- nowość
Władca finansów. Fantastyczny przewodnik po finansach osobistych - ebook
Władca finansów. Fantastyczny przewodnik po finansach osobistych - ebook
Odkryj na nowo swoje finanse!
Zmień swoje podejście do finansów osobistych dzięki książce, która zabierze Cię do świata magii i przygód! „Władca finansów” to unikalne połączenie poradnika finansowego i wspaniałej przygody rodem z książek fantasy. Wyrusz w epicką podróż i zdobywaj wiedzę o oszczędzaniu, inwestowaniu oraz planowaniu budżetu. Stań się bohaterem swojej własnej historii finansowej i odkryj, jak łatwo możesz zdobyć kontrolę nad swoimi pieniędzmi!
„Władca Finansów” czerpie inspiracje z podręczników do gier fabularnych, wyjaśniających graczom zasady świata przedstawionego. Książka w zrozumiały sposób tłumaczy czytelnikom funkcjonowanie świata finansów oraz działanie produktów finansowych, a także pozwala nabyć praktyczne umiejętności, potrzebne w mądrym zarządzaniu swoimi pieniędzmi.
Dzięki praktycznym zadaniom zawartym w każdym rozdziale, dowiesz się, jak:
- określić swoją wartość netto,
- prowadzić budżet domowy,
- korzystać z zasady „płać najpierw sobie”,
- zbudować poduszkę bezpieczeństwa,
- korzystać z ubezpieczeń, chroniąc siebie i najbliższych,
- przechowywać oszczędności, aby zabezpieczyć je przed inflacją,
- przygotować testament,
- wykorzystać programy emerytalne dostępne w Polsce,
- rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem.
Kategoria: | Bankowość i Finanse |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 9788397052277 |
Rozmiar pliku: | 8,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Proszę, miej świadomość, że informacje przedstawione w tej książce są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych w tej książce, a czytelnik podejmuje je na własną odpowiedzialność.Prolog
.
Po wyjściu spod pokładu momentalnie uderza Cię silny podmuch powietrza. Wiatr mimo dominującego znajomego morskiego zapachu zdaje się mniej słony niż zwykle. To wiatr zmian! Już nie pamiętasz, jak długo żeglowałeś po morzu finansowej beztroski. Dni zlały się w miesiące, a miesiące w lata. Statek, na którym tak długo przebywałeś, stał się dla Ciebie czymś tak oczywistym, że zejście z niego wydaje Ci się bezsensowne. Pod pokładem znałeś każdy kąt, nikt Ci nie przeszkadzał i do niczego nie zmuszał. Żyłeś sobie z dnia na dzień i było Ci wygodnie. W sumie nawet teraz czujesz pokusę, aby się cofnąć i wrócić do znajomego hamaka. Z odmętów pamięci wypływają jednak fragmenty wspomnień o celu, który Ci przyświecał, kiedy wyruszyłeś w tę podróż. Nie było to przecież dryfowanie po oceanie.
W bezruchu stoisz na pokładzie, patrząc, jak w oddali znikają fale. W pewnym momencie podchodzi do Ciebie kapitan statku. Mimo że jest w Twoim wieku, zdaje się o dobrą dekadę starszy. Oznajmia to, czego i tak się spodziewałeś: „Po południu dobijemy do portu i tam Cię zostawiamy zgodnie z umową”. Po chwili dorzuca: „Powodzenia, dokądkolwiek dalej zmierzasz”.
.
Wstęp do każdego rozdziału jest wzbogacony o pewne elementy fabularne mające podkreślić charakter przygody, której częścią właśnie się stałeś. Wszystkie te akapity oznaczone zostały charakterystyczną czcionką, więc bez problemu odróżnisz je od reszty. Nie zawierają one elementów merytorycznych, zatem książka nie straci nic na swojej wartości, jeśli je pominiesz. Jako smaczek dodam, że wiele z tych fragmentów będzie luźno nawiązywać do filmów, powieści i gier. Jeśli lubisz takie ciekawostki, jest to coś dla Ciebie.
Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać Drużynę
Stworzenie odpowiedniej drużyny jest niezwykle istotne w każdej przygodzie. Ten aspekt podkreślił chociażby Tolkien we Władcy Pierścieni, wykorzystując archetyp zdywersyfikowanej grupy, w której każdy członek odgrywa pewną rolę. Trudno sobie wyobrazić, że w prawdziwym życiu czyjaś Drużyna będzie się składać aż z dziewięciu osób (tak jak we Władcy), niemniej w czasie swojej wędrówki raczej nie będziemy sami.
Sukces w finansowej przygodzie w dużej mierze zależy właśnie od naszego partnera / naszej partnerki oraz innych domowników. Podobne podejście do wydawania pieniędzy, szeroki zakres możliwości zarobkowych oraz wzajemne wsparcie mogą być cennymi atutami Twojej Drużyny. Oczywiście nie jest to czynnik determinujący powodzenie misji, ale zdrowy stosunek do finansów w gospodarstwie domowym jest ogromnym ułatwieniem. Pamiętaj, że nawet jeśli jesteś singlem, warto, abyś miał kogoś, z kim będziesz mógł porozmawiać o finansach. Może to być przyjaciel, przyjaciółka albo inna zaufana osoba. Słowo wsparcia w czasie trudów podróży jest równie ważne, co wygodne buty.
Pisząc o dochodach, wydatkach i majątku, zawsze będę miał na myśli Twoją Drużynę, czyli całe gospodarstwo domowe, niezależnie od tego, z ilu osób się składa.
Chciałbym w tym miejscu podkreślić, jak ważny jest wybór odpowiedniego partnera życiowego. Oczywiście na pierwszej randce trudno stwierdzić, czy będziemy z tą osobą do grobowej deski, lecz dobrze byłoby w pewnym momencie podjąć temat finansów. Czy druga strona będzie Cię wspierać w trudnych chwilach, czy nazbyt zależy jej na kwestiach materialnych? Czy podchodzi do pieniędzy na zasadzie: „jutro jest niepewne, więc wydajemy wszystko dzisiaj”? Czy Ty lubisz żyć skromnie, a Twój partner / Twoja partnerka woli szastać pieniędzmi? Wkrótce konflikty staną się nieuniknione.
Jeśli myślisz o długim związku, to warto, abyś szczerze przegadał ze swoją drugą połówką aspekt finansowy. Nie mam tutaj na myśli jej stanu posiadania, lecz podejście do oszczędzania i wydawania. Wiem, że brzmi to górnolotnie, w praktyce jednak jest to bardzo proste. Można np. prowadzić wspólny budżet albo przynajmniej razem spisywać swoje wydatki. Nawet samo śledzenie tego, na co wydajecie pieniądze, może Wam uświadomić, jakie macie priorytety. Innym sposobem jest określenie Waszych celów życiowych. Czego druga osoba oczekuje od życia? Jak zamierza to osiągnąć? Oczywiście nie chodzi o to, by szukać kogoś, kto będzie pod tym względem Twoją kopią, lecz poznanie planów partnera pomoże Ci sprawdzić, czy Wasze oczekiwania się nie wykluczają. Poruszenie tych tematów da Wam wgląd w to, jak potoczy się Wasza wspólna finansowa (i nie tylko) przygoda – czy jedna osoba będzie ciągnęła drugą na siłę, czy też będziecie sobie nawzajem pomagać w trudniejszych momentach. Do budżetu i celów finansowych jeszcze wrócimy i warto, abyś na tych etapach zaangażował swoją drugą połówkę.
Jeśli natomiast samotnie kroczysz przez świat finansów, nie przejmuj się tym. Dla jednych jest to jedynie etap, a dla innych styl życia. Zarządzanie pieniędzmi w pojedynkę też ma swoje zalety. Nie musisz koordynować swoich działań z innymi, więc zyskujesz dużą swobodę w podejmowaniu decyzji. Jednocześnie wiesz, że musisz zatroszczyć się o swoje finanse dla własnego bezpieczeństwa – nie możesz przerzucić tej odpowiedzialności na nikogo innego.
Sytuacja każdego poszukiwacza przygód jest inna. Jedni podróżują sami (lub chwilowo sami), inni w tandemie, a jeszcze inni z małymi dziećmi. Ich możliwości będą zazwyczaj zdecydowanie różne. Trudny szlak górski łatwiej pokonać samodzielnie niż z dwójką brzdąców na plecach i psem na smyczy. Tak też jest w finansach. Nie wszystkie opcje są dostępne dla każdego z nas, a porównywanie się z innymi nie ma sensu.
Wiele osób czuje presję społeczną, by to robić. W Stanach Zjednoczonych utarło się powiedzenie „keeping up with the Joneses”, co oznacza porównywanie się z przeciętną rodziną z sąsiedztwa i jej jakością życia wyrażoną w dobrach materialnych i zielonym trawniku przed domem. Taka pokusa jest naturalna, lecz radzę jej nie ulegać. Porównywanie majątku wydaje się łatwe i pozornie od razu wskazuje, kto jest lepszy, a kto gorszy. To jednak tak nie działa. Znajomość wartości swojego majątku powinna służyć do porównywania się do siebie z przeszłości, a nie do innych poszukiwaczy przygód. Nieważne, ile pieniędzy zgromadzisz, i tak zawsze znajdzie się ktoś bogatszy od Ciebie. Twoim celem jest jak najbardziej udana wyprawa, a nie wypadnięcie dobrze na tle innych. Co gdyby we Władcy Pierścieni do Mordoru wyruszyły dwie drużyny z różnymi misjami? Dla każdej ekipy liczyłby się tylko cel jej misji. Ocenianie, jak radzi sobie drugi zespół, nie miałoby żadnego sensu, gdyż rezultat pierwszej drużyny nie zależałby od sukcesu bądź porażki drugiej. Warto o tym pamiętać.
Mam nadzieję, że udało mi się zwrócić Twoją uwagę na to, jak bliskie nam osoby wpływają na przebieg naszej finansowej przygody i dlaczego warto traktować je jako naszą Drużynę. Nie warto natomiast zbytnio przejmować się tym, jak radzą sobie inni. Skup się na własnym działaniu.
Przygoda wymaga czasu – to najcenniejszy zasób
Ludzie są oszczędni w chronieniu swojego majątku, ale stają się niezwykle rozrzutni, gdy ktoś poprosi ich o chwilę ich czasu, a to jest jedyna rzecz, w której warto być skąpym.
Seneka
Czas to nasz najcenniejszy zasób. Chyba nie trzeba o tym nikogo przekonywać. Dla wielu dbanie o finanse wiąże się z pragnieniem osiągnięcia takiej swobody finansowej, jaka pozwoliłaby nie pracować i mieć jedynie czas wolny. Jest to zrozumiałe, gdyż mamy tylko jedno życie. Już tysiące lat temu antyczni filozofowie podkreślali, że to właśnie nasz czas (a nie pieniądze) jest jedynym, czego powinniśmy strzec.
W literaturze można znaleźć przykłady ludzi, którzy mimo ogromnego bogactwa i wysokich zarobków zatracili się w pracy, byli nieszczęśliwi i nie mieli na nic czasu. Z tego wynikałoby, że szczęśliwe mogą być tylko osoby, które potrafią znaleźć równowagę między obowiązkami a czasem dla siebie i najbliższych. Nasze emocjonalne podejście do pieniędzy jest niekiedy istotniejsze niż sama ich liczba. Skorzystaj z filozofii zen i staraj się unikać pułapki niedoboru, która polega na tym, że zawsze chcemy więcej i nigdy nie mamy dość – nieważne, ile dóbr byśmy nie zgromadzili i ilu zer nie mieli na koncie, i tak odczuwamy niedosyt. Umiejętność powiedzenia sobie w pewnym momencie „wystarczy” jest niezbędna.
Pamiętaj, że nie zawsze większe dochody będą się równać odczuwaniu większego szczęścia. Istnieją badania, które wykazują, że powyżej pewnej granicy dochodu poziom odczuwalnego szczęścia rośnie już nieznacznie, a wysokie zarobki nie zawsze nadają naszemu życiu poczucie sensu. Oczywiście kwota ta zależy w dużej mierze od miejsca, w którym się żyje.
Czas może być Twoim sojusznikiem
Morgan Housel w książce Psychologia pieniędzy zdradził największy sekret Warrena Buffetta: „Jego talentem jest inwestowanie, natomiast jego sekretem jest czas. Tak działa namnażanie”. Odkładanie pieniędzy przez dłuższy okres sprawi, że po prostu zgromadzisz ich więcej (wynika to ze zwykłej arytmetyki). Jeśli dodatkowo pomnażasz pieniądze na lokatach lub je inwestujesz, to im dłużej będą one pracować, tym silniej zadziała magia procentu składanego, dzięki której Twój majątek się powiększy. Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, masz możliwość poprawienia swojej sytuacji życiowej. Nie będę Cię jednak oszukiwał, wiek ma znaczenie. Im wcześniej zadbasz o finanse, tym bardziej Twoje działanie zaprocentuje, a w razie pomyłki będziesz mieć więcej czasu na jej naprawienie lub zaczęcie od nowa.
Rysunek P.1. prezentuje prostą symulację tego, jak wygląda kapitał osoby, która każdego roku odkłada 10 tys. złotych i osiąga stopę zwrotu z inwestycji 4%. Jak widać, wiek ma tutaj ogromne znaczenie. Gdy zaczniemy w wieku 20 lat, w okolicach 60 lat zgromadzimy około 1 mln złotych, natomiast osoba, która wystartuje w wieku 50 lat – robiąc takie same dopłaty – zgromadzi niecałe 135 tys. Różnica jest znaczna.
Rysunek P.1. Wiek rozpoczęcia inwestycji a kapitał w wieku 60 lat (w zł)
Oczywiście w praktyce wykres Twoich oszczędności nie będzie tak wyglądał. Chcę Ci jednak pokazać, że konsekwencja w działaniu ma znaczenie, a budowanie odpowiednich nawyków najwcześniej, jak to możliwe, dosłownie procentuje. Oszczędzanie w perspektywie 40, 30, a nawet 10 lat może Ci się wydawać czymś niesamowicie odległym, ale mam nadzieję, że dzięki dalszej lekturze znajdziesz w sobie motywację, by tę odległą perspektywę potraktować jak realny cel i zacząć do niego dążyć już teraz.
Osiągnięcie bardzo wysokich stóp zwrotu jest niepewne, a może nawet okazać się niemożliwe lub próba ich osiągnięcia będzie zbyt ryzykowna. Czas natomiast jest sprawdzoną i pewną metodą pomnażania pieniędzy. Odkładanie nawet niewielkich kwot w pewnym momencie przełoży się na solidne oszczędności. Ten mechanizm nigdy Cię nie zawiedzie, niezależnie od tego, jak będziesz oszczędzał i inwestował swoje pieniądze.
Nie rozpaczaj, że zostało Ci mało dni, ale ciesz się z chwili obecnej i tego, że możesz coś zrobić dla siebie dzisiaj – teraz!
Nic nie jest zapisane w kamieniu
Lepsze jest wrogiem dobrego.
Mądrość ludowa
Czasy się zmieniają, zmieniają się produkty finansowe, zmieniają się też regulacje prawne. Zmieniasz się i Ty. Nic nie jest dane raz na zawsze.
W czasie naszej wspólnej wędrówki niejednokrotnie poproszę Cię o wykonanie jakiegoś zadania związanego z Twoimi finansami. Niekiedy może Ci się wydać, że to za szybko, że nie jesteś jeszcze na to gotowy lub że chcesz poznać wszystkie możliwe opcje przed podjęciem jakiejś decyzji. Pamiętaj, że nie żenisz się ze swoimi produktami finansowymi (ani nie wychodzisz za nie za mąż), rachunkami bankowymi czy kontami maklerskimi. Przyjdą takie momenty, kiedy trzeba będzie dokonać transferu, zamknąć konto i otworzyć inne. To normalna sprawa i nie należy się tego obawiać. Przytoczę tutaj genialną myśl generała Carla von Clausewitza, spopularyzowaną w świecie inwestowania przez Johna C. Bogle’a: „Idealny plan jest wrogiem dobrego planu”.
Ta książka ma Ci pomóc dokonać realnych zmian w Twoim życiu. Jeśli zamierzasz czekać z działaniem do momentu, kiedy będziesz już wszystko wiedział oraz znał idealne rozwiązanie, to od razu mogę Ci powiedzieć, kiedy ten moment nastąpi – nigdy! Czekanie i wieczna optymalizacja „na sucho” nic Ci nie da, dodatkowo różnica między dobrym a idealnym rozwiązaniem często jest tak nieduża, że nawet jej nie zauważysz. Jeśli skorzystasz z jakiegoś produktu, a potem się okaże, że możesz zastosować coś lepszego, to bez skrupułów i sentymentów po prostu dokonasz transferu środków do nowego produktu. Tak że nie przesadzaj z optymalizacją. Jeśli jesteś początkujący, nie szukaj w nieskończoność najlepszego rozwiązania. Obierz kurs i wyrusz w danym kierunku, a jeśli droga okaże się błędna, po prostu będziesz musiał trochę zmienić trasę – nic się nie stanie, i tak de facto znajdziesz się bliżej celu. Nauczysz się korygować kurs. Lepiej opanować tę umiejętność wcześniej, kiedy masz jeszcze szansę zawrócić i wybrać inną drogę, niż po miesiącach lub latach wędrówki, gdy będzie to już zdecydowanie trudniejsze. Z czasem zauważysz też, że im większe masz doświadczenie, tym łatwiej jest Ci optymalizować swoje działanie. Dobre działanie jest zazwyczaj więcej warte niż najdoskonalszy plan, gdyż tylko ono da Ci wymierne efekty.
Pula Skarbów
Tuż przed zejściem z pokładu kapitan wręcza Ci malutką skrzynkę. Odruchowo próbujesz ją otworzyć, ale wydaje się to w tym momencie niemożliwe.
Co by to była za przygoda, gdyby jej celem nie były nagrody i skarby? Raczej kiepska. Każdy poszukiwacz przygód, oprócz satysfakcji z samej wyprawy, potrzebuje motywacji do dalszej drogi. A co byłoby lepszą motywacją niż skarb?
Chciałbym Ci zaproponować pewne rozwiązanie, które sprawi, że chętniej będziesz realizował kolejne misje. Ową koncepcję nazywam Pulą Skarbów. Wyobraź sobie, że otrzymałeś mały magiczny kufer, który otwiera się tylko po wykonaniu konkretnego zadania i wtedy wypada z niego jeden losowy przedmiot. Kufer ten najlepiej wręczyć zaufanej osobie, która będzie sprawdzać, czy korzystasz z Puli Skarbów zgodnie z jej przeznaczeniem.
Jak działa Pula Skarbów
Do tego zadania będziesz potrzebował kilkunastu małych karteczek, czegoś do pisania oraz jednego niewielkiego pojemnika, np. słoika, skrzyneczki albo dużej koperty, ważne, by można było to zamknąć i tym potrząsnąć. Wiele rozdziałów kończy się misjami do wykonania – konkretnymi czynnościami, które rozwiną Twoją finansową wiedzę lub umiejętności. Jeśli wykonasz zadanie, otrzymasz nagrodę. Będziesz mógł wylosować ją z Puli Skarbów. Co znajdzie się w tej puli? Drobne przyjemności, których listę zaraz sobie stworzysz.
Przygotuj minimum 15 karteczek i na każdej zapisz nagrodę, którą chciałbyś otrzymać. Następnie wrzuć karteczki do pojemnika i nim wstrząśnij. Niech nagrodami będą drobne rzeczy, które lubisz robić, ale nie masz czasu lub szkoda Ci na nie pieniędzy. Zrealizowanie nagrody z wylosowanej karteczki ma być dla Ciebie przyjemnością, a nie obowiązkiem. Wiele z tych rzeczy będzie wymagało mniejszego lub większego wydatku, więc warto przewidzieć w domowym budżecie kwotę na drobne atrakcje. Kieruj się tutaj własnym rozsądkiem, tak aby nagrody były dla Ciebie czymś fajnym, ale jednocześnie nie nadszarpywały budżetu. Za każdym razem, gdy wykonasz zadanie z książki, za którego ukończenie należy się skarb, wyciągnij jedną karteczkę z puli i ją zrealizuj. Staraj się nie kontynuować podróży przed skorzystaniem z nagrody.
Warto pamiętać, że długoterminowo więcej szczęścia przynoszą nam wspomnienia niż rzeczy, które kupiliśmy. Zachęcam więc do ustalenia nagród skłaniających do przyjemnego spędzania czasu, a niekoniecznie kupowania gadżetów (choć jeśli sprawia Ci to frajdę, to śmiało). Poniżej podaję kilka pomysłów, które pomogą Ci zrozumieć, co może być nagrodą:
• spędzenie dnia w parku;
• spędzenie dnia na plaży;
• wynajęcie na wieczór opiekunki do dzieci i spędzenie czasu we dwoje;
• zabranie dzieciaków na najlepszy plac zabaw w okolicy;
• spędzenie dnia w zoo;
• zakup wielkiej czekolady (i zjedzenie jej ;));
• gra w planszówki;
• zakup książki;
• wyjście do kina;
• wyjście do teatru;
• odwiedziny rodziny/znajomych;
• wyjście na długi weekendowy spacer w fajne miejsce;
• zamówienie na kolację sushi (lub innego ulubionego dania);
• wyjście na karaoke;
• wyjście do sauny;
• wizyta w parku trampolin;
• zakup ubrania, na które zawsze szkoda było pieniędzy;
• zakup akcesorium do hobby (np. porządne płetwy);
• wyjście do muzeum;
• wyjście na kawę/drinka/przekąskę.
Jeśli Twój budżet na to pozwala, możesz do puli dorzucić kilka większych skarbów, które będą swoistymi jokerami. Pomysły na skarby duże:
• wyjazd na weekend do innego miasta (mogą być różne wyjazdy na różnych karteczkach);
• wyjście do restauracji i wydanie tam określonego minimum pieniędzy (np. 200 złotych);
• wizyta w aquaparku;
• zakup droższego gadżetu do hobby (np. monitor lub klawiatura).
Wykorzystane karteczki możesz odkładać lub wrzucać je ponownie do słoika. Jeśli przyjdą Ci do głowy nowe pomysły, dorzuć je do puli. Oczywiście podałem tylko przykłady, faktycznych pomysłów jest nieskończenie wiele – dopasuj nagrody do siebie.
Po co to robić?
Żeby coś było celem, do którego warto dążyć, a nie po prostu zadaniem do wykonania, potrzebna jest wizja nagrody, zewnętrzny motywator. Wierzę, że mój pomysł Ci się spodoba i będziesz z niego korzystał. Pula Skarbów to dobra zabawa, która pomaga wytrwać w finansowej przygodzie. Zauważyłem, że takie małe zachęty świetnie się sprawdzają w mojej Drużynie. Kiedy trudno się zmobilizować, mała nagroda niespodzianka jest bardzo skuteczną motywacją. Mam nadzieję, że i Ciebie zachęci do działania.
Jak zawsze podkreślam – to Ty decydujesz. Nie podoba Ci się pomysł ze skarbami? Trudno, możesz iść dalej bez niego. Pomyśl jednak o tych wszystkich poszukiwaczach przygód, którzy po wykonaniu zadań zbierają łupy. Nie wiem jak Ty, ale ja wolałbym być jednym z nich.
Eliksiry wzmacniające
Sekcja eliksirów wzmacniających będzie się pojawiać pod koniec każdego z rozdziałów. Znajdziesz w niej podsumowanie najważniejszych informacji. W kolejnych rozdziałach pojawią się też zadania do wykonania. W przygotowaniu do nich pomogą Ci właśnie te mikstury i eliksiry.
• Większość rzeczy istotnych w życiu wymaga czasu. Dojście do komfortowej sytuacji finansowej też nie nastąpi z dnia na dzień, ale im wcześniej zaczniesz, tym łatwiej będzie Ci osiągnąć zamierzone cele. Pomoże Ci moc procentu składanego.
• Jeżeli masz partnera lub partnerkę, to zaangażuj także jego/ją w myślenie o Waszych finansach. Nawet jeśli druga połówka jest mniej zainteresowana tym tematem, to i tak warto znać jej podejście do pieniędzy.
• Podróż każdego finansowego łowcy przygód jest unikatowa. Nie porównuj się do innych, gdyż w niczym Ci to nie pomoże. Staraj się skupić na tym, co sam możesz zrobić, a nie na tym, co mają inni.
• Szukanie najlepszej opcji lub tworzenie przesadnie zoptymalizowanych planów bardzo często nie jest warte wysiłku. Pamiętaj, że w przyszłości wraz z poszerzaniem swojej wiedzy będziesz w stanie podejmować lepsze decyzje i korygować swoje wybory. Nic nie jest zapisane w kamieniu i lepiej zacząć działać teraz, niż czekać na idealną sytuację. Takie momenty zazwyczaj albo wcale nie nadchodzą, albo łatwo je przegapiamy.
• Motywacja jest ulotna – raz jest, a raz jej nie ma. Spróbuj skorzystać z Puli Skarbów, aby podtrzymać swoje chęci jak najdłużej, a jednocześnie cieszyć się z własnego rozwoju finansowego.
------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
------------------------------------------------------------------------Książki wydawnictwa maklerska.pl
Zarządzanie wielkością pozycji
Tom Basso
Ustalanie odpowiedniego rozmiaru pozycji podczas otwierania transakcji oraz w trakcie jej trwania, bazując na wielkości stop lossa, zmienności, wymaganych depozytach zabezpieczających oraz całkowitym ryzyku portfelowym.
Analiza price action: odwroty
Al Brooks
Szczegółowy przewodnik, w jaki sposób należy wykorzystywać analizę price action w celu czerpania zysków z rynkowych odwrotów.
Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów
Charles Mackay
Holenderska Tulipanomania, Kompania Mórz Południowych i Afera Missisipi, czyli trzy najstarsze i najlepiej opisane kryzysy finansowe. Historyczny esej z 1841 roku.
Trader Vic
Victor Sperandeo
Podstawy ekonomii, polityka banków centralnych, metody transakcyjne, ryzyko oraz psychologia oczami mistrza Wall Street, który przez osiemnaście kolejnych lat osiągał średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 72%, a w 1987 roku przewidział Czarny poniedziałek.
Zwykłe akcje, niezwykłe zyski
Philip A. Fisher
Absolutny klasyk poruszający tematy inwestowania w wartość oraz w spółki wzrostowe.
Najważniejsza rzecz
Howard Marks
Najważniejsza rzecz w inwestowaniu to...? No właśnie, co to jest? Gratka dla długoterminowych inwestorów skupionych na wartości.
Zawód inwestor giełdowy. Nowe ujęcie
dr Alexander Elder
Kompendium inwestowania: psychologia, narzędzia transakcyjne, kontrola ryzyka, zarządzanie pozycją.
Świece japońskie i analiza wykresów cenowych
Steve Nison
Klasyk Steve’a Nisona. Opisy formacji, analiza skuteczności i ich łączenie z narzędziami klasycznej analizy technicznej.
Analiza techniczna rynków finansowych
John J. Murphy
Absolutny klasyk. Nie do pominięcia dla zwolenników analizy technicznej.
Sekrety tradingu krótkoterminowego
Larry Williams
Trochę statystyki i podejście do tradingu Larry’ego Williamsa, zwycięzcy World Cup Championship of Futures Trading w 1987 roku z zawrotną stopą zwrotu 11 376%.
Analiza price action: trendy
Al Brooks
Price action w najczystszej postaci. Czytanie wykresu świeca po świecy z perspektywy rynków trendujących.
Day Trading
Joe Ross
Esencja doświadczenia Joe Rossa. Formacja 1-2-3, haka Rossa, wąskiej półki czy koncepcja Traders Trick Entry.
Inside Bar
Maciej Goliński
Jedna z najpopularniejszych dwubarowych formacji rozłożona na czynniki pierwsze.
Psychologia skutecznego tradingu
Steve Ward
35 strategii z zakresu psychologii oraz organizacji własnego tradingu, które pomogą poprawić osiągane wyniki.
Geometria Fibonacciego
Paweł Danielewicz
Połączenie trzyfalowych układów korygujących z analizą zniesień Fibonacciego, czyli układy ABCD oraz XABCD.
Artyści rynków
Michael McCarthy
Zapisy rozmów z ludźmi, którzy kreują oblicze świata finansów.