- W empik go
Wściekli na Boga. O tym, jak ateizm doprowadził mnie do wiary w Boga - ebook
Wściekli na Boga. O tym, jak ateizm doprowadził mnie do wiary w Boga - ebook
To osobista historia nawrócenia Petera Hitchensa, brata znanego ateisty sceptyka, jednego z przedstawicieli nowego ateizmu – Christophera. Peter stracił wiarę jako nastolatek, ponieważ przeżył osobistą tragedię. Przepełniony gniewem i buntem spalił swój egzemplarz Biblii, przekonany, że uwalnia się od szkodliwej religii i rozpoczyna wyzwolone życie w prawdzie jako ateista. Jednak po wielu latach przemyśleń i doświadczeń w roli zaangażowanego po stronie lewicy korespondenta podróżującego po byłym bloku komunistycznym Hitchens stopniowo dochodził do wniosku, że ateizm nie tylko nie wytrzymuje logicznej krytyki, ale też stanowi jedną z najbardziej niebezpiecznych ideologii w historii ludzkości. Opisując swój powrót do Boga, Peter wspomina wydarzenia sprzed upadku komunizmu, którego był świadkiem, i przekonuje, że wiara jest najlepszym antidotum na prowadzący donikąd utopizm, gdyż zachęca ludzi do działania w przekonaniu, że istnieje Bóg i uporządkowany, celowy Wszechświat rządzony niezmiennym prawem.
Wspaniała odpowiedź wierzącego na książkę napisaną przez jego brata ateistę, Christophera Hitchensa, Bóg nie jest wielki.
Simon Hoggart, „The Guardian”, 27 marca 2010
Dogłębnie poruszająca opowieść o podróży do wiary, wpleciona w moralną i duchową historię XX wieku.
„The Church Times”, 18 czerwca 2010
Ta książka jest znakomitym, nieustającym sprzeciwem wobec agresywnego sekularyzmu, który przejmuje kontrolę nad naszą osłabioną kulturą.
Quentin Letts, „The Spectator”, kwiecień 2010
Autor demaskuje bezbożny utopizm, który przede wszystkim w Związku Radzieckim dał wyjątkowo potężną licencję tyranii.
Charles Moore, „The Daily Telegraph”, marzec 2010
Peter Hitchens
Brytyjski dziennikarz, publicysta i pisarz. Pisze felietony do „The Mail on Sunday” i prowadzi bloga w internetowym wydaniu gazety. Jako korespondent zagraniczny „Daily Express” relacjonował wydarzenia w państwach Europy Wschodniej, Somalii, Kanadzie, USA, na Haiti i Kubie, w Turcji, Chinach i Korei Północnej. Były rewolucjonista swój powrót do wiary przypisuje w dużej mierze doświadczeniu socjalizmu w praktyce. Obserwował aksamitną rewolucję w Czechosłowacji i rewolucję rumuńską. Na początku lat 90. spędził blisko trzy lata w Moskwie jako korespondent rezydent, opisując upadek Związku Radzieckiego. W latach 1993–1995 był korespondentem w Waszyngtonie. Mieszka z żoną Eve w Oksfordzie, mają trójkę dzieci.
Summa
Nazwa serii nawiązuje do tytułu dwóch wielkich dzieł świętego Tomasza z Akwinu, który koncentrował się na tym, że chrześcijaństwo nie podważa wartości poznania intelektualnego. Proponujemy czytelnikowi publikacje, których autorzy nie boją się rzeczowej dyskusji prowadzącej do wykazania prawdziwości chrześcijaństwa. Mamy nadzieję, że będzie to doskonała lektura i nieocenione źródło wiedzy dla tych, którzy szukają argumentów na rzecz chrześcijaństwa oraz wszystkich wątpiących, a nawet niewierzących. Ci ostatni znajdą okazję, by wypróbować swoją niewiarę.
Spis treści
Wstęp // 9
Część 1 MOJA PRZYGODA Z ATEIZMEM // 15
- Pokolenie zbyt inteligentnych, żeby uwierzyć // 17
- Utrata pewności // 28
- Nasiona ateizmu // 35
- Ostatnie pancerniki // 45
- Brytyjska pseudoreligia i kult Winstona Churchilla // 52
- Homo sovieticus // 66
- Ponowne odkrycie wiary // 80
- Upadek chrześcijaństwa // 91
Część 2 TRZY CHYBIONE ARGUMENTY ATEIZMU // 99
- Czy wojny religijne toczą się faktycznie z powodu religii? // 100
- Czy bez Boga można odróżnić dobro od zła? // 110
- Państwa ateistyczne w rzeczywistości wcale nimi nie są // 119
Część 3 ZWIĄZEK WOJUJĄCYCH BEZBOŻNIKÓW // 129
Wprowadzenie // 130
- Fałszywe cuda i groteskowe relikwie // 131
- Wywołanie krwawej wojny z Kościołem // 142
- Wielka debata // 153
Epilog // 170
Podziękowania // 175
Bibliografia // 177
Indeks osobowy // 179
Indeks rzeczowy // 182
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66665-40-8 |
Rozmiar pliku: | 2,2 MB |