Jean
Aszkenazy Seweryn
Aviv Juval
- B -
Balcerowicz Leszek
Banasiuk Joanna
Bańka Witold
Barber Beniamin
Bartoszewski Władysław
Baryka Seweryn , postać lit.
Beck Józef
Bednarz Paweł
Berczyński Wacław, dr inż.
Biden Joe (Joseph Robinette, jr.)
Bieńkowska Ewa
Bierut Bolesław (ps. „Tomasz”)
Bieszyński Bartosz
Bilewicz Michał
Bin Laden Osama
Bismarck Otto von
Blinken Antony John (Tony)
Bliziński Wacław, ks.
Błaszczak Mariusz
Bogusławski Wojciech
Boni Michał Jan
Borodziej Włodzimierz
Borowski Marek Stefan
Bouchier Elizabeth
Brandt Willy (Karl Herbert Frahm)
Braun Juliusz, prawnik
Braun Juliusz, polityk i dziennikarz
Braun Grzegorz (w cytacie: Grzegorz Brown – sic!)
Brown Bobby, dyrektor organizacji Project HEART
Brudziński Joachim
Brzeziński Zbigniew
Bullit William
Burgess Anthony
Burray Bill (William James)
Bush George Walker
Buzek Jerzy Karol
- C -
Cameron David
Carter Ashton Baldwin („Ash”)
Carter Jimmy (James Earl Carter, jr. )
Celakówna Rozalia, sł. Boża
Cenckiewicz Sławomir Ryszard
Chmielnicki Bohdan
Chodakiewicz Marek Jan
Chodorowicz Jacek
Chomejni Ruhollah Musawi
Cierpisz Krzysztof, inż.
Cieszewski Chris J. (Krzysztof)
Ciosek Stanisław
Clinton Bill (William Jefferson)
Clinton Hillary Diane Rodham
Connelly John
Corker Bob (Robert Phillips Corker, jr.)
Coudenhove-Kalergi Richard
Cromwell Oliver
Czaja Herbert
Czaputowicz Jacek Krzysztof
Czarnecki Ryszard
Czechowicz Gabriel
Czulda Robert
Czyrek Józef
- D -
Dakowski Mirosław, prof.
Daniels Jonny
Darth Vader, postać filmowa
Davies Ivor Norman Richard, historyk
Davies Joseph Edward, dyplomata
Dąbrowski Jan Henryk
De Niro Robert
Dick Philip Kindred
Dmowski Roman Stanisław
Dobski Marcin
Duda Andrzej
Dukaczewski Marek
Durbin Richard Joseph (Dick)
Dutkiewicz Rafał Franciszek
Dworak Jan Aleksander
Dzielski Witold
Dzierżawski Mariusz
- E -
Erdogan Recep Tayyip
Eshel Amir
- F -
Fetullah Gulen
Fishbein Cheryl
Flynn Michael Thomas
Ford John (Feeney John Martin)
Foxman Abraham Henry
Franciszek I, papież
Frank-Dobrucki Jakub Józef
Fried Daniel
Friedman David Melech
Friedman George
Fritsch Rudiger Freiherr von
Fryderyk II Wielki, król pruski
- G -
Gadający Grzyb, komentator internetowy
Gadowski Witold Franciszek
Gandalf Biały, postać lit.
Gawin Magdalena
Gąsiorowski Andrzej Janusz
Gehlen Reinhard, gen.
Geremek Bronisław
Gersdorf Maria
Gierek Edward
Gilbert Rick, kapitan
Gingrich Newton Leroy (Newt)
Giuliani Rudolph William Louis (Rudi)
Gliński Piotr Tadeusz
Gold Dore
Gomułka Władysław
Gottemoeller Rose Eilene
Gowin Jarosław Adam
Grabowski Jan, historyk
Graetz Heinrich
Graham Lindsey
Graś Paweł
Greaves Samuel, gen.
Greenberg Stephen
Greenhill Kelly
Grey Robert Ethan (Grygiełko Piotr Robert)
Gronkiewicz-Waltz Hanna
Gross Jan Tomasz
Grybauskaite Dalia
Guderian Heinz Wilhelm
Gutjahr Richard
- H -
Hailes Daniel
Han Solo, postać filmowa
Harris David, prezes AJC
Henryk IV Lancaster, król Anglii
Hitler Adolf
Hlond August, kard.
Hodges Frederick Benjamin („Ben”)
Hoffman Dustin Lee
Hollande Francois
Holofernes, postać bibl.
Huebner Danuta Maria
Huber Jan, płk.
Hupka Herbert
Husak Gustav
Hussein Saddam
- I -
Iwan IV Groźny, car rosyjski
Ing-wen Tsai
- J -
Jaceniuk Arsenij Petrowycz
Jacob William
Jakubiak Marek
Jan Paweł II, papież
Jankiel, postać lit.
Jaki Patryk
Jaruzelski Wojciech Witold
Jasiewicz Krzysztof, prof.
Jaśkowiak Jacek
Jazłowiecka Danuta
Jelcyn Boris (Borys) Nikołajewicz
Jezus Chrystus
Jones Paul Wayne
Joselewicz Berek
Judyta, postać bibl.
Juncker Jean-Claude
Jurek Marek
Jurgiel Krzysztof
- K -
Kaczyński Jarosław
Kaczyński Lech
Kaczyńska Maria
Kagan Robert
Kaliski Sylwester Damazy
Kantor Viatcheslav Moshe
Karako Thomas
Karnowski Jacek
Karnowski Michał
Karol, książę Walii
Kasprzak Paweł
Katarzyna II Wielka, cesarzowa rosyjska
Katz Rita
Kerry John Forbes
Ki-moon Ban
Kiersztyn Tadeusz, ks.
Kijowski Mateusz
King Martin Luther
Kislyak Sergey Ivanovich
Kissinger Heinz Alfred
Kiszczak Czesław Jan
Kittel Bertold
Kleiber Michał Aleksander, prof.
Kluzik-Rostkowska Joanna
Kmicic Andrzej, postać lit.
Kołłątaj Stumberg Hugo
Komeński Jan Amos
Komorowski Bronisław
Koneczny Feliks Karol
Kopacz Ewa Bożena
Korwin-Kossakowski Józef Dominik
Korwin-Mikke Janusz Ryszard
Kostka-Potocki Stanisław
Kościuszko Tadeusz
Kovalenko Taras
Kowalska Faustyna, św.
Kowalski Roch
Kownacki Bartosz Józef
Koziej Stanisław (ps. „Szogun”)
Kozłowska-Rajewicz Agnieszka
Kraszewski Józef Ignacy
Krepinevich Andrew
Kriwoszejn Siemion Mojsiejewicz
Kuberski Kazimierz
Kubrick Stanley
Kuchciński Marek Tadeusz
Kudrycka Barbara
Kulczyk Jan Jerzy
Kuroń Jacek Jan
Kurski Jacek Olgierd
Kushner Jared
Kwaśniewski Aleksander
Kwaśniewski Jerzy, mec.
Kwiatkowski Adam
Kwiatkowski Eugeniusz Felicjan
Kylo Ren (Ben Solo), postać filmowa
- L -
Lampedusa Giuseppe Tomasi di
Landsbergis Vytautas
Lanzmann Claude
Lasek Maciej Grzegorz
Lehmann Issachar Berend
Lenin (Uljanow) Włodzimierz
Leia, „czerowona księżniczka” (Leia Organa), postać filmowa
Leonard Sheila
Lewicka Karolina
Lipiński Adam Józef
Lipski Jan Józef
Lis Bogdan Jerzy, polityk
Lis Tomasz Rafał, dziennikarz
Lisicki Paweł Andrzej
Luter Marcin
- Ł -
Łabędź Roman, dr n. med.
Łopuszański Jan, poseł
Łukacijewska Elżbieta Katarzyna
Łukaszenko Aleksander
- M -
Machlis David
Macierewicz Antoni
Mackiewicz Józef
Magierowski Marek
Mahomet
Majewski Maciej
Małach Estera (Esterka)
Marcinkiewicz Kazimierz
Mariaschin Daniel
Marquez Gabriel Garcia
Marvin Nathan
Materna Krzysztof
Matuszewski Ignacy, płk.
Maziarski Jacek
Mazowiecki Tadeusz
McCain John Sidney
McGuire Timothy
Merkel Angela Dorothea
Michaels David
Michalak Marek Henryk
Michalik Józef, abp.
Michalkiewicz Stanisław
Michnik Adam
Mickiewicz Adam
Miedwiediew Dmitrij Anatoljewicz
Miernik Zygmunt
Mieszko I, książę Polski
Mikołajczyk Stanisław
Milewski Aleksander
Miller Leszek
Minc Hilary
Misels Dow Ber
Misiewicz Bartłomiej Sebastian
Miszalski Marian
Modzelewski Karol Cyryl
Montefiore Moses Chaim
Montgomery Bernard Law
Morawiecki Mateusz Jakub
Morawiecki Kornel Andrzej
Mosdorf Jan
Mossakowski Rafał
Mościcki Ignacy
- N -
Najświętsza Maryja Panna
Napoleon I Bonaparte, cesarz francuski
Natanek Piotr, ks.
Neller Robert Blake
Netanjahu Binjamin
Netanjahu Jonatan
Nikodem Dyzma, postać lit.
Nowaczyk Kazimierz
Nowak Zenon
Nuland Victoria Jane
- O -
Obama Barack
Olbrycht Jan Marian
Olechowski Andrzej
Olejnik Monika (Monika Ewa Wasowska, ps. „Stokrotka”)
Oleksy Józef
Olszański Wojciech
Orban Viktor Mihaly
Orwell George
Owsiak Jerzy Zbigniew
- P -
Pan Nikt (Tomasz Gryguć)
Pańko Walerian
Patruszew Nikołaj Płatonowicz
Pawlak Waldemar
Pawłowicz Krystyna
Peres Szimon
Petersen Philip
Petraeus David, gen.
Petru Ryszard
Pike Albert
Pilch Józef
Piłsudski Józef Klemens
Pinior Józef
Piotrowicz Stanisław
Pipes Richard Edgar
Pisar Samuel
Pisarski Maciej
Piskorski Mateusz Andrzej
Pitera Julia Teresa
Pius XII, papież
Plura Marek Mirosław
Poptodorowa Elena
Borysławowna
Poroszenko Petro (Walcman)
Pospieszalski Jan
Potocki Jerzy, ambasador
Potocki Stanisław Szczęsny, targowiczanin
Potrzebowski Jakub
Preździecki Pius, o. (OSPPE)
Prus Bolesław
Pruszyński Paweł
Przemek, wójt poznański
Pułaski Kazimierz, gen.
Putin Władimir Władimirowicz
- R -
Radziwiłł Janusz
Reagan Ronald Wilson
Rockefeller Dawid
Reiter Janusz
Rivlin Reuven
Rogers Michael (Mike)
Romaszewska Zofia Irena
Romaszewski Zbigniew Jan
Rommel Erwin
Roosevelt Franklin
Rosati Dariusz Kajetan
Rothschild Nathan Mayer
Rothschild Salomon Mayer
Rybak Piotr
Rubio Marco
Rydz-Śmigły Edward zob.
Śmigły-Rydz Edward
Rydzyk Tadeusz, o. (CSsR)
Rysiewicz Mikołaj
Rywin Lew
Rzecki Ignacy, postać lit.
Rzepliński Andrzej
- S -
Saakaszwil Micheil
Sabatowski Andrzej Józef
Sakiewicz Tomasz Józef
Sanders Bernard (Bernie)
Schetyna Grzegorz Juliusz
Schnepf Ryszard
Schudrich Michael Joseph
Schulz Bruno
Schulz Herbert
Schulz Karl
Schulz Martin
Schweitzer Yoram
Sekuła Ireneusz Ludwik
Sellin Jarosław Daniel
Senatorski Grzegorz
Shaheen Jeanne
Siarkowska Anna
Siedzikówna Danuta (ps. „Inka”)
Siemoniak Tomasz
Siergiej Wiktorowicz Ławrow
Sikorski Radosław, minister
Sikorski Władysław, gen.
Singer Israel
Skubiszewski Krzysztof (ps. „Kosk”)
Skywalker Luke, postać filmowa
Steinbach Erika
Steinmeier Frank-Walter
Szeremietiew Romuald
Shpiro Shlomo, prof.
Szlangbaum Henryk, postać lit.
Slotkin Elissa
Smarzowski Wojciech
Smolar Aleksander
Snyder Don
Soloch Paweł Krzysztof
Soros George
Srulevitch Andrew
Stachowiak Janusz
Stalin Józef
Staniszkis Jadwiga Maria
Staszic Stanisław
Stern Maram
Strzembosz Adam Justyn
Surkow Władisław
Syring James, wiceadmirał
Szatkowski Tomasz
Szczerski Krzysztof
Szechter Ozjasz
Szejnfeld Adam Stanisław
Szendzielarz Zygmunt Edward (ps. „Łupaszka”)
Szneur Zalman ben Baruch
Szujski Józef
Szydło Beata Maria
Szymanowska Elżbieta
Szyszko Jan Feliks
- Ś -
Ścios Aleksander
Śmigły-Rydz Edward
Śniadoch Grzegorz, ks. (IBP)
Śpiewak Jan
Śpiewak Paweł, prof.
- T -
Tatała Marek
Taylor Gideon
Tillerson Rex
Timmermans Franciscus (Frans)
Tokarczuk Olga
Trump Donald John
Trump Ivana Marie (Ivanka)
Trump Melania
Tusk Donald Franciszek
- U -
Ujazdowski Kazimierz (ps. „Budyń”)
Uhunmwangho Katarzyna Emose
Uszackas Vygaudas
- V -
Valls Manuel
Verhofstadt Guy
Vershbow Alexander Russell (ps. „Sandy”)
- W -
Walentynowicz Anna
Wałęsa Jarosław Leszek, jr.
Wałęsa Lech (ps. „Bolek”)
Waszczykowski Witold
Wawrzyniak Piotr, ks.
Weiss Szewach
Wenta Bogdan Brunon
Wildstein Bronisław
Wildstein Dawid
Wilf Einat
Wilhelm, książę Cambridge
Winnicki Robert
Witakowski Piotr
Władysław I Łokietek, król Polski
Wokulski Stanisław, postać lit.
Wójcik Michał Marek
Wójcikowski Rafał
Wóycicki Kazimierz
Wronecka Joanna
Wysocka-Schnepf Dorota
Wyspiański Stanisław
- X -
Xi Jinping
- Y -
Yazdgerdi Thomas
- Z -
Zagłoba Jan, postać lit.
Zalewska Anna Elżbieta
Zdrojewski Bogdan Andrzej
Zedong Mao
Zeman Milosz
Zemke Janusz Władysław
Ziemkiewicz Rafał
Ziobro Zbigniew Tadeusz
Zoszczenko Michaił
Zwiefka Tadeusz Antoni
Zybertowicz Andrzej Janusz
- Ż -
Żiwkow Todor
Żyrinowski Władimir Wolfowicz