Wrogowie zbawienia - ebook
Wrogowie zbawienia - ebook
Wrogowie zbawienia
Ciało, świat, diabeł
Poznaj wrogów swojego zbawienia i stocz z nimi ostateczną bitwę!
Biskup George Hay posługiwał w Szkocji w czasie, kiedy katolicyzm zwalczano, a katolików prześladowano. Sam niejednokrotnie był ofiarą – spalono jego dom, zakazano nauki, szkalowano rodzinę. Pomimo licznych przeciwności nie ustawał jednak w szerzeniu Ewangelii, a jego działalność doprowadziła do uznania katolicyzmu w Szkocji.
W swojej książce bp Hay przygląda się trzem głównym wrogom naszego zbawienia – ciału, światu i diabłu – i wskazuje konkretne niebezpieczeństwa, z którymi wierni muszą się codziennie mierzyć. Choć książka została napisana wiele lat temu, nie traci aktualności. Dziś, w świecie, w którym katolicy są prześladowani z powodu wiary i wierności przekonaniom, nauczanie bp. Haya ponownie może być wielką duchową inspiracją.
Biskup George Hay (1729–1811) – urodzony w Edynburgu. Pełnił funkcje wikariusza apostolskiego Szkocji Nizinnej w latach 1778–1805. W ciągu trzydziestu pięciu lat posługi biskupiej opublikował wiele pism i w dużej mierze przyczynił się do ostatecznego uznania katolicyzmu w Szkocji.
W wielu krajach świata coraz mocniej zacierają się różnice między Kościołem katolickim a wspólnotami protestanckimi. Książka bp. Haya, gorliwego obrońcy papiestwa i wspaniałego apologety Ewangelii, będzie w tych zagmatwanych czasach doskonałym przewodnikiem, pomagając odnaleźć właściwą formę „dialogowania”: pozyskiwanie dla jedności w Chrystusie uosabianej przez Piotrowy Rzym.
Paweł Chmielewski, publicysta, dziennikarz PCh24
Wrogowie zbawienia to niebanalna refleksja dotycząca egoizmu trawiącego każdą istotę ludzką, a także innych zagadnień składających się na „śmierć” jej duszy. Czy można świadomie walczyć o własne zbawienie? Odpowiedz na to pytanie i wiele innych znajduje się w tej niewielkiej książeczce. Wystarczy chwila, by zostać z nią na dłużnej.
Ewa Makowska, redaktor portalu E-civitas.pl
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-67530-13-2 |
Rozmiar pliku: | 998 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Za życia biskupa katolicyzm był w Szkocji systematycznie zwalczany – wiązało się to z tamtejszą reformacją, która wybuchła dwieście lat przed narodzinami Haya. Surowe prawo karne, które go wówczas objęło jako praktykującego katolika, nie pozwalało mu kontynuować studiów medycznych. Przyszły biskup zaciągnął się więc na statek jako chirurg i przepłynął Morze Śródziemne. Podczas jednego z postojów Opatrzność sprawiła, że spotkał on ówczesnego wikariusza apostolskiego w Londynie, bp. Richarda Challonera. Przyjaźń ta umocniła w Hayu przekonanie o powołaniu do kapłaństwa. Chłopak trafił do Rzymu, gdzie przez mniej więcej osiem lat studiował w Papieskim Kolegium Szkockim. W 1758 roku, po około dziewięciu latach od wstąpienia do Kościoła katolickiego, został wyświęcony przez kard. Spinellego. Droga Haya do biskupstwa w dużej części wiodła przez asystenturę u bp. Granta, który sprawował urząd w Enzie w Banffshire (Szkocja). Niedługo po przyjęciu Haya na swojego asystenta bp Grant zajął miejsce bp. Smitha jako wikariusz apostolski Lowland. Na nowym stanowisku otrzymał pozwolenie, by sprowadzić Haya jako pomocnika. Dzięki temu Hay został następcą biskupa. W 1769 roku, w Święto Trójcy Świętej, mianowano go biskupem pomocniczym. W związku z represjami uroczystość odbyła się podobno w tajemnicy, a liczba uczestników była ograniczona. Krótko później, w roku 1778, Hay oficjalnie zastąpił bp. Granta jako wikariusz apostolski Lowland. W ten sposób rozpoczęła się pełna wyzwań, ale owocna praca, w czasie której niestrudzenie dążył on do zjednoczenia Kościoła.
W ciągu trzydziestu pięciu lat posługi biskupiej w Lowland Hay opublikował wiele pism, w dużej mierze przyczynił się do ostatecznego uznania katolicyzmu w Szkocji i starał się przeprowadzić reformę seminariów. Jest on kojarzony z wydaniem pierwszej w Szkocji Biblii w przekładzie angielskim, ale zasłynął przede wszystkim własnymi dziełami skupionymi wokół doktryny katolickiej. W latach 1781–1786 opublikował cykl trzech pism: The Sincere Christian (Prawdziwy chrześcijanin), The Devout Christian (Gorliwy chrześcijanin; fragmenty zamieszczono w niniejszym opracowaniu) oraz The Pious Christian (Pobożny chrześcijanin). Każde z dzieł Haya, skrupulatnie osadzone w Piśmie Świętym i nauczaniu Kościoła, podkreśla wagę uznania nieomylnego autorytetu Kościoła i konieczność zjednoczenia pod auspicjami Kościoła katolickiego jako prawdziwego źródła zbawienia. Jak już wspomniano, na życie bp. Haya wpłynęła szkocka reformacja, która rozpoczęła się w 1560 roku. Ówczesnym ludziom najbardziej brakowało przypomnienia o autorytecie Kościoła i jego roli w zbawieniu ludu.
W ciągu pierwszego roku posługi biskupiej Haya grupa demonstrantów spaliła jego nowo wybudowaną kaplicę i dom w Edynburgu. Zrobili to w odpowiedzi na jego publiczną działalność skupioną na wyzwoleniu katolików z ucisku. Po pożarze okazało się, że większość dobytku biskupa spłonęła lub trafiła na aukcje. Rząd właściwie nie zareagował – wypłacił jedynie drobną sumę odszkodowania. Pośród tych wydarzeń Hay był powszechnie szanowany za swoje opanowanie i nie ustał w niesieniu pomocy katolikom. Jego niestrudzona postawa w końcu się opłaciła, gdy w 1793 roku, na mocy ustawy parlamentu, większość represji została zniesiona. Biskup Hay musiał czuć wielką ulgę, że dożył czasów uznania katolicyzmu w Szkocji.
Posługa biskupa w zakresie formacji przyszłych księży wyrażała się w jego zaangażowaniu w dalszy rozwój seminariów. Hay odwiedził papieża i pół roku przebywał w Rzymie, by uzyskać pozwolenie na reorganizację Kolegium Szkockiego, w którym sam się uczył, a także prosić o wsparcie w tym przedsięwzięciu. Głównym jego celem było wprowadzenie do seminarium szkockich przełożonych, ale minęło kilka lat, zanim te plany weszły w życie. Hay miał też pomysł na zmiany w seminariach paryskich, ale konflikt polityczny we Francji sprawił, że jego wysiłki spełzły na niczym. W ostatnim okresie działalności publicznej biskup między innymi założył nowe seminarium, Aquhorthies College w Aberdeenshire.
Hay bardzo cierpliwie wyczekiwał pozwolenia na mianowanie dr. Alexandra Camerona swoim biskupem pomocniczym, po czym mógł przejść na emeryturę. Niedługo później, w 1811 roku, zmarł w wieku osiemdziesięciu kilku lat. Jego oddanie wierze i powierzonym mu duszom w obliczu prześladowań katolików jest godne podziwu. Jego posługa była katalizatorem dla uznania katolicyzmu w Szkocji, a jej skutki sięgają poza czas i miejsce, w których żył. Pisma bp. Haya nie tracą na wartości we współczesnym świecie. Tak naprawdę są potrzebne również dziś: przypominają o odpowiedzi katolików na protestantyzm i dają nadzieję na zjednoczenie wszystkich ludzi w jednej wierze.