- W empik go
Ułamek z podróży archeologicznej po Galicyi, odbytej w r. 1849 przez Józefa Łepkowskiego i Józefa Jerzmanowskiego: okolica podkarpacka, obwód sądecki - ebook
Ułamek z podróży archeologicznej po Galicyi, odbytej w r. 1849 przez Józefa Łepkowskiego i Józefa Jerzmanowskiego: okolica podkarpacka, obwód sądecki - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 318 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Archeologia w innych krajach tak już pracowicie i szczegółowo obrabiana, u nas jeszcze nauka, się nie stała: bo zaledwie dopiero od czasów wydania pierwszego opisu Krakowa (A. Grabowskiego, 1822 r.) gorliwiej starożytnościami zajmować się poczęto. Nie zbywa nam wprawdzie na geografiach i opisach ziem dawnej Polski; ale pierwsze, z dzieł po większej części krajowych lub niemieckich czerpane, wiele fałszywych umieszczają wiadomości drugie znów pełne romantycznych opisów: szemrzących strumyków, szumiących gaików, świszczących ptaków i t, p., ani do utworów poezyi, ani do prac archeologicznych policzone być nie mogą. Rzecz to naturalna: nieszczęścia tylekroć kraj nawiedzały, puszczanie się w podróż, by naocznie wszystko obaczyć, było niemożebnem; trudno też, by niezamożny literat mógł wystarczyć na koszta podobnej podróży, a wiele jeszcze czasów upłynie, nim u nas powstaną archeologiczne towarzystwa, któreby podobnym chęciom, wsparcia materyalnego udzielić mogły. Gdy udało nam się zwiedzić w celu naukowym pewno cześć Galicyi, ułamek niniejszy jako próbę podajemy na obiatę, na ołtarz świeżo u nas budującej się świątyni zabytków starożytnych. Odbywając niniejszą podróż razem, w jej wypracowaniu podzieliliśmy się tak, iż ja obrabiałem głównie część archeologiczną, mój zaś towarzysz J. Jerzmanowski pracował głównie nad częścią bibliograficzną, heraldyczna, i dziejowa.. Uwag i spostrzeżeń nad charakterem i stanem obecnym góralszczyzny nie spuszczaliśmy z oka, i podajemy je tu w każdem miejscu, gdzie się sposobność nadarza.
Przedewszystkiem jednak, jak średniowieczni pątnicy, zmierzaliśmy do świątyń; sam bowiem kościół jest żywym przeszłości świadkiem. Dom boży, mimo burz politycznych i postępu, został przy swoich grobowcach, powagą świętości okrytych obrazach, przy swoich obrzędach, obyczajach, a nawet wiekowych przesadach.
W dworcu szlacheckim, naśladownictwo, cudzoziemszczyzna, wreszcie pojęcia postępowe, zmieniły nawet zewnętrzna, postać, budynków. Zacząwszy od stroju szlachcica, domowego wychowania i zwyczajów, a skończywszy na sprzętach gospodarskich, znajdziesz lam zwierciadło teraźniejszości, które za każdą polityczną zmianą i pożogą, nowy ukazuje ci obraz. Kościół więc tylko jeden umieć opowiedzieć przeszłość. Kolo jego to chrzcielnicy przechodził każdy mąż na drogę, którą miał postępować, w nim w obrazach i pamiątkach zostawiał ślady swych czynów; sklepienie wreszcie tejże świątyni odbijało o swe łuki śmiertelne rcquiem, a kościelny grób przyjmował zwłoki dziedzica. Szukając więc przeszłości i zabytków sztuki, najpierwej odwiedzaliśmy kościoły, i ich tu opisem głównie czytelnika zajmiemy.
Za najwyższą nagrodę podjętych przez nas trudów, poczytywać sobie będziemy światłe zdanie krytyki, jeżeli na nie zasłużyliśmy; a mniemamy, że niniejszy urywek z naszej podróży dowodnie okazuje, że tylko przez podobne pielgrzymki, przez założenie towarzystw archeologicznych, do porządnej geografii historycznej kraju naszego przyjść możemy.
Mszana, wieś, 8 mil od Krakowa w przeciwnym kierunku biegu rzeki Raby, 4 mile od Nowegotargu, o mil od Nowego-Sącza: poczta, jarmarki, targi. Przez wieś tę przechodzi główny podkarpacki, piękny, z granitowego żwiru usłany gościniec, od ludu zwykle cesarskim zwany. Bita ta droga prowadzi na wschód przez. Tymbarg, Limanową do Nowego-Sącza i t… d… na zachód zaś przez Jordanów, Żywiec (Zeubusz) do Białej. W pobliżu, od wsi Skomelny, bieży znów trzecia droga przez Myślenice, zkąd się w dwa ramiona rozchodzi: do Gdowa i Krakowa. Położenie wsi piękne, a i pod względem rolniczo-przemysłowym nader korzystne, bo leży w kotlinie kilku odnóg, zniżających się do równiny Karpat. Pod kościołem wielki drewniany most na rzece górskiej Mszanie, dodaje okolicy malowniczego widoku.
Pod nazwą Mszany, rozumie; się Mszana dolna nad Mszanką, i Mszana górna powyżej położona, postępując brzegiem rzeki. Obie te wsie stanowiły wraz przyległościami starostwo mszańskie niegrodowe, którego ostatnim posiadaczem byt Ignacy Zboiński kasztelan połocki, opłacający w 1772 r. kwarty złp. 2, 135 gr. 11 den. 9. Starostwo to przez cały XVIII wiek było w posiadaniu familii Terakowskich: naprzód Jana stolnika zakroczymskiego, potem syna jego Gabryela pisarza grodzkiego krakowskiego. Część zabudowań koło kościoła: plebania, karczma, tak zwany ratusz, poczla, szkoła i t… p… zwią "Mieścisko"; słuszność tej nazwy potwierdza inwentarz i przywileje kościelne, gdzie przy wyliczeniu należnych do parafii włości, wspomniano na czele: "Msana v. Rosenberg oppidum per Suedos devastatum" Nazwa Rosenberg nasuwa domysł, że tu Niemcy kolonii) mieć mogli.
Kościół drewniany, z takąż, wieżą; z kilku przybudowań złożony, stanowi całość niezmiernie oryginalną i niesymetryczną; dziś w nader złym znajduje się stanie. Przywilej erekcyjny tego kościoła, w oryginale złożony w konsystorzu tarnowskim; w inwentarzu jednak przy kościele od r. 1594 dochowanym, znajduje się wierzytelny tegoż odpis, z którego dowiadujemy się, iż kościół tutejszy zbudował i uposażył Kazimierz W. r. 1345. Przy akcie nadania obecnemi byli: Venerabilis Joau. Wolhran, J. U. D. Praepositus Ecclesiae S. Nicolai extra muros chilalis Cracov. "Gustaw Zieman Scholast. Msticoriens. in Paienczno Praebendarius Ecles. s. Geronidis (1) ad Cracoviam". Podług słów inwentarza, do parafii "in oppido Msana", w 1595 r. należały wsie: Mszana górna, dolna. Mieściska, Słomka, Łostówka, Centowe, Wilów, Niedźwiedź, Konina, Poremba, Olszówka, Italia, Glisne, Kasinka. Z czternastu tych wsi, dziś tylko siedm przy parafii Mszany pozostało, a inne rozdzielone miedzy trzy probostwa: w Porembie, Kasinie i Olszówce, w wieku już XVII powstałe.
Probostwo tutejsze otrzymywali znamienici w zawodzie naukowym i politycznym mężowie, a mianowicie akademicy krakowscy, – (1) Byłto może kościół św. Gertrudy, prebenda kollacyi rajców krakow. który stał na walc; na wejściu z ulicy Siennej za Nową bramą, zburzony za rządu austr. Przy nim grzebano ciała wyrokiem ściętych (Krak… i Okol. A. Grab. 1844, str. 200). Może też istniał przy Krakowie inny jaki kościół św. Geronidy, u którym opisujący Kraków zamilczają.
o ile pamięć ich dochowała się w metrykach i aktach kościelnych, dochodzących XVI wieku. Pierwszego proboszcza napotykamy pod r. 1540 Mateusza dc Jasło. Fraczkowicz Joannes praep… s. Leonardi Casmiriae et plebanus in Lubień, 1602 – 1612. Skrobkowicz Joannes phil. Doct… ab a. 1622. Morenda Gabriel (1) J. U. Doct. Górski Jacobus J. V. U. (2) Can. Cal. Cra. Decanus Skałensis Colleg. Om. SS. Crac. Canon. Prothonotarius apostol. 1042 resignavit. Jodłowski Stanislaus (3) J. U. Doc. Can. Cat. Praemysł. Curatus in Krzywcza (w cyrk… przemyśl.) et Strachocin in Mszana, Regalin et Olszówka 1084 – 1710. Bełza Casimirus sekr. króla Władysława IVgo, kapelan królewski, Praepo… in Myślinicze, tutaj proboszcz od 1042 – 1083. Josepbus de Zakliczyn Jordan Can. Crac. Cat. Archidia. Sandecen… in Paidegrodzii Niegowic praepo… in Mszana pnrochus ub 1710 – 1718 resignavit. Murkicwicz Josephus de Stupnice nalus Casmiriac J. U. D. et Philo. Can. Coll. Saudecensis et Cielecens. Hecami! Tymbar. Paroch… in Mszana 1757-1801 (4).
Wielki ołtarz kościoła ozdobny w rzeźby, mieści piękny, w sposobie bizanckim na złoconym tle malowany obrać: "Zaśniecie Maryi". U spodu tego obrazu nad mensą, widzimy wyobrażenia dwóch klęczących księży: pierwsze po lewej, z siwą… brodą, przedstawia J. K. Bełzę, jak to możemy wnosić z liter J. C. B., P. A. P. M. S. U. M. S. a. 1081. Głoski te położone naokoło herbu, oznaczają, jego wymienione wyżej tytuły. Drugie wyobrażenie po prawej, wnosząc z podobnychże głosek J. Z. P. N. C. M. r. 1081 około herbu Poraj, poczytujemy za portret Józefa Zbłudzkiego (z tytułem: Paroclius Niedzwiedzensis). Zamieszczenie tu postaci tych obu księży, domyślać się każe, iż oni przy końcu XVII wieku obraz ten i ołtarz sprawili.
Godne tu jeszcze uwagi obrazy: "Trzej królowie", obrazek mały w rodzaju bizanckim, po prawej stronie wielkiego ołtarza; Iakże podobny obraz w bocznym ołtarzu: "Chrystus na krzyżu", wraz z ołtarzem wzięty z istniejącej w Mszany przed r. 1813 kapli- – (1) Później proboszcz kątski, wielu biskupów audytor, zmarł 1644 r. (Nies. T. VI).
(2) Był professorem prawa; około r. 1651 rektor, i na tej godności w roku 1652 zmarły. Niemiłe on po sobie wspomnienie zostawił w dziejach akademii krak., przez mnożone w zgromadzeniu niezgody i kłótnie z władzą biskupia, (Sołt. O stanie ak… krak… str. 326).
(3) Pisarz panfgiryków wierszem łacińskim.
(4) Napisał panegiryk dla 4 kandydatów łacińskim wierszem: Fusciculus laureati honoris, w Krak… druk… ak. 1737 in fol.
cy ś. Anny, którą wylew zniszczył. Nową chorągiew, przedstawiającą górali u stóp Maryi, malował Stolarski z Myślenic; prędzej koloryt, aniżeli rysunek, za zaletę tego malowidła poczytać można. Nad zakrystyą znajduje się wielki skład: rzeźb, obrazów, chorągwi i innych apparatów kościelnych, które przez czas zniszczone, tu złożono. Proboszcz obecny, zacny kapłan obiecał nam, iż każe odczyścić i zawiesić w kościele niektóre z tych pięknych starożytnych obrazów.
Miedzy apparatami kościelnemi piękny, przerabiany nicią złotą i srebrną, i dosyć dobrze jeszcze zachowany ornat, mienią być darem Kazimierza W.
Większy dzwon kościelny nosi następne na sobie napisy:
"M. Jacab Frlicher vixi… nunc auctus mors miki facia bona cst." Na wieszadle dzwonu na miedzianej blaszce wyryte: "Anno Dni MDCX die XVIII Januarii benedicta in honorem beatissimae Virg. Mariae… parocho. Rdo. Jacobo Górski i… u… d… ectes. collae… om. SS. Crac… custode. Na drugim dzwonie mniejszym, legenda: Ave Maria gratia etc.
Wspomniona kaplira św. Anny niedaleko dworu położona, przy której oddzielnie od kościoła utrzymywany był kapelan dworski, miała zapisany fundusz na utrzymanie w całości budowli i na nabożeństwo 12. 000 złp., które, jak stwierdza przywilej w kopii z r. 1728, Roman de Bogustawice Sierakowski cexilifer vice Capil… et Judex Castr. Cracow. na wsiach Rokicianie i Przybyłowie zapisał.
W mieszkaniu ks. proboszcza widzieliśmy olejno na płótnie malowany obraz "Sąd Salomona" pędzla A. Grzymińskiego. Jestto lichy malarz z Kalwaryi, lecz widać, iż w ukształceniu postępuje, gdyż obraz ten 1836 r. malowany jest bez porównania lepszy od tych jego malowideł, które w okręgu b… rzeczypospolitej krakowskiej w okolicy Jnworznia, widzieć można w kościołach. Gdy kilka razy musieliśmy kościół odwiedzić, nie mogąc w nim czynie poszukiwań dla nabożeństw; przeto to nas uderzyło w te chwile, jako obrazek obyczajowy podajemy.
Karpackie echo, zbudzone mszańskiemi dzwony, smętnym, przeciągłym tonem rozległo się w okolicy. Niedługo potem ukazał się orszak pogrzebny, ciągnący do kościoła. Nie uroczystym, powolnym krokiem, jak to w dolinach bywa, ale szybko postępując smagli górnie, nieśli na marach sześć trumien z trupami zmarłych na cholerę włościan. Ciekawość, z jakiemi narodowemi obrzędami odbywa się w tej okolicy ów stanowczy akt życia ludzkiego, zaprowadziła nas do świątyni. Nigdybyśmy się jednak nie spodziewali, alty (a pełna uroczystego smutku chwila, co nas mimowolnie strachem i bojaźni.) przyszłości przejmuje; aby ta mówię chwila, rozśmieszyć mogła. Rzeczywiście byłto komiczny widok. Ślepy na jedno oko kramarz, wychudły, obdarty dzwonnik, w uroczystej postaci z ogromnemi waltorniami postępowali naprzód. Niestrojnemi głosy, najpodobniejszemi do myśliwskich lub pasterskich zwoływań, napełnili świątynie. Za nimi szedł organista z bębnem, wybijając marsz, jakby do attaku. Wreszcie ksiądz i kondukt z trumnami zakończyły pochód. Po ustawieniu zwłok na miejscu, trąby i bęben założyły swą rezydencyi) na chórze, gdzie się od czasu do czasu odzywały.
Narzędzia te muzyczne, przy każdej większej kościelnej paradzie koniecznie użyte być muszą; a biedny chłopek więcej płaci za pogrzeb, byleby tylko owa trąbo z bębnem dodawała parady przy odniesieniu zwłok nieboszczyka na miejsce wiecznego spoczynku. Wina zaiste wielka spada na kapłanów, że dozwalają, by obrzęd religijny mógł się na sposób komedyi odbywać, z towarzyszeniem niestrojnych waltorń i bębnów. Zwróciliśmy także uwagę naszę na babieniec, którego drewniane ściany, są całe utkane zębami ludzkiemi. Jestto zabobon, w skutku którego dla uratowania się od bólu zębów, wyrwane w przedsionku kościoła, Bogu, jakby jakiemu pogańskiemu bóstwu składają w ofierze. Po nabożeństwie, jak wszędzie, lak i tu udają się włościanie do karczmy. Pijaństwo nie jest tu tak, jak w dolinach pospolitem. Karczma jest dla włościan i dworskiej służby gazetą. Z natury swój położona przy gościńcu pocztowym, zdolny jest jak gąbka do wsysania w siebie nowin od przejezdnych. Jestto niejako wędka, na która, karczmarz łowi grajcarki. Przy kieliszku gorzałki, lub tańszego tu niż gdzieindziej wina węgierskiego, skąpo udziela on nowin, oby gości dłużej zabawił. Snują się też plany i domysły po głowach wiejskiej intelligencyi. Kończy się one zwykle prorokowaniem nowej jakiej wojny, np. cesarz pójdzie z wiosną na Francuza; a wreszcie z zwykłym wnioskiem: "przecieto da Bóg, że będzie lepiej", rozchodzą się dyplomaci. W ogóle góral mało o polityce rezonuje; ani panu, ani urzędnikowi nic wierzy, na nic podpisać się nie chce, i przy starej wiedzy uporczywie zostaje. Młodo jednak pokolenie, obfitszy zapewne owoc dla krajowej oświaty przyniesie; gdyż liczne grono młodych chłopców widzieliśmy w kościele modlących się na książkach, czego przed kilkunastu jeszcze laty nikt w tej okolicy nie widział. Z funduszu gminy 104 r. c. k., utrzymuje się tutaj nauczyciel trywialnej szkoły, która w półroczu zimowem bywa otwarli); do 70 wyrostków i dzieci uczęszcza do niej.
Państwo Poremba Wielka. Wieś Niedźwiedź nad Porombką. Mila od Mszany, bliżej podgórza Karpat: ma targi i jur – marki. Sebnstyan Lubomierski miał szyb w wielickich salinach, zwany (jak Siarczyński mówi) Lednica i Mierziączka. Szyb ten za czasów żupnictwa Prospcra Prowany, około r. 1509 zamienił za dobra królewskie Porębę. Wielką i Niedźwiedz, które to wsie dobra Lubomierskich zaokrągliły. Konstytucya z r. 1607 (str. 850) potwierdziła tę zamianę; a mimo to, wnukowie Sebastyana Lubomirskiego posiadali rzeczone szyby, o co z niemi długi spór wiodła Rplita (1). Kościół ma drewniany, r. 1606 wystawiony przez Sebastyana Lubomierskiego hrabiego na Wiśniczu, kasztelana wojnickiego, sandomierskiego, spiskiego i dobczyckiego starosty (2). Pierwszy proboszcz był Mikołaj Żydowski; był tu także proboszczem St. Foltański Colleg… major. S. Florian. Canon. Dr. Fil… r. 1700. R. 1005 spalił się kościół i tegoż roku nowy z drzewa stawiać pocięto. Znajduje się przy kościele, między metrykami, spis wydatków na stawianie nowej świątyni, zkąd się wiele ciekawych wiadomości dowiedzieć można:
"Pod r. 1097 do odlewania dwóch dzwonów i sygnaturki, zaciągnął ks. proboszcz zpod Muszyny (3) ludwisarzów dwóch; robili tedy formy i piecz niedziel 14: wzięli od roboty piwo, wódkę i zł. 100… (4). Materya z Wiśnica, co dał JMć pan mar- – (1) Wieliczka przez dra F. Boczkowskiego, 1843 r. Siarczyński Obr. wiek… panow. Zygm. III. T. I. str. 287 – 288.
(2) Ten Sebastyan otworzył byt źródło bogactw i dostojeństw dla domu tego imienin. Nabył Wiśnicz z przyległościami oo Kmitach i otrzymał od Rudolfa cesarza niemieckiego tytuł dziedzicznego hrabi na Wiśniczu. Żywot i zasługi jego w pokoju i wojnie opowiadają Niesiecki i Siarczyński. Pochowany przy kościele ks. Dominikanów w Krakowie, w odbudowanej przez siebie kaplicy, jak świadczy napis grobowy. Umarł d. 22 czerwca 1613 r.
(3) Muszyna, miasto w obw. sandeckim nad samą granicą, węgierską, którą Poprad tuż płynący odgranicza. 2000 mieszkańców. Na wysokiej górze panował zamek; dziś zaledwo szczątki widać. Muszyna wraz z jedenastu przyległościami i zamkami była aż… do podziału kraju własnością biskupów krak. Władysław Jagiello w r. 1391 darował tę majętność Janowi Radlicy bisk… krak… zm. 1392. (Świadczy kopia donacyi na miejscu).
(4) Według Czackiego tablicy ewaluacyi monet, licząc podług stopy 1786 r. wynosił i złoty ówczesny, złoty i gr. 11 szel. 2.
szałek z działa, centnarów 2; kosztem ks. plebana z Wiśnica przez puszkarzów zniesione zostało za złp. 20. Do dzwonów y do spiżu z działa, kupił ks. pleban cyny za zł. 90. Cegła na piecz z Krakowa y robiona w domu, kosztowała zł. 30. Kowal co dzwony kował kosztuje zł. 10…. Kupił ks. pleban ołtarz od św. Anny z Krakowa, ornatów, antepedia, mszał, chorągwie stare, dał zł. 1. 100….. JWJM. pan marszałek nadworny koronny, jako kollalor y patron (1) dal zł. 300 na dzwony"….
"Ołtarz św. Antoniego malował malarz z Myślenic z chłopcem niedziel 4; dostał za to 70 zł….. Szymon Skibski robił kościelni! robotę. Wyzłacat ołtarze pan Say malarz myślenicki…. P. Jan Dynicński malarz, począł malować zakrystyą. Wojciech Gliński z Zębrzyc robił rzeźbę do ambony y lichtarze….. Od pozłoty y malowania tychże dało się panu Szymonowi Chraczewiczowi malarzowi myślenickiemu y jego synowi zł. 40…. Jan Ogiński malarz, pod dzwonnicą malował niedziel 5; od roboty zł. 40."
Na okładkach tejże księgi metryk, zapisano: "R. P. 1716 ziemia się trzęsła pod Tatrami w Dunayeckiej farze; znowu 1717 r. d. 11 marca także się ziemia trzęsła pod Tatrami; trzęsły się Tatry tak, że aże rozumieli ludzie, że budynki upadnę w farze Czarno-Dunayeczkiey w Orawie."
Przy kościele, w połączeniu z główną nawą, domurował w r. 1846 teraźniejszy proboszcz pięknie w rotundę sklepione kaplicę. Alfresca w tej kaplicy i obrazy malował J. Rejtarski, wędrowny malarz w cyr. sandeckim; alfresca jeszcze niezgorsze, ale obrazy sklecone z głów kopiowanych z różnych obrazów. Między obrazami kościelnemi nie ma zasługujących na uwagę. Dwa dzwony noszę następne napisy; dzwon mniejszy:
"Ad laudem Dni collatoris et fundatoris Josephi Caroli Lubomirski 1696".
Dzwon większy legendę: Gloria in excelsis etc. "Wiek i lat dziewiętnaście byt ten dzwon użyty od pierwszego lania, lecz jak go niedozorem spękano i rozbito, ofiarami i pracą dobrej tej tu porembskiej fary, tenże nowy za bożemi dary został ulany. Bagiński Jerzy lal ten dzwon z Szcyziscieszena (2) rodem, zmó- – (1) Józef Karol Lubomierski koniuszy kor. marsz… nad… w końcu 1702 r. marsz… w. k… starosta sandom… zator. lubaczew. niepołomic, lubomski, rycki + 1703 r.
(2) W odpisie niniejszym nic zachodzi żadna pomyłka. Babiński, jak wiemy od niego, urodził się w Cieszynie.
wiony z przodem A. D. 1815". Na dzwonie w odlewie św. Sebastyan i św. Franciszek. Przy kościele utrzymuje się tak zwana urzędowym językiem, szkoła trywialna.