Wybrane zagadnienia weryfikacji trzeźwości pracowników – w świetle nowych uregulowań prawnych 2023 - ebook
Wybrane zagadnienia weryfikacji trzeźwości pracowników – w świetle nowych uregulowań prawnych 2023 - ebook
Obowiązek zachowania trzeźwości w miejscu i czasie pracy to jeden z podstawowych obowiązków gwarantujących właściwy poziom bezpieczeństwa. Przez wiele lat proces weryfikacji stanu trzeźwości pracowników był w praktyce problematyczny – z uwagi na brak bezpośrednich regulacji na gruncie prawa pracy. Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw zawiera uregulowania dopuszczające możliwość przeprowadzania badania trzeźwości z poziomu zakładu pracy. Ustawa wchodzi w życie 21 lutego.
Kategoria: | Biznesowe |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8344-037-8 |
Rozmiar pliku: | 1,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Obowiązek zachowania trzeźwości w miejscu i czasie pracy to jeden z podstawowych obowiązków gwarantujących właściwy poziom bezpieczeństwa. Przez wiele lat proces weryfikacji stanu trzeźwości pracowników był w praktyce problematyczny – z uwagi na brak bezpośrednich regulacji na gruncie prawa pracy. Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw zawiera uregulowania dopuszczające możliwość przeprowadzania badania trzeźwości z poziomu zakładu pracy.
Gotowość do pracy – niezależnie od miejsca jej wykonywania
Obowiązkiem każdego pracownika wynikającym z definicji stosunku pracy jest wykonywanie pracy dobrowolnie podporządkowanej w miejscu i czasie pod kierownictwem pracodawcy. Każdy pracownik ma ustalony zakres obowiązków korespondujący z umówioną pracą. Niezależnie od powyższego duża część obowiązków ma charakter wspólny – i odnosi się do ogólnie przyjętej w przepisach zakładowych organizacji pracy. Dotyczy to przykładowo godzin pracy, obowiązku przestrzegania przepisów technicznego bezpieczeństwa pracy oraz przeciwpożarowych. Tym samym obowiązki podstawowe o charakterze wspólnym dotyczą jednakowej rozciągłości wszystkich pracowników niezależnie od rangi czy stanowiska pracy w strukturze organizacyjnej pracodawcy. Pracownik w ramach podstawowych obowiązków jest obowiązany w szczególności:
■wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę,
■przestrzegać ustalonego czasu pracy,
■dbać o dobro pracodawcy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
■przestrzegać zasad współżycia społecznego,
■wykonywać pracę zgodnie z przepisami oraz zasadami bhp.
Obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy o właściwej jakości oraz ilości, jak również przestrzeganie przy tej okazji właściwych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Powyższy stan nie może być osiągnięty w sytuacji gdy zaburzeniu ulega gotowość pracownika do wykonywania obowiązków.
!
A
Wykonywanie obowiązków przez osoby zatrudnione wiąże się z gotowością do ich właściwej i bezpiecznej realizacji. Pojęcie gotowości do pracy nie zostało w przepisach prawa pracy określone. Przyjmuje się, iż gotowość do pracy oznacza właściwy stan zarówno fizyczny, jak i psychiczny umożliwiający wykonywanie pracy w sposób zarówno bezpieczny, jak również pracy o należytej jakości i ilości.
PAMIĘTAJ
Na gotowość do wykonywania pracy mogą mieć wpływ rozmaite czynniki. Gotowym do pracy nie będzie pracownik wykonujący prace wymagające sprawności psychofizycznej któremu przytrafił się nagły intensywny ból głowy. O gotowości do wykonywania pracy nie można również mówić w sytuacji gdy pracownik naruszył obowiązek zachowania trzeźwości w miejscu i czasie pracy.
Zarówno przepisy regulujące podstawowe obowiązki pracownicze, jak również przepisy bardziej szczegółowe regulujące obowiązki dotyczące bhp nie wskazują w sposób bezpośredni na pracowniczy obowiązek zachowania trzeźwości. Obowiązek taki może być jednak wyprowadzony z ogólnych zasad wykonywania pracy w sposób bezpieczny, stosowania się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy oraz zasady dbałości pracownika o dobro zakładu pracy. Trzeba również pamiętać o zasadzie wynikającej z art 108 § 2 kodeksu pracy, zgodnie z którym za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy – pracodawca może stosować karę pieniężną.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji
Znajdziesz tam również:
Stan po użyciu oraz nietrzeźwości
Zmiany w dwóch kluczowych ustawach
Przesłanki możliwości wprowadzenia kontroli trzeźwości
Z poszanowaniem dóbr osobistych
Z wykorzystaniem metod poza laboratoryjnych
Informacje oraz ich przetwarzanie
Właściwe przepisy zakładowe oraz obowiązek informacyjny
Niedopuszczenie do pracy
Możliwa weryfikacja przez organy zewnętrzne
Nie tylko w przypadku pracodawców
Nie tylko pracownicy
Reasumując