Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Wielkie problemy matematyczne - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
10 lipca 2014
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Wielkie problemy matematyczne - ebook

Jest to książka poświęcona naprawdę wielkim pytaniom matematyki, problemom, które decydowały o rozwoju całej dziedziny. Są to zagadnienia takie jak wielkie twierdzenie Fermata, którego prawdziwości dowiódł Andrew Wiles po siedmiu latach samotnie prowadzonych, wytężonych badań; hipoteza Poincarégo, udowodniona przez ekscentrycznego geniusza Grigorija Perelmana, który odmówił przyjęcia wyróżnień naukowych i nagrody w wysokości miliona dolarów; czy hipoteza Riemanna, którą matematycy z całego świata już od 150 lat bezskutecznie próbują udowodnić lub obalić. Nie ona jedna do dziś stanowią zagadkę, za której rozwiązanie, każdy matematyk bez wahania dałby sobie odciąć rękę.

W „Wielkich problemach matematycznych” znajdziemy zagadnienia obejmujące trzy tysiąclecia historii rozwoju nauki, od osiągnięć starożytnych Greków po najnowsze odkrycia uczonych z CERN-u. Dowiemy się z tej książki, jakie tropy naprowadziły uczonych na sformułowanie wielkich pytań i dlaczego są one tak ważne dla matematyki i całej nauki. Ian Stewart objaśnia je wszystkie. W swojej najnowszej książce opisuje, w jaki sposób współczesnym matematykom udaje się w końcu sprostać wyzwaniom postawionym przez poprzednie pokolenia i rozwiązywać kolejne wielkie zagadki przeszłości dzięki wykorzystaniu najnowszych technik badawczych. Tak właśnie rodzi się nauka przyszłości.

Matematyka jest jednym z największych osiągnięć ludzkości, a jej wielkie problemy – te rozwiązane, i te, które wciąż stanowią zagadkę – dzisiaj tak samo jak w przeszłości napędzają jej dalszy rozwój.

Ian Stewart – światowej sławy matematyk i autor bestsellerowych książek popularnonaukowych. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Warwick, gdzie wciąż prowadzi aktywną działalność naukową. W roku 2001 otrzymał nagrodę Towarzystwa Królewskiego im. Michaela Faradaya za popularyzację nauki. Jest autorem licznych książek poświęconych matematyce, z których na język polski przetłumaczono dotychczas m.in.: „Oswajanie nieskończoności”, „Histerie matematyczne”, „Listy do młodego matematyka”, „Krowy w labiryncie i inne eksploracje matematyczne”, „Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne”, „Dlaczego prawda jest piękna”, „Stąd do nieskończoności”, „17 równań, które zmieniły świat”, „Matematyka życia” oraz „Nauka Świata Dysku” (z Terrym Pratchettem i Jackiem Cohenem).

Kategoria: Matematyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7961-777-7
Rozmiar pliku: 2,8 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Przedmowa

Matematyka jest obszerną dziedziną, która bez­ustannie powiększa się i zmienia. Wśród niezliczonych pytań, jakie stawiają sobie matematycy, są również takie, które szczególnie się wyróżniają – są niczym szczyty górujące nad otaczającymi je pagórkami. Są to pytania tak wielkie, tak trudne i wymagające, że każdy matematyk bez wahania dałby sobie uciąć prawą rękę, gdyby mógł dzięki temu znaleźć na nie odpowiedź. Niektóre pozostawały tajemnicą przez dziesięciolecia, inne przez stulecia, a nieliczne – przez całe tysiąclecia. Niektórych wciąż nie udało się rozwikłać. Wielkie twierdzenie Fermata pozostawało zagadką przez 350 lat i dopiero Andrew Wiles zdołał się z nim uporać po siedmiu latach żmudnej pracy. Hipotezy Poincarégo nikt nie potrafił udowodnić przez ponad sto lat – dokonał tego ekscentryczny geniusz Grigorij Perelman, który odmówił jednak przyjęcia naukowych wyróżnień i nagrody w wysokości miliona dolarów. Hipoteza Riemanna wciąż nie przestaje intrygować matematyków i po 150 latach pozostaje tak samo zagadkowa jak w chwili, gdy ją sformułowano.

Książka Wielkie problemy matematyczne zawiera wybór naprawdę wielkich pytań, które sprawiły, że matematyka zaczęła się rozwijać w zupełnie nowych kierunkach. Dowiemy się z niej, w jaki sposób matematycy doszli do tych zagadnień i dlaczego są one tak ważne, poznamy też ich matematyczny i naukowy kontekst. Książka zawiera problemy już rozwiązane i te, z którymi wciąż nie udało się nam uporać. Takie zagadnienia formułowano w różnych okresach w ciągu dwóch tysięcy lat historii rozwoju matematyki, jednak w tej książce skupimy się na problemach, które wciąż pozostają bez odpowiedzi lub zostały rozwiązane w minionym półwieczu.

Podstawowym celem matematyki jest odkrywanie prostoty leżącej u podstaw pozornie skomplikowanych problemów. Jednak nie zawsze jest to od razu widoczne, ponieważ w matematycznym ujęciu pojęcie „prostoty” bazuje na wielu specjalistycznych i skomplikowanych zagadnieniach. Dużą zaletą tej książki jest to, że podkreśla ową głęboką prostotę, unikając wszelkich złożoności – a przynajmniej wyjaśnia je za pomocą zrozumiałych pojęć.

Matematyka jest bardziej nowatorska i różnorodna, niż się zwykle sądzi. Z grubsza rzecz biorąc, można przyjąć, że obecnie na całym świecie badania prowadzi około stu tysięcy matematyków, którzy każdego roku publikują ponad dwa miliony stron artykułów naukowych poświęconych tej dziedzinie. Nie chodzi tu o jakieś „nowe liczby”, bo matematyka wcale nie tym się zajmuje. Nie są to też „nowe obliczenia”, przypominające jakieś wykonane już wcześniej, tylko nieco większe – choć należy przyznać, że w naszej pracy często musimy przeprowadzać całkiem pokaźne rachunki. Niedawno zespół około 25 matematyków przeprowadził badania z dziedziny algebry, które wymagały wykonania „obliczeń dorównujących rozmiarem Manhattanowi”. Nie jest to do końca prawdą, ale błąd polega w tym wypadku raczej na zbyt ostrożnym opisie złożoności problemu. W istocie należałoby powiedzieć, że to odpowiedź miała rozmiar Manhattanu – same obliczenia były znacznie większe. To robi wrażenie, ale tak naprawdę liczy się jakość, a nie ilość. Wspomniane obliczenia o rozmiarze Manhattanu są jednak również ważne ze względu na swoją zawartość, ponieważ dostarczają cennych podstawowych informacji na temat grup symetrii, które odgrywają istotną rolę w fizyce kwantowej i matematyce. Genialne odkrycie matematyczne może zmieścić się w jednej linii lub wypełnić całą encyklopedię – wszystko zależy od tego, czego wymaga dane zagadnienie.

Gdy myślimy o matematyce, zwykle wyobrażamy sobie grube księgi wypełnione gęsto symbolami i wzorami. Jednak wspomniane dwa miliony stron zawierają więcej słów niż symboli. Słowa są potrzebne, by wyjaśnić kontekst zagadnienia, omówić przebieg argumentacji, znaczenie obliczeń i wyjaśnić, jak to wszystko wpasowuje się w nieustannie rozrastającą się strukturę matematyki. Wielki Carl Friedrich Gauss zauważył około roku 1800, że istotą matematyki są „pojęcia, a nie równania”. Idee, a nie symbole. To prawda, ale faktem jest, że matematyczne idee wyraża się najczęściej za pomocą symboli. Wiele artykułów naukowych zawiera więcej symboli niż słów. Wzory pozwalają na uzyskanie takiej dokładności wyrażania myśli, jaką trudno byłoby osiągnąć za pomocą słów.

Nierzadko można jednak wyjaśnić matematyczne idee bez użycia wielu symboli. Książka Wielkie problemy matematyczne jest przykładem właśnie takiego podejścia. Objaśnia, czym zajmują się matematycy, w jaki sposób rozumują i dlaczego ich dziedzina jest ciekawa i ważna. Co istotne, pokazuje też, w jaki sposób dzisiejsi matematycy stawiają czoło wyzwaniom rzuconym przez poprzednie pokolenia uczonych i wykorzystując dostępne obecnie potężne techniki obliczeniowe, rozwiązują po kolei wielkie zagadki przeszłości – zmieniając przy okazji samą matematykę i nauki ścisłe. Matematyka jest jednym z największych osiągnięć ludzkości i jej wielkie problemy, rozwiązane i nierozwiązane, już od tysiącleci są siłą napędową leżącą u podstaw jej zdumiewającej mocy – i bez wątpienia będą pobudzały jej rozwój jeszcze przez kolejne tysiąclecia.

Coventry, czerwiec 2012 roku
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: