- W empik go
Walka o oddech - ebook
Walka o oddech - ebook
Tomasz Rezydent
Lekarz, mąż i ojciec. Z powołaniem walczący od samego początku z epidemią, wielokrotnie wypowiadający się na ten temat w radiu i telewizji, aktywnie działający w mediach społecznościowych. Orędownik szczepień i przeciwnik teleporad, skupiony na badaniu i leczeniu chorych.
Z sukcesem debiutował książką "Niewidzialny Front", gdzie opisał pierwszą falę walki z pandemią. W swojej nowej publikacji wciąga czytelnika w trudny i bezlitosny świat walki o ludzkie życie w jednym z najcięższych oddziałów covidowych w Polsce. Respiratory, duszący się chorzy, ludzkie dramaty i pacjenci cudem wyciągnięci z pogranicza życia i śmierci. Treści, które publikuje, szokują, wzbudzają podziw, ale i strach.
"WALKA O ODDECH" to książka pisana na bieżąco, wypełniona surową relacją z frontu dwóch najgorszych fal koronawirusa. Wzbudza skrajne emocje - od przerażenia i obrzydzenia po wzruszenie i łzy.
Nigdy nie zdarzyło mi się być tak blisko pola bitwy o ludzkie życie, jak podczas lektury tej książki. Widziałam przerażone oczy chorego, który za chwilę zostanie wprowadzony w farmakologiczną śpiączkę i podłączony pod respirator. Czułam to, co czuje młody lekarz po raz pierwszy samodzielnie intubujący pacjenta, bo nie ma innego wyjścia. Słyszałam złowrogą ciszę COVID-owego oddziału przerywaną co chwilę alarmem aparatury monitorującej parametry życiowe chorych i krzyk pielęgniarek, że właśnie ktoś się zatrzymał.
Doktorze Tomku, dziękuję za uchylenie drzwi do tego tajemnego, przerażającego, a zarazem fascynującego świata.
Katarzyna Koper, dziennikarka pisząca o zdrowiu, m.in. dla "Newsweeka"
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66995-48-2 |
Rozmiar pliku: | 2,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
_Tekst dostępny w pełnej wersji książki._
------------------------------------------------------------------------
1 Oczywiście chodzi o skierowanie wystawione po rozmowie telefonicznej, ale równie dobrze mogłoby to być zrobione po wróżeniu z fusów.
2 Pacjent jest zakażony, ale test wychodzi jeszcze negatywny.
3 Oddział Intensywnej Terapii.
4 Miejsce, w którym przewód wątrobowy wspólny uchodzi do dwunastnicy, odprowadzając żółć i sok trzustkowy.
5 Przewód żółciowy wspólny.
6 Skierowania, w przeciwieństwie do recepty, nie da się wysłać czy podać kodu telefonicznie, e-skierowanie zostało wprowadzone do powszechnego użytku na początku 2021 roku.
7 Choroby obstrukcyjne związane są ze zmniejszonym przepływem powietrza przez płuca, jak np. przy skurczu oskrzeli w astmie.
8 STOP Zorganizowanym Elektronicznym Torturom – jest to stowarzyszenie na rzecz ofiar kontroli umysłu, elektronicznego nękania, zorganizowanego prześladowania z użyciem wyrafinowanych technologii neuronalnych i stosowania broni psychotronicznej na ludziach. Jak sami piszą na swojej oficjalnej stronie http://stopzet.org/.
9 MF – morfina.
10 Pacjent zaczyna coraz wolniej oddychać.
11 Jaworskiego, Blumberga i Rovsinga.
12 Czytelnicy „Niewidzialnego frontu” wiedzą, że używaliśmy do ochrony wielorazowych pełnotwarzowych masek do nurkowania, miały wydrukowane na drukarce 3D przejściówki, pod które podpinaliśmy filtry od respiratora. Była to moim zdaniem najlepsza dostępna ochrona.
13 Worek samorozprężalny, wykorzystywany w resuscytacji u pacjenta nieoddychającego lub oddychającego w sposób nieefektywny. Nazwa pochodzi od producenta jednego z pierwszych tego typu urządzeń.
14 Karina – potoczna nazwa przenośnego modelu respiratora – od „Carina”.
15 Triaż – punkt segregacji chorych, zazwyczaj jest tam ratownik bądź pielęgniarka i najłatwiej na całym SOR-ze się tam dodzwonić.
16 Zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny.Podziękowania
Chciałbym serdecznie podziękować mojemu Szefowi oraz całemu zespołowi, w którym pracowałem w trakcie kolejnych fal pandemii. Wasze wsparcie, przekazywana wiedza oraz godziny, które razem spędziliśmy, sprawiły, że łatwiej mi było przebrnąć przez ten trudny dla nas czas.
Osobne podziękowania należą się doktor Ani, która od zawsze była entuzjastką mojego pisania i znosiła słuchanie pierwotnych wersji pisanych na żywo w trakcie nocnych dyżurów. Chciałbym również podziękować mojemu przyjacielowi Robertowi, za czytanie pierwszej wersji książki, jego marudzenie i tłuczenie mnie po głowie, kiedy pisałem za bardzo „medycznie”.
Dziękuję także mojemu przyjacielowi Jankowi, za wspaniałe zdjęcie zdobiące okładkę, wysłuchiwanie moich narzekań i poprawianie detali, by wreszcie wyszło perfekcyjnie. Przede wszystkim dziękuję mojej żonie i dzieciom, za wyrozumiałość i znoszenie mojej częstej nieobecności w domu.
Tomasz RezydentPodręczny słowniczek
AED – ang. Automated External Defibrillator, automatyczny defibrylator zewnętrzny.
AMBU – worek samorozprężalny, wykorzystywany w resuscytacji u pacjenta nieoddychającego lub oddychającego w sposób nieefektywny.
Asystolia – brak czynności elektromechanicznej serca. Serce ani się nie kurczy, ani nie ma widocznej dla EKG aktywności elektrycznej.
Bradykardia – zmniejszona częstość uderzeń serca, u dorosłego poniżej 60 uderzeń na minutę. U młodych dorosłych i sportowców bradykardia może być normą w spoczynku.
CRP (białko C) – reaktywne, jedno z tzw. białek ostrej fazy, sprawdzanych przez nas parametrów zapalnych. Produkowane jest przez wątrobę i rośnie zarówno w infekcjach wirusowych, bakteryjnych, jak i w procesach nowotworowych czy chorobach reumatoidalnych. Norma zazwyczaj wynosi do 5 mg/dl.
Diureza – ogół zjawisk związanych z wydalaniem moczu, w praktyce klinicznej diurezą określamy ilość wydalonego moczu w jednostce czasu, najczęściej w ciągu doby.
Empesin – argipresyna, to sztucznie wytwarzana substancja czynna odpowiadająca naturalnemu hormonowi – wazopresynie. Reguluje on gospodarkę wodną organizmu i zmniejsza wydalanie moczu. Stosowana we wstrząsie septycznym, opornym na działanie amin katecholowych.
HFNC / high-flow – wysokoprzepływowa tlenoterapia donosowa, maszyna umożliwiająca podaż tlenu przez kaniule donosowe w przepływach od 20 do nawet 60 litrów na minutę.
IP – Izba Przyjęć.
Levonor – noradrenalina, lek oddziaływujący na układ krążenia poprzez działanie na mięsień sercowy bądź naczynia obwodowe. Jego zadaniem jest podniesienie ciśnienia choremu.
NIV – wentylacja nieinwazyjna, tu w książce zamiennie stosowana z pojęciami CPAP czy jakąkolwiek wentylacją z wykorzystaniem maski bez konieczności intubacji pacjenta.
NSTEMI – ang. Non-ST Elevation Myocardial Infarction, zawał mięśnia sercowego bez uniesienia odcinka ST.
NZK – nagłe zatrzymanie krążenia.
Odma opłucnowa – obecność powietrza, najczęściej z uszkodzonego płuca w jamie opłucnowej powodująca ucisk na płuco i jego zapadanie się.
PCR – reakcja łańcuchowej polimerazy, jest to nazwa ogólna specjalistycznego badania służącego do identyfikacji DNA czy diagnostyki genetycznej. W książce zazwyczaj PCR będzie używane w kontekście testu genetycznego na COVID-19.
PEA – aktywność elektryczna bez tętna, zwana też rozkojarzeniem elektromechanicznym. Widoczna w zapisie EKG, ale serce nie kurczy się i nie pompuje krwi. Najczęstsza przyczyna zatrzymania krążenia w niewydolności oddechowej.
„Prone positon” – pozycja, w której pacjent leży na brzuchu. Stosowana w ostrej niewydolności oddechowej w przebiegu COVID-19.
RKO – resuscytacja krążeniowo-oddechowa.
ROSC – ang. Return of Spontaneous Circulation, przywrócenie spontanicznego krążenia krwi, równoznaczne z powrotem akcji serca.
SOR – Szpitalny Oddział Ratunkowy.
STEMI – ST Elevation Myocardial Infarction, zawał mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST. To ten gorszy zawał.
Tachykardia – zwiększona częstość uderzeń serca, u dorosłego powyżej 100 uderzeń na minutę.
Tachypnoe – medyczny termin odnoszący się do przyspieszenia częstości oddechów. Norma oddechów u dorosłego to 12–16 na minutę.
ZRM – Zespół Ratownictwa Medycznego.