Widziałam. Pasja Chrystusa oczami kobiet - ebook
Widziałam. Pasja Chrystusa oczami kobiet - ebook
Spójrz na mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa oczami kobiet, które towarzyszyły Mu w ostatnich dniach życia i w drodze na Golgotę, a w całkiem nowy sposób przeżyjesz Wielki Post i Wielkanoc. Otwartość, hojność, wrażliwość, modlitwa, macierzyństwo, pomoc Ducha Świętego – sześć charyzmatów podarowanych tylko kobietom, sześć dróg do Chrystusa – dostępnych tylko kobietom. Odkrywszy je, współczesne następczynie kobiet spod krzyża mogą wnieść swój wkład w dzieło nowej ewangelizacji przez wzrastanie w życiu duchowym – i w ten sposób realizować swoje powołanie do bycia apostołkami.
Ta niezwykła książka to zbiór wielkopostnych refleksji spisanych przez dziesięć kobiet dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć kobiecy punkt widzenia. 6 rozdziałów odpowiada 6 darom: otwartości, hojności, wrażliwości, modlitwy, macierzyństwa oraz Ducha Świętego, które rozważamy w dniach męki i tryumfu Chrystusa: w Niedzielę Palmową, w dniach Triduum Paschalnego, Niedzielę Wielkanocną i Zesłanie Ducha Świętego.
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7906-424-3 |
Rozmiar pliku: | 4,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Kiedy modliłam się tamtego rześkiego jesiennego poranka, a słońce migotało na jaskrawo kolorowych liściach, które spadły na moje biurko, poczułam się tak, jakby Jezus z miłością spojrzał na moją duszę i łagodnie poprosił:
– Potrzebuję cię…
Nie pozwoliłam, aby Pan dokończył to, co miał do po-wiedzenia.
– Co to oznacza, Panie?
Milczenie było ogłuszające. Jakby Pan przygotowywał moje serce na usłyszenie czegoś niezwykle ważnego.
– Słucham Cię, Boże – wyszeptałam.
Zamknąwszy oczy, wyobraziłam sobie, że Jezus stoi przede mną.
– Moje ciało jest pobite, posiniaczone i połamane. Chcę, abyście wy, kobiety, wykorzystując piękne dary kobiecości, jakie wam dano, mnie uzdrowiły – powiedział Jezus.
Natychmiast myślami wybiegłam do św. Franciszka. Podobnie jak Franciszek usłyszał od Pana: „Odbuduj mój Kościół”, tak ja tego październikowego ranka usłyszałam w zakątkach swego serca, jak Pan mówi do mnie i do wszystkich kobiet na świecie: „Uzdrów moje Ciało”.
Bez wątpienia Kościół, Mistyczne Ciało Chrystusa, jest dziś na świecie nieustannie atakowany. Wystarczy tylko włączyć telewizor, otworzyć gazetę albo posurfować w internecie i natychmiast można zobaczyć, jak ustawicznie prześladuje się naszego Pana. Niekiedy jest to dość zniechęcające, lecz nam, uczniom Chrystusa, nie wolno tracić ducha. Nasza nadzieja spoczywa w Panu.
Przez ostatnie dwanaście lat służyłam przepełnionym wiarą kobietom. Podróżowałam po kraju i nawiązałam kontakt z wieloma podobnymi do mnie – ożywionymi żarem dzielenia się Ewangelią i sprawiania, by Jezus był znany i kochany. Poznałam kobiety z różnych ścieżek życia: matki, pielęgniarki, prawniczki, nauczycielki, kasjerki, psycholożki, pisarki, kierowców autobusów, artystki i liderki duszpasterstw. Ich życie jest naznaczone żywiołową wrażliwością, współczuciem i hojnością. Ich serca są skoncentrowane na przyprowadzaniu innych do Chrystusa po uzdrowienie. Teraz było tak, jakby sam Chrystus je przyzywał, by wszystkie razem stały się częścią większego uzdrowienia.
Gdy twarze wielu przyjaciółek i koleżanek wyłaniały się w mojej pamięci, w uszach rozbrzmiewały mi słowa Chrystusa: „Pragnę, aby kobiety wykorzystały swe piękne talenty, które otrzymały jako kobiety, i uzdrowiły moje Ciało”. Wiele z tych drogich mi kobiet przepełniał jeden cel, nienasycone pragnienie, aby służyć Panu. Ich instynkt macierzyński i wrodzona wrażliwość na potrzeby innych mogą w potężny sposób wspomóc budowę królestwa Bożego.
Była to chwila niezwykłego oświecenia. Było to Boże wezwanie, wołanie, którego nie można zlekceważyć. Ciału Chrystusa potrzeba czegoś więcej niż zwykłych bandaży. Ono potrzebuje uzdrowienia.
Kto jednak miałby podjąć się tego zadania? Bóg obdarzył nas, wszystkie kobiety, łaskami, które pozwalają nam zrozumieć i w pełni przystąpić do naszej misji jako Jego uczennic. Obdarował nas otwartością, wrażliwością, hojnością i intuicyjnymi darami macierzyństwa, które razem pozwalają nam poznać Syna Bożego w głębszy, bardziej osobisty sposób. Święty Jan Paweł II w swoim liście do kobiet, Mulieris dignitatem, powiedział: „Chrystus rozmawia z kobietami o sprawach Bożych, znajdując u nich dla tych spraw zrozumienie: autentyczny rezonans umysłu i serca, odpowiedź wiary”.
– No dobrze, Panie, zdobyłeś moje serce i umysł. Od czego mam zacząć?
Ten jesienny dzień 2012 roku jest już teraz odległym wspomnieniem. Wzięłam sobie jednak słowa naszego Pana głęboko do serca. Przeprowadziłam wiele rozmów z najmądrzejszymi kobietami, jakie znam, i postanowiłyśmy zebrać nasze talenty i wspólnie stworzyć zbiór wielkopostnych refleksji – kobiety dla kobiet. W taki właśnie sposób narodziła się książka, którą trzymasz w rękach. Mamy głęboką nadzieję, że gdy wejdziesz głębiej w Wielki Tydzień jako kobieta, weźmiesz pełniejszy udział w misterium paschalnym i zaczniesz stawać się taką kobietą, jaką zaplanował cię Bóg.
Jak korzystać z tej książki
Książka ta pozwoli ci przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa w nowy i głęboki sposób – jako kobieta żyjąca pięknem swoich darów. Struktura każdego rozdziału jest celowa. Zaczynamy od Chwili na zastanowienie, która jest przygotowaniem do tematu rozdziału i przygotowuje do wędrówki, która czeka cię tego dnia.
Następnie: Wejdź w Pismo. Ta część dostarcza bogactw wynikających z lektury Pisma Świętego, które nawiązują do konkretnego dnia Wielkiego Tygodnia czy dnia Zesłania Ducha Świętego, zarówno w narracji biblijnej, jak i w roku liturgicznym. Czytanie wcześniej wskazanych fragmentów Pisma sprzyja silnemu przeżywaniu.
Po lekturze Pisma następuje Stań na jej miejscu, fikcyjna narracja, która wciąga cię w historię i pozwala przeżywać pewne wydarzenia tak, jak mogły ich doświadczać kobiety, które chodziły za Jezusem. Podobnie jak wiele współczesnych katoliczek, te dawne kobiety były osobami poszukującymi i dającymi uzdrowienie.
W kolejnej części, Odpakuj dar, wyjaśniamy konkretny dar związany z kobiecością, abyś mogła na nowo zrozumieć piękno swojej godności i powołania jako kobiety – przyjąć swój feminine genius.
Po przeczytaniu odpowiednich fragmentów Biblii, znalezieniu się w sytuacji kobiety żyjącej w czasach Jezusa i poznaniu ofiarowanego tobie jako kobiecie daru przez jedną z twoich sióstr w Chrystusie, która tak jak ty dąży do świętości, zostaniesz poprowadzona przez część Zastanów się nad znaczeniem. Te realne opowieści oferują rozeznanie, zachętę i inspirację do twojej własnej wędrówki.
Swoje rozważania będziesz kontynuować z Lectio. W tej części wprowadzamy cię w lectio divina (modlitewne czytanie Pisma Świętego), mające pogłębić twoją osobistą relację z Jezusem.
Ponieważ wiemy, że jako katolicy żyjemy, uczymy się i oddajemy cześć we wspólnocie, i ponieważ wiemy, że jako kobiety jesteśmy „zdecydowanie relacyjne”, do każdego rozdziału dodałyśmy Pytania do dyskusji w grupie. Jednym z najlepszych sposobów wykorzystania tej książki jest posłużenie się nią w niewielkiej grupie kobiet. Tak naprawdę my, w WINE: Women In the New Ewangelization, stworzyłyśmy tę książkę właśnie w tym celu.
Ostatnia część każdego rozdziału, Droga nowej ewangelizacji, pomoże ci wykorzystać własne talenty w przyprowadzeniu innych do Chrystusa. Twój wkład w nową ewangelizację może się odbywać na dwa sposoby: poprzez wzrastanie w kontemplacyjnym życiu duchowym i poprzez zastosowanie naszych praktycznych wskazówek do poprawy twojego życia codziennego.
Aby ci pomóc w przejściu przez różne aspekty każdego rozdziału i w spotkaniu z niepowtarzalnym i pięknym stylem poszczególnych autorek, dodałam kilka komentarzy lub sugestii. Te wtrącenia są wyróżnione kursywą i służą temu, by lepiej złożyć poszczególne części w całość.
Gdy będziesz czytać wybrane fragmenty Pisma, zagłębiać się w opowieść czy prowadzić rozważanie, być może zrodzi się w tobie pytanie: „W jaki sposób zostałam wezwana, aby być uczennicą Jezusa, tak jak były tamte kobiety z Biblii? W jaki sposób mogę uzdrowić obolałe i zmaltretowane Ciało Chrystusa?”. Siostro w Chrystusie, przygotuję dla ciebie ten Wielki Post. Niechaj ta książka rozpocznie w twoim sercu wielkie nawrócenie. Niech te opowiadania wprowadzą cię w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa w nowy i głęboki sposób i niechaj twe serce zmięknie (na wieki), a twoje uszy będą otwarte. Może usłyszysz, jak Pan mówi do ciebie, tak jak przemówił do mnie. Może usłyszysz, jak mówi: „Najdroższa… uzdrów moje Ciało”.
Czy to wydaje się wyzwaniem zbyt wielkim, zadaniem zbyt trudnym? Jeśli będziemy próbować spełnić je własnymi siłami, to przypuszczalnie nam się nie uda. Aby natchnąć cię do wyruszenia tą drogą z ufnością, Pat Gohn zaczęła od refleksji nad fragmentem z rozdziału jedenastego Ewangelii św. Jana, w którym spotykamy dwie najbliższe przyjaciółki Jezusa, Marię i Martę, które właśnie straciły ukochanego brata, Łazarza.
Kelly WahlquistWprowadzenie
Uwierz i zobacz chwałę Boga
W tygodniach poprzedzających mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa w jego życiu następuje ważny moment, podobnie jak w życiu Jego przyjaciół z Betanii, którą Pan i uczniowie często odwiedzali w drodze do i z Jerozolimy. Nauczanie Jezusa w tej chwili prawdy stanowi ważne motto tej książki i jest istotne dla naszych rozważań związanych z Wielkim Tygodniem i okresem Świąt Wielkanocnych.
Ewangelia opisuje wskrzeszenie Łazarza, ukochanego brata Marty i Marii oraz przyjaciela Jezusa (zob. J 11,1–54). Łazarz umarł przed przybyciem Jezusa i leżał w grobie już od czterech dni. Co dziwne, Jezus dowiedział się, że przyjaciel choruje, lecz nie spieszył się do jego łoża boleści. Teraz, według wszelkich pozorów, było już za późno, aby zrobić cokolwiek, z wyjątkiem pocieszenia opłakujących sióstr.
I rzeczywiście, kiedy Jezus przybywa, Jego obecność dodaje Marcie i Marii otuchy. Marta otwarcie wierzy Jezusowi, kiedy On zapowiada, że jej brat wstanie z martwych, a przy tym obwieszcza: „Ja jestem zmartwychwstaniem” (J 11,25)1.
Wiara Marty zostaje umocniona. Nazywa Jezusa Mesjaszem, Synem Bożym. Lecz nawet przepełniona wiarą Marta protestuje przeciwko następnemu ruchowi Jezusa, gdy On prosi, aby odsunięto kamień z grobu. „Panie, już cuchnie” (J 11,39). Słyszy jednak od Jezusa te prowokujące i zachęcające słowa: „Czyż nie powiedziałem ci, że jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą?” (J 11,40).
Potem Jezus modli się i zmarły Łazarz wychodzi z gro-bu. Cud!
Miał to być Jego ostatni publiczny cud, ponieważ uruchomił niegodziwy plan faryzeuszy, aby Jezusa zabić.
Pochylmy się z namysłem nad tymi słowami naszego Pana, rozpoczynając tę książkę. Wyglądajmy chwały Bożej w tych tygodniach modlitwy z misterium paschalnym męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą. Przeczytałam kiedyś takie piękne wyrażenie: „Na obliczu każdego człowieka rozbłyska coś z chwały Bożej”2. Zatrzymaj się i zastanów – chwała Boża jest na twoim obliczu, dobra kobieto! Jak to możliwe? To jest możliwe, gdyż Bóg stworzenia uczynił cię na swój obraz! „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1,27). Oznacza to, że każda kobieta, która w pełni przeżywa swoją godność jako kobieta, oddaje chwałę Bogu! Innymi słowy, w każdej z nas jest coś z Bożego genius! Obraz Boga odbija się w geniuszu stworzenia ludzkości. Kobiety i mężczyźni poprzez to, kim są, w jaki sposób realizują swoje życie, w istocie pokazują obraz Boga. To fantastyczne!
W związku z godnością osoby ludzkiej odkrywamy wątek, który bliżej zbadamy w tej książce: geniusz albo dar kobiecości. (Tak, oczywiście, istnieje też komplementarny dar męskości, ale nie o tym jest ta książka. Ta książka jest dla kobiet).
Jeśli chodzi o sławienie swej pięknej godności i powołania, kobiety mają przyjaciela w św. Janie Pawle II, który opisał go jako feminine genius. (Jak ci się to podoba? Jesteś genialna!) Pontyfikat Jana Pawła II obfitował w dokumenty nauczające i homilie, które sławiły kobiety i czciły kobiece talenty. W tej książce zbadamy cztery dary, które są naturalnie i duchowo częścią kobiet: otwartość, hojność, wrażliwość i macierzyństwo. Mamy także zamiar zbadać dwa dary wiary, które pomnażają łaski, jakich nam potrzeba w życiu: dar modlitwy i dar Ducha Świętego.
Zagłębimy się w te dary w trakcie dalszej lektury. W każdym czasie możemy zastanawiać się nad naszymi kobiecymi talentami, lecz Pismo Święte jest szczególnie bogate w ich badanie u naszych sióstr w wierze w Ewangeliach – zwłaszcza w ostatnim tygodniu życia Chrystusa. Z tego powodu skupimy się na wydarzeniach Wielkiego Tygodnia i zesłaniu Ducha Świętego, kiedy możemy zobaczyć chwałę Bożą wyrażoną w najniezwyklejszy sposób. Coś ze zdumiewającej relacji, którą Jezus Chrystus miał z nami, widać właśnie w tej części kalendarza liturgicznego. Coś z chwały Bożej można znaleźć w kontemplowaniu Jezusa, gdy zmierza na Kal-warię i dalej.
Bez względu na to, o jakiej porze roku będziesz rozważać to objawienie, jest to coś doniosłego; jest to coś, czego nie wolno przeoczyć. Kiedy będziemy rozważać ten czas łaski, patrząc przez pryzmat kobiecych darów, być może zrozumiemy, prawdziwie zrozumiemy, że rozbłyska w nas coś z chwały Bożej!
Idźmy więc za Jezusem, aby rosła w nas wiara i talenty. I abyśmy uwierzyły i zobaczyły chwałę Bożą!
Pat Gohn
1 Jeśli nie zaznaczono inaczej, fragmenty biblijne pochodzą z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu. Biblii Tysiąclecia, Pallottinum, wyd. 5, Poznań 2002.
2 Kompendium nauki społecznej Kościoła, III, d, 144, Kielce 2005.