Wordpress i Bootstrap - ebook
Wordpress i Bootstrap - ebook
Responsywne strony internetowe to podstawa współczesnego podejścia do projektowania. Korzystając tylko z języka HTML oraz arkuszy stylów, każdy element należy opisać osobno.
Dzięki tej książce dowiesz się, jak zautomatyzować i przyspieszyć pracę nad stroną www.
Bootstrap to narzędzie, które oferuje wiele gotowych rozwiązań. Będziesz musiał zmienić sposób myślenia – od tej pory zamiast opisywać punkty graniczne odpowiadające za wyświetlanie strony na urządzeniach mobilnych, będziesz mógł używać siatki Bootstrapa. Zobaczysz, że to znacznie prostsze rozwiązanie.
Kategoria: | Webmaster |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-18485-8 |
Rozmiar pliku: | 11 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
1.1. Pierwsza strona
Obecnie internauci korzystają z sieci www w zasadzie wszędzie – na spacerze, w sklepie, biurze. Internet, który był dostępny tylko w domu, w pracy, w bibliotece czy na uczelni, to już przeszłość. Dlatego szczególny nacisk kładzie się na responsywność stron. Bootstrap to obecnie najpopularniejszy framework (ang. platforma programistyczna) łączący HTML, CSS i JavaScript, który jest wykorzystywany do budowy witryn mobile first, czyli witryn, które przede wszystkim mają być wyświetlane na smartfonach, tabletach i innych urządzeniach przenośnych.
Aby skorzystać z Bootstrapa, należy go najpierw zainstalować. Pobieramy go ze strony getbootstrap.com. Na głównej stronie klikamy Download Bootstrap (rys. 1).
Rysunek 1. Pobieranie Bootstrapa
Na kolejnej stronie znajdziemy trzy paczki do pobrania. Zaczynamy od kliknięcia Download Bootstrap. Ściągnięty zostaje plik zip, który wypakowujemy np. na Pulpit.
Po otwarciu folderu, który otrzymaliśmy, zobaczymy w nim kolejne foldery: css, fonts i js (rys. 2). Wszystkie te foldery odnoszą się wzajemnie do siebie, a skoro są powiązane, musimy pamiętać, aby podczas tworzenia witryny internetowej skopiować je do głównego folderu z pozostałymi plikami.
Rysunek 2. Folder z plikami potrzebnymi do prawidłowego działania witryny
Jeżeli mamy już potrzebne foldery, możemy spróbować utworzyć pierwszą stronę. Najwygodniejsze będzie korzystanie z edytora treści stron www, np. Brackets.
W wybranej lokalizacji zakładamy nowy folder, np. pierwsza_strona. Następnie kopiujemy do niego wspomniane wcześniej foldery: css, fonts i js. W edytorze tworzymy nowy plik i zapisujemy go w folderze pierwsza_strona pod nazwą index.html. Teraz musimy wrócić na stronę, z której pobieraliśmy pliki Bootstrapa. W sekcji Basic Template znajdziemy podstawowy kod, w którym są już zapisane odwołania do wymaganych plików. W prawym górnym rogu okienka z kodem klikamy Copy (rys. 3). Kod zostaje skopiowany do Schowka.
Wracamy do pliku index.html i wklejamy (Ctrl + V) zawartość Schowka. Struktura pliku nie jest skomplikowana, zawiera jednak odwołania do plików, dzięki którym witryna będzie responsywna. Pierwsze odwołanie do arkusza stylów znajduje się na początku pliku: . Pozostałe dwa znajdziemy przed tagiem zamykającym